Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Krok w stronę umowy na wieżę ZSSW

Autor. HSW

Do konsorcjum realizującego projekt wieży bezzałogowej ZSSW-30 skierowano zaproszenie do negocjacji w sprawie dostaw tego systemu, przeznaczonego w pierwszej kolejności dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Jeśli chodzi o wieżę ZSSW-30, w tej chwili jesteśmy już po badaniach wstępnych i po badaniach kwalifikacyjnych zakończonych pozytywnie. Nie chciałbym mówić więcej o szczegółach, ale mogę zdradzić, że zaproszenie zostało już złożono do podmiotów, które zdecydują w jakich warunkach i za jaką cenę będą chcieli realizować tą umowę abyśmy mogli modernizować polskie siły zbrojne, abyśmy dysponowali sprzętem o możliwościach jakie dotąd były niespotykane. W przypadku ZSSW o takim sprzęcie zapewne możemy mówić. (...) Dopóki nie zakończą się negocjacje o szczegółach nie będę mógł mówić. Mogę tylko obiecać, ze sprawne negocjacje doprowadzą do możliwości zaistnienia wież bezzałogowych na tych Rosomakach, które już są do tego przygotowane.
płk dr Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia"

Szef Inspektoratu Uzbrojenia mówił o tym w Sejmie. Trzeba tutaj dodać, że najprawdopodobniej chodzi o zaproszenie do negocjacji, bo wieża powstaje w ramach Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa. Wieża ZSSW-30 została zbudowana w ramach pracy rozwojowej, która była realizowana przez konsorcjum HSW (lider) i WB Electronics. W pierwszej kolejności jej przeznaczeniem są kołowe transportery opancerzone Rosomak, które mają zostać wprowadzone do jednostek wojskowych.

System jest uzbrojony w armatę Mk 44/S Bushmaster II kalibru 30 mm, z możliwością użycia amunicji programowalnej oraz konwersji na kaliber 40 mm, podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR i karabin maszynowy 7,62 mm UKM-2000. Dysponuje też zaawansowanym systemem kierowania ogniem z autotrackerem i dwoma głowicami optoelektronicznymi dla działonowego i dowódcy (system hunter-killer/killer-killer).

Czytaj też

Umowa ramowa dotycząca dostaw wież, która towarzyszyła pracy rozwojowej, została niedawno rozszerzona z 208 na 341 egzemplarzy, które - jak niedawno informowało Defence24.pl CO MON - trafią do „pięciu jednostek wojskowych". Zwiększenie liczby transporterów wiąże się m.in. z formowaniem 18. Dywizji Zmechanizowanej, W pierwszej kolejności wieże zostaną zainstalowane na Rosomakach w wersji bazowej, będących w dyspozycji SZ RP. Tych jest jednak według dostępnych informacji około stu, więc w celu pełnej realizacji zamówienia konieczny będzie zakup dodatkowych wozów.

Z tym wiążą się prowadzone rozmowy ws. dołączenia do konsorcjum PGZ oraz spółki Rosomak SA. Jest tutaj do pokonania pewna trudność, bo standardowe silniki, w jakie były wyposażane bazowe KTO nie są już produkowane, więc trzeba będzie albo zakupić transportery w wersji Rosomak XP, na które licencje ma Rosomak SA, albo zmodyfikować wersję standardową, instalując inny silnik.

