Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Trwają prace wykonawcze systemu Wisła – faza I

WZŁ nr 1, System Wisła
Autor. WZŁ nr 1

Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 poinformowały o dokonaniu wizyty przedstawicieli firmy w placówce spółki H. Cegielski – Poznań S.A. w celu omówienia postępów pierwszej fazy prac wykonawczych systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”.

Reklama

W komunikacie spółki WZŁ nr. 1, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) czytamy, że w ramach kooperacji ze firmą H. Cegielski – Poznań S.A., która została zapoczątkowana podczas tegorocznych targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) organizowanego w Kielcach, przedstawicieli obu stron spotkali się na terenie placówki poznańskiej firmy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Celem tegoż spotkania roboczego było omówienie postępów prac w zakresie wykonania i dostawy ramy bazowej masztu kratownicowego dla Mobilnych Węzłów Łączności (MCC1) systemu Wisła – faza I. Podczas wizyty podjęto także temat współpracy przy realizacji kolejnych projektów, w tym Aparatowni Łączności Cyfrowej- Transmisyjnych.

WZŁ nr 1, System Wisła
Autor. WZŁ nr 1

Czytaj też

Przypomnijmy, że Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. z Zegrza podpisały w listopadzie 2021 roku umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę Mobilnych Węzłów Łączności MCC1. Została ona zawarta w ramach realizacji pierwszej fazy programu pozyskania przez Siły Zbrojne RP Zestawów Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej Średniego Zasięgu Wisła. Wartość kontraktu wyniosła ok. 233 mln zł brutto.

WZL-1 MCC1
Autor. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Zgodnie z umową, WZŁ-1 S.A. mają dostarczyć cztery zestawy MCC1 do końca 2024 roku. Mobilny Węzeł Łączności systemu Wisła to nowoczesna, cyfrowa aparatownia służąca do połączenia zestawów Wisła oraz do zabezpieczenia łączności dla Systemu Pasywnej Lokacji (SPL) szczebla taktycznego. MCC1 umożliwia współpracę ze stacjonarnymi i polowymi systemami SZ RP oraz NATO o różnych klauzulach tajności. Aparatownie posłużą jako połączenie pomiędzy systemem kierowania i dowodzenia IBCS, a narodowymi systemami dowodzenia. Wprowadzone rozwiązania z zakresu łączności radioliniowej i radiowej spełniają najwyższe wymagania współczesnego pola walki, jednocześnie gwarantując łączność z obecnie użytkowanym przez SZ RP sprzętem. Aparatownie zapewnią interoperacyjność oraz w pełni odpowiedzą na wymagania współczesnego, sieciocentrycznego pola walki.

Czytaj też

Budowa polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej we wszystkich jego warstwach, przede wszystkim w oparciu o rozpoczętą w marcu 2018 r. realizację programu Wisła oraz zawartą we wrześniu 2021 r. umowę ramową na realizację programu Narew, stanowi priorytet w obszarze modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Zestawy Wisła zastąpią systemy S-125 Newa-SC oraz S-200 Wega-C.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Filemon19

    Na zdjęciu prawdziwy obraz PGZ

  2. Norman

    Widać po halach, wyposażeniu i ubiorach kadry że zakład jak z Ługańska...sprawanie ręczne i klepanie młotkiem.czas to zmienić.

    1. Pseudonim

      Akurat na tego typu sekcjach w zakładach tak jest , bzdury gadasz

    2. Prawdziwy

      To spawacze poddozorowi,elita z elit.

  3. AdSumus

    To będzie potwór..

Reklama