WZŁ-1 z umową w programie Wisła

24 listopada 2020, 15:05
Patriot
Fot. Raytheon

Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, podpisał umowę podwykonawczą z zakładami WZŁ-1 w Zegrzu, spółką należącą do PGZ  i Konsorcjum PGZ-Wisła. Zgodnie z umową WZŁ-1 będzie świadczyć usługi wsparcia dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot przeznaczonego dla Polskich Sił Zbrojnych - poinformował Raytheon.

Zobacz także
Reklama

Umowa może oznaczać przełamanie impasu w negocjacjach pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Raytheonem jeżeli chodzi o offset za pierwszą fazę programu Wisła. Z tego powodu przez długi czas nie udawało się podpisać stosownych umów wykonawczych. Przełamanie tego impasu (jeżeli rzeczywiście do niego doszło) może utorować drogę dalszym polskim krokom w budowie obrony powietrznej - drugiej fazie Wisły i Narwi.

W ramach obecnie zawartej umowy WZŁ-1 wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i weryfikację produktów końcowych. Obejmują one centrum serwisowania akumulatorów, element obsługi średniego poziomu oraz transporter małych części zamiennych. WZŁ-1 będzie ściśle współpracować z OBR CTM, spółką zależną PGZ wchodzącą w skład  Konsorcjum PGZ-Wisła, który zaprojektuje wyposażenie wnętrza kontenera. Ponadto WZŁ-1 współpracować będzie z polskimi partnerami przemysłowymi, którzy dostarczą kontenery na sprzęt do obsługi technicznej systemu (Agregaty Pex Pool Plus) oraz naczepy, na których będą mieścić się kontenery (Demarko).

WZŁ-1 i nasi pozostali polscy partnerzy przemysłowi są cennymi członkami naszego zespołu Patriot i znacząco przyczynili się do postępu prac, dzięki czemu pierwsza faza programu „Wisła” jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Chcemy budować partnerskie relacje z kolejnymi polskimi firmami, aby tworzyć dalsze okazje do współpracy ekonomicznej, opierające się na lokalnej specjalistycznej wiedzy i technologii.

Shawn Rantas, dyrektor ds. polskiego programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense

WZŁ-1 jest jednym z dziewięciu polskich partnerów-dostawców, którzy aktywnie uczestniczą w realizacji zawartych z Raytheon Missiles & Defense kontraktów  na obsługę techniczną i produkcję elementów systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”.

Raytheon informuje, że dotychczas zawarte umowy między nim i polskim przemysłem ramach FMS to: 

  • W marcu 2020 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał umowę ze spółką Demarko na dostawy naczep, na których mieścić się będą kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej systemu Patriot. Naczepa produkcji Demarko wyposażona będzie w kontener wyprodukowany przez PEX-POOL Plus z wyposażeniem wnętrza zaprojektowanym przez CTM. Naczepa Demarko będzie musiała spełnić surowe wymogi.
  • W marcu 2020 r. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 (WZŁ-1) podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense w sprawie integracji kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. PEX-POOL wyprodukuje kontenery, Demarko dostarczy naczepy, a CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację tych pierwszych. Zakłady  WZŁ-1 wyposażą wnętrze kontenera, a następnie przeprowadzą integrację i testy poszczególnych komponentów w celu dostarczenia  w pełni gotowych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot.        
  • W listopadzie 2019 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (CTM) umowę na usługi projektowe dotyczące specjalistycznych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację kontenerów mieszczących wszystkie części zamienne, narzędzia i sprzęt pomiarowo-badawczy niezbędne do obsługi systemu Patriot w terenie.
  • W czerwcu 2019 r. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) dla programu Wisła. DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji systemu Patriot. Dzięki tej umowie WZE zdobywa kompetencje do produkcji i serwisowania tego typu elektronicznych elementów, a sama firma dołączyła do grona certyfikowanych dostawców Raytheon Missiles &  Defense w ramach  globalnego łańcucha dostaw.
  • W listopadzie 2019 r. Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) podpisały z Raytheon Missiles and Defense umowę dotyczącą produkcji siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni. Te kluczowe podzespoły wyrzutni M903 systemu Patriot, umożliwiają poruszanie się i ustawianie pocisków na naczepie wyrzutni.
  • W lutym 2019 r. Huta Stalowa Wola S.A. i Raytheon Missiles & Defense podpisały umowę dotyczącą rozpoczęcia produkcji i integracji wyrzutni M903, stanowiących jeden z elementów wypróbowanego w walce systemu Patriot.
  • W listopadzie 2019 r. firma Agregaty PEX-POOL PLUS podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense na opracowanie, wyprodukowanie i dostarczenie kontenerów operacyjnych i innych elementów obsługi technicznej do systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach programu Wisła. Dzięki temu firma dołączyła do grona kwalifikowanych dostawców amerykańskiej firmy Raytheon Missiles & Defense.
  • We wrześniu 2014 roku Raytheon Missiles & Defense Company i TELDAT nawiązały współpracę w zakresie opracowania i produkcji nowoczesnych wojskowych routerów do systemu Patriot. Inżynierowie i technicy firmy TELDAT zajmują się projektowaniem, integracją i kwalifikacją routerów – kluczowych urządzeń umożliwiających komunikację sieciową w systemie Patriot. W grudniu 2015 r. i ponownie w 2019 r.  Raytheon Missiles & Defense złożył w firmie TELDAT duże zamówienie na wyprodukowanie wysoce wydajnych routerów do nowo wyprodukowanych jednostek ogniowych Patriot.
  • W styczniu 2016 r. spółka PIT-RADWAR podpisała umowę z Raytheon  Missiles & Defense na produkcję nowoczesnych anten do systemów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe – IFF) systemu Patriot. W kwietniu 2019 r. Raytheon Missiles & Defense wraz z polskim przemysłem ukończyły integrację wyprodukowanej przez PIT-Radwar anteny IFF z radarem Patriot dla zagranicznego klienta. Kontynuując owocną współpracę, w czerwcu 2019 r. firma Raytheon Missiles & Defense przyznała Polskiej spółce kolejny kontrakt produkcyjny na dostawę anten IFF do systemów Patriot budowanych dla Polski, Szwecji i Rumunii.
Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Żołnierz
środa, 25 listopada 2020, 09:33

