Przemysł Zbrojeniowy

Singapur buduje nowe BWP

Fot. ST Engineering
Fot. ST Engineering

Jak poinformowała spółka Singapore Technologies Engineering Ltd (ST Enginerring), Ministerstwo Obrony Republiki Singapuru przyznało jej kolejny kontrakt na produkcję i dostawy bojowych wozów piechoty Hunter Armoured Fighting Vehicle (AFV) dla singapurskich wojsk lądowych wraz z pakietem wsparcia i części zamiennych.

W ostatnim czasie spółka ST Engineering otrzymała od singapurskich władz liczne kontrakty o łącznej wartości ok. 1,6 mld USD dla sektorów lotniczego, elektronicznego i obronnościowego. Wśród nich wymienić można m.in. umowy na serwisowanie różnego rodzaju statków powietrznych i ich silników oraz innych komponentów, a także systemów bezpieczeństwa cybernetycznego, analizy danych oraz szkoleń i symulacji.

Kolejna umowa na Hunter AFV pozwala na dalsze podtrzymanie harmonogramu programu produkcji i wdrożenia do służby nowego bojowego wozu piechoty dla singapurskiej armii, który ma zastąpić obecnie transportery opancerzone M113A2 Ultra. Obecnie na uzbrojeniu singapurskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 720 egzemplarzy tych wozów w kilku wersjach, które w najbliższych latach mają być stopniowo wycofywane ze służby liniowej.

Hunter AFV to singapurski bojowy wóz piechoty opracowany w wyniku kooperacji ST Engineering z rządową Agencją Nauki i Technologii Obronnych (DSTA) i singapurską armią, która rozpoczęła się w 2006 roku w celu opracowania nowej, rodzimej konstrukcji tej klasy. W marcu 2017 roku dział systemów lądowych — ST Kinetics otrzymał kontrakt od singapurskiego resortu obronnego na produkcję i dostawy Hunter AFV dla singapurskich wojsk lądowych. Po raz pierwszy prototyp tej konstrukcji został zaprezentowany na Singapore Airshow w 2018 roku. W czerwcu 2019 przekazano pierwsze egzemplarze tych wozów dla singapurskiej armii, gdzie trafiły one do ośrodka szkoleniowego w celu przeszkolenia kadr instruktorskich. Następnie na początku br. miały one trafić do 42 batalionu Singapurskiego Pułku Pancernego, który jako pierwszy ma być w całości przezbrojony w nowe wozy.

Załoga wozu składa się z trzech żołnierzy w przedziale bojowym. Do tego dochodzi możliwość przewożenia ośmiu w pełni wyposażonych żołnierzy w przedziale desantu. Uzbrojenie składa się z bezzałogowego modułu uzbrojenia Samson 30 RWS z armatą automatyczną Orbital ATK Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm, czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm, wyrzutnią granatów dymnych oraz opcjonalnie wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ochronę balistyczną zapewnia stalowy pancerz właściwy, z możliwością instalowania zewnętrznych paneli pancerza dodatkowego. Napęd zapewnia silnik wysokoprężny MTU 8V-199 TE20 o mocy 711 KM pozwalający na rozwinięcie maksymalnej prędkości na poziomie 70 km/h i uzyskanie zasięgu operacyjnego w granicach 500 km. Hydropneumatyczne zawieszenie ma dodatkowo zapewniać wysoką mobilność taktyczną i możliwość zabudowywania pojazdu w różnych wersjach.

Według deklaracji producenta Hunter AFV jest pierwszym produkowanym seryjnie i wdrożonym do służby w pełni zdigitalizowanym wozem bojowym. Ma on integrować przedział bojowy z szeregiem wyświetlaczy wielofunkcyjnych, które zapewniają kompleksowe wsparcie poszczególnym członkom załogi w wykonywanych zadaniach. Wysoką świadomość sytuacyjną zapewnia dodatkowo zestaw sensorów optoelektronicznych, a za koordynację wszelkich pozyskanych informacji odpowiada system zarządzania polem walki.

Komentarze (11)

 1. ip123

  Tylko nie piszcie, że polski MON i generał zechcą kupować te pudła. Patria czy Rosomak to też taki wieżowiec na polu walki. Dlaczego zaniechano prób produkcji doskonałych BWP2 (w kooperacji z Czechami)? Pojazd niski, mobilny, pływający. Kto z nim odbywał służbę wojskową, ten wie dlaczego jego konstrukcja jest tak chwalona. I co z tego, że to konstrukcja radziecka skoro jest dobra i z czasów kiedy amerykańscy sojusznicy jeździli w "pudełkach po butach".

  1. Davien

   Taak, ale wiesz że BWP-2 jest doskonały jedynie w twoich bajkach:) Bo w oryginale to przestarzały praktycznie nie chroniony złom A jak to"cudo"powstało to Amerykanie dostali Bradleye przy których BWP-2 wyglada jak antyk:)

 2. Roch

  Ładna zabawka. Nasze BWP 1 można przerobić na podwozia do Ottokar-Brzoza. Albo przerobić na żyletki.

  1. ip123

   Boś kiep. W BWP 2 z silnikiem np. 325 KM, z armatą GROM i prowadnicą rakietowych przeciwpancernych pocisków kierowanych "MALUTKA" to dalej bardzo dobra jednostka pola walki piechoty zmechanizowanej. Obecne wytwory to jakaś porażką, nafaszerowana zawodną elektroniką.

