Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie testują nowe silniki dla Su-57

Fot. Suchoj
Fot. Suchoj

Rosyjska agencja TASS informuje o próbach w locie nowego, docelowego silnika dla samolotu Su-57. Maszyna wyposażona w nową jednostkę napędową wykonała dotychczas szesnaście lotów.

Rosyjska korporacja Rostec przeprowadziła dotychczas szesnaście prób w locie nowego silnika dla samolotu Su-57. Próby, będące drugim etapem prac nad nową jednostką napędową, rozpoczęto w grudniu 2017 r. Silnik, noszący roboczą nazwę "produkt 30", zainstalowano wówczas po prawej stronie płatowca, w drugiej gondoli pozostawiono jednostkę napędową AL-41F1, w którą wyposażone są dotychczas wyprodukowane egzemplarze.

Zakończono obecnie etap prób statycznych i na hamowni, przeprowadzane teraz testy służą do oceny zagadnień związanych bezpośrednio z pracą silnika w trakcie lotu, takich jak działanie dyszy czy układu olejowego pod przeciążęniami ujemnymi. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, nowa jednostka napędowa ma charakteryzować się, w stosunku do używanego obecnie silnika, zwiększonym ciągiem, niższymi kosztami produkcji i eksploatacji, mniejszym zużyciem paliwa i mniejszą liczbą części ruchomych, z czym związany jest zwiększony resurs. Masa nowego silnika ma wynosić ok. 70% masy AL-41F1, a jego ciąg jest szacowany na ok. 107 kN (176 kN przy użyciu dopalacza).

Komentarze