Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Peru: Rosyjski przemysł zbrojeniowy walczy o rynek w Ameryce Południowej

Peruwiańskie Su-25, fot. Chris Lofting - airliners.net, licencja GFDL 1.2, commons.wikimedia.org
Peruwiańskie Su-25, fot. Chris Lofting - airliners.net, licencja GFDL 1.2, commons.wikimedia.org

W Peru trwa obecnie wystawa i targi zbrojeniowe, a Rosja stara się wykorzystać tego rodzaju wydarzenie do zagwarantowania własnym firmom zbrojeniowym jak największej przestrzeni eksportowej. Stąd też w mocny sposób i założeniem międzynarodowego rozgłosu akcentuje możliwości kooperowania chociażby z peruwiańskimi siłami powietrznymi. Oczywiście w zakresie zakupów nowych statków powietrznych, ale też modernizacji już użytkowanych.  

W Peru trwają międzynarodowe targi uzbrojenia SITDEF 2021, a w ich trakcie rosyjski Rosoboronexport zapewnił o możliwości dostarczania do peruwiańskich sił powietrznych nowych samolotów bojowych. Jak podała agencja Tass, strona rosyjska byłaby zainteresowana również gruntowną modernizacją maszyn już teraz znajdujących się na wyposażeniu tamtejszego lotnictwa wojskowego. Rosjanie mają tylko czekać na odpowiedni ruch ze strony władz w Limie. Szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie modernizacji maszyn MiG-29 oraz Su-25, które są użytkowane przez Peru. Rosyjskie firmy, co naturalne, widziałby też z wielką chęcią zakupy nowych rosyjskich śmigłowców dla peruwiańskich sił zbrojnych. Mowa przede wszystkim o maszynach Mil Mi-171Sh, gdyż właśnie podobne śmigłowce są wykorzystywane przez tamtejsze siły zbrojne. Co więcej, w całej Ameryce Południowej ma być obecnie użytkowanych ponad 350 śmigłowców produkcji radzieckiej/rosyjskiej. Stąd też, obecność Rosjan w Limie jest także swego rodzaju inwestycją w podtrzymanie działań względem całego regionu.

Dyrektor generalny Rosoboronexportu Aleksandr Michejew,  we wspomnianym już wywiadzie dla agencji Tass, zapewniał, że Rosja byłaby w stanie zapewnić stronie peruwiańskiej pełen cykl obsługi maszyn, wyszkolić tamtejszych specjalistów w zakresie obsługi nowych statków powietrznych. Pojawiała się również sugestia o programie offsetowym. Rosjanie chcą również być obecni jeśli chodzi o południowoamerykański rynek śmigłowców dedykowanych celom zarządzania kryzysowego czy też typowo cywilnym działaniom. Stąd też w tym roku w Limie miał pojawić się w ofercie Kazan Ansat, prezentowany obok oferty Mi-171A2. Pokazywane mają być również oferty względem samolotów Jak-130 oraz śmigłowców Mi-28NE. 

Generalnie Rosjanie zabrali ze sobą do Peru ok. 300 sztuk różnego wyposażenia. Strona rosyjska chce chociażby promować w Ameryce Południowej systemy uzbrojenia, dedykowane zwalczaniu celów powietrznych. Mowa o MANPADS`ach Igła i Werba, ale też systemach Pncyr S-1 czy też S-400. W Limie ma być także prezentowana koncepcja przyszłego rosyjskiego jednosilnikowego myśliwca piątej generacji. Według strony rosyjskiej taka oferta jest ważna jeśli chodzi o cały rynek tamtejszych sił zbrojnych, z różnych południowoamerykańskich państw. Jeśli chodzi o ofertę dla wojsk lądowych, to podkreślono obecność w ofercie sprzedażowej transporterów kołowych BTR-82A, Tigrów czy też innych platform lądowych. Rosyjscy producenci promują w Limie także bezzałogowce Orlan-10E.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojska-specjalne-federacji-rosyjskiej/
Reklama

Rosjanie starają się być widoczni oczywiście w przestrzeni oferty dla wojska peruwiańskiego oraz sił zbrojnych innych państw regionu. Jednakże, jednocześnie podkreślają, że są w stanie dostarczać na ten rynek szereg technologii wyspecjalizowanych dla służb mundurowych w tym policji, nie mówiąc już o wyposażeniu dedykowanym siłom operacji specjalnych.

