Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy: batalia wokół zakupu nowych karabinów dla wojska

Fot. Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Fot. Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Na razie nie pojawią się nowe karabiny szturmowe dla niemieckich żołnierzy. W piątek, władze w Berlinie miały poinformować, że anluowano działania zakupowe w tym zakresie, będące efektem ostatniego przetargu. Wszystko ma być pochodną skargi firmy Heckler & Koch względem firmy Haenel o możliwość złamania patentu. To właśnie Haenel miał odpowiadać za dostarczenie nowej broni do tamtejszych sił zbrojnych. Walka o lukratywny kontrakt ma zostać ponownie stoczona.

Niemiecki resort obrony miał w ostatni piątek poinformować o decyzji odnoszącej się do wstrzymania planowanego zakupu karabinów szturmowych nowej generacji dla wojska. Tego rodzaju decyzja ma być pochodną twierdzeń, że wybrany dostawca mógł złamać patent rywala z którym konkurował w przetargu. 

Informacja została podana przez agencję prasową AP, na bazie komunikatu prasowego dostępnego na stronach niemieckiego ministerstwa obrony. Zaznacza się przy tym, że obecne działania mają skutkować tym, że federalny organ zamawiający nową broń dla wojska ponownie oceni oferty w przetargu, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.

AP twierdzi, że niemieckie ministerstwo obrony miało „uzyskać weryfikowalne informacje” o możliwym naruszeniu własności intelektualnej przez producenta broni Haenel, bazując oczywiście na skardze złożonej w zeszłym miesiącu przez Heckler & Koch. Tak czy inaczej, jako, że takiego naruszenia patentu „nie można wykluczyć”,​​proces przyznania kontraktu opiewającego na 250 milionów euro (300 milionów dolarów) zostanie przeprowadzony ponownie. Pierwotnie to karabin MK556 Gen2 oferowany przez Haenel miał być wyborem urzędu zajmującego się zakupami dla wojska.

Przypomnijmy, że we wspomnianym przetargu Haenel pierwotnie pokonał ofertę złożoną przez Heckler&Koch. Stąd też, to właśnie ta pierwsza firma miała planowo dostarczyć niemal 120 tys. sztuk karabinów szturmowych niemieckim siłom zbrojnym. Jednak, jak widać, na razie droga do tego rodzaju przezbrojenia niemieckich wojskowych jest daleka od finalizacji. Berlin chce zastąpić użytkowaną obecnie konstrukcję karabinu G36, który jest obecnie standardowym karabinem szturmowym tamtejszych wojskowych. 

(JR)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.