Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa na 152 Kraby podpisana

Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Armatohaubice samobieżne Krab na pokazie Jesienny Ogień 23.
Autor. sierż. Aleksander Perz / 18. Dywizja Zmechanizowana

W piątek 8 grudnia przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Uzbrojenia, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Huty Stalowa Wola podpisali umowę ramową na dostarczenie 152 armatohaubic samobieżnych Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi do Sił Zbrojnych RP.

Reklama

O zamiarze podpisania kolejnej umowy na dostarczenie armatohaubic samobieżnych do Sił Zbrojnych RP informowaliśmy już wczoraj. Wówczas nie podano, jaką formę oraz treść przyjmie kontrakt.

Reklama

Do podpisania dokumentu doszło jedynie tydzień po zatwierdzeniu umowy wykonawczej, której przedmiotem jest zakup z Republiki Korei kolejnej transzy armatohaubic samobieżnych K9 Thunder w wariantach K9A1 oraz K9PL. Łączna liczba koreańskich haubic w polskiej służbie wyniesie 364 egzemplarze (218 szt. K9A1 i 146 egz. K9PL). Ponadto, równolegle Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ i HSW umowę ramową na dostawę pojazdów towarzyszących na podwoziu kołowym i gąsienicowym przewidzianych do dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina.

Czytaj też

Przedmiotem podpisanej dzisiaj umowy ramowej są zarówno same armatohaubice samobieżne Krab, jak i pojazdy towarzyszące, a także pakiety: szkoleniowy i logistyczny. Jeżeli kontrakt zostanie zrealizowany w całości, oznacza to, że do Wojsk Rakietowych i Artylerii trafi 6 dywizjonowych modułów ogniowych po 24 haubice każdy oraz dodatkowa bateria z ośmioma działonami.

Reklama

Jedną z intencji najnowszego kontraktu jest stworzenie formalnej podstawy pod zamówienie z Huty Stalowa Wola haubicy samobieżnej nowej generacji. Ów pojazd, nieoficjalnie nazywany „Krabem 2”, miałby powstać pod wpływem doświadczeń Sił Zbrojnych RP oraz Zbrojnych Sił Ukrainy z użytkowania AHS Krab, a także zawierać rozwiązania charakterystyczne dla artylerii lufowej najnowszej generacji, m.in. automat ładowania, który samoczynnie zasilałby haubicę zarówno w pociski, jak i ładunki miotające.

Podpisanie umowy ramowej na dostawę 152 AHS Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi do Sił Zbrojnych RP.
Podpisanie umowy ramowej na dostawę 152 AHS Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi do Sił Zbrojnych RP. Od lewej: prezes PGZ Sebastian Chwałek, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, prezes HSW Jan Szwedo, szef AU gen. bryg. Artur Kuptel.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej / Flickr

Wojsko Polskie dotąd otrzymało 80 Krabów, a obowiązujące umowy wykonawcze między MON a PGZ zakładają dostawę 90 kolejnych egzemplarzy. Siły Zbrojne mają otrzymać ten sprzęt w latach 2025-27. Ostatnie sztuki trafiły do wojska w 2021 roku, gdyż po 24 lutego 2022 r. produkcja w Hucie Stalowa Wola została całkowicie przestawiona na potrzeby Zbrojnych Sił Ukrainy (ZSU). Kijów złożył zamówienie na 54 sztuki, tj. trzy dywizjony haubic według tamtejszych struktur.

Reklama

Komentarze (29)

  1. Rozczochrany74

    Ale nie przeszkadza to politykom i wojsku kupować dalej koreańskich armatohaubic K9 bez automatu ładowania? Skoro K9 nie ma automatu ładowania to czemu rząd i wojsko kupuje K9 zamiast sprawdzonego i lepszego Kraba? Mają wyrób PGZ sprawdzony na wojnie która trwa, na światowym poziomie. Czemu zamiast zamawiać teraz Kraba zamawiają K9? Czemu nie ma współpracy między przemysłem a armią, która jest korzystna dla obojga oraz dla gospodarki i budżetu państwa? Czemu w innych krajach to działa a w Polsce nie?

    1. Szczupak

      Bo inne.kraje nie robią propagandy oprócz Rosji i nas. A dlaczego? Bo na Kraba nie ma pieniędzy ale kredyt z Korei nas stać. Proste jak budowa cepa.