Trzeba zauważyć, że SITDEF 2021 odbywają się w Limie w dniach 28-31 października tego roku. Co więcej w tym roku, samo przedsięwzięcie wystawiennicze po raz IV w historii jest wzbogacone również o wydarzenie dedykowane tylko i wyłącznie domenie cyber. Co pokazuje zmianę w myśleniu wobec obronności i wielodomenowości współczesnego pola walki, także jeśli chodzi o państwa takie jak Peru. SITDEF 2021 otworzył już oficjalnie prezydent Peru Pedro Castillo o czym poinformowano na kanałach w mediach społecznościowych.

Trzeba jednakże zauważyć, że rosyjskie firmy nie mogą jednak czuć się zbyt pewnie w tej przestrzeni regionalnej, gdyż w tym roku własny silny sektor wystawienniczy mają chociażby przedstawiciele zbrojeniówki z Ukrainy. Ich oferta może być ważną i bezpieczniejszą pod względem politycznym, jeśli chodzi o relacje ze Stanami Zjednoczonymi, konkurencją na tych rynkach. W dostępnych materiałach widać chociażby prezentację kołowego transportera BTR-4MV1 8x8. Oczywiście naturalna jest obecność pawilonu, gdzie zgromadziły się firmy amerykańskie, południowokoreańskie, tureckie, europejskie czy też izraelskie. Południowoamerykańskie państwa są przy tym coraz bardziej świadome możliwości wybierania różnych technologii wojskowych, a przede wszystkim rosnących potrzeb modernizacyjnych. W tym roku do Limy, według oficjalnego komunikatu, miało zjechać nawet 192 firm, reprezentujących w sumie 27 państw. Wystawa i tragi są zlokalizowane na terenie należącym do kwatery głównej armii peruwiańskiej San Borja w Limie.

Reklama

Komentarze (16)

  1. x95

    Akurat Ameryka Południowa - za małymi wyjątkami - jest bardzo pozytywnie nastawiona do Rosji. Argentyna np. masowo stosuje i produkuje na licencji szczepionkę Sputnik na Covid. I sobie ją zresztą chwali. W dużej części to się oczywiście bierze z ich stosunku do USA i z tego że widzą w Rosji przeciwwagę dla USA. Taka naturalna kolej rzeczy.

    1. Victor

      Ciekawe że w samej Rosji poziom wyszczepienia społeczeństwa jest dramatycznie niski. Mając swoją własną rewelacyjną szczepionkę nie powinno się doprowadzać do tak dużej ilości zgonów jak obecnie. Chyba że rosyjscy antyszczepionkowcy też nie posiadają analogów w świecie.

    2. x95

      W Rosji jest bardzo mało zaszczepionych ludzi. Proporcjonalnie znacznie mniej niż nawet w Polsce - około 60 mln na 140 mln ludzi. Jest olbrzymi opor przed szczepieniami. Wladza wreszcie decyduje sie na wprowadzenie powszechne systemu QR-kodów.

  2. Jojo88

    A nasi też tam są? Ze M-28 Skytruck ( szczególnie najnowsza wersja SOMA by ich zaciekawiła do dzialań typu COIN); czołgiem PT 91 M2 Twardy, Krabem i prototypem AHS Kryl , karabinkiem MSBS, systemem Jaśmin, nawet z Sokołem i makietami holowników ? Można też zabierać makiete Bwp Borsuk i jakieś wizualizacje MBT PT-17... Wbrew pozorom mamy dość duża ofertę - można coś z tego rynku ugrać dla siebie. Co więc wysłała Polska? Redakcja DF24 macie jakieś info?

    1. mick8791

      M-28 Skytruck należy do firmy z USA. PT 91 M2 Twardy nie istnieje, to tylko makieta. PT-17 podobnie. Sokół od lat nie jest produkowany. Zresztą należy teraz do Włochów. Borsuk i Kryl jeszcze nie są gotowe. Hallo, trochę orientacji w temacie...

    2. Davien

      M-28 Skytruck to akurat polska konstrukcja na bazie An-28 i powstająca w polskich zakładach PZL Mielec, tyle że z zagranicznym włascicielem

    3. haha

      Tak jak Igła, Beryl, An-2, Mi-2, Lim-2, PT-91 i Patria, ppk Malutka i UKM-2000. Wszystko to polskie wynalazki. :-)

  3. stanislaw bednarz

    Ja bym tam wyslal Tuska jak tam byl to przywiozl czapke z Peru to teraz cos by zalatwil bo ciegle go slychac co by on to zalatwil tylko jak byl krolem europy to nic nie zalatwil dziwne ze teraz dostal parcie

    1. Victor

      Ja tam bym wysłał obecne władze i niech pokażą na co je stać i co sprzedadzą. Ciekawe czy Polska jest tam obecną i z czym.

    2. Adam

      Jak to się ma do tematu artykułu ?

    3. bender

      No przecież bardzo przyjaźnimy się z San Escobar ;-)

  4. prawdziwy

    I uzupełnienie do tego co może wydrukują: gdy jedni drugim GPS wyłączą i wstyd Wam będzie miejscowych o drogę zapytać a kwestia nawiązania poligonu do repera stanie się sprawa życia bądź smierci ,to pamiętajcie o metodzie Chlibowicki- Bezdek.jak wszystko, co ma ręce i nogi oczywiście ,że Lwowa.

    1. Davien

      A teraz napisz ten bełkot normalnie.

  5. TDV

    Rosyjskie złom jest dla krajów trzeciego świata, choć ostatnio nawet one nie chcą go już kupować (Su-57 mimo intensywnej akcji promocyjnej nikt nie chce).

    1. Herr Wolf

      To Polska jako 5 świat pozostaje paralotnie

    2. Davien

      Wolfik, do Polski to twojej Rosji dekady brakuje.

  6. Wat

    Turcja ma kupic Su -25, ale ku rozpaczRosjan, od Gruzji.

    1. A ile ich gruzja ma? 5? 10? xD

    2. Herr Wolf

      By je zezłomować

    3. Davien

      Gruzja może spokojnie produkowac Su-25 biedny trollu.

  7. rozczochrany

    A ja się pytam czemu polski przemysł zbrojeniowy nie walczy o tamten rynek i czemu nie ma w tym wsparcia polskiego państwa i ambasad polskich w krajach ameryki południowej.

    1. Herr Wolf

      Polski przemysł?!

  8. yro

    peru buło zainteresowene czołgem t-90ms ,czy coś wiadomo na ten temat.

    1. Fsaa

      Pt-91P też byli zainteresowani ale kto napisał artykuł o ich najwyższym państwowym odznaczeniu El Sol del Peru "słońce Peru" i nagle oferta z Chin naszą wyparła. Po za tym Gromy też chcieli kupować tylko nasz Bumar zapomniał wysłać ofertę mimo zapytania od klienta ....

    2. Yyy?

      To Bumar produkuje Gromy?!

    3. mick8791

      Ciekawe co Męskości na informację, że producentem Gromów jest Bumar...

  9. Ural

    sprzedadzą im Su-57?

    1. Kokos

      Taaa i jeszcze spróbują wkręcić radar do Su-7

    2. H

      Podobno nie chcą, bo nie latają.

    3. Kacperek

      Na razie to chyba chcą wyciągnąć kasę na zbudowanie su-75. Samolotu nie ma a już mają nazwe. Są nieco śmieszni i naiwni.

  10. drokles

    Ostatnio na ebay.pl Rosjanin z Jakucka napisał mi ,że serwis ebay, gdzie on sprzedaje towary, jest dla ludzi bogatych a nie biednych Polaków... No a tu niektórzy piszą ,że w Rosji jest bieda absolutna a w Polsce niesamowite bogactwo... Czy ten Rosjanin kłamał, czy prawdę pisał ,że Polacy są biedni?

