Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nowa strategia rozwoju PGZ

PGZ, strategia
PGZ ogłosiło nowa strategię rozwoju na lata 2024-2033.
Autor. PSO Maskpol/PGZ

Zrzeszająca państwowy przemysł obronny Polska Grupa Zbrojeniowa ogłosiła nową strategię rozwoju, która ma wzmocnić jej pozycję na rynku krajowym i zagranicznym w perspektywie kolejnej dekady.

Reklama

W opublikowanej „Strategii Grupy PGZ na lata 2024-2033” jej autorzy przypominają o niedawnych i trwających przedsięwzięciach Grupy w postaci: rozbudowy mocy produkcyjnych Huty Stalowa Wola, stworzenia nowych linii produkcyjnych amunicji i prochu - Mesko 400, rozbudowy mocy produkcyjnych spółki PIT-RADWAR, rozbudowy mocy produkcyjnych pod produkcję czołgu K2PL, utworzenia nowego centrum logistycznego obsługi czołgów, stworzenia laboratoriów do badania układów naprowadzania pocisków rakietowych i rozbudowę mocy produkcyjnych i modernizację parku maszynowego PGZ Stoczni Wojennej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podkreślają też, że w ostatnich latach opracowano i wdrożono do produkcji nowe produkty w tym: Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, Zdalny Zintegrowany System Wieżowy 30 mm ZSSW-30, Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun, rodzinę karabinków Grot, haubicę samobieżną Krab, system minowania narzutowego Baobab, systemy radarowe zarówno obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, amunicję artyleryjską precyzyjnego rażenia, przeciwpancerny pocisk Pirat.

Jednocześnie podano, że opracowywane bądź wprowadzane do produkcji są: zestaw przeciwlotniczy Piorun 2, nowy kołowy transporter opancerzony, samochód opancerzony Waran, lekki pojazd rozpoznawczy Legwan, ciężki bwp, czołg K2PL, artyleria rakietowa Chunmoo (Homar-K) i HIMARS, amunicja programowalna i różnego typu bezałogowce latające.

Czytaj też

Jeżeli chodzi o prace badawczo-rozwojowe, to obejmują one: okręty dla Marynarki Wojennej, pojazdy kołowe i gąsienicowe, systemy radiolokacyjne oraz łączności, broń pokładową i osobistą, amunicję rakietową, programowalną i precyzyjną, systemy obrony przeciwlotniczej, bezzałogowe i autonomiczne.

Nowa strategii PGZ ma być potrzebna w związku ze zmianami „w otoczeniu zewnętrznym wpływającym istotnie na zmniejszony poziom bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego na świecie, zmniejszającego się poczucia bezpieczeństwa i zwiększonego ryzyka wybuchu konfliktu zbrojnego” i co za tym idzie zwiększenia potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej.

Czytaj też

Jednocześnie kończy się realizacja, obecnie obowiązującej Strategii Grupy PGZ, która była rozpisana do roku 2023.

Kluczowe zmiany na świecie jakie zauważa PGZ to:

Silne trendy makroekonomiczne:

  • przyspieszenie tempa rozwoju technologii;
  • zmieniająca się demografia, postępujące zmiany klimatu;
  • rekonfiguracja łańcucha dostaw, deglobalizacja;
  • silny rozwój aspektu cyberbezpieczeństwa;
  • automatyzacja produkcji;
  • digitalizacja i cyfrowa transformacja.

Makrotrendy w obszarze obronności:

  • zwiększanie budżetów obronnych państw;
  • zwiększanie wsparcia państwa dla przemysłu obronnego;
  • modernizacje armii, wymiana technologii;
  • wzrost liczebności armii;
  • zwiększanie rezerw strategicznych;
  • większe znaczenie ochrony miast i infrastruktury krytycznej;
  • silny rozwój cyberbezpieczeństwa.

W związku z tym Grupa zakłada:

  • rozwój mocy produkcyjnych w celu zaspokojenia potrzeb SZ RP i partnerów eksportowych;
  • rozwój potencjału technologicznego wiedzy, kompetencji, zasobów ludzkich, bazy sprzętowej;
  • rozwój portfolio produktów i usług nowoczesnego, szerokiego, przede wszystkim w obszarach zbrojeniowych i dual-use;
  • rozwój sprzedaży poprzez pozyskanie nowych klientów i kontraktów na rynkach eksportowych oraz pozamilitarnych;

W związku z tym zakładane jest zwiększenie mocy produkcyjnych i opracowanie kolejnych produktów „ jeszcze pełniej adresujących potrzeby Sił Zbrojnych RP we wszystkich domenach produktowych”.