Gratuluję WZŁ 1, ich aktualnemu kierownictwu i załodze

[sic!]
środa, 25 listopada 2020, 09:32

Gdzie umowa na licencyjną produkcję armatek 30/40mm Bushmaster II Mk44S ?

Bursztyn
środa, 25 listopada 2020, 14:23

W PGZ DZIADY ram jest

ktos
środa, 25 listopada 2020, 08:43

Czyli nasi "zbuduja skrzynke na narzedzia"!! O matko co za sukces. Czekamy na info "Polski zaklad produkcji opon napompuje opony w wyrzutniach Patriot.

Oli
środa, 25 listopada 2020, 08:21

Gdzie obiecana armata i jej produkcja?

Maciek
środa, 25 listopada 2020, 08:14

Nie za wiele tego jak na razie...

mzs
środa, 25 listopada 2020, 08:05

Nie ma się co wstydzić a to zapewne dopiero początek. Nie zdziwiłbym się gdyby za parę lat polskie komponenty były w większości Patriotów na świecie. Kluczem jest stosunek jakości do ceny a tu wypadamy bardzo dobrze.

BUBA
środa, 25 listopada 2020, 01:10

Ciekawe czy "integracja" anteny IFF polega na przykręceniu jej do panelu anteny głównej AN/MPQ-65 i zapięciu złączy po stronie polskiej a potem testy elektroniki przeprowadza Ratheon? I czy jak nam padnie antena to musimy wezwać integratora z Ratheona?...............................................................................................

Wojmił
wtorek, 24 listopada 2020, 22:00

To nic nie wnosi nowego w nasze zdolności.... nie ma żadnej nowej techniki od nich jakiej byśmy oczekiwali...

gliwiczanin
środa, 25 listopada 2020, 11:27

I dlatego liczę że w programie Narew wygra system Camm od Brytyjczyków i pełna polonizacja systemu. Wtedy przynajmniej będziemy mogli produkować w Mesko rakiety na licencji. Tak samo jak produkujemy Rosomaki w Siemianowicach Śląskich czy podwozie K9 do Kraba w HSW. Co by nie mówić to Narew z współpracą z Brytyjczykami jest szansą dla naszego przemysłu i wojska, a nie Wisła robiona z amerykanami.

Jabadabadu
środa, 25 listopada 2020, 19:12

Zapamiętaj "raz na jutro": nigdy nie będzie "pełnej polonizacji systemu". Chyba, że system w 100% będzie opracowany i wyprodukowany w Polsce, a to jest OBECNIE NIEMOŻLIWE.

Prawa
środa, 25 listopada 2020, 10:27

ja nie rozumiem a co oczekiwaliśmy ? Jak byśmy zamówili 30-50 wyrzutni to może byśmy wszysto w Polsce produkowali. A tak? to tak jak był płacz z offsetem z F-35 po 1 jaki offset ? za mało ich zamówiliśmy po 2 po co nam on gdy i tak nie mamy ani możliwości ani realnych planów zajmowania się lotnictwe w sensie budowy własnych myśliwców.

Marek
czwartek, 26 listopada 2020, 09:47

Poczytaj na jakich warunkach dostanie Szwajcaria jeśli sobie zamówią.

loki
środa, 25 listopada 2020, 16:09

Jak się kupuje tak mało to serwis powinien być w kraju. Przynajmniej do poziomu średniozaawansowanego.

As
wtorek, 24 listopada 2020, 18:44

Zatrudnianie naszych firm równa się zawodność systemu. Może dać im coś do pomalowania?

Luki
środa, 25 listopada 2020, 08:41

Waszych firm nikt tu nie zatrudnia Wania

rydwan
środa, 25 listopada 2020, 08:37

grubo sie mylisz ,wszedzie zdarzaja sie wpaki tylko róznia sie procentem /ilośćsztuk.

Danisz
środa, 25 listopada 2020, 02:06

a kto chce zatrudniać wasze firmy towarzyszu?

