Przemysł Zbrojeniowy

Patria uniewinniona ws. korupcji w Chorwacji

Chorwacki transporter Patria AMV. Fot. Ex13/wikipedia/CC BY-SA 3.0
Chorwacki transporter Patria AMV. Fot. Ex13/wikipedia/CC BY-SA 3.0

Przedstawiciele koncernu Patria zostali oczyszczeni z zarzutów korupcyjnych ws. przetargu na transportery w Chorwacji. Uprawomocnił się właśnie wyrok sądu apelacyjnego w Turku z lutego bieżącego roku.

Jak informuje koncern Patria Land Services Oy, zgodnie z wyrokiem sądu apelacyjnego w Turku, wydanym w lutym 2016 r., przedstawiciele koncernu Patria oskarżeni o praktyki korupcyjne w związku z przetargiem na transportery opancerzone, ogłoszonym przez rząd Chorwacji, zostali całkowicie oczyszczeni z wszelkich zarzutów. Odrzucono także żądanie zapłacenia kary finansowej przez samo przedsiębiorstwo.

Prezes koncernu Patria Keikki Allonen stwierdził, że jest zadowolony z ostatecznego zakończenia sprawy, ciągnącej się od 2008 r. i że uprawomocniona sentencja "w pełni satysfakcjonuje" kierowane przez niego przedsiębiorstwo.

Allonen przypomniał też, że Patria wdrożyła kodeks etyczny związany z jej działalnością, a wszelkie poczynania kierownictwa są regularnie monitorowane pod kątem zgodności z jego zasadami.

Sprawa rzekomej korupcji związana była z umową o wartości 112 mln EUR, podpisaną przez producenta w 2007 r. z rządem Chorwacji. Dotyczyła ona dostawy 84 transporterów Patria AMV, oskarżeniem objęto trzy osoby z kierownictwa firmy, w niższej instancji wydano wyroki skazujące wobec dwóch z nich, wymierzono również karę finansową w wysokości 297 tys. EUR.

Komentarze