Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska i Ukraina zbudują Dolinę Dronową?

Autor. Maciej Szopa/Defence24

Koncepcja Doliny Dronowej w Polsce, autorstwa byłego szefa CIA ds. zwalczania terroryzmu Bernarda Hudsona, zaprezentowana została podczas Warsaw Drone Summit. To sposób na innowację w tym coraz ważniejszym sektorze, dający możliwość przyspieszenia gospodarek Polski i Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Spotkanie w tej sprawie - nazwana Warsaw Drone Summit - zgromadziło przedstawicieli wojska, rządu, inwestorów, a także przedstawicieli firm zaangażowanych w przemysł dronowy z Polski, Ukrainy, USA i innych krajów. Rosyjska inwazja na Ukrainie pokazała, że rola dronów na dzisiejszym polu walki gwałtownie wzrosła i w dającej przewidzieć się przyszłości będzie nadal się zwiększać. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, wartość globalnego rynku dronów wojskowych została wyceniona na 11,7 mld USD w 2022 r. i ma osiągnąć 17,2 mld USD do roku 2028. Dlatego Bernard Hudson zainicjował Warsaw Drone Summit jako platformę komunikacyjną do wymiany poglądów zainteresowanych stron z regionu i dla opracowania planu przyspieszenia innowacji w tym sektorze. Dolina Dronowa zlokalizowana w Polsce stałaby się regionalnym centrum technologii i innowacji dronów.

Czytaj też

„Koncepcja Doliny Dronowej wcale nie ogranicza się do dronów", mówi Elizabeth Charnock, prezes zarządu Chenope, amerykańskiego startupu programistycznego, który niedawno otworzył swoją działalność w Polsce. Liczne rodzaje zaawansowanych technologii i oprogramowania stają się coraz ważniejsze dla dronów, a nawet dla całego spektrum zaawansowanego sprzętu wojskowego. Obejmują one rozpoznawanie obrazu, integrację danych z rożnych czujników i systemów (sensor fusion) czy zaawansowane oprogramowanie do opracowywania pozyskiwanych informacji.

Reklama

Czytaj też

Dla Yegora Dubynskyi'ego, ukraińskiego wiceministra ds. transformacji cyfrowej, jest oczywiste, że dzięki szybkiemu postępowi technicznemu Internet i przestrzeń cyfrowa stają się nowymi polami bitwy, gdzie coraz większą rolę odgrywają drony i inne systemy bezzałogowe. „Ukraina opracowuje innowacyjne rozwiązania produkcji bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Staje nowym poligonem doświadczalnym dla technologii dronów", mówi Dubynskyi. „Misją dronów jest prowadzenie inteligentnej wojny i ratowanie ludzkiego życia. A dron to znak ukraińskiej walki o wolność" – podsumowuje Dubynskyi.

Czytaj też

Robert Fintak, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych (PISB) zgadza się, że Dolina Dronów, to koncepcja, z której skorzysta nie tylko Polska i Ukraina, ale cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Polska ma jego zdaniem niepowtarzalną szansę, aby stać się inkubatorem branży dronowej dla regionu i wzmocnić współpracę w tym regionie. „Uwielbiam koncepcję Doliny Dronowej. Polska ma silną pozycję w rozwoju produkcji dronów. Połączenie zasobów polskich i ukraińskich stworzyłoby niezrównaną konkurencję na poziomie europejskim" - dodaje Fintak.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. stary Polak

    Sigrid - mnie TVN, więcej własnego rozumu. ps. nie pisz nic więcej o K2PL. błagam!

    1. Strażnik

      @stary Polak Co ma do tego TVN i dlaczego ma nie pisać o K2PL, rozumiem że są ku temu jakieś argumenty? Bo obawy o wykluczenie prywatnych firm są całkowicie uzasadnione, patrz Orlik i wykluczenie WB (bo "prywaciarze").

    2. Sigrid

      Czyli nie masz zielonego pojęcia jaki ostatecznie ma być K2PL. Nie wiesz, że pozostanie na 6 parach kół i bez zabezpieczonego magazynu.

    3. Tak sobie obserwuję

      Strażnik, sprawdź sobie ile udziałów ma Skarb Państwa w WB. Raczej się zdziwisz.

  2. Sigrid

    Jak znam życie zacznie się od wykluczenia firm prywatnych a skończy na synekurach dla partyjnych kolesi. Nie inaczej będzie z mającą powstać fabryką czołgów K2PL. Chociaż lepsza będzie nazwa K2-jedna druga-PL bo to co chcą kupić to nie K2PL a jakiś erzatz.

  3. Był czas_3 dekady

    Mówiły jaskółki, że nie są dobre spółki

  4. Clash

    Estonii brakuje do complete.

Reklama