Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wisła z większą polonizacją

Patriot
Patriot
Autor. Maciej Szopa/Defence24

W piątek 25 sierpnia br. o godz. 13.00 w siedzibie MON przy Al. Niepodległości 218 w Warszawie Mariusz Błaszczak zatwierdzi umowy offsetowe na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w drugiej fazie programu Wisła.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dzięki umowom offsetowym z firmami Raytheon i Lockheed Martin, których łączna wartość to ok. 1 miliard złotych, w Polsce powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne wspierające system WISŁA, składający się m.in. z takich elementów jak radar LTAMDS i rakiety PAC-3 MSE. Ważną częścią podpisywanych umów jest włączenie polskich firm do grona certyfikowanych dostawców dla podmiotów amerykańskich. Jest to nie tylko okazja do skoku technologicznego w procesie produkcji, ale też możliwość tworzenia nowych rozwiązań w technologiach rakietowych wspólnie z partnerami ze Stanów Zjednoczonych. Wpłynie to znacząco na możliwości badawczo-rozwojowe i testowe polskiego przemysłu.

Czytaj też

Podpisanie umów to kontynuacja procesu zapoczątkowanego w pierwszej fazie programu WISŁA. Szef MON w marcu 2018 r. podpisał kontrakt na dostawę dwóch baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot w ramach I fazy Wisła. Wciąż trwają także negocjacje offsetowe z innym liderem przemysłu zbrojeniowego, przedsiębiorstwem Northrop Grumann, porozumienie z którym również zaowocuje znacznym transferem technologii.

Reklama

Czytaj też

Umowy te są związane z zatwierdzonym pakietem wyrzutni i pocisków Patriot zintegrowanych z IBCS oraz radarów LTAMDS dla II fazy programu Wisła, na dostawę których zgodę wcześniej wyraził Departament Stanu i Kongres. Podpisanie umowy offsetowej jest wymagane przed zawarciem umowy dostawy, o ile tak jak w wypadku Wisły offset jest stosowany w danym postępowaniu po ocenie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Część elementów systemu IBCS ma być pozyskana w ramach innego pakietu, a sam sposób pozyskiwania systemu IBCS zakłada większy udział polskiego przemysłu obronnego niż w I fazie Wisły.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej + Defence24.

Czytaj też

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze (20)

  1. Jankesd

    Proszę wszystkich piszących komentarze na portalu Defence 24 o przeczytanie w Internecie Interpelacji nr 32840 p. Krystiana Jarubasa do ministra obrony narodowej w sprawie zakupu systemów Patriot z dnia 24-07-2019 jego zapytania i wątpliwości. Oraz odpowiedź na interpelację nr 32840 w sprawie zakupu systemów Patriot stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicza z dnia.16.09.2019.

  2. Jankesd

    Dla porównania podczas zerwanych w 2016 roku w atmosferze skandalu negocjacji z koncernem Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców H225M Caracal wartość offsetu była szacowana na około 3 mld złotych nie zadowoliła MON (przy wartości całej umowy wynoszącej 13 miliardów).Teraz przy Patriotach jest ok.1mld offsetu zł MON w przeszłości deklarował, że chciałby osiągnąć nawet 50 procent "polonizacji" kupowanych systemów Patriot, czyli aby były produkowane w połowie w Polsce, czy w tym przypadku tak będzie Dla programu Wisła określono łącznie 35-69 zależności od źródeł wymagań offsetowych, w tym 12 "krytycznych, ale najlepsze jest , że MON chciał pozyskać zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster" czy "produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE" ,ale to jest już historia i MON już nie chce pamiętać co oświadczał w programie Wisła

    1. wert

      "przedmiotem umowy z 2014 HSW S.A.-ATO LLC były: DOSTAWY (nie produkcja) 30 mm armat Bushmaster i związanego z nimi sprzętu, wsparcie techniczne- integracja armat z ZSSW; opcjonalny ZAKUP ww. armat (nie produkcja), w celu ich wykorzystania w przyszłej produkcji seryjnej ZSSW. W końcowej wersji ww. umowy biznesowej przedmiotowe firmy NIE UJĘŁY!!! opcji uruchomienia w HSW S.A. produkcji armat kalibru 30 mm oraz ich integracji, czy też serwisowania. Ustanowienie zdolności do serwisowania i produkcji elementów armat Bushmaster 30 mm zostało zawarte w, podpisanej w marcu 2018 r., umowie offsetowej pomiędzy SP RP, reprezentowanym przez MON, a firmą Raytheon Company" . Jakieś wnioski?

