Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

F-35B dla Singapuru

Fot. Lance Cpl. Dana Beesley/U.S.M.C.
Fot. Lance Cpl. Dana Beesley/U.S.M.C.

Jak poinformowała Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego, Departament Stanu USA zezwolił na potencjalną sprzedaż 12 egzemplarzy myśliwców wielozadaniowych krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II dla singapurskich sił zbrojnych za łączną kwotę do 2,75 miliarda USD. 

Wcześniej władze Singapuru pytały o możliwość zakupu do 12 egzemplarzy F-35 Lightning II, w wersji F-35B - czterech z opcją na kolejnych osiem. Zapytanie dotyczyło też m.in. dodatkowego silnika Pratt & Whitney F135-PW-600, systemów łączności i walki elektronicznej, systemów C4I/CNI, systemu szkoleniowego dla pilotów i obsługi naziemnej oraz zabezpieczenia i wsparcia logistycznego, zestawu części zamiennych i naprawczych. Wśród wymienionych wyżej poszczególnych elementów zakupu nie ma nigdzie mowy o zestawie uzbrojenia dla tych maszyn, które najprawdopodobniej zostaną zakupione na mocy innego kontraktu.

Średni koszt zakupu jednej maszyny tego typu bez uzbrojenia dla Singapuru wynosi więc maksymalnie ok. 226,1 mln USD, mimo że nie jest przewidziana żadna towarzysząca kontraktowi umowa offsetowa. Udzielenie zgody na zakup tych maszyn przez USA nie oznacza jeszcze faktycznego zawarcia umowy, która będzie mogła zostać podpisana dopiero po zatwierdzeniu zakupu przez singapurski rząd. Głównym beneficjentem umowy będzie producent tych maszyn — Lockheed Martin oraz jego podwykonawcy.

Obecnie na uzbrojeniu Sił Powietrzu Republiki Singapuru znajduje się łącznie 135 maszyn wielozadaniowych amerykańskiej produkcji trzech różnych typów. Wśród nich wymienić można 40 egzemplarzy F-15E Strike Eagle (w wersji lokalnej SG), 62 egzemplarze F-16 Fighting Falcon (odpowiednio 22 F-16C Block 52 i po 20 F-16D Block 52 i F-16D Block 52+) oraz 49 egzemplarzy F-5 Tiger II (odpowiedni 32 F-5S oraz F-5T i 8 RF-5S Tigereye). Zakup F-35B Lightning II pozwoli na skokowe podniesienie zdolności singapurskich sił powietrznych m.in. dzięki możliwości lądowania na niewielkich pasach startowych czy okrętach desantowych, co w wypadku tego niewielkiego państwa ma bardzo duże znaczenie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (11)

  1. Dropik

    My tymczasem tez kupujemy 16 F35 w tym 4 lada chwila z aktualnej wersji produkcyjnej. Będą przykazane do centrum szkoleniowego w USA, ale być może wcześniej pojawią się na w kraju, bo kampania prezydencka się zbliża i trzeba sobie selfie zrobić. Także pojawią 4 sztuki, a reszta to pewnie za 4-5 lat w podobnych partiach. Ogólnie wygląda to na niezbyt przemyślaną akcją na chybcika bo migi się posypały i mon ma złą prasę. Nabędziemy te samoloty (b. dobre) , ale nie będziemy umieli ich wykorzystać. przy czym 16 sztuk w sumie nie wiele zmieni.

    1. Davien

      Dropik, wszystkie nasze F-35 bedą z serii z lat 2023-24 i pózniejszych juz z oprogramowanie w wersji 4i wyzszym. Całe 16 ma byc do 2026r, do 2028 pozstałe 16 a pełna gotowosc w Polsce od 2030r.

    2. ???

      To wasze F-35I sa juz w bloku 4? Poza tym myslalem, ze macie je juz od kilku lat.

  2. al2

    Czy nie lepiej kupić trochę części zamiennych i dofinansować usprawnienie serwisu F-16 aby mieć na co dzień gotowość na poziomie 80% maszyn sprawnych do lotu, oraz zainwestować w uzbrojenie? Albo zainwestować w 4 drony zapewniające rozpoznanie dla zasięgu 500 km? Wiem ,medialnie przed wyborami zdjęcie w kabinie F-35 bije wszystko.Rozum i zdrowy rozsądek także

    1. dropik

      Lepiej ale to się słabo sprzedaje. Poza tym jedno nie wyklucza drugiego , a w zasadzie oba są konieczne. Niestety kupowanie zapewne 16 sztuk nie ma żadnego sensu. 4 drony nie mają sensu. 4 zestawy po 4 sztuki to już bardziej

  3. Pobozny

    Eskimosi,papuasi też chcą ten samolot

    1. .