    1. 12334

      Kłamał - bo zapewnie nigdzie poza Jakcukiem nie był i o Polsce wie mniej niż ty o Jakucji.,

    2. Andrew

      szkoda czasu na komentarz...

    3. kiszka

      Prawdę pisał. Bo Rosjanie prawdę przedkładają nad wszystko.

  11. easyrider

    Niezamożne kraje, to dla Moskwy idealni klienci, choć coraz częściej konkurentem z lepszym sprzętem będą Chiny. Gdyby te kraje było stać na dobrą broń, to na pewno nie interesowałyby się rosyjskimi, przestarzałymi wzorami.

  12. Martin

    Peru to ten kraj który zamiast polskich Twardych wolał chińskie czołgi. ;) Nawet Malezja nie chciała polskich czołgów. Chcieli kupić rosyjskie. Lecz Rosjanie za czołgi chcieli pieniądze. Polska zadowoliła się zapłatą w oleju palmowym. Zupełnie jak kraje 3 świata.

    1. Sternik

      Widzisz, siła gospodarki polega na tym że radzi sobie zarówno z pieniądzem jak i olekem palmowym. Rosjanie mieli z tym problem więc nie sprzedali. gwarantuję ci, że Niemcy też by nie mieli z olejem problemu.

    2. AMF

      Jak kreml proponuje by zapłatą Argentyny była wołowina to już oczywiście pierwszy świat.

    3. Wania

      Ruskie kacapskie samoloty to teraz peru chce bo Indie nie lotów su 57 niechca ta nowa suka 4+++ suuuuper rosyjski myśliwiec prosto zfabryki przewalił z franciskim 15 letnim złomem wieńcy kraść trzyba i pałacy bidować to przemysł się bedzie rozwijał tak słabej Rosji jak teraz to od początku nie było. To tylko trzeci świat kupuje ruską poradziecką skopiowan! Technologie od Amerykanów

  13. SpaceX

    Reżim Władimira Nowiczoka coraz cieniej przędzie USA i Chiny są dekady przed nimi

  14. pes

    Suuuuuuuuuuuuuuper,oby jak najwiecej sprzedali.

  15. ziomm

    Ciężko będzie przebić ofertę Chin. A z każdym rokiem będzie coraz ciężej.

  16. yaro

    "Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne (NPO) Energomasz im. akademika W.P. Głuszko z Chimek (część państwowej korporacji Roskosmos), zgodnie z zobowiązaniami umownymi, wysłało silnik rakietowy RD-171MW do Ośrodka Rakietowego i Kosmicznego Progress w Samarze (także część Roskosmosu). Tam 25 października 2021 rozpoczął się pierwszy etap montażu rakiety nośnej Sojuz-5. Wcześniej silnik przeszedł wymagane testy ogniowe w kompleksie naukowo-badawczym NPO Energomasz, które potwierdziły wymaganą jakość rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. RD-171MW to najpotężniejszy na świecie silnik rakietowy na paliwo ciekłe. Jako składniki paliwa wykorzystuje naftę i tlen. Będzie wykorzystywany w pierwszym stopniu dwustopniowej rakiety nośnej średniej klasy Sojuz-5. Rakieta ta jest projektowana do wynoszenia automatycznych statków kosmicznych na orbity heliosynchroniczne, wysokie eliptyczne, transferowe i geostacjonarne, w tym z wykorzystaniem bloku startowego, a także do startów załogowych pojazdów transportowych." a ja myślałem, że to Elon ma najpotężniejsze silniki na paliwo ciekłe na świecie .... znów USA za Ruskimi ....

    1. Darek

      Szok, a nie wiem czy wiesz, że w Rassiji nadal mają problemy z kanalizacją, i papier toaletowy a nie tylko wrzucają do śmietnika w łazience. W lecie ,,zapach” bezcenny.

    2. Gnom

      Akurat to znajdziesz i w USA i wielu innych krajach.

    3. yaro

      a wiesz, że w UssA maja problemy ze służbą zdrowia dla ubogich ...

Reklama