Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2024: Bojowy robot, artyleria, satelity i BWP z Korei

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Podczas targów MSPO 2024 koncern Hanwha Aerospace prezentuje szereg systemów oferowanych dla Wojsk Lądowych. Na ekspozycji wyróżnia się lądowy pojazd bezzałogowy Arion-SMET.

Artykuł sponsorowany

Arion-SMET, prezentowany w tym roku w Kielcach „w metalu”, to bezzałogowy pojazd lądowy w układzie 6x6, mogący wykonywać szereg zadań na korzyść pododdziałów piechoty. Robot ma masę około 2 ton, z czego do 550 kg może stanowić ładunek. Arion-SMET może być używany do działań rozpoznawczych, patrolowych, wsparcia ogniowego, ale też ewakuacji medycznej, dowozu amunicji i transportu.

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Uzbrojenie robota Arion-SMET stanowi zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym 7,62 mm lub 5,56 mm, z automatycznym systemem śledzenia celów. Robot może pokonywać odległości do 100 km, a maksymalna prędkość to 43 km/h na drodze lub 22 km/h w terenie. Co warte podkreślenia, system ten wielokrotnie uczestniczył w programach realizowanych przez siły Stanów Zjednoczonych, w tym Korpus Piechoty Morskiej, był też testowany przez Armię Republiki Korei.

Reklama

Cechą charakterystyczną systemu Arion-SMET są również różne tryby sterowania. Robot może bowiem działać autonomicznie, podążać za żołnierzem i oczywiście być zdalnie sterowanym (radiowo lub przewodowo). Jest też przystosowany do działania w ramach współpracy platform załogowych i bezzałogowych (MUM-T).

Reklama

Hanwha Aerospace demonstruje też dobrze znaną haubicę K9, wykorzystywaną obecnie w Siłach Zbrojnych RP w wersji K9A1. Druga umowa wykonawcza podpisana końcu w 2023, o charakterze warunkowym, przewiduje dostawy 152 haubic w latach 2025-2027, w tym 146 w spolonizowanej wersji K9PL. Hanwha Aerospace przygotowuje się też do rozpoczęcia produkcji nowej wersji haubicy K9A2 ze zautomatyzowanym systemem ładowania amunicji. Prowadzone są również prace rozwojowe w kierunku dalszego zwiększenia zdolności bojowych i poziomu automatyzacji tego systemu artyleryjskiego. Zarówno haubicę K9, jak i spolonizowaną wyrzutnię K239 (Homar-K) można zobaczyć na wystawie Sił Zbrojnych RP.

Polska wyrzutnia Homar-K
Polska wyrzutnia Homar-K
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

W Kielcach demonstrowany jest również bojowy wóz piechoty AS-21 Redback. Z nieoficjalnych informacji wynika, że technologie Redbacka są oferowane w programie Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty (CBWP) dla Polski. Rozważaną opcją ma być wykorzystanie części jego technologii jako bazy do podwozia CBWP, produkowanego na licencji w Polsce, połączonego z polską wieżą ZSSW-30 i z polskim przemysłem w roli lidera, w podobny sposób jak do podwozia Kraba dekadę temu wykorzystano jako bazę podwozie K9.

Taipers
Taipers
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Kolejnym prezentowanym produktem są przeciwpancerne pociski kierowane TAipers (Tank Snipers). Pociski te mogą być odpalane zarówno z platform lotniczych, takich jak śmigłowce, jak i naziemnych, w tym pojazdów bezzałogowych. Mogą zwalczać cele opancerzone na dystansach do 8 km. Połączenie naprowadzania optoelektronicznego (termowizyjnego i w świetle dziennym) oraz systemu światłowodowego pozwala na zwalczanie celów widocznych i niewidocznych dla operatora.

Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Na MSPO 2024 swoją ofertę przedstawia także Hanwha Ocean, koncentrując się na okrętach podwodnych KSS-III oraz opracowanym wspólnie z Hanwha Systems CMS, czyli okrętowym systemie zarządzania walką.

Model okrętu podwodnego KSS-III
Model okrętu podwodnego KSS-III
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Z kolei Hanwha Systems pokazuje między innymi małego satelitę SAR z radarem z syntetyczną aperturą. Podobny system został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w zeszłym roku, demonstrowano już wykonane za jego pomocą wysokiej jakości zobrazowania.

Model małego satelity SAR 1:2
Model małego satelity SAR 1:2
Autor. Wojciech Kaczanowski/Defence24.pl

Hanwha Systems pokazuje także Integrated Vectronics System, czyli system zintegrowanej elektroniki pokładowej dla wozów bojowych, łączący komputery, systemy przekazywania danych, diagnostyki i zobrazowania, pozwalający na integrację różnych elementów na pokładzie wozów bojowych. Demonstrowane są również systemy „hiperpowiązane”, czyli systemy łączności i komunikacji pozwalające na bezpieczne i natychmiastowe przekazywanie danych między uczestnikami walki w domenach lądowej, lotniczej, morskiej, powietrznej i kosmicznej.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama