Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy proponują modernizację ukraińskich Gepardów

Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

Niemiecki koncern KNDS Deutschland oferuje Ukrainie modernizację artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard (oraz zapewne Cheetah PRTL). Poprawie miałby ulec m.in. radar oraz system śledzenia celu.

O przydatności na Ukrainie systemów przeciwlotniczych Gepard wie każdy, kto chociaż trochę obserwuje tą trwającą od blisko 3 lat wojnę w jej pełnoskalowej odmianie. Pozwoliły one na bardzo ekonomiczne zwalczanie różnego typu rosyjskich środków napadu powietrznego z naciskiem na bezzałogowce rodziny Szahed/Gerań. Ich wykorzystanie zaoszczędziło dotychczas tysiące znacznie droższych rakiet przeciwlotniczych, które można było wykorzystać na bardziej wymagające cele jak samoloty, rakiety manewrujące czy pociski balistyczne. Warto jednak wspomnieć, że wśród zdobyczy Geparda na Ukrainie znalazł się m.in. chociażby rosyjski pocisk manewrujący..

Reklama

Wnioski z eksploatacji spowodowały, że zaproponowana została modernizacja, której wspomniał jej dyrektor generalny Ralf Ketzel w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Defence Express. Jej dokładny zakres nie został podany, jednak przedstawiciel koncernu poinformował, że dotyczyłaby ona m.in. radaru i systemu śledzenia celu. Modernizacja miałaby pomóc Gepardom w zwalczaniu szerszej gamy celów i skuteczniejszym eliminowaniu tych już obecnie używanych z naciskiem np. na drony o napędzie odrzutowym. Prace miałyby odbyć się w ramach współpracy pomiędzy wspomnianym KNDS i nieokreśloną ukraińską spółką (połączone miałoby to zostać z wymianą technologii pomiędzy stronami).

    Ile Ukraina ma obecnie Gepardów?

    Dotychczas Ukraina otrzymała w ramach pomocy wojskowej od Niemiec 57 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard/Cheetah PRTL, które to pozyskane zostały z zasobów przemysłu zbrojeniowego oraz odkupione od Kataru (15 sztuk) i Jordanii (5 z docelowych 18 Cheetah PRTL). Kolejne Gepardy w odmianie holenderskiej pozyskane od Jordańczyków ma dostarczyć USA w liczbie do 40 sztuk. Tym samym Ukraina otrzyma łącznie nawet 112 Gepardów w dwóch odmianach, chociaż liczba ta mogłaby się jeszcze zwiększyć, jeżeli zdecydowano by się pozyskać zmagazynowane pojazdy z Belgii.

    Holenderska odmiana systemu przeciwlotniczego Gepard określana jako "Cheetah" w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.
    Holenderska odmiana systemu przeciwlotniczego Gepard określana jako "Cheetah" w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy.
    Autor. Dowództwo Powietrzne „Zachód” Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

    Flugabwehrkanonenpanzer Gepard to samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjski. Został zbudowany na bazie kadłuba czołgu podstawowego Leopard 1. Wszedł do służby w 1976 roku. Pojazdy te wyposażono w zautomatyzowany system kierowania ogniem, który cechuje się szybkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty automatyczne Oerlikon KDA kal. 35 mm o donośności skutecznej wynoszącej 3,5-5 km (w zależności od użytej amunicji). Szybkostrzelność teoretyczna każdej z armat wynosi 550 pocisków na minutę.

    Reklama

    Poza niszczeniem środków napadu powietrznego takich jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty zestawy te mogą również likwidować bezzałogowce, pociski manewrujące, a w sytuacjach awaryjnych także lekko opancerzone pojazdy naziemne, choćby transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia. Wersja Gepard 1A2 może też korzystać z amunicji podkalibrowej z rdzeniem fragmentującym (FAPDS), dzięki której donośność skuteczna Geparda wzrasta do 5 km. Obecnie pojazdy te są wykorzystywane przez Brazylię, Ukrainę oraz Rumunię.

    Ukraiński Gepard.
    Ukraiński Gepard.
    Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook

    WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

    Reklama

    Komentarze (4)

    1. w-t

      Biorąc pod uwagę że na Ukrainie bez problemów do zwalczania szachedów i ch101 poza gepardami stosuje się ZU-23-2, a nawet wukaemy na technicalach, nasza mobilna wersja OSU-35 na ciężarówce, po dodaniu radaru Tuga, powinna już być zamawiana... i rozwijana, bo należałoby taki system "pożenić" z udanym i skutecznym systemem SKYctrl który dostarczono Ukraińcom, i który chroni także nasze bazy lotnicze.

    2. MaćQ

      Czy Polska ma jakiś plan jak tanio i masowo niszczyć drony agresora? Czy nie powinniśmy zainwestować w XXI wieczny odpowiednik Geparda?

      1. Stefan1

        Jest KDA 35. Wystarczy "tylko" produkować.

      2. Zam Bruder

        @Stefan. Nie, nie wystarczy bo ukompletować należy cały system zwalczania tego nowego zagrożenia - od środków ich wykrywania po różne zakłócacze WRE I róžne efektory, nie tylko działka 35mm bo i te mogą okazać się zbyt drogie w relacji koszt/efekt.

      3. Seb66

        #Stefan Dokładnie jak piszesz. Noteć wraz z naszą programowalną ABM została "przestrzelana" poligonowo z dobrym skutkiem juz bodaj 3 lata temu!: Mamy gotowa też OSU35 z pełną stabilizacją dynamiczną, która może prowadzić ogien nawet w pełnym ruchu. Mamy podwozia kołowe 8x8 z Jelcza oraz gasienicowe znakomite LPG-Hydro z HSW. Mamy dostępne systemy z firmy APS z Gdańska z działkiem 30mm i systemem antydronowym. Mamy napędowy 12,7mm WLKM z Tarnowa w wersji sterowanej cyfrowo radarem. I tylko ani MON, ani wojsko NIE CHCA NICZEGO do WP kupić.

    3. Seb66

      He he. Proponują modernizację? Bo ...kasa się musi zgadzać! Kto jak nie Niemcy najbardziej aktualnie BOGACĄ się na tej wojnie??

    4. stasi

      Jaki jest sens tego geparda stacjonowania na dalekich tyłach? Rozumiem na linii frontu przyda się pancerz, ale w obronie fabryki? Powinny być dwie wersje, na front, na leopardach w tym orzypadku i na zapleczu, na zwykłym transporterze. Najlepiej kołowym

    Reklama