W dniach 15-16 listopada br. odbyła się już VIII Konferencja Optoelektroniczna, tym razem zorganizowana pod hasłem „Optoelektronika - kluczowy czynnik przewagi na współczesnym polu walki”. Także i tym razem przedsięwzięcie objął patronatem portal Defence24.pl.
Patronat honorowy nad konferencją objęło również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Aktywów Państwowych. Sponsorami przedsięwzięcia były firmy Telesystem-Mesko, VIGO Photonics oraz Instytut Fotonowy.
Zgromadzonych powitał Witold Słowik, prezes PCO S.A., spółki będącej organizatorem konferencji. „Konferencja służy pokazaniu z jednej strony, że polska myśl optoelektroniczna i fotoniczna ma się bardzo dobrze. Służy też wymianie doświadczeń, idei, projektów, nowych pomysłów między wszystkimi zainteresowanymi współpracą. Optoelektronika na współczesnym polu walki, co wskazują doświadczenia ukraińskie, jest niezmiernie istotna i zwiększa przewagę. W związku z tym musimy ją rozwijać, realizować szereg nowych projektów badawczo-rozwojowych tak, aby dostarczać możliwie jak największej jakości produkty. Produkty dla indywidualnych żołnierzy, dla szeregu wozów bojowych i innych platform.” – powiedział prezes. Jak dodał ma nadzieję, że obecne wysiłki i możliwość wymiany informacji przełożą się na produkowanie jeszcze lepszego sprzętu optoelektronicznego na potrzeby Sił Zbrojnych RP.
Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przypomniał, że tegoroczna wystawa PGZ na salonie obronnym MSPO w Kielcach została zorganizowana pod hasłem przeskoku zbrojeniowego w polskiej zbrojeniówce. Jak ocenił przeskok ten widać m.in. właśnie w projektach optoelektronicznych.
Czytaj też
„Tempo w jakim zmienia się pole walki a zatem dostosowanie naszych produktów i technologii do współczesnego pola walki, pokazuje jak szybko musimy pracować nad nowymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o branżę optoelektroniczną w Polsce to współpraca nauki, przemysłu i sił zbrojnych wygląda imponująco. Na arenie międzynarodowej nie mamy się czego wstydzić. PCO to dzisiaj jeden z największych producentów w Europie sprzętu optoelektronicznego. Spółka, która oferuje na rynku europejskim i szerzej.” – ocenił. Jako przykład udanego wykorzystania polskiej optoelektroniki w polskich wyrobach końcowych podał sensory w pociskach przeciwlotniczych Piorun i wieży bezzałogowej ZSSW-30.
W czasie konferencji poprowadzone zostały trzy dyskusyjne panele tematyczne: „Nowe wyzwania dla obronności kraju w obliczu toczących się konfliktów zbrojnych”, „Potencjał polskiego przemysłu obronnego w obliczu nowych wyzwań technologicznych”, a także „Ewolucja sztucznej inteligencji i jej wpływ na rozwój optoelektroniki”. Oprócz tego odbyły się również trzy bloki prezentacyjne: „Nowoczesna optoelektronika wobec wyzwań współczesnego pola walki”, „Optoelektronika kluczową technologią w nowej rzeczywistości” oraz „Sektor prywatny a technologie obronne – innowacje oraz technologie dual-use”.
Coroczna konferencja po raz kolejny dowodzi, że polska nauka i przemysł mają do zaoferowania ważne rozwiązania z zakresu optoelektroniki oraz fotoniki. Wiemy jak wiele rozwiązań autorstwa polskiego segmentu badań i rozwoju oraz przemysłu zbrojeniowego wykorzystanych jest w kluczowych polskich programach zbrojeniowych. Współczesne bezpieczeństwo wymaga efektywnych systemów optoelektronicznych, zapewniających przewagę na polu walki, ale dających także niezbędne zasoby do zabezpieczenia granic w kontekście obecnych i przyszłych zagrożeń. $$
Materiał sponsorowany
Razparuk
to ten prezes co rozpoczął od obniżek pensji dla pracowników i zaczął się exodus? Ten?
Był czas_3 dekady
Oj tam, oj tam! Ważne aby prezes miał wysoką gażę. Pionki nie muszą.