Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Serbia prezentuje nową wersję czołgu M-84

Fot. MO Serbii
Fot. MO Serbii

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Serbskiej, lokalny Instytut Remontów Technicznych „Čačak” przeprowadził oficjalną prezentację najnowszej zmodernizowanej wersji czołgu podstawowego M-84AS1.

W oględzinach prototypu propozycji modernizacji czołgów podstawowych z rodziny M-84 (licencyjna zmodyfikowana wersja T-72) wzięli udział m.in. minister obrony Republiki Serbskiej Aleksandar Vulin oraz szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej gen. Milan Mojsilović.

W poprzednich latach zwracaliśmy szczególną uwagę na nasze siły powietrzne i obronę powietrzną, ale teraz przyszła kolej na armię. To rewolucyjny i ogromny krok naprzód. Kiedy M-84 został zbudowany 36 lat temu, jego modernizacja rozpoczęła się w 1991 i nigdy nie została ukończona. Po raz pierwszy modernizacja M-84 jest zakończona, jest to jej pierwszy etap i będziemy nadal poprawiać naszą siłę i możliwości naszych jednostek pancernych. Pracujemy nad artylerią, pododdziałami pancernymi, piechotą i bronią ręczną dla wszystkich naszych żołnierzy

- minister obrony Republiki Serbskiej Aleksandar Vulin

Serbski minister obrony podkreślił jednocześnie, że obecna modernizacja techniczna sił zbrojnych jest prowadzona w sposób zrównoważony. Ma ona mieć także na celu równomierne podniesienie zdolności bojowej i poziomu technicznego wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz uzbrojenia i wyposażenia znajdującego się na jego stanie.

Z kolei wiceminister zasobów materiałowych Nenad Miloradović stwierdził, że obecna modernizacja czołgów M-84 jest prowadzona dwuetapowo i skupia się na poprawie lub wymianie łącznie 20 podsystemów. W pierwszym z nich prace prowadzone są przy 8 z nich, a w drugim przy 12 kolejnych. Ma to na celu przyśpieszenie procesu modernizacji i równomiernego podnoszenia standardu wszystkich posiadanych czołgów w celu ich przystosowania do wymagań współczesnego pola walki.

M-84AS1 stanowi wersję rozwojową opracowanej na początku XXI wieku modernizacji tego czołgu o oznaczeniu M-84AS, w której wprowadzono szereg nowych modyfikacji.

Wśród nich wymienić można zmiany mające na celu zwiększenie świadomości sytuacyjnej, a w tym instalacje: zintegrowanego urządzenia celowniczego DNNS 2ATK z kamerą termowizyjną lub cyfrową FCS, systemu zobrazowania sytuacji bojowej KIS M84, przyrządu obserwacyjnego dowódcy TOMS czy też aktywnego systemu ochrony pojazdów typu soft kill.

Ochrona balistyczna została wzmocniona poprzez instalacje modułów pancerza reaktywnego drugiej generacji. Na stropie wieży zainstalowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowy kal. 12,7 mm na stropie wieży. Wóz został wyposażony także w system łączności produkcji francuskiego Thalesa, a także w nowe systemy: ochrony ABC i przeciwpożarowy, a także zabezpieczającym przed nieprawidłowymi uruchamianiem silnika i prowadzeniem wozu

Obecnie na uzbrojeniu serbskich wojsk lądowych ma znajdować się ok. 212 egzemplarzy czołgów podstawowych z rodziny M-84 w różnych wersjach, które stanowią uzbrojenie czterech batalionów pancernych. Dodatkowo 20 kolejnych znajduje się w magazynach w rezerwie sprzętowej. W najbliższych latach planowane jest zakończenie wieloletniego procesu ich modernizacji.

Reklama

Komentarze (11)

 1. GRISZA

  Serbski czołg zeruje Leo 5 i 6 bez problemu a Leo 7 z opóźnieniem 3_5 minut w stosunku do w/w podobnie z Abramsami

  1. Davien

   A w jakiej komedii bo w realu to nei ejst nawet poziom Leo2A4:))

 2. Kopara

  Gotowi na,Kosowo bis?

  1. Davien

   Jak chca ponownie oberwać, droga wolna.

 3. Hiperson

  Niech sie BUMAR uczy prawie ,2PL

  1. 7plmb

   Szajs zawsze zostanie szajsem choćby go w złotko ubrać.Prawie czyni róznicę i to ogromna.Jak to mówi ludowe przysłowie-z gówna bata nie ukręcisz.

  2. Ja tam w ogromnej większość naszych czołgów przeciwko temu serbskiemu nie startował.

 4. Expert

  Kolejna reanimacja T-72 złomu Masa na poziomie 60% masy Abramsa czy Leoparda i takież same możliwości bojowe.

  1. Cóż

   T-84AS1 wciąga nasze antyczne Leo2 2A4 nosem, tak przed jak i po modernizacji. Serbowie mają dwie kamery termalne dla dowódcy i działonowego, z czego pierwsza może być podnoszona, na przykład jesli czołg znajduje się w zasadzce, za przeszkodą terenową. Pancerzem również 2PL mu nie dorówna, bo nawet nie dotykamy w "swojej" modernizacji innych sfer niż przód wieży. Silnik ma najlepszy z całej rodziny T-72, juz w podstawowej wersji z końca lat 90 było to 100 koni. No i w przeciwieństwie do nas, Serbowie mają dostęp do skutecznej amunicji z Rosji. Proszę przestań się wypowiadać, najlepiej w ogóle.

 5. tenobcy

  Nawet Serbowie potrafią umieścić zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowy kal. 12,7 mm na stropie wieży, a u nas ani nie widzą potrzeby ani nie potrafią.

 6. gosc222

  A My pudrowanie Leopardy 2PL i malowanie pozostalych masakra

 7. W Polin nie nada

 8. mobilnyPL

  ....no to faktycznie nasza modyfikacja T-72 to tylko pudrem pokrycie lica słabego....ale spoko loko amerykanie nas obronią prawda?....

 9. The knight

  Super ! Brawo Sebia .

 10. Lobo1

  W głowie mi się nie mieści, że malutka Serbia może, a duża, bogata Polska nie może...

 11. BUBA

  No prosze oni modernizuja a my pudrujemy ....

Reklama