Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

PGZ i HSW o testach Borsuka

NBPWP Borsuk
NBPWP Borsuk
Autor. PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała w komunikacie o rozpoczęciu prób nowego, pływającego BWP Borsuk. Projekt skomentowali prezes PGZ Sebastian Chwałek oraz prezes HSW Bartłomiej Zając.

Reklama

Od 4 lipca b.r. rozpoczynają się jedne z kluczowych testów (sprawdzeń), które wchodzą w zakres Badań Kwalifikacyjnych Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK. Pozytywne zakończenie Badań Kwalifikacyjnych otwiera drogę do procesu negocjacji i zakontraktowania dostaw seryjnych BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP - poinformowano.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Rozpoczęcie cyklu weryfikacyjnego to początek badań państwowych, które są ostatnim etapem przed wyjściem wyrobu z cyklu badawczo-rozwojowego otwierającego drogę do wdrożenia produktu do stan armii.

Reklama

„Borsuk" to owoc blisko dekady pracy specjalistów z polskiego przemysłu obronnego. Efekt tej pracy to jeden z najnowocześniejszych pojazdów w swojej kategorii – mobilny, silnie uzbrojony i pływający wóz bojowy piechoty, skrojony pod to, czego potrzebują Wojska Pancerne i Zmechanizowane. Rozpoczynające się badania kwalifikacyjne to nie tylko proces natury formalnej, to także szansa na udowodnienie naszych kompetencji, doświadczenia i potencjału, będących naszym wkładem w bezpieczeństwo Rzeczpospolitej" – powiedział Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A.

Czytaj też

Program Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty rozpoczął się 24 października 2014 r. Na realizację projektu Konsorcjum, którym kieruje Huta Stalowa Wola S.A., pierwotnie otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania NCBR, przy 13 mln zł wkładu własnego. Dodajmy, że niedawno zakres pracy badawczo-rozwojowej został rozszerzony poprzez zamówienie, jeszcze w ramach pracy B+R, kolejnych czterech prototypów, za kwotę około 150 mln złotych. Jak powiedział Defence24.pl ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia, wozy zostaną skierowane do testów w otoczeniu systemowym z udziałem przedstawicieli Zamawiającego i Wykonawcy. Ich celem będzie wyeliminowanie chorób wieku dziecięcego w kolejnych partiach Borsuków.

Czytaj też

"Rok temu na ćwiczeniach DRAGON'21 rozmawialiśmy o tym, że program NBPWP zostanie przyśpieszony. Tak też się stało – aktualnie w naszym zakładzie trwa produkcja czterech prototypów „Borsuka", a równolegle do tego procesu egzemplarz „01" zostaje skierowany do badań kwalifikacyjnych. Kiedy inni kontestują zdolności HSW, my skupiamy się na pracy, której efekty już są. Gratuluję wszystkim osobom, które włożyły swoją wiedzę i talent w doprowadzenie projektu do tego ważnego etapu i wierzę, że już niedługo będę mógł pogratulować tym, którzy będą zaangażowani w produkcję seryjną i dostawy „Borsuków" dla Wojska Polskiego" – podkreślił Bartłomiej Zając, Prezes Zarządu HSW S.A.

bwp Borsuk
bwp Borsuk
Autor. Robert Suchy/Defence24

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca,działonowy-operator oraz kierowca, zaś przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy w rejon pola walki. Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych - jest w stanie pokonywać nawet szerokie przeszkody wodne. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania do 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW S.A. i WB Electronics, w ramach pracy rozwojowej realizowanej od 2013 roku. Dodajmy, że badania kwalifikacyjne wieży na KTO Rosomak zakończyły się w 2021 roku, przy czym pierwsze strzelanie z ppk Spike-LR miało miejsce w 2016 roku, a konfiguracja samego systemu była wielokrotnie zmieniana (np. w zakresie systemów optoelektronicznych).

Borsuk w konfiguracji z wieżą ZSSW, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych włącznie z czołgami, wolno lecących celów powietrznych oraz neutralizacji szeregu innych zagrożeń. Wieże jako pierwsze trafią jednak na KTO Rosomak, we wtorek 5 lipca zostanie podpisana umowa na dostawę pierwszej partii 70 wież, z terminem dostaw w latach 2024-2027. Docelowe zapotrzebowanie na ten system wieżowy określano jednak na ponad 1000 sztuk, zarówno dla kołowych transporterów jak i BWP, i to w ramach struktur Wojsk Lądowych bez uwzględnienia dwóch planowanych do sformowania dywizji.

