Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Porozumienie strategiczne Lockheed Martina i PGZ S.A.

Fot. Combat Camera Poland
Fot. Combat Camera Poland

Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie (Memorandum od Understanding – MoU) dotyczące współpracy w zakresie technologii obronnych i bezpieczeństwa. Porozumienie dotyczy w dużej mierze statków powietrznych służących w Siłach Zbrojnych RP.

Lockheed Martin i PGZ powołają wspólne grupy robocze, które podejmą prace nad rozwojem centrów obsługi i napraw samolotów F-16 Fighting Falcon i transportowców C-130 w oparciu o potencjał Grupy PGZ. Dodatkowo, firma ta ma współpracować z PGZ w celu zapewnienia wsparcia rozwoju potencjału w zakresie Bezzałogowych Systemów Latających „następnej generacji”.

Lockheed Martin ma także poszukiwać także możliwości włączenia spółek PGZ w swój globalny łańcuch dostaw, jak również „poszukiwać możliwości eksportu produktów PGZ poprzez relacje ze swoimi klientami”.

Lockheed Martin już ponad 20 lat jest zaufanym partnerem bezpieczeństwa narodowego Polski i krajowego przemysłu obronnego. Nasza firma stara się wzmacniać relacje z PGZ poprzez rozwój zdolności, dzielenie się technologią i wspieranie wzrostu eksportu. To nowe porozumienie stanowi ważny kamień milowy w kolejnej fazie naszego partnerstwa i zaangażowania firmy w momencie, gdy Polska modernizuje swoje zdolności obronne i umacnia swoją pozycję w NATO

Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Nowe porozumienie poszerzy zaangażowanie firmy Lockheed Martin w Polsce. W zakładach PZL Mielec LM bezpośrednio zatrudnia 1,6 tys. osób przy produkcji śmigłowców Black Hawk i utrzymuje zatrudnienie ponad 5 tys. pracowników w krajowym łańcuchu dostaw. Firma jest obecna w Polsce od 1997 r. W Polsce sprzedaje z powodzeniem samoloty wojskowe, czujniki, obronę przeciwrakietową, systemy precyzyjnego ognia, radary i śmigłowce.

Memorandum to kolejny krok w pogłębianiu naszej współpracy, w szczególności w zakresie projektów lotniczych, w tym, między innymi, rozwoju potencjału naszych zakładów w zakresie obsługi i serwisu samolotów F-16 i C-130 Hercules.

Witold Słowik, prezes zarządu PGZ S.A.

Porozumienie zapewne nieprzypadkowo zostało zawarte akurat teraz, u progu zapowiadanego na „koniec stycznia” podpisanie umowy na 32 samoloty bojowe F-35A Lightning II. Przypomnijmy, że strona polska zapowiada się w kontekście tej – szacowanej na 4 mld USD – umowy zrzeczenie się offsetu i poszukiwania współpracy gospodarczej z Lockheed Martinem poprzez podpisywanie osobnych umów, korzystnych dla obydwu stron, podobnie jak ma to miejsce w Belgii. Obecne porozumienie z Lockheed Martinem może być tego zapowiedzią. Może ale nie musi, biorąc pod uwagę liczbę różnego rodzaju podobnych "wstępnych" porozumień podpisywanych przez polski przemysł w ciągu ostatniej dekady.

Reklama

Komentarze (36)

 1. michalspajder

  To nie jest komentarz ironiczny. Ale jak przeczytalem o poszukiwaniu ozliwosci wlaczenia PGZ w globalny lancuch dostaw i poszukiwaniu dla PGZ mozliwosci eksportu naszych produktow to powiem tylko dwie rzeczy. Pierwsza: przy poziomie technologicznym prezentowanym przez wiekszosc spolek nalezacych do PGZ beda mieli w LM ogrom pracy do zrobienia (i oby im sie cos udalo). Po drugie:a jednak im nie wierze. Dlaczego? Bo lubie historie, a z niej trzeba wyciagac wnioski. Moj wniosek: im nie zalezy, teraz pod publike graja, zebysmy tylko podpisywali kontrakty na ich arcydrogie uzbrojenie. A skad wniosek? Bryza z Mielca. Zycze dobrej nocy wszystkim czytajacym i wszystkim komentujacym...

 2. onaa

  Coraz więcej: zabawek od wuja sama, młodych emerytów mundurowych, górniczych, z nauczycielstwa etc, kto to wszystko utrzyma, dokąd beznadziejne zasady zaprowadzą? Będzie Grecja czy Argentyna?

 3. plusim

  Yes yes yes będziemy śrubki do kokpitu w stylu STEALTH produkować. Very Thanks

  1. ryba

   no dywanów latajacych już nikt ne kupuje wiecniema cie czym zadowolić ale wojsku F 35 sie przyda.