Grupa chce „gwarantować terminowe, skuteczne i zakończone sukcesem przeprowadzenie kluczowych dla Wojska Polskiego programów i projektów militarnych”. Ponadto zamierza „efektywnie współpracować zarówno z partnerami krajowymi jak i zagranicznymi” i zapewnić „efektywną realizację projektów B+R skutkującą powstaniem nowoczesnych i innowacyjnych systemów uzbrojenia odpowiadających potrzebom nowoczesnego pola walki, zwiększając trzykrotnie nakłady na działalność badawczo-rozwojową”.

Czytaj też

Grupa chce zwiększyć dwukrotnie swoje przychody w roku 2033 w stosunku do roku 2023 – z 13,5 do 25,5 mld PLN - „sprzedając znacznie większą liczbę produktów zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych RP jak również innych klientów”.

Planowane jest zwiększenie „ponad dwukrotnie wskaźnika EBITDA poprzez wzrost efektywności finansowej Grupy PGZ i lepsze wykorzystywanie jej zasobów” a także „dywersyfikacja bazy przychodowej” wynikająca ze zwiększenia o ponad połowę udziału eksportu w łącznych przychodach Grupy PGZ, co ma się przełożyć na trzykrotne zwiększenie jego wartości nominalnej. Zaplanowany jest też wzrost sprzedaży wyrobów PGZ dla służb, a także wyrobów cywilnych i dual use.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. Jankesd

    Cześć 3 Dlaczego też nic nie piszą na temat ppk Brimstone, czy będzie licencja i produkcja w kraju bo tego potrzebujemy w programie Ottokar-Brzoza, gdzie też można jego wsadzić do śmigłowców AW149 i nie tylko. Trzymajmy się Anglików ,którzy są chętni do współpracy i dzieleniem się technologią. Wiadomo, że to kosztuje ,ale to jest punkt wyjścia dla naszego przemysłu zbrojeniowego i nie można tego zaprzepaścić

    1. staryPolak

      pewnie w krótkim tekście wiele się nie zmieściło - nie znamy pełnej traści dokumentu. Brakuje przecież chociażby słowa o bezzałogowcach a wiadomo że będą rozwijane.

    2. Davien3

      Jankesd do AW149 nie da rady z Brimstone 2 bo nie jest z nim zintegrowany. Musiałbys płacic za integracje a nawet Brytyjczyków nie było stac na integracje Brimstone z śmigłowcami.A co do licencji to tez nie wiadomo czy będzie pełna, choc juz produkujemy w Polsce czesci do tego ppk

  2. Ar Tur

    "Grupa chce zwiększyć dwukrotnie swoje przychody w roku 2033 w stosunku do roku 2023 – z 13,5 do 25,5 mld PLN". Myslalem, ze padne. Polska jest zagrozona, a oni za 10 lat chca miec dwa razy wieksze przychody... przy inflacji oznacza to nie wiekszy wzrost jak 50%. PGZ jest jedna z najmniejszych firm, choc to cala Polska, 40mln. narod. Takie Czechy maja juz wieksza grupe zbrojeniowa. Takie Niemcy maja takich grup kilkadziesiat. Gdyby powiedzieli, ze zwieksza przychody 5 razy - to bym powiedzial, ok, polskie realia, to za malo, ale ok. A oni chca tylko nominalnie podwoic za 10 lat. SMIECHU WARTE. Od razu wymienilbym decydentow!

    1. DKD

      bieńkowska czy zdanowska?

