Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Radar i uzbrojenie dla FA-50PL? KAI: Dostarczymy na czas sprawdzone rozwiązanie

FA-50 Aircraft
Model FA-50 prezentowany podczas MSPO 2022.
Autor. J. Sabak

Podczas polsko-koreańskiego seminarium współpracy przemysłu obronnego poruszona została kwestia wyposażenia samolotów bojowych FA-50PL w pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM i radar ze skanowaniem elektronicznym (AESA). Jak powiedział Lee Bong-Keun, Managing Director, Korea Aerospace Industries – „Jedyne co mogę powiedzieć na temat, to że dostarczymy na czas sprawdzone rozwiązanie dla naszego polskiego klienta.”

Reklama

Kwestie tych dwóch elementów wyposażenia i uzbrojenia są kluczowe dla realizacji przez samoloty FA-50PL stawianych przed nimi zadań lekkiego myśliwca. Jest to o tyle ważne, ze obecnie produkowane wersje tej maszyny uzbrojone są w nieprodukowane już warianty rakiet powietrze-powietrze krótkiego zasięgu typu AIM-9 Sidewinder naprowadzane termicznie. Siły Powietrzne RP oczekują, że docelowa wersja będzie przenosić uzbrojenie kompatybilne z obecnie używanymi F-16C/D Block 52+ które uzbrojone są w pociski AIM-120C-7.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Obecnie przeprowadziliśmy studia wykonalności w zakresie zdolności do integracji pocisków AMRAAM (rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120 – przyp.red) na samolotach FA-50. Prace są nadal realizowane, ale więcej nie mogę powiedzieć na ten temat w obecnej chwili.
Lee Bong-Keun, Managing Director, Korea Aerospace Industries

Kluczowe dla tych możliwości są również odpowiednie stacje radiolokacyjne. Obecnie FA-50 Block 10 posiada pokładowy radar kontroli ognia IAI/Elta EL/M-2032. Jest to konstrukcja o niewielkich gabarytach i niedostatecznych możliwościach dla Polskich potrzeb. Dlatego dla wersji FA-50PL przewidziano zastosowanie nowej stacji z elektronicznym skanowaniem. Rozważane są różne opcje. Jest wśród nich radar EL/M-2052 będący rozwinięciem izraelskiej stacji stosowanej obecnie na FA-50, amerykańskie radary firm Northrop Grumman AN/APG-83 SABR i Raytheon PhantomStrike, ale też dwa radary koreańskie - LIG NEX1 oraz opracowywany przez KAI radar przeznaczony dla myśliwca KF-21. Są to stacje oparte na modułach AESA i mogą być skalowalne.

Czytaj też

W tej kwestii pan Lee Bong-Keun był znacznie bardziej enigmatyczny i potwierdził tylko prowadzone w tym zakresie działania oraz zapewnił, że zostaną one dostarczone stronie polskiej w terminie. Prawdopodobnie wynika to z potrzeby potwierdzenia współpracy poszczególnych stacji branych pod uwagę z pociskami AMRAAM. O ile radary firm Northrop Grumman i Raytheon zostały już certyfikowane w tym zakresie, to stacje koreańskie i izraelska muszą potwierdzić współpracę z wybranymi pociskami zapewniającymi rażenie poza widocznością wzrokową.

Strona koreańska zdaje się być pewna, że uda się dotrzymać założony wcześniej termin dostaw nowej wersji FA-50PL, czyli lata 2025-2028. Jest to istotne zarówno dla możliwości polskiego lotnictwa jak też wiarygodności koreańskiego producenta na rynku europejskim.

Reklama

Komentarze (18)

 1. Filemon19

  Podsumowując radar elm 2042 widzi na 160 km, i innego nie będzie bo po co? Agm 88 Harm to podstawa i tutaj trzeba walczyć z Koreą

  1. Wuc Naczelny

   Odradzam walkę z Koreą.

 2. Szop85

  Sprawa jest bardzo prosta. Nogi i Suki trzeba wycofać. Potrzebujemy 48 samolotów aby utrzymać kadry. Wzięli koreańskiej że względu na czas i cenę. Założenie jest takie że ma to być koń roboczy . Zamiast eksploatować drogie F35 i F16 lepiej mieć takiego konia roboczego. Po drugie planują moderkę F16 . Po jednej eskadrze naraz. W ich miejsce będzie ta maszyna. Jeśli chodzi o Mastery. Ich nalot jest grubo poniżej deklaracji producenta. .

  1. Qba

   Lepiej byłoby kupić F-15EX

  2. Szwejk85/87

   Szop85 Całkowicie się zgadzam. Cała prawda, tylko prawda i wyłącznie prawda. Szkoda że nie 5 lat temu....

 3. KrzysiekS

  Hm ciekawa dyskusja (Qba, wert, LMed..) ale bez sensu. Umowa podpisana nie wiemy co zawiera i czekamy na realizację. Ciekawe jak można dyskutować o dokumencie którego nawet ogólników nikt nie podał. I o to mam pretensje do MON bo nawet ogólnie nic nie wiemy co kupili jakie uzbrojenie jakie zdolności samoobrony itp.

 4. Marcyk

  Koreańczycy dadzą radę !! To niezwykle pracowity i zdyscyplinowany naród !!

  1. Qba

   Szkoda że nierzetelny

  2. wert

   Qba@ nierzetelny kontrachent bo pierwsze K9 i K2 lądują w Polsce? Ciekawe! Czepiłeś się FSO jak rzep psiego ogona. Koreańczycy tak samo i w podobnym czasie jak my kupili licencje na samochody. Gdzie dziś ich KIA. czy Hyunday? FSO zlikwidowała "POlytyka" państwa i patodeweloperka. Korea zamknęła rynek i rozwijała licencje, my dokładnie ODWROTNIE., "zafundowaliśmy" sobie "wspólny" rynek

 5. LMed

  Napisz coś merytorycznego kolego wert w temacie. Zachęcam. Mniej wymyślaj, nie powtarzaj bajek i wracaj na ziemię (jeśli potrafisz). Zdrowia życzę.,

  1. Grzech

   LMed może Ty napisałbyś coś merytorycznego lub podał jakieś dane bo domagasz się tego od innych a ja nie kojarzę żebyś sam się do tego stosował Co do twoich przewidywań ceny FA50 i ich relacji do ceny F16 V poproszę przedstaw je Podpowiem 48 FA50 ok 3 mld $ kontrakt bułgarski 8 F16V ok 1,3 mld $ (widzisz tu relacje 6 do 8 w cenie ? mi wychodzi 1,29*6=7,74 mld$ to oczywiście uproszczenie (żeby dokonać dokładnej analizy trzeba mieć części składowe kontraktu) ale relacja wychodzi 6 do 15

  2. LMed

   Kolego Grzech, wert pisał o moskiewskich restauracjach hehe. Stąd apel o powrót z łąki. Zakładam, że Block20 bez radaru to ok. 60 milionów, a F-16 to ok.80.. Moge byc w błędzie oczywiście. Ale Twoje szacunki nie są trudniejsze do podważenia. Może wert więc?

  3. LMed

   No ściągnęli że stanów po "kilka sztuk". kolego Grzech. Za wcześnie żeby przesądzać terminowość, czepiać też nie ma się czego.

 6. B1ob

  Oby nie było to koreańskie "będzie pan zadowolony"...

  1. Qba

   Tak jak z tramwajami Hyundai dla Warszawy, których do tej pory nie dostarczyli

  2. 7TP

   Akurat tramwaje dla miasteczka pod Pruszkowem mało kogo obchodzą.

 7. Szatek100

  Przekładając marketingowy bełkot na język polski - nie ma ani radaru ani rakiet i nie wiadomo kiedy będą. Brawo MON

  1. Darek

   Bełkot to to co napisałeś.

  2. Laky

   Prawie wszystko jest ,ale ty pewnie nie umiesz czytać😉😂

  3. Jac

   Laky a scalone w jeden system , certyfikowane? Beta tester z nas

 8. Esteban

  W całym tym biznesie jest jeden mankament. Korea jest trochę daleko. Po za tym rozpoczęliśmy współpracę z bardzo solidnym partnerem. Oby nikt nie chciał tego popsuć!

  1. Qba

   Niezbyt solidnym, tramwajów Hyundai dla Warszawy nie dostarczyli do tej pory choć termin minął rok temu. Daewoo doprowadziło FSO do bankructwa.

  2. MIM

   Widzę, jesteś specjalistą w każdej dziedzinie, podziwiam..Drobne acz istotne sprostowanie FSO było bankrutem na długo przed tym, zanim zjawiło się tam Daewoo. Wiem., jak fakty nie pasują do zakładanej teorii, tym gorzej dla faktów.

  3. Grzech

   Qba a jak ocenisz nierzetelność Koreańczyków w kwestii dostaw K2 i K9 ile im zajęło dostarczenie od podpisania umowy pierwszych jednostek sprzętu ? A tramwaje dla Warszawy może należało zamówić w Polsce ? Zresztą jeśli jest dobrze podpisana umowa przy rocznym opóźnieniu można naliczyć kary i tramwaje wyjdą dużo taniej lub zerwać kontrakt z winy dostawcy zażądać odszkodowania a tramwaje zamówić u polskiego producenta (np Pesa) czekam na ruch władz Warszawy jeśli dotąd nic nie zrobili to raczej o nich żle świadczy (po to podpisuje się umowy żeby mieć zabezpieczenie przed nierzetelnością kontrahenta) A Twoje nadpisywanie wiele razy tego samego zdania to dziecinada

 9. Jac

  No to fajnie, że kupuje się produkt jeszcze docelowo nieistniejący. Zawsze to fajnie być takim beta tester i jeszcze dużo za to zapłacić. Brawo minister Błaszczak! Ciekawe jak te k9 czy rzeczywistości są równie fajne jak na folderze. Wojna na Ukrainie pokazała że teoretycznie lepsze panzerhaubitze 2000 nie są w całe takie dobre. Nasze kraby chodzą a niemieckie w serwisie.

 10. TenBlady

  Miał być K2PL a będzie K2, teraz fanboye przekonają się że z maszyny szkolno-bojowej nie zrobią nowoczesnego myśliwca.

 11. Był czas_3 dekady

  Możemy być spokojni. Szkoda tylko, że terminy dostaw są tak odległe.

  1. Han_

   Przypominam tylko że pierwsze f-35 pojawią się w 2025/26 Roku. "Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26 – zapowiada CO MON, dodając, że do 2030 roku nasz kraj będzie odbierał od czterech do sześciu samolotów F-35 rocznie.""

  2. Był czas_3 dekady

   Czyngis-chan@ - Szkoda tylko, że terminy dostaw są tak odległe.

 12. nyx

  Dzięki zamówieniom z korei otwiera się droga do KF-21, a dzięki wspieraniu Ukrainy droga do TAI - TFX... swoją drogą może uda się zrobić powietrzną wersję pioruna/grzmota zamiast sidewidnera

  1. Qba

   Przecież to rakiety zupełnie innej klasy

 13. Szwejk85/87

  Dotychczas Koreańczycy wzorowo wywiązują się z wszelkich zobowiązań. Nawet elektrownie atomowe budują w terminie i zgodnie z kosztorysem. Jak obiecali dostarczyć towar, to dostarczą towar, taki jak obiecali i w umówionym terminie. W dzisiejszych czasach to nie często się zdarza.

  1. Laky

   Dokładnie 😉🚀

  2. Qba

   Nie bardzo, tramwajów Hyundai dla Warszawy nie dostarczyli do tej pory.

 14. szczebelek

  Sprawa jest prosta albo Koreańczycy dostosują Fa50PL do naszych wymagań albo zrywamy kontrakt.

  1. Laky

   Bez podniecania,z Koreańczykami warto robić interesy ,bo to solidny partner,tak samo jak USA💪👍

  2. Alibi

   To mi sie podoba.

  3. Qba

   Pytanie co jest w umowie

 15. LMed

  Cena łączna powyżej F-16 block 72 jak nic.

  1. wert

   najśmieszniej jest kiedy miłośnicy skrytych spotkań w moskiewskich restauracjach, wieloletniego uzależniania od sowieckiego gazu, oddawania "do kantoru" Azotów aby Rosgwardia rosła w siłę i dostatek, miłosnicy oddania połowy Polski w okupację, likwidowania i rozbrajania WP mienią się obrońcami wojska przemysłu ludzi. To takie ruskije katiusze przebrane za Himarsa. Jak widać pieniądz gorszy wypiera lepszy: davienek miał chociaż trochę wiedzy, przypadek medyczny to tylko przypadek

  2. LMed

   A jakieś przewidywania co do ceny finalnej?

  3. Chyżwar

   @LMed A twoje przewidywania dotyczące ceny finalnej mają jakieś porycie?

 16. Lukas-77

  Po co nam następny szkoleniowy samolot? Jak już chcieli trzeba było zwrócić Mastery-Bieliki Włochom skoro są takie problemy z serwisem i częściami. Dwa trzeba było kupić albo Eurofighter i przystąpić do programu nowego samolotu, albo kupić ze Szwecji Gripeny i zacząć rozmawiać o produkcji i serwisie. Została jeszcze opcja z Francuzami gdzie jest Rafael i okręty podwodne Scorpen czy budowa elektrowni atomowej. Pozdrawiam i lucze że ten rząd szybko upadnie.

  1. Bogdan26

   a każdy następny rząd zerwie podpisane umowy?

  2. Guma

   Gdyby nie ten rząd ,to moglibyśmy wkrótce rzucać tylko kamieniami we wroga . Pariasie

  3. Laky

   A ja liczę,i mam nadzieję i wiarę że ten rząd będzie dalej następne lata rządził, sprawował władzę😉👍💪

 17. Wojciech65

  Panie Lukas 77 : uważaj , żebyś sam nie upadł albo nawet znacznie gorzej !!!

 18. Filemon19

  Podsumowując radar elm 2032 widzi na 160 km Czyli interfejs uzbrojenia potrzebne w pierwszej kolejności Agm 88 mld HARM do przełamania A2AD

Reklama