    2. staryPolak

      chodzi pewnie o to że rakiety z systemu Patriot latają. A Caracale - nie. To znaczy niby Caracale latają, ale koszt ich latania, konserwacji i remontu jest taki że armia francuska boi się zbliżac do swoich na odległośc mniejszą niż 1 km. Co i rusz ktoś wylewa łzy nad Caracalem. Tymczasem Polska miała nie tyle kupic to coś, ile wynagrodzić Francuzom utrate biznesu w związku ze wstrzymaniem sprzedazy Rosji desantowców Mistral. To dlatego Putin nie mogł zdobyć Odessy. Więc mieliśmy zapłacic 2,5 razy więcej za sztuke niż w tym czasie słynąca z przekupstwa Ukraina, która wtedy kupowała kilka Caracali. w wersji specjalnej. Twierdzenie jakoby mieli nam postawic fabrykę w Łodzi by tam zrobić 20 szt lepiej potraktowac w kategorii niezbyt mądrego żartu.

    3. Davien3

      2staryPolak skończ kłamac i to głupio bo Caracale nie tylko bez problemu lataja ale maja najwyzsza sposród smigłowców NATO gotowośc bojową Kolejne kłamstwo to Mistrale, jak widac nie dotarło ze Francja sprzedała je do Egiptu z zyskiem Ukraina kupowała wtedy Cougary i Super Pumy a nie Caracale wiec kolejne kłamstwo fabryki miały byc dwie w Łodzi i Deblinie więc znowu klamiesz.

  3. Jankesd

    Daje to tez do myślenia, że przez okres 5 lat od 2018 do 2024 osoby odpowiedzialne za ten projekt z armatą latem chodzili z producentem na lody , a zimą lepić bałwana i tak przeszło 5 lat .Jakby odpowiedzialne osoby pracowały w sektorze prywatnym to już po okresie półrocznym by się pożegnali z pracą za brak postępów w negocjacjach z Williamem z USA ,a naszym Kazimierzem.

  4. Jankesd

    Po przeczytaniu ww. art. jakie wnioski się nasuwają Wam . Na pierwszym miejscu jest, że prawdopodobnie HSW ma na stanie fizycznie armaty tylko do 70 wież ZSSW-30, które mają być zamontowane na Rosomakach. Do chwili obecnej HSW nie pochwaliła się medialnie jakąkolwiek umowę z producentem. Produkcja Borsuka ma ruszyć w 2024 roku wersji Bojowej i to w ilości 1000szt. To znaczy ,że będziemy największym użytkownikiem tych armat i nadal jest cisza. Może też być, iż wszyscy się mylą w tej kwestii tylko zarząd HSW wstrzymuje się z ogłoszeniem oficjalnym. MON na w tej sprawie milczy i czeka na punkt zwrotny w tzw .rozmowach komercyjnych.

  5. Jankesd

    Proszę Państwa w komentarzach pojawia się wątki dotyczące zakupu II fazy programu Wisła oraz offsetu związanym z tym m.in. temat armaty automatycznej 30 mm Bushmaster II W Internecie proszę przeczytać następujące artykuły ,aby mieć szersze spojrzenie w tym temacie co zostało zrobione w I fazie programu Wisła, a co proponują w II fazie programu Wisła. Podaje tytuły : MON nie odpowiedział na pytanie dotyczące wypowiedzenia programu offsetowego ws. licencji na produkcję armaty atk Bushmaster II w Polsce Miesięcznik Polska Zbrojna nr 9 z września 2018 roku -art. Miliardy na Armię, gdzie poruszany m.in. temat był licencja na przedmiotową armatę. Offset Wisły na kolejnym zakręcie. Budowa polskiej obrony powietrznej zagrożona -analiza z portalu Defence24 Komercyjne rozmowy ws. armaty dla ZSSW z portalu Defence24

  6. Jankesd

    Cz.4 Na koniec trwa obecnie wojna na Ukrainie. Żołnierze ukraińscy zwrócili uwagę ,że nasze ćwiczenia z Patriotami są oderwane od rzeczywistości bojowej dając swój przykład, jak rakieta uderzyła w ich stanowisko z Patriotem, gdzie poszczególne elementy klocków systemu stały za blisko siebie co spowodowało uszkodzenia. My natomiast ustawiamy system jak klocki LEGO. Pytanie czy MON wziął sugestię od nich, że trzeba coś zmienić w ustawieniach i zwiększyć odległość od elementów systemu? Zaraz ktoś do powie, mamy przecież system Narew do ochrony Patriotów, ale na tym etapie jest jeszcze szczątkowy- nie pełny.