  3. Odyseus

    PGZ z ciężkiego uzbrojenia produkuje tylko Rosomaki i Kraby - ile Rosomaków rocznie może zrobić , nie wiem ale skoro przez tyle lat zrobiła ich coś koło 800 to pewnie tyle samo co i Krabów jak wyszło 30 szt. rocznie - to nie przemysł zbrojeniowy tylko manufaktura trzeba sobie powiedzieć jasno , robią z siebie jakąś potęgę a czasy się zrobiły jakie zrobiły i czas w końcu zejść na ziemię i wziąć się w końcu do roboty

  4. Jankesd

    Część 1 Dzień dobry państwu PGZ ma lub będzie mieć tzw strategię na przyszłość, tylko chyba o czymś zapomniała lub nie ujęła w swoich planach ,a mianowicie wszystkie polskie zakłady wojskowe myślą o produkcji pojazdów, a żaden nie proponuje polskiego silnika (zespołu napędowego) do pojazdów ciężkich, czy też innych, ani polskiej armaty /mamy jedynie licencje na kaliber 23 oraz 35 / Nie dogadali się amerykanami odnośnie produkcji -licencji armaty automatycznej Mk 44/S Bushmaster II, a potrzebujemy samych armat minimum 1000 szt. do BWP Borsuka

    1. Paweł69

      Co za kocopoly , mamy podpisana w 2018 umowę na licencja produkcje armaty 30mm do ZSSW30. TO było wynegocjowane przy offsecie Wisły.

    2. Jankesd

      @Paweł69 Proszę podać źródła, ze mamy licencje na produkcję armaty 30 mm do ZSSW30.Nawet MON oraz PGZ na ten temat nic nie mówi.. Kupujemy ww. armaty jako zwykły Kowalski z ulicy od producenta i płacimy za nie jak za zboże.Nie ma żadnej licencji .Proszę poczytać interpelacje poselskie w tej kwestii jak również jakie były odpowiedzi.Nawet p. Wolski na ten temat mówił na swoim kanale na YT.

    3. wojghan

      Kocopoły to ty wymyślasz. Nie mamy i nigdy nie mieliśmy umowy na Bushmastery. Miała być ale nie doszła do skutku.

  5. Jankesd

    Część 2 Dlaczego pod przewodnictwem PGZ nie można powołać zakładu doświadczalno-badawczego i postawić przed nim odpowiednie zadanie. Mamy przecież WAT i parę innych wojskowych państwowych uczelni, jak i państwowe politechniki oraz bazę w wojskowych zakładach produkcyjnych i remontowych także. Po zaoraniu zakładów WOLA nie było nas stać na produkcję własnego silnika... Silnik ma być polski, własny, wraz z technologią /mogą wejść przecież w kooperację z innym zachodnim producentem, że dla WP będą produkować oraz dla niego /, bo to nie jest zadanie ponad nasze polskie możliwości jak również armata także o różnych kalibrów.

    1. Paweł69

      Samodzielna konstrukcja silnika to absurd, możemy nigdy nie mieć kompetencji tego typu. Tak się składa że takich producentów jest raptem kilku na świecie i Polski w tym gronie raczej nie będzie.

    2. Patryk.

      @Jankesd, Chyba nie ma potrzeby powoływać takiego zakładu, bo już wszystko jest; to co wymieniłeś (WAT i inne uczelnie). Jest też przecież NCBR, który regularnie ogłasza dofinansowanie projektów i programów istotnych dla - ogólnie ujmę - bezpieczeństwa państwa. Może też dofinansować projekt silnika/ów dla wojska. I Krab, i Borsuk, I (chyba) Piorun i Pirat miały takie dofinansowanie. Kiedy jest kasa do wzięcia, to znajdą się chętni do spróbowania swoich sił.

  6. Monkey

    Na papierze wygląda to dobrze i wydaje się, że kierunki rozwoju wskazane w strategii są dobrane dość rozsądnie. PGZ powinna jednak postawić więcej na promocję swoich wyrobów za granicą.

    1. Prezes Polski

      Za granicą? Po co? Nie mają szans, bo to są w większości naprawdę drogie rzeczy, a niczym specjalnym się nie wyróżniają. Jest kilka wyjątków,.l ale ogólnie nie powalczą. A Polska zawsze kupi...

    2. M.M

      Nic za granicą nie wskórają, póki nie będą niezależni od potencjalnych konkurentów. Taki Krab jest niesprzedawalny, bo aby go wyeksportować, trzeba mieć zgodę Korei ( podwozie), Niemiec ( powerpack), Brytanii i Francji ( wieża w tym armata). Zawsze ktoś będzie naszym konkurentem, albo będzie miał restrykcyjną politykę eksportową. To samo choć w mniejszym zakresie dotyczy Borsuka.

