Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowy offsetowe w drugiej fazie Wisły

Autor. Porucznik Bartosz Jóźwik/Agencja Uzbrojenia

W piątek 25 sierpnia Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy offsetowe związane z drugą fazą programu obrony powietrznej średniego zasięgu kr. Wisła.

Reklama

Umowy offsetowe zostały podpisane z Lockheed Martin Global Inc. oraz Raytheon Company. Dotyczą one 13 zobowiązań o wartości 1 mld PLN. Termin realizacji został ustalony na okres 5 lat.

Reklama

W ramach offsetu do programu Wisła pozyskane mają być technologie związane z systemem dowodzenia oraz radarem LTAMDS Ghost Eye. Dotyczy to również produkcji pewnych podzespołów do radarów. Rozszerzone mają być także już posiadane kompetencje i zdolności produkcyjne dla polskiego przemysłu obronnego.

Czytaj też

Podpisane umowy dotyczą również (między innymi) nabycia przez polski przemysł obronny kolejnych zdolności do serwisowania samolotów F-16 i C-130. Polski przemysł zyska również kompetencje do produkcji paliwa dla pocisków rakietowych wykorzystywanych przez systemy HIMARS, a także kompetencje związane z pociskami rakietowymi PAC-3 MSE dla systemu Wisła.

Reklama

Beneficjentami offsetu będą takie spółki jak: MESKO S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A., PIT-RADWAR S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. Oddział w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

Czytaj też

Umowy te pozwolą nie tylko na zabezpieczenie eksploatacji kupowanego sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP, ale również na włączenie polskiego przemysłu w łańcuchy dostaw amerykańskich producentów, co jest korzystne dla obu stron.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (21)

  1. Jankesd

    Do@mick8791. Zapytanie z mojej strony odnośnie tzw. umowy B2B dot. armaty 30 mm Bushmaster. Skąd mamy takie informacje na ten temat. HSW nie wydał oficjalnego komunikatu , a MON milczy. Czy to nie jest tylko plotka. Nadal trwają tzw. rozmowy komercyjne i na dzień 27.08.2023 prawdopodobnie mają na stanie lub zagwarantowane? tylko do 70 wież ZSSW-30.Proszę podać wiarygodne źródła, a nie za przeproszeniem wróżenie z kuli wróżbity Macieja. Nawet p. Jarosław Wolski -analityk zajmujący się wojskiem i obronnością z jednym ze swoich odcinków mówił , że jest problem z armatą do naszej wieży i nie wie jak się skończy. Bardziej temu człowiekowi wieże ,który jest blisko z HSW oraz MON w tej sprawie. Drugi specjalista p. Damian Ratkę również nie wypowiada się w tym temacie i obaj się wstrzymują z odpowiedzią. Natomiast Pan już daje informację publiczną ,że jest załatwione, ale co produkcja niektórych elementów, czy tylko serwis itp. Jeśli faktycznie jest tak to zwracam honor.

  2. Hmmm.

    Przydałby się laser, własne zdolności do produkcji nowoczesnych pocisków rakietowych, licencja na bushmastery 2, a nie zdolność do produkcji wózków do transportu patriotów.

    1. Davien3

      @Hmmm wyrzutnie M903 powstaja w całosci w Polsce a holowac je beda Jelcze wiec :"produkcji wózków do transportu patriotów." to załatwione Bushmaster II tez załatwiony reszta.... spusćmy zasłone milczenia

    2. Hmmm.

      @Davien, a w jaki sposób bushmaster 2 jest załatwiony? Chyba na amen.

    3. mick8791

      @Hmmm. skoro nie wiesz to podpowiem - Bushmaster II jest ogarnięty w ramach umowy B2B, zamiast wcześniej planowanej G2G.

  3. wert

    totalsi w natarciu swoimi prostackimi przekazami dnia. W 2014 pozwolili jankesom złapać nas za kochones POdpisując umowę na DOSTAWĘ gostowych Bushmasterów BEZ serwisu i wsparcia za to z opcją DOSTAW armat do produkcji seryjnej ZSSW-30. Pisowce ratując co się dało w 2018 podpisali umowe na SERWISOWANIE i produkcję NIEKTÓRYCH elementów armaty. Byliśmy UGOTOWANI bo wieża gotowa więc MUSICIE aramty kupić. Jankesi głupi nie są. Podobnie było ze SkyCeptorem: jak kupicie gotowych 3 tyś rakiet to pogadamy o produkcji SkyCeptora w Polsce. Ratheon byl zainteresowany tylko SPRZEDAŻĄ więc prawidłowo dostał czarną polewkę. Polska z angolami opracuje WSPÓLNIE CAMM-MR. Kto się zna wie o co chodzi. Przypomnę że zapowiadano pełny roller za przekazane teciaki, skończyło się na 100 szt. Homo Sapiens już wiedzą skąd się wzięła Korea. Interes to interes tylko davienoidom żal

  4. Dudley

    A co z licencją na Bushmastera? Sprzedadzą nam ją za 10 lat bez prawa do eksportu po zakupie 99% armat do Rosomaków, Borsuków i CBWP? Co to za umowa jak jedna ze stron jej nie wypełnia? I co to za rząd ktory nie jest w stanie wyegzekwować zobowiązań? Jakie konkretne kompetencje nabedziemy w ramach offsetu? Czy polskie firmy nie potrafią wyprodukować paliwa rakietowego, i musimy pozyskiwać technologie jego produkcji? A może wystarczy przeznaczyć środki na jego opracowanie? A od amerykańskich firm pozyskać bardziej zaawansowane technologie np sterowania pociskami rakietowymi z głowicami kinetycznymi? Bo jak tak dalej nasi geniusze będą działać, to niedługo będziemy otrzymywali w ramach offsetu technologię produkcji czarnego prochu i budowy koła. A technologia szycia tapicerki. montażu wspornikow, malowania i spwania pudełek to będzie szczyt marzeń.

    1. PszemcioPL

      Trzeba było o tym myśleć 15 lat temu. To jest cena oszczędności ba armii.

    2. Monkey

      @PszemcioPL: Nic dodać, nic ująć. Niestety…

    3. Dudley

      PszemcioPL. 15 lat temu, to były inne realia. Polska sp..ła sprawę z offsetem za f16, innych takich szans nie było. Offset to jest rodzaj kompensacji kosztów zakupu uzbrojenia. Jedyna szansa na pozyskanie realnych technologii, to NDR i uwalony przetarg na Caracale. Nie ma co składać winy na poprzednie rządy. Bo to nie one dają d...py przy kolejnych zakupach z półki. Wisła to koszt mld $ , jakie wymierne efekty mamy? Licencję na produkcję rakiet? A przecież musimy mieć ich tysiące. Himars co dostaniemy za setki wyrzutni? Polonizację, licencję na pociski? Abramsy, co dostaniemy za nie? Może licencję na pożądną amunicję podkalibrową? A jeszcze dochodzą Apache. Topimy setki mld zł w amerykańskim przemyśle i nic z tego nie mamy. Czym to się różni od wysyłania naszych towarów za bezcen do ZSRR? To jest ukryty haracz za opiekę. Normalnie gangsterka jak w latach 90tych. I ty piszesz że trzeba było myśleć 15 lat temu? Okrada się nasz kraj teraz, nie 15 lat temu.

  5. kapusta

    Jeszcze 4 lata temu wiceprezes Raytheon Ralph Acaba zapowiadał włączenie Polski do linii produkcyjnej rakiet SkyCeptor i to "przy znacznym udziale polskiego przemysłu" - co się stało, że po tylu latach negocjacji i przy bardzo dużym kontrakcie Amerykanie oferują nam takie ochłapy?! Czemu ta ekipa nie jest w stanie wynegocjować w offsecie i transferze technologii nawet tego, co sama zapowiadała! Głupota? Korupcja? Sabotaż? Po zakupie 1/3 zakładanej liczby HIMARSów i ZEROWEJ polonizacji (gdzie wg zapowiedzi rakiety 70 km miały być na licencji robione w Polsce) wielu tu liczyło na wyciągnięcie przez MON wniosków w przyszłych kontraktach, a się okazuje, że nic się nie zmienia: do krajowej zbrojeniówki wraca offset o wartości kilku procent (a często kilku dziesiątych procenta!) a nie kilkudziesięciu, natomiast transfer technologii jest na poziomie krajów bliskiego wschodu bez przemysłu i relacji sojuszniczych... Co się dzieje?!

