Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PŻM odebrała masowiec "Sopot"

Statek "Beskidy" (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PŻM.
Statek "Beskidy" (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PŻM.

Polska Żegluga Morska odebrała z chińskiej stoczni masowiec „Sopot” o nośności 39 tys. ton. To ostatni masowiec z serii zbudowanych dla największego polskiego armatora przez chińską stocznię Yangfan.

"Sopot" to klasyczny udźwigowiony masowiec o nośności 39 tys. ton - poinformowały w poniedziałek służby prasowe PŻM. Jednostka ma 180 metrów długości, 30 metrów szerokości i zanurzenie 10,50 metra.

Jednostka jest ostatnią z serii zbudowanych przez chińską stocznię Yangfan dla PŻM, zapoczątkowaną w 2016 r. przez "Armię Krajową".

W dziewiczym rejsie masowcem "Sopot" dowodzi kapitan Krzysztof Wasik. Obecnie służby armatora szukają dla jednostki zatrudnienia.

"Sopot" jest 62. statkiem PŻM i siódmym odebranym ze stoczni w ostatnich dwóch latach.

W 2018 r. flota tego armatora wzbogaciła się o dwa masowce "Drawno" i "Solidarność" oraz trzy jeziorowce "Gardno", "Jamno" i "Narie". W tym roku do eksploatacji PŻM weszły "Karlino" i "Sopot". Jak podkreślają służby prasowe armatora, od wprowadzenia zarządu komisarycznego w PŻM na początku 2017 r. żaden statek nie został sprzedany.

Polska Żegluga Morska to największy polski armator i jeden z większych w Europie. Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest przewóz ładunków masowych. Obok podstawowej formy działalności tj. przewozów masowych, przedsiębiorstwo z powodzeniem realizuje m.in. - poprzez swoją spółkę Unity Line - żeglugę promową na Bałtyku. 

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama