Przemysł Zbrojeniowy
Polsko-koreańskie rozmowy o modernizacji. I finansowaniu?
Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu z wiceministrem obrony Republiki Korei gen. rez. Sung Ilem. W trakcie rozmów poruszano kwestie związane z modernizacją Sił Zbrojnych RP oraz współpracą bilateralną.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się wczoraj z wiceszefem koreańskiego MON gen. rez. Sung Ilem. W spotkaniu uczestniczył także Tadeusz Kościński, były szef resortu finansów, który obecnie jest pełnomocnikiem ds. pozyskiwania źródeł finansowania dla przedsięwzięć służących wzmocnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa.
Można domyślać się, że jednym z tematów rozmów była realizacja drugiego etapu umów wykonawczych na sprzęt wojskowy z Republiki Korei i jego finansowanie. Przypomnijmy, że drugi etap umów wykonawczych, zakładający szeroki transfer technologii i produkcję sprzętu w Polsce, ma obejmować łącznie 820 czołgów K2PL (w pierwszym etapie zamówiono 180), 72 wyrzutnie K239PL Chunmoo wraz z transferem technologii produkcji pocisków kierowanych CGR-80 (w pierwszym etapie zamówiono 218 wyrzutni z dużą liczbą amunicji) oraz 460 haubic K9PL (w pierwszym etapie zamówiono 212 haubic K9A1).
Bilateral cooperation and modernization of the Polish Armed Forces are the central topics of today's conversation between Minister @mblaszczak and 🇰🇷 Deputy Defense Minister Sung IL. pic.twitter.com/PTRB5Mi5qw
— Poland MOD 🇵🇱 (@Poland_MOD) November 15, 2023
Pierwszy etap zakupów w Republice Korei finansowany był za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w dużej mierze z pożyczek udzielonych przez koreańskie państwowe instytucje kredytowe. Na początku listopada pojawiły się doniesienia, że koreański rząd przygotowuje kolejną transzę pożyczek z pięciu lokalnych banków, co miałoby umożliwić sfinansowanie zakupów uzbrojenia przez Polskę na kwotę 22 mld USD.
„Współpraca Polski i Korei trwa już dość długo, odbywają się obecnie negocjacje. Uważam, że znajdziemy odpowiednie rozwiązanie. Musimy pamiętać, że w pierwszym etapie realizacja współpracy była dość prosta, chodziło o dostarczenie sprzętu produkowanego w Korei do Polski. W drugim etapie naszym celem jest zaprojektowanie systemów w Polsce i Korei, które następnie będą produkowane w Polsce. Dlatego sprawdzamy wiele rzeczy, badamy jakie technologie mogą być przekazane do Polski oraz jakie elementy i części mogą być produkowane w Polsce.
Musimy więc dokonać szerokiego przeglądu. Ale to już ostatni etap i być może wkrótce podpiszemy kontrakty. Korea Południowa i Polska uzgodniły już większość zapisów umów, a ostatnia część negocjacji zostanie zakończona wkrótce. Jestem przekonany, że wkrótce będziemy mogli podpisać drugi etap umów wykonawczych.”
Chyżwar
O ile pamiętam byli tutaj tacy, którzy całkiem niedawno pisali jakieś bzdury o finansowaniu.
szczebelek
Bzdury, że fundusze na zakupy nie zostały zabezpieczone?
Vixa
Zdaje się że plany pokrzyżowały stopy procentowe obligacji, które miały być emitowane na potrzeby funduszu. Stąd kredyt z Korei poszedł na pierwszą transzę, zamiast na drugą? Kto wie?
kapusta
@Chyżwar - może dla odmiany przeczytaj artykuł który komentujesz: "Pierwszy etap zakupów w Republice Korei finansowany był za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, w dużej mierze z pożyczek udzielonych przez koreańskie państwowe instytucje kredytowe. Na początku listopada pojawiły się doniesienia, że koreański rząd przygotowuje kolejną transzę pożyczek z pięciu lokalnych banków, co miałoby umożliwić sfinansowanie zakupów uzbrojenia przez Polskę na kwotę 22 mld USD." - co innego umieć zaciągnąć chwilówkę, a co innego znaleźć źródła jej sfinansowania dzieciaku
Paweł P.
+1
Chyżwar
Toś się naciął.. Mam ponad 60 lat, więc podejrzewam. A właściwie pewien jestem, że po zapałki mógłbyś mi latać. Poza tym proponuję, żebyś przeczytał ten artykuł od dechy do dechy. Tyle, że ze zrozumieniem. A jak nie rozumiesz, to poczytaj na innym portalu, gdzie sprawę wyłożono bardziej łopatologicznie. Jak ciebie i to nie zadowala, to poszukaj w zagranicznej prasie.
rwd
Jaki sens mają rozmowy z ministrem, który za dwa tygodnie odejdzie? I nie mam na myśli Koreańczyka. Seul powinien dać sobie na wstrzymanie i poczekać do sformowania nowego rządu, bo z obecnym to może rozmawiać o pogodzie a nie o podpisywaniu kontraktów.
user_1050711
@rwd. Chyba, że zdążą wszystko przygotować i podpisać (sic !) Zauważ, że tym razem chodzi także o finansowanie rozwoju polskiego przemysłu, nie tylko o zakupy. A świat właśnie zapowiada się bardzo niespokojny i lepiej mieć, niż nie mieć taki nowoczesny przemysł. To nie jest wybór pomiędzy szybszym, a wolniejszym wzrostem stopy życiowej. To jest wybór między wolniejszym wzrostem stopy życiowej, a szybkim jej spadkiem, przez obcą okupację. Już nie mówię nawet o mozliwości także obracającej kraj w ruinę uprzedniej zbrojnej napaści.
JDM$
Przypuszczam, że umowa zostanie zawarta jeszcze w tym tygodniu wraz z umowami kredytowymi. Kolejny Rząd albo zachowa się jak PiS przy Carakalach albo stwierdzi, że koszty odstąpienia są wysokie tylko pewne kwestie trzeba poprawić i kontrakty zostaną zrealizowane.
kapusta
@rwd - sens jest taki sam jak w przypadku "powoływania" 6. dywizji tuż przed wyborami: za dwa lata trolle będą opowiadać również tu bajki, że Błaszczak zostawił 300-tysięczną armię, a w niej tysiąc K2, pół tysiąca K9 a do tego setki Chunmoo wraz z fabryką - to że nic z tego nie jest prawdą, że połowa polskich dywizji jest tylko na papierze, polonizacja i transfer technologii to WYŁĄCZNIE zapowiedzi, a zakupy tylko z półki i na kredyt, który będą spłacać następcy - to już nie będzie partyjnej trollowni obchodzić
krajan
Donald, jeśli przejmie władze w RP, zaorze wszystkie kontrakty nie tylko zbrojeniowe, które związane sa z PiS Zleci to sprawdzonemu sojusznikowi z PSL, który w tym zakresie ma doświadczenie zrealizowane przed 11 laty Po co Polakom uzbrojone Wojsko Polskie jeśli sa uzbrojone armie za Odrą Ponadto wystarczy przyjazne spotkanie na molo i reset z partnerem za Buga