    1. Davien3

      @kapusta nie wiesz co sie stało? PiS zrezygnował z SkyCeptora na rzecz CAMM i teraz fabryka Raytheona która miała stac w Polsce stanie w Rumunii gdzie od 2026r beda produkowac SkyCeptory dla siebie i na eksport

  6. Sybilla

    Gigantyczny kontrakt a realnych efektów i konkretów offsetu brak. Z tego co pamietam to jeszcze przed pierwszym zamówieniem była mowa o offsecie technologii AESA z azotku galu(GaN). Mieliśmy tą technologię wykorzystywać w innych radarach. I co? I nici z tego. Konkretów offsetu nie ujawniono co oznacza, że są skromne. A przed wyborami mowa jest o ogólnikach i nic nie mówiących słowach. "kolejnych zdolności do serwisowania samolotów F-16"? Czyli do tej pory co mogliśmy - nic? - a co będziemy później mogli? "kompetencje związane z pociskami rakietowymi PAC-3 MSE"? Czyli nie wiadomo czy to coś istotnego czy tylko polityczna wyborcza wydmuszka. "technologie związane z systemem dowodzenia oraz radarem LTAMDS Ghost Eye" - kolejne coś lub nic

    1. Paweł P.

      PIT ma AESĘ. Co chcą zrobią.

    2. Czytelnik D24

      @Paweł P. AESA to nie wszystko. Potrzeba jeszcze technologię produkcji z GaN.

    3. Davien3

      @Paweł P mamy starsza technologie czyli arsenku galu Ga As a nie GaN wiec nie zrobia nic bo nawet do Bystrej modułyT/R były importowane.

  7. Jankesd

    Daje to tez do myślenia, że przez okres 5 lat od 2018 do 2024 osoby odpowiedzialne za ten projekt z armatą latem chodzili z producentem na lody , a zimą lepić bałwana i tak przeszło 5 lat .Jakby odpowiedzialne osoby pracowały w sektorze prywatnym to już po okresie półrocznym by się pożegnali z pracą za brak postępów w negocjacjach z Williamem z USA ,a naszym Kazimierzem.

  8. Żmudzin

    Dobór kadr do negocjacji z USA jest zły. Przedstawiciele polskiego przemysłu nie biorą w nich udziału. Przecież prawnicy i wojskowi nie znają się na produkcji i innowacji. Zarząd PGZ nie ma żadnego inżyniera, a prezes nie mówi po angielsku.

  9. raf4

    Podpisywać umowy na miesiąc przed wyborami to......

    1. DIM1

      @raf4. wcześniej nie było umów ? Od dwóch lat non-stop ?

    2. DIM1

      Państwo tu wybrzydzacie, jakby to do polskiego przemysłu ustawiała się długa kolejka chętnych po zakupy. Klientów z zadatkiem na lata naprzód, a gotowych czekać na dostawy od roku 2028... 2030 itd... A proszę sobie przypomnieć, jak to było z pociskiem krótkiego zasięgu "Błyskawica", mimo lat polskich prób ? Zwyczajnie nic prawie jeszcze nie umiemy. Przy stawiacie fochy, jakby offsety był za darmo. Każdy offset extra kosztuje, gdy my i tak kupujemy niemal wszystko na kredyt. Nawet te miliony obcych pracowników polskiego przemysłu cywilnego - to także jest forma kredytu. Ponieważ dożywotnio potem wysyłać trzeba będzie do ich krajów zarobioną przez nich w Polsce część ich emerytury.

    3. Paweł P.

      Umowy spore są co kwartał. Akurat jak VAT płacę to zastanawiam się, na co tym razem :) A nie, na Króliki i ośmiorniczki, ot ta różnica, i dlatego PiS będzie miało większość, as easy as that. Dlatego bezrobocie spada, ludzie chcą normalnie żyć, pracować, rozwijać się. W spokoju i dostatku, z nadzieja na przyszłość. Beznadziejność już była, POdziękowaliśMY.

  10. ALBERTk

    To są jakieś ochłapy w stosunku do wartości kontraktu, który przekroczy 10 miliardów dolarów. Kolejny raz zakup w USA bez sensownej korzyści dla polskiego przemysłu. To jakiś sabotaż jest

    1. Bellcross

      Zdolności produkcji paliwa do rakiet jest kluczowa

    2. Rusmongol

      Za offset musisz dodatkowo zapłacić. Jeśli za same wyrzutnie płacisz 10 mld to za offset w zależności ile się dogadasz i na co płacisz dodatkowo kasę. Tylko polega to na tym że zyskujesz coś czego normalnie byś nie dostał. Jakieś kompetencje technologie. Ale nie jest to za darmo.

    3. Paweł P.

      @Bellcross dokładnie i PL też coś unikatowego, na stałe paliwo – ostatnio osiągnęła / opracowała. Docelowo trzeba to jakoś złączyć – połączyć, wykorzystać o ile to coś warte, a ponoć warte. Lepsze %

  11. Paweł P.

    Offset kosztuję, tak na marginesie.

