Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Liban chce kupić samoloty A-29 Super Tucano

Fot. Embraer Defence Systems
Fot. Embraer Defence Systems

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na możliwą sprzedaż do Libanu samolotów A-29 Super Tucano i niezbędnego wyposażenia związanego z ich eksploatacją. Szacowana wartość kontraktu ma wynosić 462 miliony USD. Jak zwykle, zgodę na zawarcie transakcji musi jeszcze wyrazić Kongres.

W informacji dotyczącej planowanej sprzedaży amerykański Departament Stanu poinformował, że rząd libański zwrócił się z prośbą o umożliwienie kupna sześciu samolotów A-29 Super Tucano, ośmiu silników PT6A-68A (sześciu w samolotach, dwóch zapasowych), ośmiu wyrzutni środków przeciwdziałania ALE-47, 2000 sztuk laserowo naprowadzanych pocisków APKWS (Advanced Precision Kill Weapons System), ośmiu systemów wykrywania odpalenia pocisków AN/AAR-60(V)2, systemów pozycjonowania satelitarnego i części zapasowych.

Kontrakt ma obejmować też przeprowadzenie testów samolotów w locie, wsparcie w eksploatacji maszyn, wyposażenie niezbędne do utrzymania samolotów w gotowości do lotów, dokumentację techniczną, transport samolotów do Libanu i późniejsze wsparcie logistyczne, w tym okresowe wizyty pracowników amerykańskich firm zaangażowanych w realizację zamówienia.

Kupujący poinformował, że samoloty posłużą mu do wzmocnienia kontroli nad bezpieczeństwem granic. Beneficjentami ze strony amerykańskiej będą firmy Sierra Nevada Corporation Centennial, BAE Systems Nashua, Pratt & Whitney, Terma North America i L-3COM Systems.

Samoloty A-29 Super Tucano, o których mowa w zamówieniu, mają pochodzić z amerykańskich zakładów firmy Embraer. 20 egzemplarzy takich samolotów, wyposażonych w awionikę produkcji amerykańskiej użytkuje US Army. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. skafit

  Czy Liban kupil te samoloty do obrony przed Izraelem, ktory notorycznie narusza libanska przestrzen powietrzna?

 2. hgfd

  77 milionów za samolot + klamoty? Nie no powinniśmy kupić!

  1. Tyberios

   Kontrakt to nie jest tylko wartość maszyny a cały pakiet logistyczny i wsparcia. Nie używaj arytmetyki Qba wyceny.

  2. Jaja

   Poczytaj sobie do jakich zadan jest ten samolot i po pisz takie bzdury...

  3. JW

   Powinniśmy raczej pomyśleć nad Orlikiem w takiej wersji jeśli na światowych rynkach jest popyt na tego typu maszyny.

 3. Ciekawski

  Super Tucano to samolot brazylijski więc co ma do tego amerykański Departament Stanu ?

  1. Tyberios

   Brazylijska jest firma, Liban chce kupić maszyny w wersji amerykańskiej poprzez rząd USA razem z pakietem wsparcia zapewne w ramach wspierania kraju w walce z terroryzmem.

Reklama