Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Strykery staną się BWP. Wybrano wieżę

Fot. Oshkosh Defense
Fot. Oshkosh Defense

Oshkosh Defence otrzymał kontrakt o wartości niespełna miliarda dolarów, na uzbrojenie amerykańskich transporterów Stryker w wieże z armatą kal. 30 mm Medium Calibre Weapon System, oparte na rozwiązaniach rodziny Samson izraelskiego Rafaela. Pierwsze dozbrojone KTO trafią do testów w 2022 roku.

U.S. Army Contracting Command – Detroit Arsenal (ACC-DTA) poinformowało o przyznaniu kontraktu o wartości 942,9 mln dolarów amerykańskich na integrację bezzałogowej wieży z  30 milimetrową armatą średniego kalibru (MCWS) ATK XM813 z kołowym transporterem opancerzonym Stryker, na podwoziu o podwójnym dnem (Double V-Hull), cechującym się wzmocnioną odpornością na wybuchy min oraz IED (improwizowanych ładunków wybuchowych). 942,9 mln dolarów to wartość całego, sześcioletniego kontraktu wraz ze wszystkimi opcjami oraz zapleczem logistyczno-serwisowym. Na chwilę obecną wykorzystano część funduszy. 

Głównym wykonawcą prac i dostawcą wież będzie Oskosh Defence. Amerykański koncern podjął wcześniej współpracę z firmą Pratt Miller i izraelskim Rafaelem. Strykery podwójnym z dnem kadłuba w kształcie litery V (wersji A1/DVH) otrzymają więc wieże oparte na konstrukcji Rafael Samson.

Co ciekawe, będzie to już drugi system wieżowy z armatą 30 mm, używany na amerykańskich Strykerach. W 2015 roku rozpoczęto bowiem procedurę pozyskania lepszego uzbrojenia dla transporterów stacjonującego w Niemczech 2. Pułku Kawalerii w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, gdyż ta jednostka jest przeznaczona do działań na teatrze europejskim i powinna być przygotowana do zwalczania rosyjskich transporterów opancerzonych i BWP. Strykery 2. Pułku Kawalerii otrzymały już wieże MCT-30 Kongsberga i od pewnego czasu są używane, także w ramach działań grupy batalionowej NATO rozmieszczonej w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego. Noszą one oznaczenie Dragoon i są oparte na standardowym podwoziu (flat-bottom hull). 

Ostatecznie jednak Amerykanie zdecydowali się podjąć szerszy program modernizacji Strykerów w celu zwiększenia ich siły ognia i objąć nim przynajmniej część pozostałych brygad, wyposażonych w transportery w wersji z wzmocnionym dnem. W tym celu rozpisano jednak nowe postępowanie konkurencyjne, którego zwycięzcą okazał się Oskosh. Ciekawostką jest fakt, że przezbrajane są nie wszystkie transportery, a około połowa spośród służących w jednostkach piechoty i rozpoznania (ok. 83 wozów), pozostałe mają docelowo otrzymać zmodyfikowane stanowiska CROWS z możliwością odpalania ppk Javelin. W zbliżony sposób przezbrojono też - w wieże innego typu - wspomniany wcześniej 2. Pułk Kawalerii.

Reklama
Reklama

Z kontraktem zbiegło się w czasie ogłoszenie wycofania z Brygadowych Zespołów Bojowych Stryker dotychczas używanych wozów wsparcia ogniowego M1128 Mobile Gun Systems, uzbrojonych w przestarzałą armatę kalibru 105 milimetrów z systemem automatycznego ładowania. Armia amerykańska uzasadnia to posunięcie poszukiwaniem oszczędności, ale też faktem, że część ich zadań będą mogły przejąć właśnie zmodernizowane KTO Stryker, de facto będące bojowymi wozami piechoty.

Jak pisze Breaking Defense, zmodernizowane pojazdy trafią do testów w maju 2022 roku, natomiast pełne wyposażenie pierwszej brygady nastąpi w grudniu 2023 roku. Pierwszym beneficjentem dozbrojonego transportera będzie jednostka z Fort Lewis w stanie Waszyngton, która obsługuje rejon wschodniej Azji i Pacyfiku. Do jej dozbrojenia wykorzystano część z całej puli 943 mln dolarów na dostawę 91 Strykerów. Do tej puli obok "etatowych" 83 wozów zalicza się dodatkowe 8 KTO, stanowiących zaplecze szkoleniowe oraz serwisowe.

Kacper Bakuła, współpraca Jakub Palowski

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama