Dozbrojony Stryker gotowy do produkcji [WIDEO]

20 października 2020, 15:02
Stryker_MCWS
Fot. GDLS
Reklama

Koncern General Dynamics Land Systems poinformował o gotowości do rozpoczęcia produkcji najnowszego Strykera A1 Medium Calibre Weapon System uzbrojonego w bezzałogową wieżę z armatą kal. 30 mm. Pojazd stanowi rozwinięcie dostarczanych od 2018 roku M1296 Infantry Carrier Vehicle – Dragoon (ICV-D).

Podczas tegorocznej wirtualnej edycji targów przemysłu obronnego AUSA 2020 (Association of the United States Army) koncern GDLS zaprezentował najnowszą wersję pojazdu kołowego Stryker A1 Medium Caliber Weapon System (MSWS). Przedstawiciele koncernu zagwarantowali również, że pojazd przeszedł w czerwcu 2020 roku testy ogniowe i jest w pełni gotowy do seryjnej produkcji.

Stryker A1 MCWS stanowi rozszerzenie dostarczonego od 2018 roku US Army kołowego pojazdu opancerzonego 8x8 Stryker Infantry Carrier Vehicle (ICV) – Dragoon. Oba pojazdy zostały wyposażone w bezzałogową wieżę Kongsberg Protector MCT-30, której podstawowym uzbrojeniem jest 30 mm armata XM813 (rozwinięcie popularnej Mk 44 Bushmaster II produkcji ATK). Nowy pojazd, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, osadzony został na podwoziu z podwójnym dnem kadłuba (Double V-Hull), które charakteryzuje się poprawionymi charakterystykami w zakresie odporności na wybuch min i improwizowanych ładunków wybuchowych.

Stryker A1 oprócz ulepszonego opancerzenia podwozia wyposażony został w silnik wysokoprężny Caterpillar C9 o mocy 450 KM. Dodatkowo zmodernizowano instalację elektryczną i układ zawieszenia. W Strykerze A1 MCWS powiększono świadomość sytuacyjną dzięki zastosowaniu stabilizowanego niezależnego celownika i kamerom zamontowanym dookoła pojazdu. Ponadto w przedziale drużyny (przeznaczonym dla 9 żołnierzy) zainstalowano 8-calowe wyświetlacze z funkcją wyboru dowolnego obrazu z kamer (dla każdego operatora oddzielnie). Kolejną aktualizacją jest wprowadzenie zmodyfikowanej pancernej pokrywy włazu dla kierowcy oraz dowódcy. Ponadto zmieniono umiejscowienie wyrzutni granatów oraz współosiowego karabinu maszynowego 7,62 mm ukrytego pod pancerzem.

Celem powstania nowego wozu jest zwiększenie możliwości ogniowych lekkich ugrupowań piechoty w brygadach Stryker. Stryker A1 MCWS wraz ICV-D można traktować jako odpowiedź na coraz szerzej wchodzące na uzbrojenie pododdziałów zmotoryzowanych w Rosji pojazdy BTR-82A (wyposażone również w armatę kal. 30 mm). Ponadto nowa konstrukcja kadłuba umożliwia bezpieczniejsze ich wykorzystanie w konfliktach asymetrycznych, gdzie jednym z elementów walki będą IED. Obecnie US Army posiada siedem brygadowych zespołów bojowych wyposażonych w Strykery, kolejne dwa zespoły używające Strykerów podlegają Gwardii Narodowej. 

image
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Pol
środa, 21 października 2020, 01:45

A dlaczego nie ukraińskie Barrier w zamian za groma plus jakąś współpraca. Wtedy nasze rosski mają barrier +pirat na wierzy.plus spike ręczne w razie w... .

Marek1
wtorek, 20 października 2020, 23:12

Dziwne, że na wieżach Kongsberg Protector MCT-30 NIE przewidziano obowiązkowej integracji jakichkolwiek ppk. Dziwią również rozmiary(wysokość) tej bezzałogowej w końcu wieży.

PPK PIRAT JAKO DOZBROJENIE WSZYSTKICH KILKUSET ROSOMAKÓW - UZYSKANIE ZDOLNOŚCI PRZECIWPANCERNYCH
wtorek, 20 października 2020, 22:25

Te kilkaset Rosomaków powinno zostać dozbrojonych w broń kierowaną cokolwiek precyzyjnego chodzby obsługiwane z zewnątrz z otwartego włazu ppk Pirat wyszło by stosunkowo tanie dozbrojenie dzięki czemu Rosomaki zyskaly by zdolności przeciwpancerne

Marek1
wtorek, 20 października 2020, 23:15

Nawet jeszcze NIE zaczęto produkcji serii przedprodukcyjnej CLU i samego ppk Pirat więc SKĄD ten słaby zresztą pomysł ??

mobilny
czwartek, 22 października 2020, 11:32

no właśnie "....Nawet jeszcze NIE zaczęto produkcji serii przedprodukcyjnej CLU i samego ppk Pirat..." ale jak rozumiem to pirat/moskit w końcu wejdą do produkcji choć....w Polsce nic nie jest pewne a torpedowanie jest na porządku dziennym

pjoter
wtorek, 20 października 2020, 22:00

Zdaje sie, ze jest sporo wyzszy od M1A2. Rozumiem, ze jest to zwiazane z konstrukcja Strykera i nowe projekty beda znaczaco nizsze?

Gość
wtorek, 20 października 2020, 19:04

jak wypada w porównaniu z Rosomakiem?

Marek1
wtorek, 20 października 2020, 23:18

Armata XM813 jest lepsza od Bushmaster II od ATK. Wiadomo już dlaczego PGZ w ramach żałosnego offsetu za I etap Wisły dostał licencję na produkcję Bushmastera II - US Army już wprowadzała jego następcę. Własnie XM813

Robert W.
środa, 21 października 2020, 09:08

Licencja tej armaty była za F-16

Marek1
piątek, 23 października 2020, 13:41

Nie masz racji. Model Bushmaster II(licencja) wszedł w skład offsetu za I etap Wisły.

PRACADLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
wtorek, 20 października 2020, 18:36

Rosomaki powinny zostać dozbrojone w lekkie ppk Piraty zyskały by zdolnosci przeciwpanerne - których obecnie nie posiadają bedąc bezbronnymi w starciu z bardziej wymagającym przeciwnikiem

Tweets Defence24