    3. Paweł69

      W 39 wysyłaliśmy armaty boforsa i pzl24 do Turcji.. kiedy sami ich potrzebowaliśmy bardziej, ale Kwiatkowski chciał najpierw spłacić kredyty na budowę fabryk, Finalnie zbudowaliśmy je dla Hitlera... teraz może nie powtarzajmy błędu.

  7. Jankesd

    Cześć 3 Dlaczego też nic nie piszą na temat ppk Brimstone, czy będzie licencja i produkcja w kraju bo tego potrzebujemy w programie Ottokar-Brzoza, gdzie też można jego wsadzić do śmigłowców AW149 i nie tylko. Trzymajmy się Anglików ,którzy są chętni do współpracy i dzieleniem się technologią. Wiadomo, że to kosztuje ,ale to jest punkt wyjścia dla naszego przemysłu zbrojeniowego i nie można tego zaprzepaścić

  8. rwd

    PGZ niczego nie wyprodukuje ani nie wyremontuje, bo nie ma takich możliwości, jest jedynie administracyjną czapką nad firmami działającymi w branży zbrojeniowej. Istnienie PGZ od dawna jest krytykowane ale skoro zapewnia dobre posady dla zaufanych ludzi, to nikt nie ma ochoty zlikwidować tego potworka.

  9. Odyseus

    Jak to papier wszystko przyjmie i na papierze wszystko ślicznie wygląda ... nawet już produkcja k2PL którego nikt jeszcze na oczy nie widział i nie wiadomo czy zobaczy ... szkoda że jeszcze o Krylu nie napisali Tak samo jak z eksportem , żeby coś sprzedawać trzeba na targach się wystawiać i startować w przetargach , ofertować, mieć marketingowców i handlowców itd. a tego jakoś w też jeszcze w PGZ nie widziałem ... taki przykład z brzegu Rumunia i Kraby a PGZ się budzi dzień przed terminem składania ofert i jeszcze zdziwieni potem że nikt na nich nie poczekał , w ten sposób działając to jakoś za daleko to się nie pojedzie ...

  10. M.M

    Obawiam się, że jest to nowomowa, której nikt nie będzie czytał. PGZ będzie żyło z zamówień Państwa Polskiego, takich jakie ono mu udzieli, a jeśli trafi się jakiś kontrakt eksportowy to będzie to miły rodzynek. I nie zmieni się to, dopóki w zakresie większości podzespołów pozostajemy uzależnieni od konkurentów. Więc dużo ciekawszym dokumentem jest strategia zakupowa Polski bo to pies nerda ogonem, a nie odwrotnie.

    1. mobilnyPL

      Będzie bo taka jest potrzeba chwili

  11. Troll leśny

    strategia PGZ nie obejmuje informacji o źródłach finasowania, o potencjalnych klientach, polityce cenowej... czyli domyślam się że albo znowu liczą na kasę od państwa, zamówienia od państwa czyli podtrzymanie niewydolnego, patologicznego systemu w którym produkuje się mało, drogo, byle co... albo jest to zwykłe propagandowe chciejstwo bo wiedzą że za chwilę miotła i ich sięgnie więc zabezpieczają się i mają nadzieję na utrzymanie stołów... Do tego prowadzi zawsze upolitycznienie państwowych molochów! tak jest w górnictwie, energetyce, orlenie i tak też jest w PGZ

    1. Marcyk

      Dokładnie !!

    2. mobilnyPL

      Co ty chłopie opowiadasz? Przecież głównym odbiorca z wiadomych wzgledow ma być WP! Eksport ok ale potrzeby WP na najbliższe lata zjadza moce produkcyjne.

  12. riddick

    a co z obrona przeciw dronom , nie widzę tu systemów celowanych na drony bo piorun to raczej nie ten typ

  13. Tomm

    Cos sie nie zgadza. Moga sprzedawac dokldnie tyle samo sprzetu i uwgledniajac 10 letnia inflacje srednio 6% rocznie - osiagna okolo 25mld.

  14. majorkom

    Przestańmy używać jako oficjalnej nazwy: NOWY Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, Wystarczy BWP Borsuk. Zwłaszcza słowo NOWY jest głupie. Jak Borsuk będzie używany przez 20-30 lat to w 2050 roku będzie NOWY?