Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Patrioty dla Szwajcarii zamówione

Patriot PAC-3
System obrony powietrznej Patriot PAC-3, który został wybrany jako główny efektor w programie Wisła.
Autor. U.S. Army

Firma Raytheon otrzymała kontrakt wartości 1,22 miliarda dolarów na jednostki ogniowe systemu rakietowego Patriot dla Szwajcarii – poinformowała Departament Obrony USA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak przekazał Departament Obrony USA, Raytheon otrzymał kontrakt wartości 1,225 mld USD na jednostki ogniowe systemu rakietowego Patriot dla Szwajcarii. Zakup jest w trybie FMS (Foreign Military Sales). To standardowy tryb dla zakupów podstawowych systemów uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych dla sojuszników. Umowa ma być wykonana do 2031 roku.

Jak informowaliśmy w 2020 roku, Kongres wyraził zgodę na sprzedaż 5 baterii w standardzie PAC-3+/PDB-8 za kwotę do maksymalnie 2,2 mld USD. Zgoda dotyczy pięciu zestawów radarów AN/MPQ-65, pięciu stanowisk dowodzenia AN/MSQ-132, 17 wyrzutni M903, do 70 pocisków GEM-T plus wyposażenie towarzyszące (w tym m.in. sześć terminali MIDS-LVT systemu Link 16, czy standardowe środki łączności), pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Reklama

Czytaj też

Szwajcaria nie ma dziś naziemnej obrony powietrznej działającej powyżej pułapu 5 km, nie mówiąc już o zwalczaniu pocisków balistycznych. Potencjał w zakresie OPL zapewniają jedynie zestawy Rapier o zasięgu 8 km i maksymalnym pułapie 5 km, a także zestawy artyleryjskie bardzo krótkiego zasięgu (armaty 35 mm) oraz przenośne, przeciwlotnicze wyrzutnie Stinger. Co ciekawe, w poprzednim podejściu Szwajcaria planowała zakup 22 myśliwców Gripen NG, aby zastąpić stare samoloty F-5 służące obok 30 Hornetów, oraz systemu OPL o nieco mniejszych możliwościach (brano pod uwagę CAMM-ER i IRIS-T SL). Nie doszedł on jednak do skutku (pozyskanie myśliwców odrzucono w referendum w maju 2014 roku).

Czytaj też

Szwajcaria zdecydowała się jednak na zmianę podejścia i skokowe wzmocnienie naziemnej obrony powietrznej. Zarówno władze, jak i obywatele najwyraźniej zrozumieli, że czasy oszczędzania na tych zdolnościach się skończyły, a sam system obrony cywilnej czy pobór, nie mogą być zastępstwem dla systemu zintegrowanej obrony powietrznej pozwalającego na efektywne kontrolowanie tego, co dzieje się w przestrzeni powietrznej i przeciwdziałanie zagrożeniom.

Czytaj też

Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon. Używane w nim pociski rodziny PAC-3, w tym PAC-3 MSE, produkuje też Lockheed Martin. Te - właśnie w wersji PAC-3 MSE - Szwajcaria także kupi, jednak w ramach odrębnej umowy FMS. Zgodę na ich zakup - do 72 pocisków za maksymalnie 700 mln USD otrzymano w listopadzie 2022 roku. Zakup Patriotów, obok kontraktu na F-35, to jeden z dwóch dużych projektów mających skokowo wzmocnić zdolności obrony Szwajcarii przed środkami napadu powietrznego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. zibi

    Rumunia, Szwecja, teraz Szwajcaria, kolejny kraj kupuje Patrioty bez IBCS...., ciekawe dlaczego ?. Mam jakoś takie wrażenie, że robimy za królika doświadczalnego, kupiliśmy kota w worku czyli prototypowe rozwiązanie w trakcie prób, i za naszą kase dokończą i przetestują ten system, Rumunia, Szecja zamawiali po nas a mają już Patrioty w lini, zaś IBCS-a dołożą zapewne jako pakiet modernizacyjny gdy tylko skończą się próby, Jeżeli zaś coś pójdzie nie tak, zostaną ze sprawdzoną i działającą wersją podstawową my zas z ręką w nocniku.....

    1. MiP

      Bo liczy się propaganda jaką rząd serwuje ciemnemu ludowi a propaganda brzmi że jesteśmy tak wielkim sojusznikiem że rząd USA zgodził się nam jako jedynym na świecie sprzedać IBCS........... Inni po prostu czekają aż to będzie sprawdzone i gotowe i wtedy kupią

  2. Thorgal

    Rosyjskie pieniądze w Szwajcarii będą zabezpieczać amerykańskie zestawy OPL... interesujące...

  3. szczebelek

    To oni w końcu pozyskali 5 baterii czy 5 jednostek ogniowych, bo 17 wyrzutni raczej idzie w stronę tych drugich chyba, że w Szwajcarii bateria to trzy wyrzutnie, a dwie będą szkoleniowe.

Reklama