    1. staryPolak

      w czasie pokoju stawianie klocków Lego blisko siebie jest zasadne. Zmniejsza to np. liczbę wartowników, nie zabiera miejsca.

  7. Dawid5073

    A my zamiast po prostu kupić całą kompletna licencję na patrioty to zadowalamy się miernym ofsetem . Moglibyśmy zrobić coś jak z strzałami które sobie rozpracowaliśmy i produkujemy pioruny

  8. Jankesd

    13 zobowiązań offsetowych USA w programie Wisła. Odpowiednio 8 z I fazą programu i 5 z II fazą. Termin ich realizacji został określony na okres do 5 lat. I tutaj podaje przykłady pomijam firmę Jelcz, która przygotowuje całość sprzętu transportowego do Patriota Możliwość produkcji paliwa zasilającego rakiety HIMARS. możliwości serwisowania dotyczące samolotów F-16 i C 130. budowę Laboratorium HWIL dla badań pocisków rakietowych produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE

  9. Jankesd

    Dzień dobry. Odpowiedź dla @Hmmm. Obecnie trwają tylko rozmowy komercyjne HSW z producentem przedmiotowej armaty bez udziału rządu USA.W latach 2018-2023 pomimo wstępnych deklaracji odnośnie offsetu w postaci częściowej produkcji elementów i serwisu nie doszli do porozumienia w tej kwestii. Ponadto było zapytanie poselskie do MON w tej sprawie i można sprawdzić w Internecie. Może po tzw. rozmowach komercyjnych będzie jakikolwiek komunikat, że mamy np. 50% polonizacji armaty na początek. Np. ciekawostką jest, że Izrael sprzedał pełną licencję /linie produkcyjne ,technologię itp./ ppk Spike Indii za kwotę 1 mld dolarów

    1. Monkey

      @Jankesd: Indie to wielki, chłonny i perspektywiczny rynek. Indusi nie żałują też pieniędzy. Konfliktów z Izraelem nie mają. A Izraelczycy wiedzą, jak się robi interesy. Widać liczą na wiele dalszych zamówień z subkontynentu.

    2. mick8791

      Chłopie Izrael nigdy nie udziela pełnej licencji na produkcje Spike. Zawsze produkcja tzw golden parts pozostaje w Izraelu!

    3. Monkey

      @mick8791: Mhm, w ramach konsorcjum Eurospike Rheinmetall produkuje głowice bojowe i wyrzutnie, a Diehl resztę pocisku. Czyli jednak są wyjątki. Zależy, kto negocjuje kontrakt. A Indie chcą w ramach inicjatywy „Made in India” (znanej też jako „Make in India”) produkować pociski Spike u siebie. Ale nie znalazłem niczego w necie co sugerowałoby, iż już tak się dzieje.

  10. Jankesd

    Cz.4 Dlatego każde ewentualne zakupy zagraniczne dla MON najpierw obowiązkowo przeczytać ze zrozumieniem ten przedmiotowy raport jak nie powinien wyglądać offset i twardo negocjować, ale przede wszystkim egzekwować zapisy, że potem wycofują się z poszczególnych punktów z umowy. Proszę pamiętać, że są to nasze pieniądze podatników. Szkoda, iż nie mówi się w sferze publicznej na temat obsługi tylko do 1 baterii Patriot potrzebujemy około 90 żołnierzy- przeciwlotników, którzy też muszą spełnić wymogi nie tylko językowe, ale również szkolenie specjalistyczne. W sumie będziemy potrzebować 720 żołnierzy dla 8 baterii. Ponadto trzeba ich jeszcze znaleźć i przyciągnąć akurat do tej służby, gdzie ukompletowanie jednostek jest na poziomie 50-60% ,a chcą jeszcze tworzyć nowe, zamiast najpierw zrobić pełne ukompletowanie w starych jednostkach. Na razie tego nie widać i nie zapowiada się.

  11. Jankesd

    Cz.3 Ze wstępnych informacji offset już wynosi ok.700 mln ulokowany w polskich zakładach! I jest to aż, czy tylko 13 zobowiązań USA. W ramach umów powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne wspierające systemy WISŁA, składające się z takich elementów jak radar LTAMDS i rakiet PAC-3 MSE i to się chwali i chyba rząd odrobił lekcję z offsetu F-16, który był nie porozumieniem dla przemysłu polskiego. Dostał dobrą lekcję negocjacji z USA i jak Nas potraktowali póżniej z offsetem. Proszę przeczytać również w Internecie raport jak wyglądał tzw. ten przykładowy offset dot. zakupu F-16 dla Polski nosił tytuł pt. "Informacja o wynikach kontroli realizacji zobowiązań offsetowych wynikających z kontraktu na zakup samolotów F-16.

