Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwsze uszkodzenia HIMARS-ów potwierdzone

Autor. DoD

W sieci pojawiła się seria fotografii, na których widać dwie wyrzutnie systemu HIMARS wyładowywane z ukraińskiego samolotu transportowego An-124. Pojazdy noszą ślady uszkodzeń.

Na fotografiach widać dwie wyrzutnia. Pierwsza z nich, oznaczona białymi krzyżami kozackimi, została uszkodzona odłamkami. Pocisk rosyjski najprawdopodobniej eksplodował z przodu i po prawej stronie pojazdów. Większość uszkodzeń niewielkimi odłamkami widocznych jest z przodu i po prawej stronie kabiny załogi. Uszkodzone są obydwie czołowe szyby pancerne. Przebita została też opona i prawy zbiornik paliwa. Są też dwa, na pozór niewielkie uszkodzenia odłamkami na wyrzutni, bardziej z tyłu pojazdu.

Wydaje się, że może to być HIMARS, który został wykryty przez rosyjskie drony i nieprecyzyjnie ostrzelany przez rosyjską artylerię amunicją kasetową na początku stycznia. Ze zdarzenia tego, komentowanego jako pierwsze skuteczne porażenie bądź próba porażenia ukraińskiego HIMARS-a, opublikowany został film z drona.

Reklama

Możliwe też, że stan tej wyrzutni jest efektem zupełnie innego zdarzenia, np. ostrzelania jej z broni maszynowej przez grupę dywersyjną przeciwnika. Mógłby o tym świadczyć choćby kształt przestrzelin.

Druga wyrzutnia ma wyrwane przednie prawe koło, pod kabiną załogi i zdemolowany błotnik nad nim. Wóz ten prawdopodobnie najechał na minę – ukraińską, albo postawioną przez rosyjską grupę sabotażową działającą na tyłach wojsk ukraińskich.

Reklama

Są to pierwsze udokumentowane straty wśród ukraińskich HIMARS-ów. W jednym i drugim przypadku wydaje się, że załogi przetrwały zdarzenia, ponieważ kabiny wyglądają na nienaruszone. Kabina HIMARS-a jest ciężko opancerzona, a pojazd został stworzony w podobnej technologii jak przeciwminowe pojazdy klasy MRAP. Zniszczyć można je wiec raczej wyłącznie poprzez bezpośrednie trafienie.

Czytaj też

Szacuje się, że Ukraina otrzymała do tej pory 39 systemów artylerii rakietowej typu HIMARS. Broń ta nie poniosła dotychczas strat, które dałoby się potwierdzić wizualnie. Poza dwiema maszynami odnotowanymi obecnie.

Reklama

Broń ta pojawiać zaczęła się w czerwcu 2022 i w dużej mierze odwróciła przebieg wojny w Donbasie, gdzie Rosjanie próbowali zgnieść ukraińskich obrońców liczebnością swojej artylerii. Okazało się że mniej liczne ale dysponujące wysoką precyzją, trudnymi do zestrzelenia pociskami i dużym zasięgiem HIMARS-y były w stanie razić rosyjską artylerię i jej składy amunicji przyczyniając się do wyrównania szans (dodajmy: wspólnie m.in. z polskimi Krabami). W ciągu półtora roku systemy te zadały agresorowi ogromne straty. W drugiej połowie 2022 roku HIMARS-y poza amunicją artyleryjską otrzymały też pierwsze pociski balistyczne ziemia-ziemia MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System). Jak na razie nie było  tych pocisków jednak wiele (oficjalnie nieco ponad 20 egzemplarzy).

Reklama

Komentarze (16)

 1. młodygrzyb

  O co ten wrzask? Raptem 2 i to tylko uszkodzone a wrzask jaki tutaj podnieśli co poniektórzy ........ .Oj już wiem o co chodzi. O to ze na filmiku jak widać przylot ukraińskiej maszyny ze sprzętem do remontu nie wzbudził wielkiego zainteresowania, ot kolejny takowy przylot. Nikt za bardzo nie pilnuje , ktoś przyszedł dzieciakom pokazać jak kolejny raz przywieźli do remontu rozbite himarsy.

  1. Davien3

   To udowodnij ze było więcej uszkodzonych zamiast rozsiewac swoje urojenia.

 2. Chris

  Nowo zakupionym czołgom, armatohaubicom czy artylerii rakietowej potrzebna jest osłona przeciwdronowa, a minister Błaszczak nawet klatek do nich nie zamówił. No bo jak by to wyglądało na defiladzie. Tymczasem jest to bardzo poważny problem, który trzeba szybko rozwiązać, zanim ruskie Lancety zamienią je w złom

  1. Rusmongol

   A widziałeś żeby ktokolwiek na świecie zakladal te klatki? Przecież wszyscy powinni bo kacapy mają lancety ..

  2. Stefan1

   Chris, a ty skąd o tym wiesz?

  3. skition

   Lancet nie możliwości lądowania i w przypadku braku celu musi ulec autodestruckcji. Może też się zderzyć z dronami przeciwnika.. Szedł bym raczej w tym kierunku, czyli przechwycenie sygnału i DRDoS , a w końcu fizyczne zderzenie się dronem FPV.

 3. rusznikarz

  mnie najbardziej frapuje, a co tam najbardziej imponuje, ten widok dzieci przyglądających się rozładunkowi! jak myślicie? na kogo wyrosną? słowa napominają. przykłady zarażają.

 4. młodygrzyb

  Niby 2 i tylko uszkodzone a kwik jaki się podniósł................... . Skoro tylko 2 i tylko uszkodzone to o co cały ten szum.