Trzeba też pamiętać, że wieże ZSSW nie są - przynajmniej na razie - przewidziane do wymiany wież Hitfist, używanych dziś na Rosomakach. Bataliony KTO wyposażone w te pojazdy mają więc bardzo słabą obronę przeciwpancerną, opierającą się tylko na niewielkiej liczbie wyrzutni ppk Spike-LR, a z integracji wież Hitfist z ppk kilka lat temu zrezygnowano. Istotne powinno być więc wzmocnienie ich potencjału przeciwpancernego, drogą dostawy dodatkowych przenośnych ppk i/lub modernizacji wież Hitfist dostosowując je do przenoszenia ppk, bądź ich wymiany na ZSSW-30. Te ostatnie, w zmodyfikowanej wersji, mają trafić również na przyszłe BWP Borsuk.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Wojtek_3

  Interesujący wątek z brakiem silników do bazowych Rosomaków, wnioskuje z tego że skanibalizowano stojące KTO na rzecz Rosków w batalionach a z tego wniosek że i tam będą zaraz braki, chyba że jednostki liniowe już mają te inne silniki.. Ma ktoś jakąś wiedzę bo zaraz się okaże że ZSSW-30 są fizycznie w HSW, ale nie ma ich gdzie założyć, bo bazowe KTO to niemobilne punkty obrony, a na XP nie ma jeszcze umowy. Co do szaty graficznej to rzecz gustu, zła na pewno jest kwestia niemożliwości prowadzenia dialogu przy jednym wątku.

  1. Gracz

   To kolejny raz gdy polska cierpi na braku własnych jednostek napędowych :'(

  2. mick8791

   Nie wnioskuj za dużo, bo średnio Ci to wychodzi! To, że produkcja dotychczas stosowanych silników póki co oznacza tyle, że trzeba powziąć decyzję odnośnie ewentualnej produkcji nowych wozów, a nie, że następuje jakaś kanibalizacja. To są silniki w specyfikacji militarnej, a nie wyżyłowane do granic możliwości silniki ze współczesnych osobówek. Takie silniki przy prawidłowym użytkowaniu, serwisowaniu i naprawach są zdatne do użytku przez długie lata.

 2. DA(łn)VIEN

  Czas najwyższy dać takie wieże rosomakom!

  1. arokey

   I tak trzymać !!! :-)

 3. DIM

  Krok. A takie te kroki żółwie, jak by to był spokojny rok, dajmy na to, 1998. A nie bijący na alarm rok 2021.

 4. Piotr Skarga

  Mój komentarz jest taki: nowa odsłona Def24 jest odpychająco FATALNA, i paskudnie nieprzyjazna. Jestem głęboko rozczarowany. Nawet czyta się fatalnie. Bardzo nowoczesna i beznadziejna.

  1. ruski trol

   No. Rewelacji nie ma :(

  2. Olszyna

   Kwestia przyzwyczajenia....

  3. Był czas_3 dekady

   Zgadza się! Jest męcząca w użyciu :-(

 5. Olszyna

  Oby jak najszybciej udało się podpisać umowę na ZSSW-30

  1. Sidematic

   Co za beznadziejny komentarz!

  2. Olszyna

   Każdy ma prawo komentować jak mu się podoba, dopóki trzyma poziom kultury osobistej. Ja, w tej jakże zwięzłej formie, wyrażałem swoje zaniepokojenie, że kwestia zakupu w/w wieży się przeciąga (i to przez papierologię!). Pierwotnie obiecywano podpisanie umowy jeszcze w ty roku. Nie chciałem jednak tego robić jako wieczny narzekacz, zatem w związku z nadciagającymi Świętami, zapisałem to w formie życzenia;-) Dlatego więcej luzu człowieku! A zamiast się czepiać to chociaż pokaż, że sam masz coś interesującego do napisania...

  3. Olszyna

   Każdy ma prawo komentować jak mu się podoba, dopóki trzyma poziom kultury osobistej. Ja, w tej jakże zwięzłej formie, wyrażałem swoje zaniepokojenie, że kwestia zakupu w/w wieży się przeciąga (i to przez papierologię!). Pierwotnie obiecywano podpisanie umowy jeszcze w ty roku. Nie chciałem jednak tego robić jako wieczny narzekacz, zatem w związku z nadciagającymi Świętami, zapisałem to w formie życzenia;-) Dlatego więcej luzu człowieku! A zamiast się czepiać to chociaż pokaż, że sam masz coś interesującego do napisania...

Reklama