Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

OBRUM w europejskim programie

Autor. OBRUM

OBRUM czyli Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych, w ramach European Defence Fund został zakwalifikowany do udziału w europejskim programie czołgu nowej generacji.

W ramach wspomnianego programu OBRUM ma brać udział w pracach, które zaowocują transferem technologii do Polski, co ma skutkować wzmocnieniem potencjału obronnego RP. Największe europejskie firmy mają w tym zakresie ze sobą współpracować, wymieniając się swoimi doświadczeniami.

Czytaj też

Udział OBRUM w programie EDF dotyczącym opracowania europejskiego czołgu podstawowego nowej generacji przyniesie szereg korzyści dla Polski. Przede wszystkim projekt zaowocuje wzmocnieniem potencjału obronnego Kraju poprzez transfer technologii. Współpraca w programie oznacza wymianę cennej wiedzy. Dzięki współdziałaniu kilkunastu największych europejskich firm zbrojeniowych, nastąpi rozwój innowacji. Biorąc udział w tak prestiżowym projekcie, OBRUM stanie się rozpoznawalną częścią światowej czołówki technologicznej w dziedzinie opracowywania czołgów. Ważne jest też wykorzystanie osiągnięć polskiej nauki i krajowego przemysłu obronnego. Projekt przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy w Polsce dla kadry inżynierskiej. Udział firmy OBRUM reprezentującej w projekcie PGZ, może stanowić nowy impuls dla rozwoju polskiej gospodarki.
OBRUM

Czytaj też

Potencjalnie prace te mogą pozwolić na wykorzystanie rozwiązań opracowanych w różnych państwach, między innymi w programie MGCS (Main Ground Combat System), o ile zakończy się on powodzeniem. Przewidywany okres wdrożenia nowego czołgu i innych pojazdów opartych na jego podwoziu to lata 40. XXI wieku.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Kordian

    Będziemy zapewne gąsienice produkować w ramach współpracy.

  2. LMed

    No cóż, kierunek nie dziwi. OBRUM praktycznie stale było za dobre na to słabe państwo.

    1. Jkseweryn

      a w czym bo nie bardzo wiem ?

    2. Wuc Naczelny

      "OBRUM praktycznie stale było za dobre na to słabe państwo." On ma na myśli że są na sprzedaż. Bo sami jako zakład bylki za cieńcy by zrobić kadłub do Kraba.

    3. LMed

      Jeśli są na sprzedaż (?) wuc, to chętni pewnie się znajdą (pomimo tego twojego kadłuba do Kraba, hehe).

  3. pablopic

    Za 50 lat jeśli nasz zachodni świat się ostanie przy takich generałach i politykach, powstanie książka, "Czołgi 21 wieku, czyli pieniądze wywalone w błoto".

    1. Wuc Naczelny

      Nic takiego nei będzie, to jest koniec dominacji Zachodu.

  4. Hmmm.

    To takie ciasteczko dostaniemy na pocieszenie, zamiast produkcji K2PL w Polsce. Zakład?

    1. Jkseweryn

      Może byś wyjaśnił co jedno z drugim ma wspólnego?

    2. skition

      Wybranie Leo przez Norwegię było decyzją polityczną. Wybrano produkt gorszy ale niemiecki i tu pod nosem rośnie im koreańska konkurencja.

    3. Wuc Naczelny

      "To takie ciasteczko dostaniemy na pocieszenie, zamiast produkcji K2PL w Polsce" "Może byś wyjaśnił co jedno z drugim ma wspólnego?" Wspólnym mianownikiem jest proniemieckie PO i Tusk.

  5. hera

    Trzymam kciuki za powodzenie programu, chociaż europejski a zwłaszcza francusko-niemiecki przemysł wydaje się być uwikłany w rozgrywkę „kto urwie więcej”, zamiast jak sprawnie i z sukcesem prowadzić wspólny program. Nie mniej jednak jest to szansa dla OBRUM na współpracę z dobrze rozwiniętą bazą technologiczną i to będzie niewątpliwy zysk, niezależnie od losów programu.

    1. OptySceptyk

      Rozgrywka o udziały w projekcie jest stałym elementem wszystkich programów międzynarodowych. Więc nie bardzo widzę, czemu tutaj się dziwić?

  6. DDR

    Tak jak podejrzewałem ten rząd zacznie teraz wchodzić we wszystkie nawet najbardziej urojone pomysły Niem/Fra i całej reszty

    1. OptySceptyk

      No tak. Potencjalnie polska firma może się czegoś nauczyć i zarobić. Więc jest to problem, bo "ten rząd".

  7. JB

    słowo klucz "o ile zakończy się on powodzeniem "

    1. OptySceptyk

      Większość projektów zbrojeniowych nie kończy się powodzeniem. Najlepszym przykładem są USA.

  8. szczebelek

    Kiedy w końcu OBRUM stworzy prototyp to ktoś uzna, że nie spełnia wymagań.

    1. Pucin:)

      @szczebelek - koncepcja platformy UMPG - a mityczny BWP Borsuk "tonie" już na starcie. :) Świec Panie nad jego duszą -borsukową. :)

  9. Monkey

    Pożyjemy, zobaczymy. Ale oczywiście życzę z całego serca powodzenia👍🏻👏🏻

Reklama