Czytaj też

Za projekt, rozwijany na podstawie umowy zawartej z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) odpowiada Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. W skład Konsorcjum wchodzą; Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

NBPWP Borsuk
NBPWP Borsuk
Autor. PGZ
YouTube cover video
Reklama

Komentarze (9)

  1. Frank

    dlaczego on jest tak rozkolysany gdy jedzie nie dosc rowna droga, jest zbyt lekki , ma nieodpowiednie zawieszenie?

    1. Greedo

      Wręcz przeciwnie. Zawieszenie w nim jest najnowszej generacji, podobnie jak w Krabie i projektowanym M120G Rak. HSE to dobra firma ,tylko niech wreszcie zaczną zwiększać moce produkcyjne i zakończą kwestie z pojazdami dowodzenia dla Langusty.

    2. Ralf_S

      To zawieszenie hydropneumatyczne. Pracuje tak, jak sobie zażyczysz. Może akurat miał tak ustawione, na sztywno.

    3. nyx

      jest lekki bo potrafi pływać, a zawieszenie zostało skonstruowane z pewnym zapasem nośności pod wersję niepływająca, która jest cięższa o blisko 10 ton - wystarczy dołożyć pancerz i gotowe - mamy średnio-ciężki BWP... Takie 2 w 1 tyle że chyba się nie sprawdzi bo i tak zamówimy ciężki BWP z Koreii.

  2. szczebelek

    1340 wież dla Rosomaków, Redbacków i Borsuków dla czterech dywizji dla dwóch kolejnych około 650, więc HSW niech zacznie myśleć o dwóch tysiącach....

    1. bc

      Czwarte bataliony podobno mają być... czyli jakieś 8 batalionów zmechu i ze 4 czołgów na dywizję x6, bliżej 3k niz 2k.

    2. OptySceptyk

      Te dwie dodatkowe dywizje będą, tak jak milion samochodów elektrycznych.

    3. Chyżwar

      @OptySceptyk A będą. Co więcej po ostatnim szczycie w całym NATO dziać się będą takie rzeczy, że się bardzo zdziwisz.

  3. Ma_XX

    Nie o to chodzi, by złapać króliczka, ale by gonić go

  4. Tytan

    BWP Borsuk to piersza klasa. ruscy agresywnie wprowadzaja bwp 3. Trzeba powaznie zastanowic sie nad dodatkowymi opancerzeniem dla borsuka.

  5. Powiślak

    Ok. 25 lat temu pewien zawodowy sierżant który jak mówił "przeżył w wojsku wszystko", stwierdził że "CAŁE WOJSKO, składa się tylko z DWOCH elementów" - co potwierdza się w moich obserwacjach przez te 25 lat - i tu wymienił : "CZEKANIE oraz SPIESZENIE SIĘ". "Czekanie" dlatego że w wojsku polskim WSZYSCY zaczynając od ministra ON ....mają na wszystko czas, oraz "spieszenia się" bo ZAWSZE okazuje się że WSZYSCY , którzy dotąd mieli czas - SĄ od DAWNA SPÓŹNIENI!! Przykładami sa właśnie nowe bwp czyli Borsuki, i kolejno Narew, wszelkie drony , Kraby, Rosomaki, Pioruny, niszczyciele czołgów, okręty, śmigłowce, mosty pontonowe, zwykle granatniki, wszelka amunicja artyleryjska, Homar/Himarsy, obrona plot, radary, a nawet zapora na granicy. W sumie w MON to jak widać NIC, NIGDY NIE działało i NADAL NIE działa jak powinno.

  6. Sky

    Zastanawiają mnie dwie kwestie,pierwsza: rok temu przyspieszyli a od X wiedzieli, że będzie wojna, dlaczego zatem dopiero teraz 4 szt są w produkcji? Druga: dlaczego dziennikarze nie pytają o to prezesa hsw czy pgz mając ku temu tak wiele okazji? Czy prasa branżowa jest tak mocno zależna od pgz czy zwyczajnie nie ma w niej dziennikarzy a tylko klakierzy.

    1. LMed

      Nie można zlecać produkcji seryjnej bez zatwierdzonych badań kwalifikacyjnych , bo to kosztuje, hehe. Grot to najlepszy przykład..

