Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: rusza produkcja BWP Kurganiec-25. Pierwsze dostawy w 2019 roku

Fot. Курганмашзавод
Fot. Курганмашзавод

Rosyjskie ministerstwo obrony złożyło zamówienie na przedseryjną produkcję bojowych wozów piechoty B-11 na uniwersalnym podwoziu gąsienicowym Kurganiec-25. Pierwsze pojazdy mają trafić do służby już w przyszłym roku. Obecnie trwają testy poligonowe prototypów wozu Kurganiec-25 w różnych konfiguracjach.

Spółka KurganMaszZawod (Kurgańskie Zakłady Mechaniczne) w rocznym raporcie dotyczącym roku 2017 opublikowała informację o zawarciu z ministerstwem obrony narodowej Rosji kontraktu na dostawy w latach 2019-2021 pojazdów opancerzonych Kurganiec-25. Mają one pochodzić z produkcji przedseryjnej i trafić do jednostek wojskowych. Oznacza to, że już w przyszłym roku pierwsze pojazdy, w konfiguracji seryjnej a nie prototypowej, będą testowane w warunkach eksploatacji w rosyjskich jednostkach zmechanizowanych. Jest to praktyka często stosowana w Rosji, gdzie sprzęt trafia do eksploatacji przed oficjalnym wprowadzeniem na uzbrojenie. Obecnie Rosjanie testują na Naukowo-Badawczym Poligonie Broni Pancernej w Kubince egzemplarze prototypowe Kurganiec-25 w wersji Obiekt-693 i Obiekt -695.

Kontrakt zawarty przez KurganMaszZawod dotyczy dostaw pojazdów w produkcyjnej konfiguracji bojowego wozu piechoty oraz transportera opancerzonego. Wykorzystują one wspólne podwozie, ale różnią się liczbą zabieranych żołnierzy i uzbrojeniem. Wersja transportera opancerzonego posiada przestronniejszy przedział desantowy dla 8 żołnierzy i lekkie uzbrojenie, w postaci zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym Kord kalibru 12,7 mm.

Bojowy wóz piechoty, oznaczony B-11, posiada trzyosobową załogę i zabiera 7 żołnierzy desantu. Jego uzbrojenie to bezzałogowa wieża Bumerang-BM, stosowana również na kołowych pojazdach opancerzonych K-17 Bumerang. Wieża jest w pełni izolowana od przedziału załogi i wyposażona w nowoczesny, dzienno-nocny system obserwacyjno-celowniczy, który umożliwia prowadzenie ognia zarówno strzelcowi jak i dowódcy pojazdu. Mają oni do dyspozycji automatyczną armatę kalibru 30 mm 2A42, karabin maszynowy 7,62 mm PKTM i dwie podwójne wyrzutnie kierowanych laserem rakiet typu 9M133 Kornet-EM o zasięgu 5,5 km.

Pojazd Kurganiec-25 z wieżą Bumerang-BM podczas defilady w Moskwie. Fot.:mil.ru
Pojazd Kurganiec-25 z wieżą Bumerang-BM podczas defilady w Moskwie. Fot.:mil.ru

Ochronę pojazdu zapewnia nie tylko opancerzenie, ale również pasywne oraz nowego typu aktywne systemy ochrony, zdolne do zwalczania nadlatujących pocisków. Są to rozwiązania podobne do użytych w znacznie cięższych pojazdach rodziny Armata. Warto w tym miejscu odnotować, że Kurganiec-25 ma być lżejszym z gąsienicowych wozów bojowych piechoty wprowadzanych obecnie do rosyjskich sił zbrojnych. Jego masa ma wynosić około 25 ton, natomiast „ciężki bwp” T-15 na podwoziu czołgu T-14 Armata będzie przy identycznym uzbrojeniu i znacznie silniejszym opancerzeniu miał masę niemal dwukrotnie większą, bo sięgającą 48 ton.

Nowe pojazdy opancerzone, takie jak Kurganiec-25, będą wchodzić do służby bardzo powoli, ze względu na znaczne koszty i ograniczony budżet. Dlatego Rosjanie równolegle modernizują intensywnie znajdujące się licznie w linii bojowe wozy piechoty BMP-2 a nawet BMP-1. Pierwsze otrzymują nowy system wieżowy z 4 pociskami kierowanymi i stabilizacją, natomiast w wiekowych BMP-1 instalowane będą wieże transportera BTR-82A z działkiem 30 mm zamiast niskociśnieniowej armaty 73 mm.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.