  12. Jankesd

    Cz.2 System obrony powietrznej WISŁA oraz NAREW pełna gotowość osiągnięta ma być w 2035 roku. Dostawy pierwszych dwóch baterii w ramach II fazy programu WISŁA zostaną zrealizowane w 2026 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2028 r. Najważniejsze, że bierzemy Patrioty z system zarządzania walką IBCS -to jest jądro dla naszej obrony przeciwlotniczej kraju wraz dookólnymi radarami w technologii aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA), opartej na azotku galu. Polska jest także zainteresowana opracowywanym pociskiem przechwytującym SkyCeptor 1 mln dolarów za szt., który ma być tańszym uzupełnieniem pocisków PAC-3 MSE -koszt ok 5-6 mln za dolarów za szt. Proszę również przeczytać w Internecie Interpelacja nr 32840 do Ministra Obrony Narodowej w sprawie zakupu systemów Patriot./Jakie są zapytania i wątpliwości /

  13. Jankesd

    Cz.1 Dzień dobry bardzo dobra wiadomość odnośnie obronności Polski pod względem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W sumie do roku 2028 będziemy już mieć 8 baterii Patriot, jak zachowany będzie harmonogram bez zakłóceń. Pytanie, czy te 8 baterii wystarczy w pełni do obrony punktów strategicznych w Polsce. Niech fachowcy się wypowiedzą, ile faktycznie potrzebujemy. Biorąc przykład z Rzeszowa stacjonują tam 2 baterię Patriot Amerykanów, a to tylko lotnisko? Naliczyłem dodatkowo 4 główne punkty w Polsce na styk, ale są wątpliwości z mojej strony, że takich punktów wrażliwych jest więcej, ale niech najpierw dokończą II etap Wisły w całości. Gdy przed kilkunastu laty ustalano założenia programu „Wisła” – dotyczącego rakiet o zasięgu patriotów – przyjęto, że Polska potrzebuje dziewięciu baterii (każda po 8 wyrzutni), żeby zapewnić sobie odpowiednie pokrycie. 9 brakującej baterii zrezygnowano, zakładając, że lepsze parametry nowych radarów pozwolą na oszczędności.

  14. Paweł P.

    Brawo im więcej technologi XXI wieku tym lepiej, plus gen polskiej innowacyjności. #strongertogether

    1. X

      Taki "gen"(historycznie), to mają Niemcy i Anglicy. My mamy gen odtwórczości.

    2. mick8791

      Z czego się cieszysz? Offset na raptem 1 mld PLN przy zakupie na wiele miliardów. Tu trzeba raczej płakać...

  15. Dudley

    To coś słabo im te negocjacje idą jak do tej pory nie ma licencji na Bushmastera. Ale jak do poważnych biznesów zabierają się takie miernoty jak MON , to chyba nie powinniśmy się dziwić.

    1. ALBERTk

      Niejaki Szymon Janus powiedział, że rozmawiał ostatnio z ludźmi z HSW i powiedzieli mu, że licencja na Bushmastera jest dogadana i nie ma żadnego problemu z licencją. Więc w obecnej sytuacji niewiadomo komu wierzyć.

    2. Monkey

      @ALBERTk: W takim wypadku musimy uzbroić się w cierpliwość (nie i nie ostatni raz w przypadku MON). Mam nadzieję, że licencja na Bushmaster została uzgodniona i „ludzie z HSW” wiedzą, o czym mówią🙏🏻

  16. Piotrgra

    Licencja na działo bushmaster 2? Decydenci poświęcali czas na przemalowanie amerykańskich F-35 za publiczna kasę a nie na takie pierdoły jak 1400 dział.

  17. Monkey

    Fajnie, że coś się dzieje, ale poczekajmy na konkrety. Zbyt wielu takowych w artykule nie znalazłem. Oczywiście, życzę naszej zbrojeniówce aby uzyskała jak najwięcej korzyści🤞🏻

  18. Hmmm.

    A jak tam licencja na bushmastera2?

  19. Żbik okupant

    Dwa patryioty wow . Kijem wisły nie zawrucisz.

  20. DRB

    No wreszcie, coś się dzieję z wisłą II. Bardzo dobra wiadomość.