Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pilica+ na straży polskiego nieba

Pilica+
Autor. MON/Twitter

W dniu 4 października br. w Zamościu, z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace, zawarta została umowa ramowa na realizację programu Pilica+.

Reklama

Umowa ramowa, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-PIlica+, określa warunki realizacji umów wykonawczych na dostosowanie zamówionych na podstawie umowy z listopada 2016 r. sześciu zestawów przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A Pilica do standardu „+" oraz dostawę kolejnych piętnastu zestawów w nowej konfiguracji (pod nazwą PSR-A Pilica+). Dostawa pierwszego uzupełnionego zestawu przewidywana jest na 2024 r.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Siły Zbrojne RP, czy też szerzej Rzeczpospolita a więc także i my potrzebujemy skutecznej obrony przed zagrożeniami z powietrza. Gwarancję naszego bezpieczeństwa może dać tylko zintegrowany, wielowarstwowy system obrony powietrznej, oparty na sprawdzonych, w tym także krajowych, kompetencjach i technologiach. W te potrzeby wpisuje się system Pilica +, który już niebawem znajdzie się na wyposażeniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Przedmiotem umów wykonawczych, których kontraktowanie będzie realizowane w sposób skoordynowany i powinno zakończyć się w 2023 r., będzie zarządzanie projektem oraz dostawa komponentów dla dwudziestu jeden (21) PSR-A Pilica+. Dostawa pierwszego uzupełnionego zestawu przewidywana jest w 2024 r., a następnym krokiem będzie przeprowadzenie strzelania bojowego.

Przyjęty sposób realizacji programu Pilica+, wzorem programu Narew, ma na celu przede wszystkim minimalizację ryzyk związanych z terminowym zasileniem Sił Zbrojnych RP systemami obrony przeciwlotniczej oraz zagwarantować takie zarządzanie programem, zarówno po stronie wojskowej jak i przemysłowej, aby jego powodzenie było efektem ścisłej współpracy i synergii. Założenia jego realizacji mają również umożliwić wykorzystanie potencjału przemysłowego, ustanowionego w polskim przemyśle obronnym przy realizacji pozostałych programów obronnych związanych z budową zintegrowanego systemu obrony powietrznej Polski.

Czytaj też

System Pilica+ obejmować będzie elementy PSR-A Pilica, tj. stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz zabezpieczenie logistyczne – wozy amunicyjny i pojazdy transportowe. Konfiguracja ta zostanie uzupełniona o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i radary Bystra. W dalszej kolejności do systemu zostaną dołączone armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Pociskami rakietowymi, przewidzianymi jako efektory pierwszego wyboru, planowanymi do wykorzystywania przez wyrzutnie systemu Pilica+, są brytyjskie pociski CAMM.

Autor. MON/Twitter
Już na etapie projektowania systemu Pilica, uwzględniliśmy możliwość dołączania także innych efektorów, jak na przykład armat większych kalibrów obsługujących amunicję programowalną. Nasze doświadczenie, jak i możliwość współpracy z partnerem zagranicznym pozwalają rozwijać ten perspektywiczny system, by mógł realizować zadania stawiane przed rozwiązaniami klasy VSHORAD, jak i SHORAD
Łukasz Malicki, dyrektor programu w PGZ S.A.

Zestawy Pilica+ będą pełnić rolę podstawowych systemów przeciwlotniczych dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, zaś ich zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz zapewnienie osłony dla zestawów średniego zasięgu Wisła.

Czytaj też

Dostosowane do standardu PSR-A Pilica+ systemy będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności z wykorzystaniem własnych pasywnych systemów rozpoznania i śledzenia oraz na podstawie informacji radiolokacyjnej przesyłanej ze stanowiska dowodzenia baterii.

Konfiguracja systemu zapewnia wykorzystanie możliwości rozpoznania, identyfikacji oraz rażenia celów powietrznych zarówno ogniem rakietowym, jak i artyleryjskim. Szybkostrzelność armat oraz ich zasięg umożliwia również prowadzenie ognia do celów naziemnych i nawodnych, a dzięki implementacji wspólnych protokołów wymiany danych system zapewnia przekazywanie i odbiór danych z innych systemów obrony przeciwlotniczej.