  2. plusim

   A OPL przydałoby się czy nie? A BWP? F-35 to zabawka która obecnie nie jest nam na gwałt potrzebna

  3. Alternatywny Fun fana fanów fana Daviena

   plusim w uzbrojeniu nie ma rzeczy które są nie potrzebne każdy rodzaj broni jest potrzebny to tak jak byś powiedział paramedykom że im bardziej jest potrzebny defibrylator niż karetka.

 4. Navigator

  Polska juz oddala zakłady lotnicze LM z calym transferem technologii np skytruck co go nikt na świecie nie chce bo chcą prawdziwy samolot do krotkich startów , z radarem 120m i szklanym kokpitem Nic dziwnego ze teraz LM patrzy na nas jak na Burkina Faso

 5. zbibi

  hmm, a może to początek oddawania PGZ w ręce Lockheed Martin....

  1. BUBA

   Wtedy transfer technologi bylby 100%

  2. plusim

   Po co? I tak rząd RP jest podporządkowany w 100% USA a więc jak zechcą to sobie PGZ wezmą

 6. BUBA

  Lockheed Martin ma także ... ....„poszukiwać możliwości eksportu produktów PGZ poprzez relacje ze swoimi klientami”. - to było wynegocjowane w ramach offsetu za zakup F-16................................................................... .......................................................................................................................................................................................... W 2003 przy podpisywaniu umowy na zakup F-16 Lockheed Martin zobowiązał się znaleźć klientów na 100 PZL Bryza i 100 PZL Dromader z polskiej fabryki lotniczej PZL Mielec. Dwa lata później ludzie premiera Kaczyńskiego zrujnowali i sprzedali Mielec Amerykanom a umowa offsetowa została umorzona................... ......................................................................................................................................................................................... Czyżby Lockheed Martin chciał przejąć niektóre spółki z PGZ z pomocą wypróbowanych metod na Mielcu i w oparciu o "swoich" ludzi w rządzie i sejmie RP?.......................................................................................................

  1. Davien

   BUBA po pierwsze do USA trafiło ponad 200 Dromaderów Amerykanie pomogli tez w sprzedazy ok 50 M28 na swiecie a umowa offeetowa BUBA nie została umorzona. Aha, co miał LM do przejęcia przez konkurencje czyli UTC Mielca to chyba sam nie wiesz:)

  2. Lord Godar

   Pełna zgoda ...

  3. BUBA

   Nie w ramach umowy offsetowej. Tej nie zrealizowano. ..................................................................... Co byśmy bez tych Amerykanów zrobili? Jak widać nic. Kiedyś tak było za ZSRR. Tez bez nich nic nie mogliśmy zdziałać.

 7. rob ercik

  zanim wydamy kolejne miliardy dolarów na amerykańskie zabawki, przypomnę ze żyjemy w kraju gdzie jest JEDEN lekarz na 2500 mieszkańców, zapaść demograficzna i kolosalne zadłużenie ps. pilotami za kilka lat zostaną ochotnicy z azowa ...

 8. Gort

  W Ameryce są także i inne koncerny. Dlaczego pompujemy pieniądze podatników tylko w ten jeden?

  1. Fort

   Może dlatego że to jego samoloty posiadamy?

  2. Lord Godar

   Czyli raz już się daliśmy nabrać na offset LM , to teraz drugi raz nawet nie próbujemy kupować z offsetem , aby uniknąć kwasu i rozczarowań .

 9. tyle

  Część komentujących nie zauważa smutnej prawy. My jesteśmy tak zapóźnieni technologicznie a LM tak zaawansowany, że Amerykanom trudno jest znaleźć w Polsce podmioty , które nadają się do nawiązania współpracy.

  1. SWM

   Smutne ,ale prawdziwe.Niestety....

  2. asdf

   co juz nie ma PZL do przejecia w ramach offsetu?

  3. Lord Godar

   Ale to po części wina nowych właścicieli naszych starych zakładów lotniczych ... czyli samych amerykanów .

 10. rozpłaszczony

  Ha , ha , ha , oni po przyklepaniu zakupu chcą coś sensownego wynegocjować od Lockheed Martin . Serwis dla F-16 ? Przecież amerykanie wystawią taką niebotyczną cenę , że nic z tego nie będzie . Chcieliśmy mieć serwis naszych jastrzębi w kraju, to trzeba było uzależnić zakup F-35 od przekazaniu nam tych kompetencji za rozsądną cenę . Nie dogadalibyśmy się - trudno , nie kupujemy . Wydać te miliardy można byłoby na bardziej niezbędną Narew czy drugi etap Wisły . A za migi, używane F-16, byłoby o wiele taniej i szybciej .

  1. Analityk inż. MAZUR

   Opowiadasz rozpłaszczony bajki, co oni mogą zrobić przy F 16 czy F 35, ta to był by total paraliż. Jak widać że MiG 29, to technologia nie do przebycia w tym kraju. Pamiętaj że kilka migów po resursie w RP lądowało w lasach, znaczy taki resurs jest zjawiskowy w RP, można go nazwać resursem złomowania.

