Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rumunia otwiera centrum serwisowe HIMARS-ów

Uroczyste otwarcie centrum serwisowego dla M142 HIMARS na terenie Rumunii.
Uroczyste otwarcie centrum serwisowego dla M142 HIMARS na terenie Rumunii.
Autor. Romanian Ministry of National Defence

W dniu 30 maja miało miejsce uroczyste otwarcie rumuńskiego centrum serwisowego przeznaczonego dla systemów artylerii rakietowej M142 HIMARS ulokowanego w mieście Bacău.

Celem powstania tego kompleksu była możliwość serwisowania wykorzystywanych na terenie Europy systemów M142 HIMARS, które to są używane przez coraz większą liczbę krajów. Dotychczas, jeżeli chciano je naprawić konieczne było odesłanie ich do USA, jak miało to np. miejsce z ukraińską wyrzutnią.

Reklama

Tym samym dzięki otwarciu na terenie Rumunii centrum serwisowego uda się zaoszczędzić znacząco czas potrzebny do wykonania wszelkich napraw oraz zmniejszy się ich koszt. Zwiększy to atrakcyjność amerykańskiej konstrukcji nie tylko dla Rumunów, ale także innych krajów na kontynencie. Utworzenie wspomnianego centrum ma pozwolić na docelowe utworzenie około 2000 nowych miejsc pracy, w tym dla techników, inżynierów oraz personelu pomocniczego. To wszystko ma dać znaczny impuls dla lokalnej gospodarki i rynku pracy. Rumunia pozyska łącznie 54 wyrzutnie M142 HIMARS.

M142 HIMARS to amerykański system rakietowy oparty o podwozie samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 6x6. Pojazd napędzany jest silnikiem Caterpillar 3116 ATAAC o mocy 290 KM, co umożliwia osiągnięcie prędkości do 85 km/h. Został opracowany jako lżejszy odpowiednik ciężkich systemów M270 opartych na gąsienicowym nośniku, co pozwala na przetransportowanie go w ładowni np. samolotów transportowych C-130 lub A400M. Każda wyrzutnia HIMARS może wystrzelić sześć rakiet GMLRS o zasięgu rażenia około 80 km (jeden kontener startowy), w przyszłości będzie mogła korzystać z takiej samej liczby GMLRS-ER.

Jednocześnie system ten może wystrzelić jeden pocisk taktyczny ATACMS, o donośności ponad 300 km. Pociski ATACMS będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe rakiety taktyczne PrSM o znacznie większych możliwościach bojowych (w każdym kontenerze będą mieścić się dwie takie rakiety). Obecnie systemy te są używane przez armie takich krajów jak USA, Polska, Ukraina, Rumunia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Jordania czy Singapur.

Czytaj też

Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w CSAiU w Toruniu.
Ćwiczenia artylerzystów z 1 Mazurskiej Brygady Artylerii na wyrzutniach rakiet M142 HIMARS w Centrum Szkolenia Uzbrojenia i Artylerii w Toruniu.
Autor. st. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. LMed

    No cóż, oczywista konsekwencja zakupu wyrzutni koreańskich.

    1. MiP

      LMed i taka prawda,amerykanie zobaczyli że od nich kupiliśmy tylko 18 Himarsów a w Korei prawie 300 K239 więc teraz Rumunia będzie zarabiać na serwisie europejskich Himars a my na ewentualnym serwisie K239 nie zarobimy nic bo nikt ich w Europie nie ma

    2. Chyżwar

      @MiP Prawda jest taka, że każdy potrzebuje zarobić. Rumuni będą zarabiali na serwisie Himarsów a my na serwisie M1. Tych samych, których zakup kontestował i nadal kontestuje LMed.

    3. LMed

      Pamiętaj Chyżwar, że to jest zarabianie typu państwo zleca państwowej firmie bardzo kosztowną obsługę sprzętu (materiały i części drogie jak cholera i niepolskie), który będzie w zdecydowanej większości w gestii Polskiej Armii. Koszty bajońskie i polskie a zyski amerykańskie głównie więc.

  2. gregoz68

    Maniek 81 dzięki za merytoryczny komentarz:)

  3. Byk

    Do USA jedno konkretne pytanie i zapis w umowie albo będzie zgoda na serwisowanie i naprawę Polskich himarsów e Polsce , albo podziękować im i zamówić jeszcze więcej himarsów K w Korei na Według mnie są one o wiele bardziej racjonalne niz te z USA , chociażby z powodu podwojenia pocisków na jedynym załadunku

  4. Iguan

    Polska będzie dysponowała około 40 himarsami, a reszta to Homar-A (wyrzutnie na jelczach), przy czym serwis też będziemy mieć. Zaopatrzmy więc w usługę siebie i kraje bałtyckie.

  5. Bart patriota

    Kolejna stracona szansa dla Polski

    1. ALBERTk

      Polska nie zamówiła jeszcze zapowiadanych 500 Himars więc...

    2. MiP

      Rumuni kupili 54 wyrzutnie a Polska tylko 18 więc oni mieli więcej do powiedzenia

    3. Maniek 81

      Przecież Błaszczak jak i cały PiS piał że zamówiono nie 500 ale około tyle.