Za projekt po stronie polskiego przemysłu obronnego odpowiada Konsorcjum PGZ-Pilica+, w skład którego wchodzą: PGZ S.A. (lider projektu), ZM Tarnów S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A., Jelcz sp. z o.o., Mesko S.A., OBR CTM S.A., WZU S.A. i WZE S.A.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (21)

  1. Prezes Polski

    Przepraszam, ale jak realizowane jest sterowanie i celowanie tymi 23mm? Jakoś nie słyszałem żeby to było automatyczne, jak w morskich ciws. Operator musi zapewne naprowadzać całą maszynerię na cel. Jakie cele mają być zwalczane za pomocą tych ckmów? Kompletnie nie rozumiem po jak wałek ciągnąć ten kabaret. Wyślijmy ten złom na Ukrainę wraz z amunicją, no może zostawmy jakąś ilość dla starej kadry, która najwyraźniej nie potrafi się rozstać z tymi zabytkami i przerażają ją nowości.

    1. Powiślak

      Super że sam się od razu przyznajesz, że NIE ROZUMIESZ! To miłe! Moja rada to: NAJPIERW więc coś przeczytaj, doucz się i wtedy zadaj jakieś sensowne pytanie.

    2. Wuc Naczelny

      Na MSPO 2022 żołnierz prawdopodobnie z Sochaczewa w rozmowie jasno powiedział, że ma opcję przełączenia w tryb full auto i samo się obraca na cel wskazany radarami z systemu OPL, łapie kontrastem cel i strzela. Obsługa osobista nie jest potrzebna. Moim zdaniem własny kanał optyczny jest 1. do korekcji cenlnośic ognia automatycznego 2. do użycia bez dowiązania, jedzie ciężarówka widzimy cel zatrzymujemy się na szybko, facet na siedzisku joystickiem wskazuje drona i naciska spust.

    3. Juzz

      Teraz (20.02.2023) też byś napisał te bzdury?

  2. Był czas_3 dekady

    Czytam w sieci "W rezultacie bateria PSR-A Pilica+ będzie obejmować m.in.: 6 jednostek ogniowych (sprzężone dwie armaty kalibru 23 mm wykorzystujące amunicję programowalną..." Ktoś coś wie na temat amunicji programowalnej 2x23mm?

    1. Powiślak

      To ewidentna pomyłka. Pytanie czy celowo propagandowa czy tylko przejęzyczenie?

    2. wert

      programowalna 23mm to konieczność. Przeznaczeniem Pilicy jest obrona obiektowa: "Wisła" + bazy lotnicze, stąd taka a nie inna ilość. Teraz sobie wyobraż że w Łasku czy Krzesinach siejesz do nadlatujących celów z 23mm. Widzisz ten "frendly fire" po cywilach spowodawany grawitacją?

    3. bc

      @Powiślak no chyba właśnie nie pomyłka tylko kolejny"genialny" pomysł co nie ma analoga. Ta amunicja będzie za słaba do prawdziwego C-RAM co najwyżej na małe drony się nada jeśli starczy zasięgu. Powinny być dodane armaty 35mm na Jelczu w proporcji 1:3 przynajmniej, nie ma co oszczędzać jak to ma pilnować Patrioty i F35.

  3. Wuc Naczelny

    Wygląda na to że doszło do jakiegoś kompromisu przemysłowego: Był gdzieś rysunek na MSPO że bateria Pilicy to 6x dwulufowych 23mm z czego dwie z amunicją progamowalną. Ponieważ oczywiste jest że do tego kalibru nie ma z programowalną, wygląda na to że bateria Pilica+ to będzie taki kompromis: Radar krótkiego zsięgu na iveco kilka Popradów na iveco Wóz dowodzenia drużyna z naramiennymi Piorunami 4x podwójne 23mm zautomatyzowane w pełni z dwoma Piorunami na dachu 2x pojedyńcze 35mm z amunicją programowalną bez rakiet a teraz dostawili do tego wyrzutnię CAMM, na oko 8-pociskową.

  4. Powiślak

    Pomijając ocene samej Pilicy CO tu widzę? 1) Faktyczny BRAK realizacji Narwi, 2) Jawny BRAK zamówień na Noteć i działka AG-35/A-35. 3) Absolutny BRAK postępu w realizacji SONY. 4) Fatalne dla krajowych zdolności plot UTRZYMANIE jako podstawowego (?) systemu oplot najsłabszego, niemobilnego.i w warunkach dynamicznego pola walki - przestarzałego, nieadekwatnego do potrzeb środka. 5) 100% BRAK zainteresowania mobilnym systemem plot opracowanym przez PIT-Radwar. Coś pominąłem?