  1. bezreklam

   Moze 2 - o ile to te same co wczesijsze wideo z ataku rakietowego. Moze 4 kto ich tam wie

  2. Czytelnik D24

   Gdzie ten kwik?

 5. bezreklam

  Czy zalodze nic sie nie stalo nie jestem pewien. Jesli kilka odlmkow wleci do srodka kabiny nie chciabym tam byc.

  1. suawek

   Na szczęscie nikt Cię do środka nie będzie zapraszał.

  2. mick8791

   A jeśli nie wleci, bo jest silnie opancerzona? Widzisz na zdjęciach i filmach jakiekolwiek ślady skutecznej perforacji? Otóż nie!

 6. bezreklam

  Czy zalodze nic sie nie stalo nie jestem pewien. Jesli kilka odlmkow wleci do srodka kabiny nie chciabym tam byc.

  1. Buczacza

   Ale, że kilka "odlmkow"?

  2. mick8791

   A zarejestrowałeś stwierdzenia ciężko opancerzona i konieczne bezpośrednie trafienie? Widziałeś na zdjęciach jakiekolwiek ślady penetracji poszycia kabiny pomimo tego, że w jednym Himarsów urwało koło i błotnik? Otóż nie! Kabina jest cała.

 7. zegrz69

  A jak będą opancerzone i odporne na miny Homary?? Jak dotąd politycy i generalicja nie za bardzo przejmują się żołnierzami - brak odpowiedniego ekwipunku osobistego, brak wydzielonych magazynów amunicji w czołgach....

  1. Rusmongol

   No zobacz. Jakoś inni się tym nie martwią a kacapy siedzą na karuzeli i latają razem z 8loberwanymi wieżami. No ale to my się nie przejmujemy a kacapy według niektórych tutaj bardzo dbają o zdrowie swoich żołnierzy

  2. suawek

   Homar jest czołgiem, żeby go opancerzać?

 8. Buczacza

  Po 2 latach spektakularnej akcji już 1 armi świata... I po półtora roku użytkowania. Gdzie we wrześniu 2022 według onuc. Ponad 40 wyrzutni zostało zniszczonych... To sukces godny mosskowi wowy 1... Runet eksploduje..

  1. bezreklam

   Podobnie Ty od 2 lat ciagle ten sam tekst cos o wowie i tp. I nie wiem moze ktos rozumie o co chdzi ja nie:) 3 latra bedziesz pisal to samo?)

  2. Buczacza

   Ale, że "latra"będę pisał?

  3. suawek

   Ej! Jakie 40??? Standuper Konaszenkow mówił o 96 zniszczinych HIMARSach. Chyba nie kłamał?

 9. Zygazyg

  Źeby było ciekawiej szwedzkie media podają źe SAAB wysłał na Ukrainę GLSDB z własnych zasobów . Amerykanie mówią źe Boeing teź własnie pakuje nowo wyprodukowane GLSDB do wysyłki do Ukrainy.

 10. Dudley

  Może powinniśmy wymienić Himarsy na licencję radzieckich pocisków R77 i R27 oraz Grom2? Moglibyśmy uruchomić produkcję rakiet plot tańszych od CAMM do celów mniej wartościowych a nie osiągalnych dla Pioruna. No i mieć własne rakiety do Homara K i A. Nam 18 wyrzutni różnicy nie robi, a wręcz przeciwnie są na niespotykanym u nas nośniku i z nieużywanym przez naszą artylerię systemem wparcia i dowodzenia artylerii.

  1. Davien3

   Dudley a po kiego ci licencja na archaiczne ruskie pociski pow-pow??

  2. skition

   Ta jasne. "niespotykany u nas " nośniki Jelcz z systemem zarządzania polem walki Topaz. Przynajmniej tak mówili ci z 18 pułku z Nowej Dęby.

  3. Dudley

   Davien3. Nie są aż tak archaiczne by nie spełniały swojej roli w obronie plot. Analogicznie jak AIM120 czy Sidewinder. Mając licencję możemy je udoskonalić na wzór Pioruna. A częściowe uniezależnienie się od importu to niezaprzeczalny plus. I nikt nie sprzeda nam krytycznych technologi czego przykładem jest licencją na Spike o CAMM gdzie najważniejsze podzespoły będą importowane, a my będziemy to tylko składali.

 11. Rusmongol

  Jana Lantratowa, deputowana do rosyjskiej Dumy, zaproponowała resortowi edukacji zorganizowanie w szkołach "Dnia Rozpoczęcia Specjalnej Wojskowej Operacji", jak propagandowo określana jest wojna w Ukrainie. Inni politycy są zadowoleni z jej pomysłu, więc całkiem możliwe, że 24 lutego dzieci organizować będą różne edukacyjne i kulturalne wydarzenia, w których udział wezmą weterani. .....to jest cały poziom mosskowi i jej NKWD skiego zarządu

 12. [email protected]

  No to ruscy zniszczyli już ponad 300 wyrzutni, brawo oni🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 13. Pirat

  Koło wymienią i z powrotem na front.

 14. rosyjskaRuletkaTrwa

  Jak to 2 uszkodzone jak rosja pisała ze wszystko zniszczyli do ostatniej sztuki? Tylko dzięki wyrozumiałości ruskiego miru jeszcze nie zajęli Kijowa. Właściwie to mieli zdjęcia zniszczenia kilkuset sztuk tego sprzętu.

 15. Ma_XX

  w zamian jadą dwa sprawne egzemplarze

 16. szczebelek

  Dla ruskich to sukces, który będzie nakręcany do granic , ale najważniejszą kwestią dla producenta i użytkowników to realna przyczyna uszkodzeń.

Reklama