  2. Lord Godar

   Ale u nas najpierw się oznajmia co kupimy , a potem pyta ... a dostaniemy coś w zamian ?

 11. PATRYJOTA

  AZ MILO POSLOCHAC OBY WIECEJ TAKOWYCH INFO OBY ILOSCI SPRZENTU BYLY WIKRZE OKY ZE DOKUPIA JESZCZE F-16 NO I TE HERKULESY I NIECH WRESCIE WYBIORA LETKI PODSTAWOWY POJAZD WIELOZADANIOWY W PROGRAMIE MUSTANG NAJLEPJEJ TARPANA HONKERA NA LICENCJI IVECO LUB TEN NOWY PL WUZ WIRUS OPACEZONY CO POLICJA DOSTALA

  1. Covax

   Panie "Patryjota" a co "SPRZENTU" to koniecznie musi to być "LETKI" "WUZ" ? Czy mogą być też "WIKRZE" ? Chłopie jeżeli jesteś "Patryjota" to przestań pisać i tak kalać język Polski

  2. sża

   Właśnie poklepali nas po plecach, a konkretów ZERO i zapewne niewiele się zmieni w tym temacie. PS. Bez urazy, ale dlaczego krzyczysz? No i co to jest ten "LETKI" pojazd w programie Mustang? O tym, że w języku polskim nie ma takiego słowa "PATRYJOTA", bo pisze się PATRIOTA, a patriotyzm polega również na znajomości języka ojczystego, to chyba nie muszę wspominać? O braku polskiej czcionki i innych błędach, które przez wstawienie takiego postu na forum wręcz obrażają czytających Twój tekst, już nie wspominając...

  3. Jozek

   Naucz się pisać po polskiemu

 12. Zawisza_Zielony

  Dowcip roku.

 13. Republikanin

  Belgowie kupili 34 f 35 i 100(sto) silnikow.Ile my zaplacimy za 32 f 35 i 34!!! silniki?.Oto jest pytanie...

  1. Erwin

   38 silników, poza tym Rosja to nie republika...

 14. asdf

  Offset za F16 najlepszym swiadectwem na dzielenie się przez LM z naszym przemysłem technologią i wspieraniem jego eksportu.

 15. robertpk

  po co te brednie ? nie ma ŻADNYCH konkretów "będziemy rozmawiać"... - no to rozmawiajcie, coś ustalcie, podpiszcie twarde umowy a potem piszcie

 16. gwoździe_decha

  Od czasu do czasu, płonie hotel z kratami - np. na filipinach (nie wierzysz ? poszukaj). Ludzie uwięzieni spalają się żywcem, zanim to są śmiertelnie przestraszeni i etc. My jesteśmy w takim więzieniu, jeszcze się śmiejemy cieszymy i co jeszcze. A już dom, blok, blok z płyty pali się, płonie Wisła. Niektórzy udają, że tak nie jest. Już to się dzieje. Tym jednym z pożarów jest zadłużenie. Przygłodowe pensje pomniejszane o podatki na spłatę zabawek nie zmieniających losu RP. Pali się i defilujemy, ale jesteśmy miernie odważni A jak nie porównać Polski do Titanica, kto zapomniał niech obejrzy, niekoniecznie koncentrując się na wątku zauroczenia miłosnego

 17. olo

  co my możemy skoro większość zakładów lotniczych sprzedano. Trzeba budować zdolności od nowa a to wymaga nakładów w wysokości miliardów dolarów.

 18. As

  I dobrze. Będziem malować nie tylko Migi za kilkanaście lat.

 19. Nergal

  Ładnie to wygląda, oby tak dalej.

 20. KONFEDERACJA

  32 samoloty bojowe F-35A Lightning II. Przypomnijmy, że strona polska zapowiada się w kontekście tej – szacowanej na 4 mld USD – umowy zrzeczenie się offsetu i poszukiwania współpracy gospodarczej z Lockheed Martinem poprzez podpisywanie osobnych umów, korzystnych dla obydwu stron. Tak jasne zero technologi do Polski.

 21. Pro Patria

  Jeśli naprawdę ta firma nas szanuje to powinna oddać 100% know how do napraw F16 i 130 dla WZL 2.. w końcu jakiś offsetowy dar za jego brak przy zakupie F16..

 22. miras

  Może Lockheed Martin uzbroi nam ORP Ślązaka

 23. Przemek

  Mają niewystarczające moce produkcyjne. I tak planowali produkować niektóre elementy w Polsce. A sam zakup był nieunikniony. Inaczej straciliśmy pilotów i personel w Siłach Powietrznych. Migi się rozpadają.

 24. Navigator

  Wiadomo ze offset to zakupy w mielcu Licze na 16 śmigłowców

 25. mislim

  pieknie wygladaja nasze efki.

Reklama