Przemysł Zbrojeniowy
Umowa offsetowa na Apache podpisana
Dziś na profilu X (dawniej Twitter) Ministerstwa Obrony Narodowej pojawiła się informacja o zatwierdzeniu umowy offsetowej na Apache.
Przed chwilą w siedzibie Boeing w Mesa (USA) minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę offsetową do śmigłowców Apache. Departament Stanu 6 września br. zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache.
Zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony L. Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów - czytamy w komunikacie polskiego MON.
Czytaj też
Przed chwilą w siedzibie Boeing w Mesa (USA) minister @mblaszczak zatwierdził umowę offsetową do śmigłowców Apache. Departament Stanu🇺🇸, 6 września br. zatwierdził sprzedaż Polsce 🇵🇱 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony… pic.twitter.com/ZT1cpg2LOR
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 25, 2023
Jak podaje Agencja Uzbrojenia przedmiotem umowy offsetowej jest m.in. pozyskanie zdolności w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej kluczowych komponentów śmigłowca, używanych w walce i rozpoznaniu, w tym układów naprowadzania i wskazywania celów. Dzięki tej umowie w polskim przemyśle obronnym ustanowione zostaną także zdolności w zakresie diagnozowania i weryfikacji ewentualnych niesprawności oraz częściowego serwisowania radarów kierowania ogniem LONGBOW.
Powyższe zdolności powinny zapewnić utrzymanie wysokiego poziomu dostępności operacyjnej śmigłowców APACHE w trakcie ich eksploatacji w SZ RP.
Umowa offsetowa obejmuje łącznie dwa zobowiązania o łącznej wartości ok. 300 mln zł, które zostaną zrealizowane w ciągu 5 lat. Jest to pierwsza z kilku umów, jakie Skarb Państwa zamierza zawrzeć w ramach pozyskania śmigłowców uderzeniowych AH-64E.
Czytaj też
We wrześniu 2022 r., Polska przekazała do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zapytanie ofertowe (Letter of Request) dotyczące pozyskania 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych.
.@mblaszczak: umowa offsetowa podpisana z @LockheedMartin, produkującą pewne elementy #Apache. Minister potwierdza zamówienie 96 śmigłowców.
— Jakub Palowski (@JakubPalowski) September 25, 2023
Umowa daje możliwość serwisu radarów oraz systemu naprowadzania rakiet Hellfire na wyposażeniu Apache. Beneficjentem WZL1 w Łodzi.
To… pic.twitter.com/2rrfpBVaVn
21 sierpnia br. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache w najnowszej wersji GUARDIAN. Pozyskiwanie nowych śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache wiąże się z zastosowaniem mechanizmów offsetowych, dzięki którym zostaną zwiększone zdolności produkcyjne, serwisowe i obsługowe polskiego przemysły obronnego. Do najważniejszych, oczekiwanych zdolności przemysłowych należy pozyskanie kompetencji serwisowanych w zakresie samej platformy AH-64E Apache jak również całej rodziny silników, które będą wykorzystywane przez kilka najnowocześniejszych platform, które weszły, bądź w najbliższym czasie wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.
Czytaj też
Szczegółowy harmonogram dostaw określony zostanie w umowie dostawy (LOA) i uzależniony będzie od możliwości produkcyjnych amerykańskich podmiotów przemysłowych, niemniej strona polska, dążąc do jak najszybszego osiągnięcia wymaganych zdolności operacyjnych w obszarze zdolności przeciwpancernych oraz wsparcia powietrznego zapewnianego przez śmigłowce uderzeniowe na rzecz pododdziałów Wojsk Lądowych, zainicjowała również rozmowy dotyczące zastosowania rozwiązań pomostowych, w ramach których brana jest pod uwagę możliwość wykorzystania w pierwszym okresie śmigłowców z zasobów Armii Stanów Zjednoczonych.
Całkowity koszt pozyskania śmigłowców wraz z zapasem amunicji oraz pakietami szkoleniowym i logistycznym, jak również szczegółowy zakres pozyskiwanych technologii w ramach mechanizmów offsetowych, zostaną określone w umowach zawieranych ze stroną amerykańską.
