Reklama

MON zaskakuje. Roje dronów do minowania

System minowania narzutowego "Volcano"w działaniu/ Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło
System minowania narzutowego "Volcano"w działaniu/ Fot. st. chor. sztab. Rafał Mniedło

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło poszukiwania dostawców nowatorskich rozwiązań w dziedzinie inżynierii i infrastruktury. Całość dotyczy programu budowy przygotowania inżynieryjnego, w tym umocnienia wschodniej granicy, znanych pod nazwą „Tarcza Wschód”. Wśród nich m.in. drony do zdalnego minowania.

Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej, na stronie internetowej dotyczącej „Tarczy Wschód” poinformowało o wyborze pięciu priorytetowych obszarów w ramach poszukiwania dostawców w zakresie rozwiązań takich jak:

  • Maszyny do kopania rowów strzeleckich, tzw. „trenching machine";
  • Roje dronów do minowania zdalnego;
  • Mosty składane o rozpiętości przęseł ponad 45 m;
  • Mobilne mosty o szerokości ok. 40 m;
  • Prefabrykaty żelbetowe oraz i ich komponenty.
Nadesłane dotychczas propozycje innowacyjnych rozwiązań do wykorzystania przy budowie Tarczy Wschód są na bieżąco poddawane szczegółowej analizie przez dedykowane zespoły ekspertów wojskowych we wskazanych obszarach odpowiedzialności. Ocena tych propozycji obejmuje ich potencjał w kontekście osiągania założeń programu Tarcza Wschód.
Zapraszamy przedsiębiorców do zgłaszania swoich propozycji wg. formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://tarczawschod.wp.mil.pl/ w zakładce „Zgłoś innowacje” oraz do monitorowania biuletynu informacji publicznej 2 Regionalnej Bazy Logistycznej dostępnego pod adresem https://2rblog.wp.mil.pl/bip/.
MON zastrzega sobie prawo do kontaktu z wybranymi oferentami. Jeśli propozycje spełnią szczegółowe kryteria programu, MON zaprosi wybranych producentów do dalszej współpracy, która zakłada uzgodnienie warunków testowania zgłoszonych rozwiązań w dwóch kluczowych etapach tj. testowania pod wzg. bezpieczeństwa a następnie testowania w warunkach operacyjnych.
Ministerstwo Obrony Narodowej

Tego typu inicjatywa jest dobrą wiadomością, na łamach portalu Defence24 już pisaliśmy choćby o potrzebie zakupu nowoczesnych maszyn do kopania okopów/rowów strzeleckich i tym podobnych fortyfikacji. Oczywiście tego sprzętu potrzeba więcej, choćby mostów samobieżnych i szturmowych. Prefabrykaty do budowy umocnień i budynków również są potrzebne choćby do współpracy z maszynami UBM.

Reklama
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie
Reklama

Komentarze (11)

  1. szczebelek

    Jeśli nie ma gotowego produktu to z projektowaniem, wdrażaniem, testowaniem i innymi niepotrzebnymi sprawami to drony będą gotowe za dekadę 🤣🤣

    1. ryba1

      No i ? Myślisz że za 10 lat nam nie będa potrzebne ?

  2. Wojtekus

    Dobrze że to nie Prima Aprilis. Proszę jak MON obecnie myśli. Zamiast dialogów i swoich wymogów nagle prosi sektor prywatny o ich pomysły i produkty. Niezła zmiana. Zdziwiłem się.

    1. szczebelek

      To nie żadna zmiana po wyborach się skończy 🤣🤣🤣

  3. Prezes Polski

    Ukraińcy stosują już minowanie ofensywne. Rozpoznane miejsca i szlaki którymi poruszają sie ruscy. Wychodzi taki z okopu, idzie w znane sobie krzaki na dwójkę i bum...Przykro to pisac, ale nie wróżę powodzenia temu projektowi u nas. Skończy się na tym, że WB albo podobna firma wymyśli jakiś kompletnie nieefektywny kosztowo system o zamkniętej architekturze, czyli bez możliwości większych modyfikacji.

  4. AdSumus

    To jeszcze drony do rozminowania.

  5. staryPolak

    ciekawe te drony do minowania. Czyżby projektanci Baobaba z nudów coś opracowali

  6. user_1050711

    Były już roje śmigłowców i okrętów podwodnych, fabryki amunicji, w tym oczywiście polska amunicja precyzyjna 300 prawdziwych żołnierzy, nie urzędników, kucharzy, ochroniarzy... a teraz nadlatują roje minujących dronów. Wprawdzie najpierw potrzeba kilku milionów min, na początek, ale kto by tam takie...

  7. Juzz

    Czyli Kroton bez kierowcy. No i czemu nie.

  8. Essex

    Proponuje najpierw utworzyc dowodztwo rojow do minowania i rozpoczac konsultacje techniczne np z Koreą, tylko nie z Ukrsiną bo ta ma za duze foseiadczenie.

  9. radziomb

    przeciez na Ukrainie od dawna drony zrzucaja male mainy magnetyczne. bateria starcza na miesiac czuwania. one zadzialaja nawet jak zonierz ma stalowy karbin, magazynki, uszkodzi tez bwpa, Ladowe laziki minuja duzymi okraglymi minami., mase zolnierzy zginelo uprzednio bo minowali recznie.

  10. Szwejk85/87

    Nie jest to zły pomysł, takie zaproszenia powinny być ogłaszane w każdej sprawie, której nasz przemysł nie potrafi ruszyć z miejsca...

  11. Thorgal

    Dronowe minowanie to dobry pomysł..

Reklama