  5. Dudley

    Wyślijcie jedna baterię "Pilicy" Ukraińcom, zobaczymy co jest warta. Czym więcej zniszczą samolotów i dronów Ukraińcy tym mniej ich będzie zagrażało Polsce czy Bałtom. A i doświadczenie jakieś się przyda i ukraińskie technologie rakietowe, i energia elektryczna i węgiel. Jest sporo sfer, na których możemy odnieść obopólne korzyści, nie angażując kolosalnych środków.

    1. Powiślak

      Pierwsza sfera to WŁASNE zdolności np. wydobywcze węgla, którego wg prez Dudy mamy na 200 lat? A ty ukraiński węgiel piszesz? A CO robił Błaszczak 5 lat temu NIE rozwijając - mimo zajęcia Krymu - zdolności produkcyjnych Kraba? Pudrujac BWP, ale NIE zwiększając mocy HSW? Latami konserwujac ponad 220 przestarzałych śmigłowców , ale co chwilę zmieniając programy śmigłowcowe z Kruka, na Kondora, z Kondora na Perkoza, by na koniec kupić w histerycznym pośpiechu 3RAZY WIĘCEJ niż dotąd PLANOWANO najdroższych na świecie Apachy? To najgorszy minister w całym, nieudacznym rządzie PiS!

  6. Zenek

    Ten stolik do podpisywania każdej umowy w świetle fleszów to Błaszczak wozi ze sobą? Bo wszystkie te eventy wyglądają bliźniaczo podobnie :)

    1. saxon

      Choćby i woził , to co z tego ?

    2. Zenek

      @saxon poza żenującym robieniem sobie PR na każdym kroku - nic.

    3. Powiślak

      #Saxon. Serio nie wiesz? To z "tego" że umów podpisuje tyle a stolik MUSI ze sobą wozić? Tak jak z Kopacz było: ONA w świetle kamer jechała pociągiem, górą leciał "na pusto" w to samo miejsce rządowy samolot, a drogą mknęła "na pusto" rządowa kolumna. Ot taka "dobra organizacja" tej naszej "dobrej zmiany"?

  7. Robert Kalkin

    Czy naprawdę nikt nie widzi, że to jest zamiast Narwi? I że 500-700 pocisków CAMM będzie z półki? Przecież jest oczywiste, że to zakup na szybko, spowodowany tym, że PGZ nie jest w stanie szybko rozpocząć polonizacji rakiety, nie jest w stanie zbudować radaru, nie da rady dostarczyć szybko odpowiedniej ilości kontenerów dowodzenia czy wyrzutni.

    1. DIM1

      @Robert Kalkin. Przypuśćmy, że masz rację (jak nie mogę tego wiedzieć). Co wtedy proponujesz ? Zrezygnować w ogóle z OPL ?

    2. kapusta

      @DIM1 - ja bym zaczął od wywalenia partyjnych nieudaczników ze spółek zbrojeniowych, zatrudnienia w ich miejsce fachowców oraz wyznaczenia im konkretnych zadań odnośnie negocjacji i implementacji know-how i transferu technologii oraz przygotowania bazy produkcyjnej pod Narew, Zakup licencji i koreańskich podwozi do AHS Krab to wręcz modelowy przykład tego, jak sprawnie wdrażać nowoczesne technologie - to naprawdę nie musi trwać dekadę. Ale to się oczywiście nie wydarzy.

    3. Powiślak

      #Dim1. Zazwyczaj piszesz z sensem. A dziś co? "Proponujesz zrezygnować.."? Dlaczego Polak ZAWSZE MUSI sugerować innym że piszą coś, czego nie napisali? Po co to WYMYŚLAĆ? A zamówienie aż 15 dodatkowych PILIC - liczba zbieżna z liczbą Narwi - i dodawanie do nich CAMM - de facto ZASTĘPUJE Narew.

  8. kapusta

    nie ma to jak zamawiać jedną Pilicę rocznie (ot tyle, by na defiladę starczyło) a później od razu zamówić 15! a wszystko to połączone z modernizacją do nieznanego nawet w teorii standardu z nadal nieznanym (a jedynie prawdopodobnym) efektorem - kto śledzi działania tego MONu, ten się w cyrku nie śmieje...

    1. szczebelek

      Siemioniak podpisywał jedynie teoretyczne projekty na prototypy na opl jako jego sukcesy xd

    2. Bill

      Lepiej zagłosuj na Klicha czy Siemioniak którzy mieli obsesję na punkcie rozbrajania wojska polskiego. Błaszczak robi niesamowita robotę i takie są fakty. Ale jak to mówią haters gonna hate

    3. kapusta

      by partyjna trollownia się rozwrzeszczała wystarczy napisać kilka słów prawdy, np. że MON przez 7 lat nie zrobił nic ws. obrony przeciwlotniczej Polski. A ponieważ nie na się zakłamać faktów (koszmarnie opóźniona Wisła, Wisły II w ogóle nie ma, odnośnie kluczowej Narwi też przez lata tylko analizy, a obudzili się dopiero po wybuchu wojny, a na najniższym piętrze śmieszne kontrakty z 2016 roku na 300 Piorunów rocznie i całe 6 baterii Pilic w archaicznej konfiguracji opartej o ZUR-23-2SP Jodek) to pleciemy o Siemoniakach i Klichach, tak jak by to oni niszczyli Siły Zbrojne przez ostatnie 7 lat

  9. SpalicKreml

    Moze redakcja podejmie kiedys temat analizy osiagniec systemow 23mm na wojnie w Ukrainie - pomimo ze obie strony maja tych systemow wiele brak nagran a nawet doniesien o zestrzeleniach z ich uzyciem. Czy braly udzial w obronie lotnika Hostomel? Jakie sa mozliwosci produkcji nowoczesnych p-lot 35mm w Polsce i czy to wlasciwy kierunek, ktore zaklady moglyby realizowac zamownienia tego systemu?

    1. kapusta

      HSW ma licencję na armatę 35mm KDA Oerlikon. Jakieś 3 lata temu przeprowadzano próby poligonowe tego cudeńka i ponoć drony potrafiła strącać pojedynczym programowalnym pociskiem. Ale jak to w Polsce: ponieważ program zakończył się sukcesem, to w MONie postanowiono go nie kontynuować i brnięto w 23mm archaizm. Prawdę mówiąc jestem zaskoczony, że Błaszczak nie kupił w ostatnich tygodniach tysiąca podobnych działek w Korei ( z transferem technologii :)

  10. Ma_XX

    23 mm to już archaizm, powinno się wspierać rozwiązania na 35 mm armatach a nie pchać się dalej w Breżniewowską taczankę 23

    1. saxon

      Archaizm , ale na krótkich dystansach daje radę , poza tym w magazynach leżą tony amunicji , a no i 23mm strzela też na wprost .

    2. DIM1

      @Ma_XX. I z armaty 35mm będziesz strzelać także do małych dronów ? A poza tym, co gdy zaatakuje Cię cały rój dronów ? Myślę, że o ile komputerowo programowalna i kierowana, każda lufa okaże się wtedy potrzebna. A i luf tych jak najwięcej.

    3. kapusta

      @DIM1 - gdyby było tak jak mówisz, to Zachód nie odchodziłby od rozwiązań w rodzaju M61 Vulcan. Wbrew temu co piszesz to nie liczba luf ma znaczenie, a skuteczność prowadzonego ognia, a ta nie zależy tylko od SKO ale też np. od programowalności ammo czy energii pocisku. Poza tym, jeśli 23mm są tak skuteczne wobec dronów jak zapowiadano, to dlaczego dokładane są dwa alternatywne rozwiązania antydronowe? @Ma_XX ma rację, to jest archaizm, a Pilica+ raczej próba wybrnięcia z własnej idiotycznej decyzji sprzed kilku lat

  11. Grzyb

    Pogubiłem się w efektorach Pilicy+ Zwykła Bateria Pilicy ma 6 podwójnych armat 23mm wzmocnionych dwoma wyrzutniami Pioruna/Groma każda. Żeby otrzymać Pilice + zostaną dodane wyrzutnie CAMM oraz armaty 35mm z amunicja programowalną oraz ten super "karabin" do strącania dronow impulsem elektromagnetycznym. Czy dobrze rozumuję?

    1. Operator

      Ogólnie dobrze rozumujesz, to po prostu będzie system do którego będzie można wpiąć dowolne efektory, w zależności co będzie bardziej pożądane w danym środowisku operacyjnym.

