Reklama

Siły zbrojne

CAMM-ER kontra cel manewrujący

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Koncern MBDA poinformował, że przeprowadzono strzelanie próbne pocisku CAMM-ER przeciwko celowi manewrującemu.

Jak zapewnia w komunikacie spółka, test przeprowadzony na włoskim poligonie zakończył się powodzeniem. Miejsce przeprowadzenia testu nie jest przypadkowe – w programie pocisku CAMM-ER uczestniczą Włochy, w tym firma Avio dostarczająca silnik rakietowy, zapewniający zwiększony do ponad 40 km zasięg.

Pociski CAMM-ER będą stosowane w siłach zbrojnych Włoch jako naziemny system obrony powietrznej, przy czym jednostki sił powietrznych i wojsk lądowych będą z nich korzystać w dwóch różnych konfiguracjach, co pozwoli zastąpić zestawy Aspide/Spada. W Siłach powietrznych będą używane z systemem obrony powietrznej MAADS, dysponującym radarem Kronos 3D, natomiast w wojskach lądowych – w zestawie Grifo.

Dokładnie te same pociski będą też mogły być używane na okrętach, na ich zamówienie zdecydowała się już Brazylia. CAMM-ER to wersja rozwojowa pocisków CAMM, używanych już m.in. przez Royal Navy i British Army, wybranych także m.in. jako uzbrojenie kanadyjskich fregat nowej generacji. Oba pociski cechuje aktywny radarowy system naprowadzania i możliwość „zimnego startu”, natomiast cechą wyróżniającą CAMM-ER jest zasięg zwiększony do ponad 40 km. Pociski CAMM/CAMM-ER są również proponowane Polsce w programie Narew oraz jako uzbrojenie okrętów typu Miecznik.

image
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. say69mat

    Co w temacie okrętowe oraz lądowe systemy defensywne pozwalające na zwalczanie wysoko manewrujących pocisków supersonicznych na krótkich dystansach??? CAMM/ER??? ESSM??? Tamir??? Biorąc za punkt odniesienia, możliwy poważy kryzys polityczny w relacjach pomiędzy USA oraz Izraelem a Polską ;))) W historiozoficznej refleksji nad przyczynami klęski w Kampanii Wrześniowej nasze elity polityczne z upodobaniem podkreślają - symboliczną - rolę Polski jako ofiary hitlerowskie agresji. Zapominając o fascynacjach elit politycznych IIRP, sterylną czystością koncepcji politycznych nazistowskich Niemiec. Zapominając, że Plan 'Zachód' opracowano dopiero w marcu 1939, kiedy agresja niemiecka była jedynie kwestią czasu. Gdzie zabrakło rzeczonego czasu na budowę systemu defensywnego, umożliwiającego realną obronę przed agresją przeważających sił III Rzeszy.

    1. rED

      "Zapominając, że Plan 'Zachód' opracowano dopiero w marcu 1939" - Po co te kłamstwa? Nikt o tym nie zapomina tyle tylko, że II RP za głównego wroga uważała (i słusznie) was. A to, że wasz Stalin posłuży się Niemcami do wywołania europejskiej wojny stało się jasne dopiero po Monachium.

    2. Monkey

      @rED: Ale od Monachium do III 1939 było jeszcze kilka miesięcy, w czasie których nasi politycy dalej nie doceniali zagrożenia ze strony III Rzeszy, ale nawet razem z nią najechali Czechosłowację.

    3. Pitbu

      co za ruskie brednie, Zaolzie które masz na myśli to 0,001% Czechosłowacji. Zaolzie Czesi zbrojnie zajęli w 1920 r. mordując przy tym 300 Polaków. Czy ty jesteś ruskim trollem, że siejesz kłamliwą propagandę?

  2. marek

    Jeśli można będzie produkować efektory w pełnym wymiarze w kraju to kupować

  3. zdrowy_rozsądek

    Na stole leżą 3 oferty: MBDA, Kongsberg / Raytheon, Rafael. Rafael odpada ze względów politycznych, rakiety amerykańskie to brak transferu technologii, pozostaje MBDA. I nikt nie powiedział że ta oferta będzie leżała na stole wiecznie.

    1. rED

      Bo co? Koncern zrezygnuje ze sprzedaży? To i po sprzedaży może zrezygnować ze wsparcia i wyjdzie na to samo. Skoro MBDA jest tak niepewnym dostawcą należy tą ofertę odrzucić.

    2. Oj cieszyłaby się Rosja, nie?

  4. Wojtek

    Na co my jeszcze czekamy Panie ministrze ?

  5. Nieznany

    Są siły któe nie pozwolą na Zakup będą wyszukiwać sztuczne problemy mieszać kłamstwo z prawdą komu trzeba zapłacą kogo można zastraszą albo zaszantażują .

  6. wert

    zakup rakiet do Narwi to ok 4 mld dol czyli ok 20 mld PLN. Przy opcji HVP koszt spada do 200 mln dol czyli JEDNEGO MILIARDA PLN a wyrzutnią zostaje pojedynczy produkowany w Polsce Krab. Zostaje 19 MLD które można wydać na przyzwoity cel modernizacyjny. Jest to np program czołgowy? Chyba gra jest warta świeczki

    1. Davien

      wert, kiedy wreszce zrozumiesz że HVP może niszczyc jedynei cele niemanewrujace i kiedy zrozumiesz że do każdego musisz dokupić Kraba razem z całym systemem:)

  7. JEŚLI CAMM TO TYLKO CAMM-ER DLA POLSKIEJ OPL

    Newy - obecnie to na tym systemie spoczywa główny ciężąr obrony przeciwlotniczej -------- tworząc nowy parasol antydostępowy nie powinniśmy zmniejszać zdolnośći pułap/zasięg więc CAMM-ER byłby idealnym zamiennikiem NEW o podobnym zasięgu/pułapie działania

  8. Monkey

    Kiedy wreszcie my podejmiemy decyzję w sparawie Narwi? Przecież ten system jest nam proponowany na bardzo dobrych warunkach przez MBDA. na co tu czekać? Zapewne po niedoszacowaniu kosztów Wisły na Narew dalej nie ma pieniędzy.

    1. Troll z Polszy

      Bo zawsze można mieć lepsze warunki, stay tuned ;-)

    2. Pomyśl

      Widocznie coś jest nie tak, tylko nie mówi się o tym głośno. Pewnie jak zwykle, obietnice wspaniałe a jak przychodzi do konkretów to horendalnie drogo i wcale nie pełna technologia...

    3. Tomek

      1. Mesko burdelik jakich w pgz wiele 2. Wb i część PiS promują pocisk z Ukrainy rodem z lat 70 Moim zdaniem camm albo amramm dla Narwi nie może być innej opcji

Reklama