Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pierwsza umowa offsetowa w programie Wisła

PAC-3MSE
Start pocisku PAC-3MSE z wyrzutni systemu Patriot.
Autor. Lockheed Martin

W ramach umowy offsetowej I fazy programu „Wisła” Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (WZU) otrzymały do koncernu Lockheed Martin wstępne zamówienie o wartości 7 mln złotych (1,5 mln dolarów). „Nasze partnerstwo z polskim przemysłem zapewnia Ministerstwu Obrony Narodowej RP zarówno kluczowe zdolności, jak i stymuluje wzrost całej polskiej bazy przemysłowej, wzmacniając nasze więzi” – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezeska ds. programu PAC-3 w Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

Reklama

Kontrakt dotyczy sterowników ogrzewania (heater controller units). Jest to jeden z kluczowych komponentów wyposażenia naziemnego PAC-3 MSE, który zostanie wyprodukowany w Polsce i zainstalowany w krajowym systemie po jego dostarczeniu. Elementy te stanowią istotną część interfejsu między wyrzutnią a pociskiem oraz zapewniają odpowiednie środowisko pracy i wymianę sygnałów pomiędzy elementami systemu Patriot, zwłaszcza w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zamówienie jest wynikiem czteroletniej współpracy obejmującej m.in. wsparcie i przygotowanie techniczne WZU do produkcji sterowników ogrzewania w zakładzie w Grudziądzu. We wrześniu ubiegłego roku zakład zakończył pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej (MRR) w zakresie wytwarzania sterowników ogrzewania oraz okablowania wyrzutni dla pocisków PAC-3MSE. Pozwoliło to na produkcję prototypów i walidację w zakresie możliwości wytwarzania i spełniania surowych wymagań stawianych przez amerykańską administrację dostawcom dla przemysłu obronnego. Kontrakt otwiera drogę przyszłym zamówieniom i perspektywom dalszego partnerstwa pomiędzy obiema firmami.

Czytaj też

„Lockheed Martin od ponad 20 lat wspiera polską gospodarkę, współpracując z polskim przemysłem" - powiedział Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin na Polskę, Europę Środkową i Wschodnią.  Podkreślił również, że - „Tylko w ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy około 8 miliardów złotych (1,8 miliarda dolarów) w naszych polskich partnerów w łańcuchu dostaw, zwiększając ich możliwości do wzrostu i utrzymania ponad 5000 miejsc pracy".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Admirał Gawrona

    Nie no wstajemy z kolan 🤣 Ależ błogosławiony wuj sam nas leci bez wazeliny. Janusze biznesu 💪

    1. mick8791

      Oczywiście misiu masz rację! Lepiej siedzieć, kiwać palcem w bucie i nie zdobywać nowych kompetencji! Bo w sumie po co komu nowi klienci... Smacznego browara życzę!

    2. Stefan1

      Admirale, półtora miliarda dolarów, to trzecia część ceny za zakupione przez Polskę nowe Abramsy.

    3. DP

      @Stefan1 - niestety na razie jest to tylko półtora miliona, półtora miliarda to może kiedyś, w przyszłości :)

  2. easyrider

    Tu też już postępowa nowomowa? Wiceprezeska? W MZA w Warszawie szukają do pracy kierowców i kierowczyń. Sam offset duży pozytyw. Od czegoś trzeba zaczynać.

  3. rwd

    Prawie 0,03 % wartości kontraktu, jak tak dalej pójdzie, to uznamy offset za F-16 fenomenalnym sukcesem.

  4. Thorgal

    Mam nadzieję, że dożyję chwili kiedy MON ogłosi że został zbudowany w 100% Polski System Przeciwlotniczy, bez licencji i produkowany w kraju. W kraju pirotechników i piromanów żeby nie mieć własnej rakiety??

  5. Patryk.

    Pierwsze koty za płoty. Ale oby następne umowy były wartościowsze, zarówno finansowo jak i technologicznie.

Reklama