  12. AntekMajcher

    Kompletnie nic nie słychać o warszawskim wzl4. Czy tam też już deweloperzy wchodzą?

  13. Rusmongol

    Nie wiem czy ja czegoś nie kumam ale 1 mld to jest zysk z offsetu czy to ile mamy za offset zapłacić.? Przecież offset to koszt dodatkowy do umowy za który można coś pozyskać obok zakupionego sprzetu. Jeśli byśmy w ogóle z offsetu zrezygnowali to wtedy za same patrioty zapłacimy 1 mld mniej. Przecież za offset trzeba zabulić....

  14. DRB

    Cieszy, że wreszcie ruszyły rozmowy w sprawie wisly II. Co do ofsetu to nawet jeśli nie jest imponujący ważniejsza jest sama umowa - bo potrzebujemy obrony płot. A co do mitycznych zdolności naszego przemysłu, są jakie są, i cudów nie zrobimy a offset nie zmieni tego radykalnie

    1. Sybilla

      A zwróciłeś uwage na termin realizacji? Kolejne 6 baterii Patriot ma być gotowe do 2035 roku! To nie pomyłka! Serio. Aż 12 lat zajmie amerykanom produkcja 6 baterii. To nie dziwię się, że ruscy są pewni wygranej z NATO. Przy takim tempie produkcji.

    2. Czytelnik D24

      @Sybila Gdzie to wyczytałeś?

    3. Rusmongol

      @sybilla. A ty myślisz że USA produkuje je tylko dla Polski? Dodatkowo są teraz na etapie wprowadzania nowego systemu z nowymi radarami.

  15. Czytelnik D24

    Albo to nie wszystko albo offset za drugą fazę wygląda gorzej niż za pierwszą.

  16. PszemcioPL

    Czyli jeśli USA będą to dla kogoś produkować to pgz też dostanie zlecenia :)

  17. Marcyk

    W ostatnim czasie zawarliśmy liczne kontrakty zbrojeniowe o skali która budzi zainteresowanie nawet zagranicą.. W ramach tych kontraktów nie pozyskaliśmy żadnej, powtarzamy żadnej istotnej technologii dla polskiego przemysłu ! Bardzo to przykre !!! Najbardziej spektakularnym przykładem jest zakup f35. Po nas zakupu tego samolotu dokonały w Szwajcaria, Finlandia oraz Niemcy i wszystkie te kraje, zwłaszcza Niemcy potrafiły sobie załatwić udział w produkcji tych samolotów. My oczywiście nic.

  18. Jankesd

    MON w przeszłości deklarował, że chciałby osiągnąć nawet 50 procent "polonizacji" kupowanych systemów Patriot, czyli aby były produkowane w połowie w Polsce, czy w tym przypadku tak będzie Dla programu Wisła określono łącznie 35-69 zależności od źródeł wymagań offsetowych, w tym 12 "krytycznych, ale najlepsze jest , że MON chciał pozyskać zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster" czy "produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE" ,ale to jest już historia i MON już nie chce pamiętać co oświadczał w programie Wisła

  19. Jankesd

    Dzień dobry Państwu proszę przeczytać w Internecie następujące art. tj 1. Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej (nr 63) w dniu 25-02-2019 2. E K S P E R T Y Z A Zespołu eksperckiego powołanego przez Polskie Lobby Przemysłowe, zawierająca propozycje do umowy offsetowej w związku z pozyskaniem przez Polskę samolotu wielozadaniowego F-35A , systemów WISŁA, HIMARS, rakiet do systemu NAREW oraz realizacja programów KRUK i ORKA. Ponieważ większa część społeczeństwa żyje w niewiedzy odnośnie offsetu . Dla porównania podczas zerwanych w 2016 roku w atmosferze skandalu negocjacji z koncernem Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców H225M Caracal wartość offsetu była szacowana na około 3 mld złotych nie zadowoliła MON (przy wartości całej umowy wynoszącej 13 miliardów).Teraz przy Patriotach jest ok. 1 mld offsetu zł

  20. Kaszana

    Każde nowe możliwości i inwestycje cieszą. Ale chętnie bym porównał jakiej wielkości to jest ofset w porównaniu do wielkości kontraktu. Przypomnę że uwalony kontrakt a caracale( wartość kontraktu coś koło 12- 13 mld zł z tego co pamiętam) wartość ofsetu to chyba była 4mld zł( piszę z pamięci) . Chętnie bym porównał tym bardziej ze caracale uwalono podobno przez za słaby ofset

  21. balti

    1 mld to jakieś drobne w porównaniu do całej wartości II etapu Wisły...

Reklama