Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwajcaria otrzyma myśliwce i Patrioty z USA?

Fot. John 5199 (CC BY 2.0)
Fot. John 5199 (CC BY 2.0)

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Szwajcarii systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Raytheon Patriot a także myśliwców Boeing F/A-18E/F i Lockheed Martin F-35A.

Wszystkie te systemy uzbrojenia biorą udział w szwajcarskim programie Air 2030 mającym doprowadzić do radykalnego unowocześnienia szwajcarskiej obrony przestrzeni powietrznej. Patriot rywalizuje w nim z europejskim systemem SAMP/T. Z kolei amerykańskie myśliwce walczą między sobą a także z europejskimi myśliwcami Rafale i Typhoon.

Maksymalna wartość dopuszczona do pakietu związanego z F-35A to 6,58 mld USD, zaś w przypadku F/A-18E/F jest ona nieco większa i wynosi 7,452 mld USD. W przypadku F-35 zgoda dotyczy 40 myśliwców i sześciu dodatkowych silników F135, 40 pocisków AIM-9X Sidewinder Block II+ (Plus), 70 szkolnych Sidewinderów plus elementy dodatkowe do tych pocisków, łącznie kilkadziesiąt bomb Mk-82, GBU-53/B Small Diameter Bomb II i szkolnych GBU-53/B SDB II. W przypadku F/A-18E/F zgoda także dotyczy 40 samolotów – 36 wersji E i cztery F wraz z 16 silnikami zapasowymi (zespół napędowy tych maszyn to dwa silniki) i podobnym zestawem uzbrojenia.

Różnice w tych w wycenach cenach nie robią wielkiej różnicy z punktu widzenia przetargu, ponieważ Szwajcarzy zakładają kupno samolotów za nie więcej niż 6,5 mld USD. Może się jednak okazać, że w przypadku droższych F/A-18 wymagany zestaw nie będzie mógł zostać zaoferowany w cenie satysfakcjonującej klienta.

Szwajcarzy chcą kupić między 36 a 40 samolotów. Ich ostateczny wybór ma nastąpić w przyszłym roku a podpisanie kontraktu w roku 2022. Z kolei dostawy miałyby zostać przeprowadzone w latach 2025-2030. Samoloty zastąpią F-5E i F/A-18C/D Hornet. W ubiegłą niedzielę Szwajcarzy zgodzili się w referendum na kupno nowych myśliwców. Większością… 50,1 proc.

Jeśli chodzi o systemy Patriot to zgoda Kongresu dotyczy sprzedaży 5 baterii w standardzie PAC-3+/PDB-8 za kwotę do maksymalnie 2,2 mld USD. Zgoda dotyczy pięciu zestawów radarów AN/MPQ-65, pięciu stanowisk dowodzenia AN/MSQ-132, 17 wyrzutni  M903, do 70 pocisków GEM-T plus wyposażenie towarzyszące (w tym m.in. sześć terminali MIDS-LVT systemu Link 16, czy standardowe środki łączności), pakiety logistyczne i szkoleniowe.

Cena szwajcarskich zestawów Patriot może wydawać się stosunkowo niska, jednak należy mieć na uwadze, że pakiet zatwierdzony w trybie FMS obejmuje bardzo skromną konfigurację - trzy wyrzutnie w każdej z jednostek ogniowych oraz wyłącznie rakiety PAC-2 GEM-T (znacznie tańsze od pocisków PAC-3, nie mówiąc już o PAC-3 MSE) i to w niewielkiej liczbie - 70 sztuk.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. rafka

    jaka to jest skromna konfiguracja skoro obejmuje po trzy wyrzutnie na baterię a polskie patrioty mają tylko dwie do tego dopłacą z czasem 300mln za ibcs i 1mld za 200 pac3 mse i za 3,7 mld mają pięć baterii podczas gdy my za 4,5mld tylko dwie

Reklama