Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Singapur buduje bezzałogowy BWP

NGAFV. Fot. MO Singapuru
NGAFV. Fot. MO Singapuru

Singapurski ST Engineering Land Systems (STELS), będący częścią koncernu ST Enginnering, w nagraniu dokumentującym wizytę ministra obrony Singapuru Ng Eng Hen ujawnił prototyp bezzałogowego wariantu nowego bojowego wozu piechoty Next Generation Armored Fighting Vehicle (NGAFV).

W czasie wizyty przedstawicieli władz Singapuru dokonano prezentacji dynamicznej prototypu nowego bezzałogowego bojowego wozu piechoty, który współdziałał także z nową bezzałogową platformą lądową o napędzie 4x4 i bezzałogowym statkiem powietrznym w układzie kwadrokoptera. Na chwilę obecną nie ujawniono żadnych szczegółów związanych z tymi trzema konstrukcjami ani prowadzonych nad nimi prac.

Na podstawie zaprezentowanego w nagraniu prototypu bezzałogowego NGAFV można wywnioskować wprowadzone w nim zmiany w porównaniu do bazowego, załogowego bojowego wozu piechoty NGAFV. W przeciwieństwie do najnowszego wariantu swojego załogowego odpowiednika, który jest obecnie wdrażany do służby w singapurskiej armii, system nadal dysponuje mniejszą, rodzimą wieżą bezzałogową Adder M30 RWS uzbrojoną w armatę automatyczną Bushmaster Mk 44 kal. 30 mm sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i wyrzutniami granatów dymnych SDS-92. Najnowszy wariant NGAFV jest wyposażony natomiast w większą, izraelską bezzałogową wieżę Rafael Advanced Defense Systems Samson 30 Mk.II o analogicznym uzbrojeniu, która jest jednak dodatkowo wyposażona w dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Może to oznaczać, że prototyp bezzałogowca oparto na pierwszym prototypie załogowej wersji tego wozu.

Wyraźnie zdecydowanemu zwiększeniu, z oczywistych powodów uległa liczba systemów łączności, nawigacji i obserwacji, w celu zapewnienia pełnej świadomości sytuacyjnej wozu na polu walki i możliwości spowodowania dla jego operatora. Dobrze widoczne są antena systemu GPS, zestaw sensorów optoelektronicznych zamontowanych w wieży oraz lidar, a także cały zestaw kamer obserwacji dookolnej pojazdu zamontowanych na bokach kadłuba.

IHS Jane's pisze, że bezzałogowa platforma lądowa Weaponised Probot UGV 4x4 jest oparta na podwoziu izraelskiego bezzałogowca Roboteam 4x4 Probot (Professional Robot). System ten charakteryzuje się dość kompaktowymi rozmiarami: długość wynosi 1,4 m, szerokość 1,21 m, a wysokość 0,58 m. Jego uzbrojeniem jest rodzimy zdalnie sterowany system strzelecki RMG. Nie są szerzej znane żadne informacje dotyczące bezzałogowego kwadrokoptera.

Ujawnienie projektu bezzałogowej wersji nowego podstawowego bojowego wozu piechoty singapurskiej armii wskazuje na to, że państwo to włącza się do niezwykle popularnego w ostatnich latach, światowego trendu rozwoju ciężkich, bezzałogowych platform lądowych, które w przyszłości mają szansę stać się podstawowym, ciężkim środkiem bojowym przyszłego pola walki.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. mobile aggresive

    Bezzałogowy BWP? Ok. Poza desantem zero załogi. Jaki to ma sens? Jaka to większa świadomość sytuacyjna? Tp jest Bezsensu.

    1. Z takiej prostej przyczyny że ma byc tow ariant bezzalogowy istniejacego BWP

    2. Marek

      Bez możliwości przewożenia desantu to już nie będzie żaden BWP, tylko opancerzony robot bojowy na gąsienicach.

  2. Zaq

    Singapur ma budżet obrony porownywalny do polskiego ok 12mld USD rocznie tylko że oni mają blisko 100 szt nowoczesnych F15 i F16 zamówili okręty podwodne w Niemczech a u nas co defilady z pojazdami historycznymi. Obecny MON to kompletne dno.

    1. beee

      Poprzednie były lepsze ?

  3. anonim

    > Singapur buduje bezzałogowy BWP _Bezzałogowy_ bojowy wóz _piechoty_? :D

  4. Marek1

    SkyNet coraz bliżej - 2 bezzałogowe platformy lądowe wsparte powietrznym BSP. Jakie to szczęście, że nasz MON jest całkowicie impregnowany na takie nowinki i fanaberie.