Dudley
wtorek, 24 listopada 2020, 22:42

Czytaj między wierszami , to jest "coś do pomalowania" . Jedyne nowoczesne elementy to elektronika z WZŁ i Teldatu. Ale to też nic nie znaczy, bo co z tego że zlecą polutowanie paru płytek i ich przetestowanie, jak dostarczą wszystkie komponenty i zaprogramują układy, a narzędzia testowe też zapewne dostarczą. Czyli będziemy robili małpia robotę. Tak jak chińczyk na taśmie produkcji iphona. Tu nie ma żadnego transferu technologii. Chyba że nasi technicy i inżynierowie nie potrafią utrzymać lutownicy, spawarki i pędzla w ręku.

rozczochrany
wtorek, 24 listopada 2020, 18:21

W sumie dobra wiadomość bo coś się ruszy w temacie systemu obrony powietrznej.

Prawda
środa, 25 listopada 2020, 10:30

Program postępuje się dzieje, pamiętać trzeba że kupiliśmy system który w momencie zakupu był chyba w facie projektu lub koncpepcji. Więc nie płaczmy że tyle to trwa po za tym na ten moment nie mamy opóźnień z tego co wiem wiec nie ma co płakać. Co prawda i tak kupiliśmy za mało wyrzutni i conajmniej kilka jak nie kilkadziesiąt razy za mało pocików ale to inna sprawa.

me
wtorek, 24 listopada 2020, 18:03

ASP ''W ramach obecnie zawartej umowy WZŁ-1 wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i weryfikację produktów końcowych. Obejmują one centrum serwisowania akumulatorów, element obsługi średniego poziomu oraz transporter małych części zamiennych.'' Przeczytaj sobie 5 x

Sternik
środa, 25 listopada 2020, 01:45

Właśnie ten cytat dowodzi, że niczego nowego nie będzie. Ładowarki, kombinerki, klucze tyle, że w odpowiedni sposób poszeregowane i opisane.

ASP
wtorek, 24 listopada 2020, 17:17

A gdzie te szumnie zapowiadane technologie silników rakietowych ??? A dostaliśmy technologię budowy kontenerów,jestem w szoku,teraz już nasz przemysł zbrojeniowy ruszy z kopyta... :)

Gojan
środa, 25 listopada 2020, 12:25

Kto i kiedy zapowiadał transfer technologii silników rakietowych? Słyszałeś chyba jakiś szum. Wybij sobie z głowy mrzonki, że ktokolwiek przekaże nam te technologie - ani LM, ani Raytheon, ani MBDA w ramach "Narwi". Te technologie trzeba rozwinąć samemu. Owszem, np. Turcja potrafi negocjować takie rzeczy, ale to jest kraj suwerenny. Nie jak polscy politycy wszelkich opcji, uwieszeni beznadziejnie u pasków swych zagranicznych protektorów. Więc jak na standardy polskie, i tak dużo uzyskano z "Wisły". Lepiej było zainwestować w offset w niej, niż w Caracale.

wtorek, 24 listopada 2020, 19:19

Tam jest więcej, nie tylko kontenery, przeczytaj wylistowane już realizowane umowy. Jednak trochę tego jest (anteny, routery, siłowniki, itd.). Jak się wcześniej niszczyło polski przemysł, ogólnie nazywając -- elektromaszynowy i precyzyjny, rozwalało zbiorowości fachowców, wmawiało się ludziom, że wszystko zależy od manadżerów (finansistów i ekonomistów) no to się ma. Mówię tutaj o przemyśle elektromaszynowym, ponieważ widziałem jeden taki zakład na Śląsku, jeszcze przed wojną w Polsce miał karuzelówki, a w 90 produkował np. wały korbowe do silników okrętowych, wyroby z metali kolorowych, itp., itd. , i jeszcze inne rzeczy w kooperacji. Obrabiarki i inne maszyny były polskie, niemieckie i francuskie. Trudno uwierzyć, że był nierentowny. Oczywiście, stalowni było za dużo, ale nie takich zakładów czy fabryk jak temu podobne.

Oszołom
środa, 25 listopada 2020, 10:25

Bo nie był. Częścia transformacji było wyeliminowanie polskiego przemyslu poprzez sprzedaż lub zniszczenie.

[sic!]
środa, 25 listopada 2020, 09:34

Routery to by poszły i bez negocjacji offsetowych. Jak się potrafi to docenią.

mf303
środa, 25 listopada 2020, 01:18

W punkt.

czytelnik D24
wtorek, 24 listopada 2020, 17:25

Będziemy produkowali sekcję napędową do PAC-3 MSE ale to jest z offsetu od LM.

Sternik
środa, 25 listopada 2020, 03:12

Tylko JEDEN KOMPLETNY ELEMENT sekcji napędowej a nie sekcję napędową. Nawet nie wiadomo jaki. To może być cokolwiek, np. pompa chłodziwa ze sterowaniem.

Davien
środa, 25 listopada 2020, 14:18

Akurat nie, ma byc produkowana cała sekcja napędowa do PAC-3MSE

Tweets Defence24