Nabosaka
A gdzie jest wercik? Jeszcze kilka dni temu nie wiedział co to offset. Ale po tym jak mu to wytłumaczyłem to miałem nadzieję, że zabierze głos w dyskusji.
Zenek2
Niech ktoś powie Błaszczakowi, że Hellfire ta rakieta schodząca.
RAF
Zenek2@ A dlaczego chcesz go oklamywac? Hellfire jeszcze dlugo bedzie uzywany.
mick8791
@RAF bzdura. W magazynach może i będzie leżał ale do produkcji wchodzi następca Hellfire!
Maniek 81
Zakup z zasobów USA, czyli znów używki.
mick8791
Nie misiu - te używki będą tylko pożyczone. Kupować będziemy nowe!
Sybilla
Serwis tylko radaru i systemu celowniczo-obserwacyjnego? A może choć jeszcze fotela? No to Błaszczak faktycznie załatwił "mega" offset. Jak zawsze. Polacy nic się nie stało. ps. Najważniejszy, najdroższy i kluczowy jest serwis silnika. Ale to za trudne dla Błaszczaka. Poza tym to przy takim dużym zamówieniu nawet gdyby był serwis całego Apacha to i tak mało jak na dobry offset. Ale historia naszych offsetów nie napawa optymizmem.
Franek Dolas
Sybilla Trzeba było słuchać że to jedna z pierwszych umów. Błaszczak mówił o kolejnych w tym dotyczących obsługi silników. No ale na końcu "słusznie" stwierdziłaś zgodnie z totalniacką "logiką" że to.i tak wszystko za mało. Czy jest jakaś granicą waszego bełkotu?
Przemko
Bełkot widzę właśnie w tym komentarzu. Od ładnych paru lat nie realizuje się offsetów. To fakt. I nie wynika z jakiejś totcalniackiej logiki. Czyiś poglądów itp. Tak naprawdę w ogóle z WP do czasu wybuchu wojny nie było dobrze. Co wynikało z logiki wydawania kasy i brania pożyczek na inne cele. Jak na Zachodzie. Albo socjal albo armia. Proste i niestety prawdziwe. Sam fakt, że offset negocjuje się w takiej fazie jest tak sobie profesjonalny. Że na kilka umów. Zaciemnia prawdziwy oraz sytuacji. Oczywiście lepiej tak jak teraz niż jak zazwyczaj, czyli w ogóle ;-)
mick8791
@Franek Dolas tak! Taką granicą może być np offset wynegocjowany za Caracale - dla przypomnienia wielkość offsetu 100% łącznie z produkcją tych heli w Polsce (czy też może raczej końcowym montażem). Można? Można! Więc daruj sobie te durne, podszyte propagandą teksty.
bezreklam
96 - strsznie duzo. Wziolbym 12 do wsparcia wajsk ladowych i tyle. I drogie szok
ALBERTk
Czemu mam wrażenie że właściwa umowa na zakup Apache nigdy nie zostanie podpisana? Po wyborach spadnie zainteresowanie tym zakupem.
Ein
Po dzisiejszych decyzjach to raczej nie nastąpi, bo to już są zobowiązania i to grube. FMF to polityka, dostaliśmy tani kredyt, grant, a takich rzeczy się po prostu nie odrzuca (godziłoby to we wzajemne stosunki między sojusznikami). Także co jak co, ale ten gigantyczny kontrakt, na pewno będzie realizowany i raczej w pełnym wymiarze tj. 96 sztuk. To liczba astronomiczna, no ale cóż... tak to sobie ustalono, pytanie gdzie, czy w Sztabie Generalnym czy w gabinecie ministra? Będziemy drugim operatorem na świecie po USA i raczej nikt tego nie przeskoczy. Uf!
X
Ja mam wrażenie, że cały ten zakup jest dyskusyjny.
RAF
ALBERTk@ Z tym pytaniem to raczej do psychologa , a nie na forum. Wedlug wielu na tym portalu Abramsow tez mialo nie byc.