Przemysł Zbrojeniowy

WZŁ-1 z umową w programie Wisła

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, podpisał umowę podwykonawczą z zakładami WZŁ-1 w Zegrzu, spółką należącą do PGZ  i Konsorcjum PGZ-Wisła. Zgodnie z umową WZŁ-1 będzie świadczyć usługi wsparcia dla systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot przeznaczonego dla Polskich Sił Zbrojnych - poinformował Raytheon.

Umowa może oznaczać przełamanie impasu w negocjacjach pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Raytheonem jeżeli chodzi o offset za pierwszą fazę programu Wisła. Z tego powodu przez długi czas nie udawało się podpisać stosownych umów wykonawczych. Przełamanie tego impasu (jeżeli rzeczywiście do niego doszło) może utorować drogę dalszym polskim krokom w budowie obrony powietrznej - drugiej fazie Wisły i Narwi.

W ramach obecnie zawartej umowy WZŁ-1 wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i weryfikację produktów końcowych. Obejmują one centrum serwisowania akumulatorów, element obsługi średniego poziomu oraz transporter małych części zamiennych. WZŁ-1 będzie ściśle współpracować z OBR CTM, spółką zależną PGZ wchodzącą w skład  Konsorcjum PGZ-Wisła, który zaprojektuje wyposażenie wnętrza kontenera. Ponadto WZŁ-1 współpracować będzie z polskimi partnerami przemysłowymi, którzy dostarczą kontenery na sprzęt do obsługi technicznej systemu (Agregaty Pex Pool Plus) oraz naczepy, na których będą mieścić się kontenery (Demarko).

WZŁ-1 i nasi pozostali polscy partnerzy przemysłowi są cennymi członkami naszego zespołu Patriot i znacząco przyczynili się do postępu prac, dzięki czemu pierwsza faza programu „Wisła” jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Chcemy budować partnerskie relacje z kolejnymi polskimi firmami, aby tworzyć dalsze okazje do współpracy ekonomicznej, opierające się na lokalnej specjalistycznej wiedzy i technologii.

Shawn Rantas, dyrektor ds. polskiego programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense

WZŁ-1 jest jednym z dziewięciu polskich partnerów-dostawców, którzy aktywnie uczestniczą w realizacji zawartych z Raytheon Missiles & Defense kontraktów  na obsługę techniczną i produkcję elementów systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”.

Raytheon informuje, że dotychczas zawarte umowy między nim i polskim przemysłem ramach FMS to: 

  • W marcu 2020 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał umowę ze spółką Demarko na dostawy naczep, na których mieścić się będą kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej systemu Patriot. Naczepa produkcji Demarko wyposażona będzie w kontener wyprodukowany przez PEX-POOL Plus z wyposażeniem wnętrza zaprojektowanym przez CTM. Naczepa Demarko będzie musiała spełnić surowe wymogi.
  • W marcu 2020 r. Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 (WZŁ-1) podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense w sprawie integracji kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. PEX-POOL wyprodukuje kontenery, Demarko dostarczy naczepy, a CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację tych pierwszych. Zakłady  WZŁ-1 wyposażą wnętrze kontenera, a następnie przeprowadzą integrację i testy poszczególnych komponentów w celu dostarczenia  w pełni gotowych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot.        
  • W listopadzie 2019 r. Raytheon Missiles & Defense podpisał z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (CTM) umowę na usługi projektowe dotyczące specjalistycznych kontenerów na sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot. CTM zaprojektuje wewnętrzną konfigurację kontenerów mieszczących wszystkie części zamienne, narzędzia i sprzęt pomiarowo-badawczy niezbędne do obsługi systemu Patriot w terenie.
  • W czerwcu 2019 r. Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. podpisały umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję i integrację zestawów modułów elektroniki DLTM (Data Link Terminal Module) dla programu Wisła. DLTM to kluczowy element wyrzutni M903, która wchodzi w skład konfiguracji systemu Patriot. Dzięki tej umowie WZE zdobywa kompetencje do produkcji i serwisowania tego typu elektronicznych elementów, a sama firma dołączyła do grona certyfikowanych dostawców Raytheon Missiles &  Defense w ramach  globalnego łańcucha dostaw.
  • W listopadzie 2019 r. Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) podpisały z Raytheon Missiles and Defense umowę dotyczącą produkcji siłowników liniowych i obrotowych do wyrzutni. Te kluczowe podzespoły wyrzutni M903 systemu Patriot, umożliwiają poruszanie się i ustawianie pocisków na naczepie wyrzutni.
  • W lutym 2019 r. Huta Stalowa Wola S.A. i Raytheon Missiles & Defense podpisały umowę dotyczącą rozpoczęcia produkcji i integracji wyrzutni M903, stanowiących jeden z elementów wypróbowanego w walce systemu Patriot.
  • W listopadzie 2019 r. firma Agregaty PEX-POOL PLUS podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense na opracowanie, wyprodukowanie i dostarczenie kontenerów operacyjnych i innych elementów obsługi technicznej do systemów Patriot zakupionych przez Polskę w ramach programu Wisła. Dzięki temu firma dołączyła do grona kwalifikowanych dostawców amerykańskiej firmy Raytheon Missiles & Defense.
  • We wrześniu 2014 roku Raytheon Missiles & Defense Company i TELDAT nawiązały współpracę w zakresie opracowania i produkcji nowoczesnych wojskowych routerów do systemu Patriot. Inżynierowie i technicy firmy TELDAT zajmują się projektowaniem, integracją i kwalifikacją routerów – kluczowych urządzeń umożliwiających komunikację sieciową w systemie Patriot. W grudniu 2015 r. i ponownie w 2019 r.  Raytheon Missiles & Defense złożył w firmie TELDAT duże zamówienie na wyprodukowanie wysoce wydajnych routerów do nowo wyprodukowanych jednostek ogniowych Patriot.
  • W styczniu 2016 r. spółka PIT-RADWAR podpisała umowę z Raytheon  Missiles & Defense na produkcję nowoczesnych anten do systemów identyfikacji swój-obcy (Identification Friend or Foe – IFF) systemu Patriot. W kwietniu 2019 r. Raytheon Missiles & Defense wraz z polskim przemysłem ukończyły integrację wyprodukowanej przez PIT-Radwar anteny IFF z radarem Patriot dla zagranicznego klienta. Kontynuując owocną współpracę, w czerwcu 2019 r. firma Raytheon Missiles & Defense przyznała Polskiej spółce kolejny kontrakt produkcyjny na dostawę anten IFF do systemów Patriot budowanych dla Polski, Szwecji i Rumunii.
Reklama
Reklama

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.