    2. Extern.

      Myślę że tym czymś na drony nie będzie jednak ta elektroniczna lanca bo jest za cienka na wojskowe drony. Będzie to raczej jakiś system zamontowany na pojeździe z możliwością dozorowania, pewno coś w stylu SKY CTRL.

    3. nyx

      Dobrze rozumujesz - wcześniej planowali to zrobić jako system SONA, ale chyba doszli do wniosku że łatwiej rozszerzyć pilicę o wyrzutnię iluncher, działko OSU-35k i niekinetyczny system zwalczania dronów, a może nawet pokazany ostatnio w Kielcach system oparty o WLKM-12,7.. Na razie to szumnie coś zapowiadają bez podania szczegółów - tak jak było z niszczycielem czołgów że nawet demonstratora technologii nie było a zakup był.

  12. Allah|1435

    "Siły Zbrojne RP, czy też szerzej Rzeczpospolita a więc także i my potrzebujemy skutecznej obrony przed zagrożeniami z powietrza. Gwarancję naszego bezpieczeństwa może dać tylko zintegrowany, wielowarstwowy system obrony powietrznej (...)" - Super! Ale chwila....gwarancję przed czym? Przecież przyszła wojna to będzie III wojna światowa - wojna termonuklearna. Czy wy w ogóle wiecie o jakich gwarancjach mówicie?

    1. wert

      a słyszałes że zestrzelony Iskander z głowicą A się tylko rozstrzaskuje? Wy nie bojsja tawariść ałłach

    2. Matrix

      Widzisz, google translator znowu źle Cię przetłumaczył na język polski. W Polsce nie pisze się termonuklearna. Po drugie rosjanie nie są ludźmi ze stali i nie mieszkają w bunkrach. Tak więc nie użyją broni "termonuklearnej" ze strachu przed odwetem NATO

  13. raf4

    pilica+ mi sie podoba bo widze w tym przemyslaną ewolucje, mamy pilice WD radar to dokladamy klocek CAMM i wymieniam powoli 23mm na 35mm z programowanie ...po co projektowac cos nowego jak moza poprzez ewolucje za okolo 3-4 lata zrobic system na 35mm i CAmm do 25 km z radarem WD itd i do tego wpiety w IBCS ;)

  14. Roshedo

    Po co pchamy się w antyczną Pilicę skoro mamy licencję na 35 mam Oerlikona i opracowana już do tego technologię? Zapasy amunicji 23 mm nie są argumentem... Naprawdę : mając podwozie z Jelcza, podwozie z WZT-2 lub WZT-3, radar Bystra PZPR Piorun, ppk Pirat wspomniane działko ( pamiątkę po PZA-R Loara), musimy męczyć te historyczne już działka ZSU-23 z lat 50-tych XX w.? Dlaczego? Bo nie rozumiem...

    1. Rafał z Tarnowa

      23 to tylko jeden z elementów. Zestaw to np. 6 x 23, 2 x 35, wyrzutnia CAMM, kilka 12,7 z dodatkami niekinetycznymi

    2. K.

      @Rafał z Tarnowa , 23 to archaizm , mamy licencję na 35 a tłuczemy te nieperspektywiczne dziadostwo . Naprawdę nowoczesne pociski uzupełnione 23 z innej epoki . Dziwne połączenie .

    3. AdSumus

      Zgadzam się nie rozumiesz. Akurat ten efektor jest drugoplanowy. Na drony w zupełności wystarczy. Dodając CAM i zapewne 35-tki za amunicją programowalną, mamy więcej i dłuższych łapek. Najpierw budujesz bazę, a potem wszystko inne.

  15. DIM1

    2019, 2021 – czy pamiętacie te potwornie kosztowne w skutkach partyzanckie ataki dronami, na rafinerie Saudi Aramco ? Pisałem wtedy, a nawet się to nie ukazało... że Polska powinna zupełnie na maksimum tempa rozwijać Pilicę, a finansować to wypożyczaniem, wraz z załogami, gotowych baterii tego systemu, do forsiastych krajów jak Arabia. I że król Władysław Jagiełło nie wygrałby pod Grunwaldem, gdyby nie polskie rycerstwo zaciężne. A byli to najlepsi w świecie zawodowcy (przykład: Zawisza Czarny), którzy na wezwanie królewskie ojczyzny poprzerywali kontrakty i powrócili bronić Ojczyzny. I takich żołnierzy ludzi po prostu trzeba Polsce zawsze mieć ! A i do szkół wojskowych pchaliby się wtedy najlepsi kandydaci, więcej niż miejsc. Gdyż na kontraktach naftowych jasne, że zarabia się krocie. A teraz nasz wróg nie powstydził się szukać najemników nawet z więzień.