      Nie oni marzą o su57 bo im się blachą falista na dach skończyła...

  4. hym108

    Singapur ma bardzo dobra polityke. staraja sie byc mediatorami miedzy wschodem a zachodem. W Porcie mozna zobaczyc i statki wojenne Rosji i Usa. Dlatego wlasnie spotkanie Kin- Trump bylo w Singapurze. Pod wzgedem etnicznym zas 70% to chinczycy. Z chinami tez staraja byc w miare w zgodzie.

  5. Zaq

    Maleńki Singapur z budżetem obronnym porownywalnym do polskiego ma silniejsze lotnictwo niż ma Polska.

    1. Trw

      Ale nie ma biurokracji, IU i dialogów technicznych.

  6. Sarmata

    Singapur jest mega bogaty..i kupi F35 najnowszej wersji ...za pewnie ok 13..15 ml dol za sztuke....Kilka razy biedniejsza Polska majaca na karku 2 odwiecznych wrogow agresywnych....za ok 35 mln dol za sztuke ...dostanie najstersze modele..i bez uzbrojenia ...za ktore trzrba bedzie doplacic dziesiatki milionow...dol...Antypolska polityka USA ktora dziala w intetesie Niemiec i Rosji...nie pozwoli nigdy zeby Polska byla na tyle bogata i dobrze uzbrojona zeby mogla odeprzec atak ..Niemiec ..lub Rosji..

  7. Adam

    Jak się ma 40 F-15 i 60 F-16, to sobie można dokupić kilka zabawek. Nam te kilka F-35 jest w tej chwili zbędne.

    1. Adr

      Na kamieniu i samym położeniem geograficznym tego nie zbudowali. Kupią kilka zabawek, kilkanaście czy kilkadziesiąt dopiero jak przetestuj. Podobnie choć trochę inaczej Szwajcaria i Finlandia. My chyba jesteśmy bogatsi i mamy lepsze położenie geo polityczne.

    2. P-11 NG

      Po co nam F-35 bez (szeroko rozumianej) reszty?, chyba raczej jako zakup "polityczny"

    3. gregorx

      Jakież znowu testy? Kupują partię 12 maszyn z których pierwsze cztery będą służyć do szkolenia w USA, podobnie jak w przypadku innych użytkowników. I to ledwie pierwsza partia F-35 dla Singapuru, który ma status obserwatora w programie F-35, podobnie jak Izrael. Od lat współfinansuje jego rozwój i ma pełny dostęp do danych z testów i eksploatacji tego samolotu.

  8. FR technologiczne imperium

    Przecież według funklubu wschodu F35 ma miliony usterek i piloci dusza się w kabinach , to dlaczego tyle lata już F35 i jeszcze żaden pilot się nie udusił natomiast bezanalogowe su57 spadają choć mają 30 razy mniej przekątnych godzin od F35 .

    1. Przekątne godziny?

      A co to znaczy, że mają "mają 30 razy mniej przekątnych godzin od F35"? Jeżeli już używasz języka polskiego, to używaj go poprawnie i zwracaj uwagę choćby na interpunkcję.

    2. Łukasz

      Zbyt inteligentny to nie jesteś jesli nie skojarzyles ze chodzi o wylatanych bądź przelata ych gifz.

    3. Ralf_S

      Jak na Rosjanina i tak dobrze pisze :]

  9. jarek

    f-35B pionowego startu, najmądrzejszy wybór, brawo Singapur

    1. koloki

      f35 nie ma pionowego startu. ma pionowe ladowanie......

    2. Jasiu

      Ma pionowy start i lądowanie. W google wpisać i obejrzeć video

    3. Daniel

      Widziałem kilka lat temu egzemplarz należący do USMC startujący pionowo. Widocznie zapomnieli pilotowi powiedzieć, że tak nie można

  10. mmt

    To my takich radarów nie potrafimy zrobić? Coś nie chcę mi się wierzyć patrząc na takiego np. Liwca... Dobra zmiana jak zwykłe drożej, gorzej i bez profitów dla polskiego przemysłu...

    1. W3-pl

      A najlepsza the best to ta od 50 Kara Cali? Ile to 13+ mld naszej waluty w przeliczeniu na miliardy w dolarach?

    2. W3-pl

      ...tak z 3+ mld us dolar to ok za helikoptery? Police aha

  11. Stefan88

    Tylko pozazdrościć potencjału kraju co nie graniczy z Rosją a tylko Malezją. Singapur 5mln ludności... a siły powietrzne trzykrotne większe niż zasoby kraju nad Wisłą.Dramat co obecnie reprezentuje RP i jej lotnictwo wojskowe.

Reklama