Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Koreański Homar po testach [AKTUALIZACJA]

WWR Homar-K (K239 Chunmoo) na testach w Republice Korei.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet Homar-K na testach w Republice Korei.
Autor. Hanwha Aerospace

Homar-K, czyli polski wariant koreańskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet K239 Chunmoo, pod koniec lipca wykonał testy mobilności na państwowym poligonie w Changwon w Republice Korei.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazd bazujący na podwoziu Jelcz w układzie 8x8 zaliczył próby z wynikiem pozytywnym. O korzystnym rezultacie poinformował europejski oddział Hanwha Aerospace, producenta wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet K239 Chunmoo. To kolejny etap na drodze do wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Homar-K. Co ważne, wraz z postępami programu udział polskiego przemysłu w produkcji tego sprzętu będzie wzrastał.

Obok spółki Jelcz po stronie polskiej we wdrażanie Homara-K zaangażowano także (między innymi) Hutę Stalowa Wola, która będzie odpowiadać za integrację systemu uzbrojenia z polskim podwoziem (docelowo także za lokalną produkcję samych wyrzutni) oraz Grupę WB. Z tego ostatniego podmiotu pochodzi artyleryjski system kierowania ogniem Topaz, który zostanie zintegrowany z Homarem-K. Kolejny etap planu współpracy PGZ z Hanwha Aerospace obejmuje również produkcję amunicji (rakietowych pocisków kierowanych kalibru 239 mm) na terenie Polski w ramach spółki joint venture. W dłuższej perspektywie możliwe będzie też wspólne opracowanie pocisków o wyższych parametrach.

Reklama

Szybkość i sprawność, z jaką prowadzona jest integracja koreańskiej wyrzutni i efektorów z polskim podwoziem i elektroniką, napawają optymizmem. Nie jest jasne, czy system Homar-K zostanie zaprezentowany na warszawskiej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, lecz można założyć z dużą dozą pewności, że pojazd zostanie wystawiony na kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2023 w dniach 5-8 września bieżącego roku.

Czytaj też

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 Chunmu to południowokoreański system artylerii rakietowej na podwoziu kołowym. Nazwa bywa również zapisywana w alfabecie łacińskim jako "Chunmu" lub "Cheonmu". Produkt Hanwha Aerospace stanowi następcę systemu K136 Kooryong (Kurjong) oraz kołowy odpowiednik amerykańskiej wyrzutni M270 MLRS. Oba wymienione systemy wciąż znajdują się na wyposażeniu Armii Republiki Korei (kor. Daehanminguk Yukgun). Polska kupuje Chunmoo (w 2022 roku zamówiono już 218 z 290 egzemplarzy przewidzianych w umowie ramowej) równolegle z amerykańskimi wyrzutniami M142 HIMARS, które również trafiły na stan Sił Zbrojnych RP.

Kluczową cechą K239 są dwa kontenery transportowo-startowe, które w zależności od potrzeb mogą przenosić różne typy efektorów. Na razie dla Polski zakupiono kierowane pociski kalibru 239 mm o donośności 80 km (po sześć w każdym kontenerze) oraz rakiety taktyczne o donośności 290 km (jedna w każdym kontenerze). Hanwha Aerospace pracuje też nad pociskiem taktycznym o donośności 160 km (w jednym kontenerze będzie można umieścić cztery pociski, czyli łącznie osiem na wyrzutni). WWR K239 może też zostać zintegrowana z innymi pociskami, np. polskimi rakietami niekierowanymi kalibru 122 mm czy amerykańsko-szwedzkimi GL-SDB. Układ konstrukcyjny, jaki przyjęto w Chunmoo, przyspiesza załadunek i rozładunek uzbrojenia, a także umożliwia jednoczesne stosowanie dwóch typów efektorów na jednej wyrzutni.