    2. Jan24

      Dlatego rząd chce kupić na teraz inne z innych krajów np. Korei. Testy mogą trwać nawet rok potem znikoma produkcja a my nie mamy czasu. Te testowane pojazdu to przyszłość i to przyszłość za 5 lat. Kupować można ale to będzie w czasie. Teraz trzeba kupić 200 szt z Korei. Oni produkują ponad sto rocznie czyli w dajmy na to 3 lata mamy spokojnie jakąś znaczącą liczbę.

    3. Chyżwar

      @Jan24 Po uruchomieniu drugiej linii technologicznej sami możemy produkować ponad 100 szt. Koreańczycy na tych liniach, które posiadają są w stanie produkować 240 BWP rocznie.

  7. Esteban

    To niemożliwe!!! Przecież kilku tutejszych komentujących wie lepiej, że z Borsuka nic nie będzie, że tylko import się liczy. Panowie, czas kulić ogony!

    1. Sky

      Oczywiście, że Borsuk będzie , gorszy, lepszy ale będzie. Hsw i pgz ( czytaj partia rządząca) nie pozwoli sobie na porażkę wizerunkową . A to, że produkcja będzie powolna nie wzbudza nieufności tylko poklask ( bo nasz ci on) ani nie inspiruje prasy do zadawania pytań o zdolności państwowych spółek zbrojeniowych.

    2. Jan24

      Sky twoja ironia nic nie daje. Będzie ale nie tak szybko. Za PO by nie było bo po co nam armia? Siemon wszystko rozwalił zostało ok 50 000 żołnierza pod bronią czyli jeden stadion piłkarski. Tak było w 2015. Więcej to było na papierze i w biurach. Mówię to bo byłem jako rezerwa na szkoleniach i brak było dla nas wszystkiego- mundurów i broni.

    3. SAS

      Borsuka nie będzie długie lata, jeśli w ogóle. Może istnieć jako prototyp przez całe lata, ci nie zmienia faktu, że go nie ma.

  8. Prof Ciekawski

    Przejście testów kwalifikacyjnych będzie stanowić znaczącą przewagę nad koreańską konkurencją. Problemem, że względu na sytuację międzynarodową będzie wydajność produkcji seryjnej. PGZ deklarowała 50 sztuk w pierwszym roku produkcji seryjnej i 100 sztuk w latach kolejnych. To 10 lat na zastąpienie BWP1, a gdzie podwozia do wersji specjalistycznej?

    1. LMed

      Ależ drogi Profesorze Ciekawski, jaką znaczącą przewagę? Borsuk to prototyp i to przed badaniami (wynik?), potem ewentualne poprawki, stworzenie dokumentacji do produkcji seryjnej i już jesteśmy w 2024 roku (jak dobrze pójdzie). A gdzie produkcja seryjna. A Redback jest już produkowany seryjnie a nawet testowany za granicą. Trzeba promować i wspierać Borsuka, ale chodźmy po ziemi. Dla wojska problem to pewnie tylko sześcioosobowy desant oraz odporność raczej też.

    2. Valdore

      @LMed redback nei ejst produkowany seryjnie, nie ejst tez uzywany w żadnej armii swiata wiec bajek nie opowiadaj.

    3. Jan24

      100/100

  9. Zdzichu

    wytłumaczy mi ktoś dlaczego Borsuk się tak kołysze podczas jazdy? brak stabilnej jazdy chyba nie rokuje dobrze...... koreański AS21 Redback jezdzi jakby był przyspawany do podłoża, podobnie niemiecka Puma. A nasz Borsuk jezdzi tak, jakby miał złe zawieszenie.... brzydko to wygląda a o komforcie jazdy żołnierzy to już nie wspomnę

    1. Esteban

      Koreański jeździ po prostych odcinkach? :-D:-D Powiedz co jeszcze jesteś w stanie wymyślić? Kolor lakieru nie ten? A może nazwa mało agresywna? :-D

    2. Laky

      Bo niejaki "Zdzichu" na niego patrzył (swoim złym okiem)podczas testów 😂😂😂😂😂

    3. Edmund

      @Zdzichu. Rzeczywiście to kołysanie koncentruje uwagę i budzi zdziwienie, biorąc pod uwagę, ze to jest kilkadziesiąt ton. Takiego efektu kołysania nie ma żaden inny wóz pancerny. Nie jest to też pewnie korzystne dla trwałości konstrukcji, spawów i naprężeń. Oby się nie okazało po pół roku od produkcji, że cały Borsuk jest do wymiany.

Reklama