    2. Muren

      Dziwne też, że nie było odpowiednio dużego wsparcia (i odpowiednio wcześnie) dla rozbudowy mocy produkcyjnych HSW

    3. ordinary soldier

      "..Skoro K9 nie ma automatu ładowania to czemu rząd i wojsko kupuje K9 zamiast sprawdzonego i lepszego Kraba? ...? A krab posiada takowy AUTOMAT ładowania? z tego co zdążyłem zaobserwować jako użytkownik to go nie posiada. Posiada zautomatyzowany magazyn amunicji i ładunków miotających. Samo podanie pocisku i ładunku miotającego na karetkę odbywa się RĘCZNIE. Identycznie jest w K9. Tak, że na3,14S proszę jeszcze w kilku słowach, w czym ten krab jest lepszy od K9?

  2. Muren

    @Vixa przede wszystkim istotne jest to, czy rząd odpowiednio wspiera polski przemysł zbrojeniowy i takie projekty jak Krab. Bo np w telewizję inwestowano dużo pieniędzy. Pytanie czy te kwoty nie powinny iść raczej do przemysłu zbrojeniowego

  3. Jkseweryn

    W cywilizowanym świecie to się nazywa list intencyjny nikogo do niczego nie zobowiązuje ale w pisowskiej propagandzie to jest umowa , a wy to łykacie, gratuluję !!!

    1. Czytelnik D24

      Ten list intencyjny akurat zobowiązuje dlatego że zawiera klauzulę nakazującą rządowi zakup przynajmniej 4 DMO w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

    2. Anty 50 C-cali

      w ogólnie dostępnych dokumentach Senatu, z marca 2015, POkaż sobie kiedy "praca wdrożeniowa" stała się Umową na "Reginę". Taka mowa-trawa. Bo w "pracy wdrożeniowej" wykorzystali elementy "pracy badawczo - rozwojowej". Z lat 1998-2002. Jej koszt - do Przerwania w 2003 ; 77 mln złotych. W 2014 to było już 807mln, z 10 RAZY! tyle. A i tak Mroczek nie wiedział ile jeszcze.....

  4. Future

    Panowie. Umowa ramowa potwierdziła że za kontaktami koreańskimi idzie prowizja na boku. Myślę, że większość się tego domyśliła po kontrakcie w ostatniej chwili z Koreańczykami. Ostatni kontrakt z Koreańczykami na K9 był zaskoczeniem, ale brawo dla HSW że próbowała go skontrować oświadczeniem o możliwościach produkcji Kraba. No niestety się nie udało, teraz HSW musi powalczyć o zamówienia eksportowe. Dobrze ze jest ramówka, bo na pewno coś z niej kapnie. Z drugiej strony pozytywne jest to że PiS jednak bał się uwalić projekt Kraba, więc wszystko w rękach nowego rządu. Pzh 2000 raczej już nie kupimy, ale w czołgach będzie niezłe zamieszanie

    1. ALBERTk

      O czym ty w ogóle mówisz? Umowa na K9 była z prostego względu, Koreańczycy dostarczają szybciej te haubice i od zaraz. Na kolejne Kraby wojsko musi czekać aż do 2025 bo teraz priorytet dla HSW to Ukraińcy.

    2. mf303

      On jak niczym niejaka Kinia Gaj mówi, ale nie wie o czym.

    3. Anty 50 C-cali

      TO masz z 2023. "...March 8 (Reuters) - Seoul approved (ZGODZIŁ SIĘ NA) export licences last year for Poland to provide Ukraine with Krab howitzers, (BO KRABY POwstają!!) which are built with South Korean components"....JAKIE WALCZENIE O EKSPORT?!!. Wystarczy że Korea woli sprzedawać Norwegii, Finlandii, Estonii swoje K9. a nie same podwozia z "nalepką" HSW. POniał? Niech większość postara się.

  5. mobilnyPL

    Nawet ja umowa ramowa przerodzi się wykonawcza to i tak sprzęt ten powędruje na dzikie pola. Mnie to już lotto

  6. Bobek_

    Gdzie jest Chyżwar ?? Dlaczego nie wytłumaczy nam o co chodzi z tą umową ??

    1. Był czas_3 dekady

      Tu jest wyjaśnienie https://defence24.pl/sily-zbrojne/kiedy-umowa-wykonawcza-na-kraby-agencja-uzbrojenia-i-pgz-komentuja

    2. LMed

      Myślisz Bobek_, że wstyd mu?

    3. LMed

      No cóż moim skromnym zdaniem, szlachetność intencji naszych prawdziwych patriotów, w celu uniknięcia wszelkich wątpliwości i dla ich dobra zakładam, ze względu na ciężkie miliardy w grze powinna potwierdzić komisja sejmowa najlepiej..

  7. Vixa

    Weźcie napiszcie to jasno dla wszystkich, że to wojskowi nie chcą Krabów, a nie PiS. A teraz: ale jak to?

  8. Muren

    PGZ udało się zwiększyć moce produkcyjne. Więc pytanie dlaczego zamawiane są haubice z Korei. Warto w jak największym zakresie wspierać polski przemysł zbrojeniowy i gospodarkę poprzez zakupy na Kraby. Jan Szwedo PGZ cyt : "Huta Stalowa Wola S.A. w ostatnim czasie zainwestowała bardzo duże własne środki na rozwój potencjału produkcyjnego oraz pierwszą transzę dotacji rządowych w wysokości 600 mln zł (druga transza to 640 mln zł) w infrastrukturę, maszyny produkcyjne jak również w znaczny wzrost zatrudnienia. Inwestując w modernizację zakładu, zakup oraz budowę nowych hal produkcyjnych przygotowała się do realizacji ogromnych kontraktów zbrojeniowych przekraczając zdolności produkcyjne innych oferentów w tym samym czasie

    1. Vixa

      To ile HSW zainwestowała WŁASNYCH pieniędzy w rozwój potencjału? Czy już opracowała własne, nielicencyjne podwozie? Pytanie końcowe: jaka będzie opłata licencyjna ( i czy będzie zgoda) za podwozia, bo jakoś ostatnio dużo ich nie zakontraktowaliśmy?

  9. szczebelek

    Niestety jednak umowa ramowa z prezentem dla następcy w postaci czasowej klauzuli do podpisania. Dlaczego PGZ i HSW nie przycisnęło Błaszczaka na 500 Krabów skoro taka umowa nic nie znaczy przecież byliby w stanie zrobić nawet 700 sztuk we ciągu 7 lat, a zgodzili się w sumie tylko na 240 .

  10. DzidziaMeduza

    A gdyby Samsung anulował licencję na podwozia, to nasze wunderwaffe będzie klepane na podwoziu mtlb?

  11. Takijeden

    Umowa ramowa nic nie znaczy.

    1. GGG BBB

      No to teraz sobie poczytajcie nowy artykuł na ten temat na głównej stronie Defence24. O ten: https://defence24.pl/sily-zbrojne/kiedy-umowa-wykonawcza-na-kraby-agencja-uzbrojenia-i-pgz-komentuja

  12. KZE

    Czy te duże ilości armatohaubic będzie miało czym strzelać, czy będą jeździć bez pocisków w paradach? Dobrzeby było gdyby powstała np. w Dezamet dedykowana linia produkcji pocisków 155 na potrzeby WP>

    1. Był czas_3 dekady

      DEZAMET ma w ofercie 155mm: Wejdź na stronę Dezametu

    2. Dudley

      Pociski produkujemy. Tylko nie mamy czym ich wystrzelić, bo nie produkujemy ładunków miotających.

  13. andbro

    Coraz więcej Krabów kupują a w jednostkach jest ich coraz mniej? Czary czy co?

  14. DiDD

    Z koreańską firmą podpisaliśmy umowę wykonawczą gdyż rząd Korei udzielił nam kredytu. Z PGZ/HSW tylko umowa ramowa bo nie ma kasy, a ani PGZ/HSW nie sprzedzą na kredyt ani Korea nie udzieli kredytu na Kraby. ŻENADA!

  15. zibi

    Tydzień temu podpisana została umowa wykonawcza na kupno K9PL które produkowane będą co ciekawe w Korei, pomimo że rok temu obiecywali produkcję tej haubicy w Polsce,. Na Kraba podpisano dzisiaj tylko nic nie znaczącą umowę ramową. Tyle że na K9PL z koreańskich fabryk zaciągnięty został kredyt w koreańskim banku i dlatego wykonawczą im podpisali, a na Kraba pomimo calej propagandy sukcesu pieniążków pis i spółka nie mają, więc dlatego podpisano na koniec ramową by chociaż oczami mogli na koniec świecić i tamtą koreańską umowę przykryć, a naród myślał że o rodzimy przemysł dbają.....