    1. DIM1

      Uzupełnię, zrekapituluję: Moglibyśmy (Polska, Wojsko Polskie) wręcz wyspecjalizować się w najwyższej klasy, kompleksowej obronie przeciwlotniczej obiektów przemysłowych - odpłatnej, profesjonalnych pododdziałach, na życzenie klienta wysyłanymi lotniczo w ciągu niewielu dni od zapotrzebowania. Nie ma niczego nieetycznego w ochronie przed atakiem powietrznym np. rafinerii nafty, czy cywilnego wielkiego lotniska, czy miasta. Z nawiązką pokryłoby to Wojsku Polskiemu koszty organizacji znakomitej OPL, a Ojczyźnie zapewniłoby świetnie wyszkolone i wyposażone pododdziały OPL, ściągane do kraju, w razie takiej potrzeby. Dokładnie, dokładnie tak ja czynił to z polskim najlepszym rycerstwem król Władysław Jagiełło. Przy tym ochrona np. wielkich rafinerii ropy naftowej jak najbardziej leży i w polskim interesie - świat to naczynia połączone.

  16. rwd

    Wysłać na Ukrainę z polską obsługą i niech pokaże co potrafi.

  17. ΚrzysiekS

    Na zachodzie już 20 lat temu systemy takie jak Goalkeeper albo Phalanx były dojrzałą technologią. My nadal ekscytujemy się przefarbowanym ZU-23 posadzonym na pace Stara 266 - czyli technologią z epoki późnego Gomułki.

    1. DIM1

      @Krzysiek. I w epoce późnego Gomułki miałeś już (gdziekolwiek na świecie) działka sterowane głowicami optycznymi trzeciej generacji ? amunicją programowalną ? sprzężone z systemami rakietowymi klasy Pioruna i CAMM ? Równie dobrze mógłbyś napisać, że za Gomułki były już czołgi i samochody. Były, ale jakie ?

  18. prawy I sprawiedliwy

    No i o to chodzi Panie VicePremierze !!! Tylko proszę o szybkie umowy wykonawcze !!! I czy tak nie można byłoby podpisać umow ramowych pomiędzy PGZ, a AU w sprawie zakupów K2Pl, K9Pl i FA50Pl ??? Na pewno byłoby trochę obsuwy czasowej, ale efekt dla przemysłu byłby o niebo lepszy... A wystarczyło ramy czasowe im dorzucić do tych umów.. to jestem przekonany, że 80 że 180 czołgów byłoby z Polski oraz Krab/K9Pl także byłby już po połowie u nas produkowany, a moce produkcyjne HSW i innych zakładów zostałyby zwielokrotnione !!! Ok.. mleko się już rozlało... to teraz umowa na Camm-ER!!! A i tak wszytko dzięki Naszemu Naczelnikowi!!!

    1. wert

      tiaaa nie ma to jak chciejca-ignorant który myśli ze coś wie.. Zwielokrotnij moce produkcyjne HSW, zapełnij stany WP a potem zamknij firmę zwolnij ludzi dostawców bo z ceną 12.5 mln dol raczej nie wygrasz choćby z M109A7 za 8-9 mln. Douczanie zacznij od LCC SpW i wpływie tego na produkcję. EKONOMICZNĄ produkcję

  19. Suchodolski

    Nie budzi optymizmu widok działka z lat 60 tych posadzonego na ciężarówce. Co z oerlikonem ? Licencja kupiona w latach 90 i ani Loary ani nawet holowanej sztuki w służbie.Dwaj panowie na zdjęciu to rozumiem fachowcy , specjaliści od przemysłu obronnego i wiedzą co robią.

  20. X

    Czasem wydaje mi się, że Pan Chwałek jest postacią generowanaą elektronicznie, lub nawet wydrukiem naklejonym na sklejce - widzimy go zawsze w tej samej wynioslej pozie zwycięscy :)

  21. SpalicKreml

    Amunicja programiealna.. do armat 23mm? Czy może to zapowiedź przejścia na 35mm..

Reklama