Przemysł Zbrojeniowy
Serbowie testują amunicję programowalną i rakiety
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej, w obecności ministra obrony Republiki Serbii Aleksandra Vulina odbyły się próbne strzelania z prototypu artyleryjskiej wersji zestawu przeciwlotniczego PASARS-16.
Tym razem testy odbyły się na strzelnicy polignowej "Miokovci" w okolicy miasta Čačak. Ogień prowadzono z armaty automatycznej do celów naziemnych z wykorzystaniem amunicji programowalnej. Głównym celem tych prób było przetestowanie nowych rodzajów amunicji pod kątem ich efektywności i niezawodności na lądzie, a także kompatybilności z armatą automatyczną Boforsa kal. 40 mm o długości 70 kalibrów. Strzelania odbyły się bez żadnych problemów i zakończyły pozytywnym wynikiem. Wnioski wyciągnięte z obecnie prowadzonych testów mają zostać wdrożone w postaci modyfikacji na wszystkich systemach tego typu, które trafiły lub trafią do służby w serbskiej armii.
Czytaj też: Serbia prezentuje nową wersję czołgu M-84
Wiceminister zasobów materiałowych dr Nenad Miloradović ujawnił więcej szczegółów dotyczących obecnego poziomu zaawansowania prac rozwojowych oraz dalszych planów w tym zakresie. System PASARS miał zostać wprowadzony do służby liniowej w Siłach Zbrojnych Republiki Serbii jeszcze w ubiegłym roku, a produkcja pierwszej baterii tego systemu w pierwszej wersji miała zostać już ukończona i dostarczona do gestora. Milaradović podkreślił, że system ten jest cały czas rozwijany, a obecnie trwają testy jego drugiej wersji, w której poprawiono wszelkie niedoskonałości wykryte w pierwszej i wprowadzono dodatkowe ulepszenia. W zakres zmian miała wejść m.in. instalacja nowego generatora prądu elektrycznego, celowników termowizyjnych i systemu obserwacyjnego kierowcy czy też zmodyfikowanego programatora amunicji.
Czytaj też: Serbia modernizuje Goździki. Z nową amunicją
Według kierownika projektu modernizacji systemów przeciwlotniczych Bofors kapitana Aleksandara Stanojevicia lufowe systemy artyleryjskie Boforsa mają duże znaczenie dla obrony przeciwlotniczej serbskich sił zbrojnych. Dotychczas używano systemów tego typu w wersji holowanej, a obecnie realizowany jest proces ich automatyzacji, modernizacji i motoryzacji. W testach tych uczestniczyli także: szef Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego gen. dyw. Želimir Glišović, zastępca dowódcy serbskich wojsk lądowych gen. bryg. Vladeta Baltić oraz dowódca 2. brygady serbskich wojsk lądowych gen. bryg. Željko Kuzmanović.
Nieco wcześniej na poligonie "Pasuljanske Livade" odbyły się testy poligonowe artyleryjsko-rakietowej wersji systemu PASARS-16. Próbne strzelania przeprowadzono z wykorzystaniem zmodernizowanego pocisku ziemia-powietrze RLN-IC/170-II, który stanowi głęboką modyfikację produkowanego na licencji pocisku K-13M. Zmodyfikowana rakieta została wystrzelona w stronę symulowanego celu termicznego w postaci oświetlającego granatu moździerzowego kal. 120 mm, gdyż był to test systemu naprowadzania na podczerwień.
Czy będziemy zdani na widzimisie sojuszników ? koronawirus pokazał jak mozna na nich liczyć
Oni mają WŁASNY NIEZALEŻNY SYSTEM PRZECIWLOTNICZY CZY MY TEŻ BĘDZIEMY TAKI POSIADALI ?
Wiem co piszę
Nie! Jesteśmy wasalem USA
Rosja wasalem USA?? No to cos nowego:)
Wiem co piszę
Czytaj ze zrozumieniem
Pazuzu
Bofors 40mm wiecznie żywy.
Pandemia koronawirusa pokazała że powinnismy liczyć na siebie - UMIESZ LICZYC LICZ NA SIEBIE
Na podstawie R-27 moglibyśmy stworzyć system przeciwlotniczy będący pod pełną kontrolą technologiczna POLSKI ---- na podstawie archaicznej Igły zrobiliśmy dorównujący innym rozwiązanią MANPAD-ÓW nasz Grom/Piorun --- więc i na podstawie archaicznej R-27 mogli bysmy zrobic coś o większym zasięgu cos co mogło by stanowić podstawę Narwi coś co było by nowoczesne i jednocześnie coś czego technologia była by pod POLSKA kontrolą. CAMM-ER też był by dobrym rozwiązaniem ale pod warunkiem sprzedania pełnej technologi wraz z możliwością jej rozwijania modernizacji modyfikowania z pełnymi prawami do CAMM-ER nicechce mi się wierzyć żeby była ta technologia nam w pełni sprzedana a półśrodki to żadne rozwiązanie mamy przykład Spaika składanego w Polsce
Bolko z Gliwic
Bofors wz38 Polska wyprodukowała 1600 w tym na eksport do Anglii Przypominam ze boforssy zestrzelily 200 samolotów nazistow
block
Czyli jeden samolot na 1 baterię 8 dział ? Szok.
