Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ruszyła integracja systemu Wisła

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że we wrześniu br. w Warsztatach Techniki Lotniczej w Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji elementów wchodzących w skład polskiego systemu ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu Wisła.

Reklama

W komunikacie MONu czytamy, że polskie i amerykańskie zespoły zaangażowane w procedurę System Integration Checkout (SICO) przeprowadzają inwentaryzację dostaw i realizują finalny montaż sprzętu wojskowego oraz dokonają pierwszego uruchomienia i testów poprawności funkcjonowania systemu Wisła. Ma to ogromne znaczenie w procesie przyjęcia i wdrożenia systemu do Sił Zbrojnych RP, ponieważ pozytywny wynik będzie stanowił niezbędny wymóg do przekazania systemu do pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej naszego kraju.

Reklama
Reklama

MON poinformował, że w ramach testu zostaną poddane sprawdzeniu wszystkie dostarczone elementy, tj. m.in. radary AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne Jelcz CSS 8x8, transportery specjalne Jelcz TS EPP (Electrical Power Plan), transportery Jelcz TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz Jsamochody transportowo-załadowcze Jelcz GMT, stanowiska dowodzenia S-280, czy radiolinie IFCN. Na dzień dzisiejszy zakończenie opisywanego procesu zaplanowano na II kwartał nadchodzącego roku.

Czytaj też

SICO jest procesem podzielonym na 3 etapy. Pierwszy etap będzie dotyczył integracji wyrzutni M903A2 systemu Patriot z pozostałymi elementami systemu i zostanie zrealizowany w Toruniu. Testy zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS zostaną zrealizowane w kolejnym etapie w 37. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Na koniec zostanie dokonane sprawdzenie kompletnego systemu Patriot/IBCS, które ponownie zostanie przeprowadzone w Warsztatach Techniki Lotniczej w Toruniu.

Czytaj też

Zintegrowany System Dowodzenia Walką IBCS (Integrated Battle Command System) to rozwiązanie, które w pierwszej kolejności opracowano dla zarządzania obroną powietrzną. Pozwala ono na łączenie informacji uzyskanej z różnych źródeł i sensorów oraz zaproponowanie najbardziej skutecznego efektora dla eliminacji danego zagrożenia – według zasady: „każdy sensor, najlepszy efektor". IBCS może być również przydatny w procesie integrowania w polskich siłach zbrojnych samolotów wielozadaniowych F-35, które zostały pozyskane w ramach programu „Harpia". Wtedy samolot ten będzie mógł być również wykorzystywany jako sensor, przekazujący dane o celach niewidocznych dla naziemnych radarów.

Czytaj też

Polska jest pierwszym zagranicznym nabywcą systemu IBCS i bardzo ważne jest teraz jak to zostanie wykorzystane. Liczne, udane testy i demonstracje potwierdziły bowiem, że możliwości IBCS daleko wybiegają poza potrzeby tylko systemu obrony powietrznej. Należy również podkreślić, że doświadczenia i wnioski pozyskane w ramach procedury SICO realizowanej dla I etapu systemu Wisła przełożą się na doskonalenie przyszłych procesów związanych z integracją kolejnych systemów pozyskiwanych w ramach II fazy programu Wisła oraz w ramach programów Narew, czy Pilica+. Dodatkowo w komunikacie czytamy, że Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu docelowo mają stać się zasadniczym wojskowym centrum serwisowym dla polskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Czytaj też

Budowa polskiego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej we wszystkich jego warstwach, przede wszystkim w oparciu o rozpoczętą w marcu 2018 r. realizację programu Wisła oraz zawartą we wrześniu 2021 r. umowę ramową na realizację programu Narew, stanowi priorytet w obszarze modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Realizacja powyższych programów i pozyskane w ich ramach wyposażenia zapewni Siłom Zbrojnym RP nie tylko zdolności stanowiące odpowiedź na zagrożenia współczesnego i przyszłego pola walki, ale przełoży się również na interoperacyjność z innymi armiami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, a w szczególności z armią Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

Źródło: Wojsko Polskie.pl / Defence24

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (7)

  1. Valdi

    Przypomnijmy radar icbs an mpq65, ECS czyli stanowisko kierowamia ogniem i wyrzutnie m903 dla pocisków 12x pac3 mar Czyli podpinam i testuję Jeżeli to nowe kompetencje Torunia to bravo

  2. SimonTemplar

    Cytuję: "...polskiego systemu ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu Wisła.". Coś przegapiłem, czy może mamy inne efektory do systemu Wisła, który był planowany i zamawiany jako system p.lotniczy i p.balistyczny ŚREDNIEGO zasięgu? Czy może też weszliśmy w THAAD?

    1. Jaro89

      No bo widzisz. W USA używają innych jednostek. Cale zamiast cm, mile zamiast km. No i mieli systemy średniego zasięgu. My to przeliczyliśmy na jednostki nasze i wyszło, że dalekiego :)

    2. Czytelnik D24

      Klasyfikacja zasięgu systemu jest czysto subektywna. W USA może to być system średniego zasięgu, Biorąc pod uwagę powierzchnię terytorialną Polski system Patriot jest systemem dalekiego zasięgu.

    3. VIS

      @ Jaro89 W amerykańskim wojsku obowiązuje system metryczny.

  3. Michał A

    Na stronie głównej 3 artykuły obok siebie, kolejno: 1. Ruszyła integracja systemu Wisła; 2. Pilica+ na straży Polskiego nieba; 3. "Mała Narew" w 18. Pułku Przeciwlotniczym. Kto rok temu spodziewałby się takiego wyglądu strony? Można krytykować zapóźnienie, koszty, skale polonizacji. Jak się chce możne krytykować wszystko. Ale jedno jest pewne - to się dzieje i Polska powoli tworzy zdolności przeciwlotnicze z prawdziwego zdarzenia. Rok temu to było w sferze planów i marzeń.

  4. Husarion

    Moim zdaniem z Niemiecka pro Rosyjska polityka powinnismy sie zaczac zastanawiac nad systemem Warta , najlepiej za pieniadze z reparacji...

    1. VIS

      Skoro odmówili reparacji wojennych to raczej ich nie dostaniemy w najbliższym czasie. Zażądajmy reparacji za rozbiory i wcielanie polaków siłą w szeregi pruskiej armii.

  5. Ma_XX

    sprawdzano hak do naczepy i światła pozycyjne

    1. mf303

      Leb sobie sprawdź.

  6. DarLosu

    "rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji elementów wchodzących w skład polskiego systemu ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu Wisła." dalekiego? a nie czasem średniego?

  7. AdSumus

    Miło poczytać. Zdolności przeciwlotnicze i przeciw rakietowe rozwija się szybko i we właściwym kierunku. Często krytykuję, ale tu nie powiem złego słowa. Tak trzymać Panowie. Tak trzymać.

Reklama