  16. Piot

    Nie oszukujmy się, ta ostatnia umowa na K9 wymaga gruntownego prześwietlenia, by się upewnić, czy ta dzisiejsza umowa ramowa nie jest tylko zasłoną dymną

  17. S0ket

    Ramowa Zmieni się jak dopiero w wykonawcza jak potwierdza kraba 2 pewnie. Zobaczymy co nowy rząd powie o tej umowie. Mam nadzieję że zmienia ja w wykonawcza i wejdą w pirata

  18. CzarnyRycerz

    Pudrowanie tego, że zarzynają własny przemysł. Masa błędnych decyzji i faworyzowanie Koreańczyków, gdzie K9A1, to nijak się ma do dużo lepszego Kraba.

  19. Rozczochrany74

    Czemu z Koreańczykami od razu umowy wykonawcze a z polskimi formami tylko umowy ramowe które niczego nie gwarantują? Mam wrażenie że wszystko co polskie jest traktowane gorzej niż zagraniczne. Polscy rolnicy, przewoźnicy, polski przemysł... I jak ma być dobrze w tym kraju?

    1. xdx

      Nie chce nikogo o nic posądzać ale Korea akurat jest znana z „podarków” przy umowach - u nich to standard. W jakiej formie to zawsze do dogadania np stanowiska w oddziale polskim i duże premie itd W Polsce taki numer jest ciężej wykręcić. No i masz odpowiedź

  20. Polak Mały

    Ramowa czyli na pokaz . Do niczego obie strony nie zobligowuje. Pytanie dlaczego na K9 podpisuje się umowy wykonawcze a na Kraby ramowe?

    1. GGG BBB

      @Polak Mały 8 grudzień 2023(12:31) To oczywiście jest polityka i gra wizerunkowa. Ale nie sądzę, żeby to było tylko to. Dużo gadamy i psioczymy, ale nie znamy szczegółowego stanowiska/poglądu wojskowych - nie MONu, tylko SG WP czy DGRSZ RP. Może np. być tak, że HSW na papierze było gotowe obiecać kolejne Kraby na 2028 albo 2030r i dla wojskowych to jest za późno - dlatego wolą kupić K9A1 i K9PL z dostawą na 2026-27, bo tyle jest potrzebnych dla 4 pełnych dywizji. Być może też wojsko jest zadowolone z K9A1/K9PL na tyle, że od Kraba (Kraba2) oczekuje więcej, skoro dostawy miałyby być za 5-6-7 lat, to jest czas na rozwój platformy i modernizację. W takim wypadku nie da się podpisać umowy wykonawczej, bo produkt docelowy jest niedookreślony. Jeśli HSW przygotuje kilka przedseryjnych Krabów2, które przejdą badania kwalifikacyjne, to będzie mogła pojawić się umowa wykonawcza na te 150szt Krabów2 ...

    2. PGR

      Bo cytując klasyka - "ciemny lud to kupi" a to ich główny elektorat.

  21. ANDY

    nie chce mi się komentować tej żałosnej szopki w wykonaniu AU i MON ... rzeźników Kraba

  22. PszemcioPL

    Umowę ramową to sobie możecie... Po co nam Kraby, rodzime, skoro są K9 z półki z importu...

  23. Z prawej flanki

    "Umowa ramowa" czyli nikogo do niczego niezobowiązująca. Taka "deklaracja chcenia". W tym wypadku ustępujący mon deklaruje, że chce aby kolejny rząd zrobił to, czego sam zrobić nie chciał. "Deklarujemy chęć aby nasi następcy zamówili 150szt Krabów z polskiego przemysłu, po tym jak my zamówiliśmy 350szt K9 z Korei"- tak należy to rozumieć.

  24. LMed

    Taki wesoły akcent na koniec.

  25. PRS

    Umowa ramowa to nie umowa wykonawcza. To tylko papier który ma przysłonić złą twarz ze złej gry pod tytułem K9.

Reklama