AKTUALIZACJA (3 VIII 2023, godz. 12:20): Do mediów społecznościowych trafiły też pierwsze zdjęcia polskich wyrzutni Homar-K z zamontowanymi kontenerami transportowo-startowymi przeznaczonymi dla taktycznych pocisków balistycznych KTSSM-II Block-I o donośności ponad 200 km. Krok ten pokrywałby się z deklaracjami Ministerstwa Obrony Narodowej o zamiarze pozyskania pocisków zdolnych do precyzyjnego rażenia celów oddalonych o 290 km. Gdy tylko otrzymamy więcej informacji z oficjalnych źródeł, poinformujemy o tym na Defence24.pl.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Vladip

    do tych rakiet co mają 80 km zasięgu powinniśmy też mieć głowice kasetowe. Te o większym zasięgu wystarczą precyzyjne.

    1. Davien3

      Niestety Koreańczycy eksportuja je jedynie z HE i termobarycznymi.

    2. wert

      davienku, "heloł" tu ziemia, budzimy się dzieciuchu (bo na myślenie nie liczę): mamy rok 2023, rok wojny, następuje przemeblowanie na świecie i co kti i gdzie będzie "eksportował" się dopiero okaże

    3. Davien3

      @wert łgarowie zaadnego przemeblowania w Korei Płd nie ma dalej nie tylko nie nałozyli zadnych sankcji na Rosje za Ukraine ale nawet dalej z nimi współpracuja w dziedzinie zbrojeniowej wiec daruj sobie swoje urojenia.

  2. S0ket

    Odrazu one na pierwsze strzelanie obóz wagnerowców jako cel treningowy. Przed odpaleniem uznać wagnerowców za grupę terrorystyczna ,zadzwonić do Putina że ich oddział terrorystów został odstrzelony, do Łukaszenki żeby ewakuowali białoruskich obywateli z tego terenu

    1. Davien3

      @SOket a potem ci Rosja odda tak ze z Polski nie zostanie kamień na kamieniu

    2. Monkey

      @Davien3: A potem NATO odda Rosji, Rosja NATO, ChRL i KRL-D wszystkim, wszyscy ChRL i KRL-D i już nie będzie komu pracować na Ziemi na ocieplenie klimatu😂

    3. Davien3

      @Monkey a wszystko dlatego że Polska postanowiła zaatakowac Białorus:))

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Według zdjęć opublikowanych przez Hanwha, w zestawie znajdują się pociski KTss..Pocisk Ktss został opracowany w celu zniszczenia biura Kim Dzong Una 200 metrów pod ziemią w Pjongjangu w Seulu i ma zasięg mniejszy niż 300 km. Zasięgi o długości 300 km obejmują obszar przygraniczny Polski do Mińska, granicę Estońską/Helsinki do Petersburga. Zasięgi technologiczne o długości ponad 300 km muszą być zabezpieczone przez Warszawę potajemnie prosząc o to Seul.

    1. TasJI

      To kolejny pocisk. Pocisk, który penetruje 100-200 m, nigdy nie został wystrzelony, a jego głowica ma ważyć 8-10 ton. Ten KTSSM to taktyczny pocisk ziemia-powierzchnia, mały pocisk, a jeśli poszukasz na YouTube, poznasz jego dokładność. Dla porównania, K239 z farbą pustynną można zobaczyć na zdjęciu z wydarzenia Armii Arabii Saudyjskiej. To znaczy, że jest eksportowany. Ponadto wielu Koreańczyków 1-3 lata wcześniej niż Arabia Saudyjska. Wiem, że był eksportowany do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

  4. Książę niosący na plecach białego konia

    Bankomaty w Pjongjangu znajdują się w Pekinie i Moskwie, bankomaty w Seulu w Tokio i Waszyngtonie, a bankomaty w Waszyngtonie w Tokio i Pekinie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są największymi dłużnikami na świecie, ale spłata zadłużenia odbywa się poprzez drukowanie pieniędzy na papierze w bankach narodowych w Waszyngtonie i Londynie.Pjongjang i Seul, które zostały poproszone o spłatę swoich długów podczas zimnej wojny, powiedziały: „Jeśli mój kraj jest okupowany przez wroga, jesteś w niebezpieczeństwie i nie odzyskasz swoich pieniędzy. Potrzebujemy od ciebie więcej pieniędzy, aby odpowiedzieć na ta groźba! Daj mi pieniądze!!” Warszawa i Kijów również muszą nawiązać do tego modelu.

