Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska Grupa Zbrojeniowa w II fazie Programu Wisła

12 czerwca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała, że kontynuuje współpracę z partnerami amerykańskimi w ramach realizacji kolejnej fazy programu Wisła. Jak czytamy w komunikacie, elementem tych działań jest współpraca w zakresie produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

6 czerwca br. w Andover (Massachusetts) reprezentanci spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaangażowanych w realizację zobowiązań offsetowych do II fazy programu Wisła podpisali listy intencyjne o współpracy z Raytheon Technologies – jednym z amerykańskich koncernów uczestniczących w programie Wisła. Listy dotyczyły programu offsetowego dla radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Współpraca dotyczyć będzie zbudowania kompetencji w wybranych spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej do produkcji komponentów i podzespołów do radarów LTAMDS oraz kompetencji do ich serwisowania.

Nasza wizyta w siedzibie firmy Raytheon Technologies to nie tylko okazja do podsumowania dobrej dotychczasowej współpracy, ale także potwierdzenie, że pracujemy już wspólnie nad kolejnym etapem programu obrony powietrznej Wisła. Kolejny obszar współpracy z naszym amerykańskim partnerem pozwoli na udział spółek PGZ w produkcji radarów LTAMDS w ramach drugiej fazy programu Wisła., które docelowo będą interoperacyjne z naszymi rodzimymi rozwiązaniami w postaci radarów wstępnego wykrywania celów P-18PL i radarów pasywnej lokacji PET/PCL Podobnie jak w pierwszej fazie, przy współpracy ze wszystkimi naszymi amerykańskimi partnerami, dostarczać będziemy na potrzeby kolejnych polskich baterii Patriot m.in. wszystkie pojazdy specjalistyczne w tym samochody transportowo-załadowcze, kabiny dowodzenia, a także mobilne węzły łączności i wspomniane radary. Dzięki polsko-amerykańskiej współpracy w programie Wisła, w tym z Raytheon Technologies, Polska Grupa Zbrojeniowa uzyskuje nowe zdolności i umacnia swój wkład w rozwój polskiej tarczy antyrakietowej.
podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek
Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa

Tom Laliberty, pełniący funkcję prezesa działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Technologies dodał także, że firma była zaszczycona goszczeniem w swoim zakładzie prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz przedstawicieli spółek PGZ, w celu podpisania listów intencyjnych dotyczących współpracy w ramach programu offsetowego dla drugiej fazy programu Wisła. Podkreślił on także, że w miarę postępu prac w programie Wisła i przejścia do drugiej jego fazy zobowiązano się do rozszerzenia zakresu partnerstwa z PGZ i polskim przemysłem, wykorzystując sprawdzone zdolności polskich partnerów z branży. "Współpraca w ramach radaru LTAMDS zwiększy potencjał spółek PGZ, które będą jednymi z pierwszych globalnych dostawców rozwiązań związanych z tym rewolucyjnym systemem radarowym". - dodano w komunikacie.

Reklama

Czytaj też

PGZ opisuje, że nowy dookólny radar zapewni Polsce większą zdolność wykrywania różnorodnych i zaawansowanych zagrożeń lotniczych czy rakietowych, a podpisanie listów intencyjnych jest przykładem doskonałej współpracy, która zmierzać będzie do włączenia spółek PGZ w realizację produkcji elementów radaru LTAMDS pod kątem potrzeb Sił Zbrojnych RP. We współpracę z Raytheon Technologies związaną z radarem LTAMDS będą zaangażowane następujące spółki Konsorcjum PGZ-Wisła: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A.

LTAMDS
LTAMDS
Autor. Raytheon

Przypomnijmy, że LTAMDS to nowo opracowana stacja radiolokacyjna dla zestawu obrony powietrznej Patriot. Wykorzystuje jedną antenę główną i dwie anteny boczne z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), bazujące na technologii azotku galu (GaN), co zapewnia pokrycie 360 stopni. Stacja jest od podstaw dostosowana do funkcjonowania w systemie obrony powietrznej IBCS (wprowadzanym do US Army, zamówionym przez Polskę w programie Wisła i przewidzianym do wdrożenia w projekcie Narew).

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa /Defence24.pl

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. tkin ważny

    Dla czytających między wierszami i ze zrozumieniem za 20 mld. dolarów dostaniemy co najmniej 2 do 3 mld. dolarów offsetu, ważne i jeszcze ważniejsze kompetencje technologiczne. Tu jest tak wszystko jasne i zrozumiałe, że nie równa się to żadnej mierze z negocjacjami z Koreą. Tam to dopiero idzie opornie. Przy F-16 były problemy aby Amerykanie wywiązali się z offsetu tutaj na szczęście tego nie ma uczą się na błędach.

  2. Patryk.

    Po prawdzie to mi się wydawało, że takie listy intencyjne to były podpisane na początku programu.

  3. kapusta

    Fajnie, że "podpisali listy intencyjne o współpracy"ale kiedy w końcu ruszy kluczowa II faza Wisły?

    1. Prezes Polski

      Jak tylko uda się pożyczyć skromne 40-50mld zł -:)

    2. Chyżwar

      @Prezes Polski Co się martwisz? "Wnuczek dziadka" razem z "klerykiem", "tygryskiem", "hrabią" który z hrabią ma tyle wspólnego ile koń z koniakiem i generał, który popełnił "dzieło" traktujące o tym dlaczego Polska musi przegrać z rosją załatwią wszystko "jak trza". Wystarczy tylko, że dorwą się do władzy.

  4. andys

    Sadzac po napisie na scianie mamy do czynienia z jakims wewnetrznym interesem wewnatrz Raytheon

  5. bc

    A to już wiadomo że cena za te radary jest akceptowalna?

    1. Walczak

      Nie. Od jakiegoś czasu działamy odwrotnie. Wpierw kupujemy, później pytamy o cenę. Później negocjujemy nie mając żadnej pozycji negocjacyjnej, później zaciągamy kredyt i zostawiamy dzieciom do spłacania. Btw, nie krytykuję zakupów i zbrojeń, krytykuję sposób postępowania i brak transparentności.

    2. Prezes Polski

      Jaka by nie była zapłacimy. Bo jakie mamy wyjście?

  6. DRB

    kapusta@ Wciąż czekamy na odpowiedź DS w tej sprawie

  7. Paweł P.

    👏🇵🇱👏🇺🇸💪🤝🚀

Reklama