W SOJUSZACH JUŻ BYLIŚMY Z FRANCUZAMI I BRYTYJCZYKAMI 1939 ZWERYFIKOWAŁ WSZYSTKO --- UMIESZ LICZYĆ LICZ NA SIEBIE
Piorun - 2 zintegrowany z 35 mm działkami na jednej platformie np KRABA, RAKA CZY MOŻE JELCZA -------- POLSKI SUWERENNY NIEZALEŻNY SYSTEM PRZECIWLOTNICZY
Logistyk
3xTak! Jeszcze może być podwozie Borsuka.
hobbymilitia81
Dawajcie Serbowie do EU i NATO, zostawcie tą Rosję w spokoju.
Palmel
Kosowo zawsze Serbskie
Wojmił
a u nas nic... od 25 lat piszę i mówię tym durniom zmieniającym się w polityce i ministerstwie, że amunicja jest najważniejsza, że nie stać nas na duże rzeczy to trzeba małe pielęgnować i rozwijać! Skonstruować super czołgu nie damy rady, ale rozwijanie amunicji, optroniki, mniejszej broni rakietowej może nawet mały kraj albo ubogi! a u nas jak zwykle tylko wielkie plany! Zaraz ktoś wyskoczy ze stacją kosmiczną.... gdyby nie norwegowie i niemcy, którzy nam dali OP, Migi29, Leopardy z wyposażeniem to co by było? Prócz paru sztuk innego sprzętu istny PRL z 1989 roku jeszcze...
Michał
Superczołgu? Po co wystarczy dobry czołg i tani i u nas produkowany, czy to niemożliwe? https://youtu.be/RPOrI66brl8
Zły jest tylko jeden
Dlaczego tak? Bo jeszcze niedawno rządzili - a może wciąż rządzą - "doświadczeni" i "zasłużeni " generałowie, dla których najważniejszym elementem.... modernizacji było, by "nie drażnić Rosji"!!
Logistyk
Diabeł tkwi w szczegółach. Powinniśmy zadbać o pociski programowalne dla czołgów, Raków, Krabów, Langust, dział 35mm (są robione testy), granatników 40mm. Umożliwią one szybką i skuteczną eliminację celów, żołnierzy w okopach... Warto działać w tym kierunku.
Marek
Dla czołgów masz, choć nie własną. O to między innymi chodziło w Leo2PL. 35mm jest właściwie po testach. 30 mm w ZSSW-30 też masz. Do granatników ok. Należy to robić. 120mm moździerzowe i 155mm od dawna wiemy jak robić tak, żeby przesyłka rozerwała się zanim trafi w grunt. Do Langusty potrzebne są kasetówki o odpowiednim zasięgu. Z udziałem Francuzów ich nie będzie.
Logotyp
Już sobie porządziłeś? i co jeszcze chciałbyś mieć. Dawaj śmiało, najwyżej się pośmiejemy.
23 mm (korygowany przez GPS)
Ile zamówili lub mają amunicji programowalnej np kal 35 i 30 mm ?
JÓZEK rzekł
Polską Narew można reaktywować wprowadzając świetne zapomniane działo Polsten
KU CHWALE WIELKIEJ POLSCE
Serbowie potrafia zbudować system artyleryjsko rakietowy więc my też powinniśmy - Piorun-2/35mm dziłka posadowione na podwoziu Jelcza-Kraba-Rosomaka ------ i mamy następce Szyłki-Białej - Hibneryta - ZUR23 WSZYSTKO PRODUKOWANE W POLSCE PRACA DLA POLAKÓW ROZRUCH POLSKIEJ GOSPODARKI NIEZALEŻNOSC SAME PLUSY
Ślązak
Oj jak Piorun2 stanie się faktem to bedzie fajny pomysł, na Piorunie2 bardzo zyska też Poprad
gegroza
ale się nie stanie jak nie będzie kasy a ta pójdzie za granicę
Davien
Taak, i uzbroili go w odpowiednik AIM-9D przerobiony na pocisk ziemia pow. Czyli mamy zasięg maks 12km, wrazliwość na efekty atmosferyczne i atakowac cele mozemy z tylnej półsfery jak pocisk namierzy cel.
KU CHWALE WIELKIEJ POLSCE
Na podstawie ukraińskiej R-27 mogli byśmy zbudować Narew CAŁKOWITA KONTROLA NAD SYSTEMEM POLAKÓW PRODUKCJA W POLSCE NIEZALEŻNOSC skoro z ppk korsarza potrafimy zrobić ppk Pirata więć i z R-27 powinni Narew
Logistyk
Popieram. Trzeba brać od Ukrainy to czego nie mamy, co potrzebujemy i dostosowywać je do naszych potrzeb.
Ślązak
R-27 nie wiem czy ta technologia nie jest zbyt stara, rakiety CAMM najlepiej licencje kupić chyba
gegroza
Co się da to brac - współpracować. Natomiast na PLOT to CAMM
devlin0
a co u nas sie testuje?pomimo szumnych zapowiedzi aktualnego MON?
JSM
Sporo. Zdziwiłbyś się gdybyś mógł wiedzieć co.
Lord Godar
A u nas będą działka plazmowe nieśmiertelnego kalibru 23 mm.
Extern
Niedawno na D24 był artykuł w którym zakłady zbrojeniowe narzekały na brak wolnych terminów na poligonach. Z tego wynika że jednak testuje się sporo. Aktualnie do finiszu dobiegają testy kilku typów amunicji precyzyjnej do haubic i moździerzy, kierowane pociski przeciwpancerne oraz właśnie nasza wersja amunicji programowalnej. Ale swoją drogą, zaradność malutkiej Serbii w zakresie przemysłu zbrojeniowego, aż budzi zazdrość.