 3. Gierwant

  Wymóg pływalności to jakaś abstrakcja, BWP działają najczęściej razem z czołgami, one nie pływają. Wystarczy, że pływalność posiadają już Rosomaki, Anders to była bardzo przyzwoita konstrukcja, szkoda go.

  1. Orthodox

   Jeśli faktycznie opcja dopancerzenia to nie blef, to niech w czasie pokoju sobie pływa. Przynajmniej lżejszy paliwa mniej zeżre.

  2. dsfsdfgdgdfsadsaf

   Wymóg pływalności to nie abstrakcja, tylko manewrowość, podstawowa cecha zmotu, czyli nowoczesnej konnicy.

  3. Orthodox

   Okej, niech ten zmot na Rosomakach sobie pływa, ale wobec bewupów na gąsienicach współdziałających z czołgami taki wymóg nie powinien być priorytetowy. I żadne doraźne dopancerzenie nie dorówna integralnemu, które też można zwiększać.

 4. Ech

  Kiedys SIngapur bym czescia Malezji, potem sie odlozyczl zalozy Panstwo- miasto, zrszta slusznie. Pod wzgedem etnicznym az 70% ludnosci to Chinczycy Han, (dalej trszke Hindusow i Malinezyjczykow. ) Malo osob o tym mowi ale jest tam dyktatura (trszke inna niz w Iranie ale jednak) bardzo surwe prawo (np za zucie gumy do zucia 500 dolarow, za nie spuszcznie wody w toalecie - kara chlosty) Mimo ze rzadza tam Chinczycy nie lubia tam Chinczykow z kontynentu. Warto dodac ze politcznie staraja sie byc NEUTRALI - dlatego wlasnie tam bylo spotknei KoreaPolnocna- Usa.

  1. C.I.A.

   Z tego co wiem, a wiem bo bywam w Singapurze u rodziny co 2-3 lata ktora jest tam od 88 roku, ze nie karze sie tam za samo zucie gumy tylko za jej wyrzucenie w miejscu publicznym, te 500 to byla kara za wyplucie gumy na chodniku. Dlatego tez sa tam chodniki idealnie czyste !!!

  2. Ech

   Byc moze, dokadnych sankcji nie znam, a tez bywam w S. Wiem ze zucie gumy jest nie legalne. Mozna ja posiadac wraz z recepta od lekarza jako "lek na nerwy" np. Dla rozrywki zakazana. PS I jak Ci sie podoba tam?

 5. ochódzki

  Singapur buduje nowy wóz bojowy. Ok, zgoda. My zaś za chwilę będziemy reanimować nasze BWP1. I to jest miś na miarę naszych możliwości. I my tym misiem mówimy światu ...

  1. Michał95

   Jakbyśmy mieli odpowiednich i kompetentnych ludzi na odpowiednich miejscach i trochę woli to dużo rzeczy dałoby się zrobić w tej naszej nieszczęsnej armii.

  2. Ostrozny

   Rysiu daj spokój i napisz lepiej co sądzisz o tym wozie

  3. Vigo

   To trzeba chodzić na wybory i mądrzej głosować..... ot wielka tajemnica.

 6. CC

  Świat zdycha i fizycznie i gospodarczo, a ci dalej swoje!

 7. Leopardzik

  CUDAK za 1.6 mld

 8. Chinek Malinek

  Ostatnim razem Chińczycy zatrzymali bwp dla Singapuru

 9. Prawdziwy polski Polak :-)

  Dla wszystkich tutejszych kwękaczy i malkontentów ważna powinna być informacja, że opracowanie nowego bwp trwa w Singapurze od 2006 r. czyli już 14 lat i nie jest to żaden światowy wyjątek. A nadal nie jest wprowadzony do służby. Więc odczepcie się od naszego Borsuka. Dla ruskich trolli szczujących na nasz kraj to oczywiście żaden argument.Ale nie dla nich jest ten komentarz...

  1. cóż

   Może gdyby nasz piękny kraj nie był z dykty to rozwój BWP również zacząłby się w 2006. Niestety jesteśmy kolonią, która musiała wystawiać kontyngenty za granice, wydawać miliardy na samoloty z USA i tym podobny drugo- i trzeciorzędny chłam, podczas gdy podstawowe wozy bojowe na których opierają się siły lądowe kończyły 20, 30, 40 lat

  2. Rain Harper

   Gdyby opcja berlińska nie uwaliła Andersa.

  3. Też Polak z krwi i kości

   Borsuk bardzo dobrze się zapowiada. Trzeba tylko pilnie zadbać o wysoką świadomość sytuacyjną. Wpisz w wyszukiwarkę: Israeli Military Industries CARMEL Future Combat Vehicle oraz IDF Shows Off Next Generation of Armored Vehicles

 10. heheszek

  Zaraz komentarze pokroju - "Musimy kupić ze 1000 sztuk"

  1. eskimos

   Wymyślmy też jakiś fajną nazwę dla tego projektu ... np. Gekon? Kto jest przeciw? Nie widzę, nie słyszę. Bierzemy więc 1 000 Gekonów.

 11. ECDIS

  Nie ma wymogu pływania? to jak dostanie się na wyspę Sentosa?