  5. Vger

    Ja się obawiam czy te rakiety spełniają europejskie normy spalania. Bo wiadomo ochrona klimatu itd. jeszcze się okaże, że ich używanie nie będzie "praworządne"...... jakbyśmy kupili od Niemców to byłyby "praworządne", w całej Europie wszyscy wiedzą, że wszystko co niemieckie jest "praworządne" .....a tak serio to nie emocjonujcie się tak zbrojeniami, rząd u nas może się zmienić lada moment a wtedy anulują kontrakty zbrojeniowe, podpiszą nowe z Niemcami a Niemcy w uzgodnieniu z Rosją zdecyduje ile i w jakim terminie dostarczyć..... Największym dowodem na to jest fakt, że w Europie nie wycofuja się z fit for 55, które bez ruskiego gazu nie ma racji bytu. Niemcy w miesiąc po wojnie wrócą do biznesu z ruskimi a każda energia nie pochodząca z niemieckiego Hubu nie będzie "praworządna"..... Tak się robi biznesy ;)

  6. KAR

    Ważne, że będzie w kilku wersjach, także z pociskami balistycznymi. To krok w dobrą stronę, a zasięg 200-290 km pozwoli pokryć praktycznie cały Obwód Kaliningradzki. Dlatego ważna jest też ilość pozyskanego sprzętu.

  7. tkin ważny

    Mała rzecz a cieszy, duża jeszcze bardziej. Jak tu wszystko pięknie idzie. kupujemy, produkujemy strzelamy. Damy odpór nieprzyjacielowi a przecież tylko oto chodzi utrzymać swoją niepodległość. jak przychodzi do konkretów, to Koreańczycy są nieprzejednani, robią nam pod górkę i właściwie to zapomnijmy o produkcji i współpracy. To taka taktyka, oby. Są jedynymi, którzy widzą realne korzyści ze współpracy z Polską i my na tym korzystamy. Mam nadzieję, że ten artykuł to nie tylko polityka. Pieniądze no cóż, ktoś powiedział, żeby wygrać wojnę potrzebne są 3 rzeczy pieniądze, pieniądze ... i pieniądze. Mieliśmy wszystko Rosyjskie teraz potrzebujemy wszystkiego zachodniego trzeba płacić, nie ma innego wyjścia.

  8. Janek1992

    Czekam na twitterowych znawców aż napiszą czy amunicja do homara ma polskie certyfikaty. Bo inaczej nie będziemy mogli z niej strzelać xD. Bo eksperci już powiedzieli że z K9 się nie da. A te strzelanie co było to iluzja.

    1. Essex

      A ma? Mamy jskas w ogole amunicje do tych systemow???? Ale Languste zaoraliscie co nie?

    2. Adamus13

      K9 w Polsce jak na razie strzelały tylko tzw. głupią amunicją. Wciąż nie wiadomo czy czy do strzelania np. Bonusem nie będzie trzeba wymienić hamulca wylotowego.

  9. Szwejk85/87

    Do każdego systemu zsu 23mm+radar zdolny wykrywać drony, bez takiej obrony to od razu można złomować. Najlepszy byłby Gepard....

    1. Był czas_3 dekady

      Najlepsza byłaby LOARA 2...

    2. Janek1992

      A czemu nie Pilica?

    3. Chyżwar

      Gepard jest już przestarzały. Potrzeba jest zrobiona z głową Sona. Poza tym mamy kilka systemów antydronowych. Zarówno kinetycznych jak i niekinetycznych.

  10. ALBERTk

    Zaraz pojawią się prześmiewcze komentarze o kredycie w Korei. A ja mam jedno zdanie na ten temat. Bez kredytów nie da się zbudować silnej armii. USA się na potęgę zadłuża, ale zwiększa ciągle wydatki na armię, wszystkie poważne państwa tak robią. Jak to powiedział ktoś kiedyś. Lepiej być zadłużonym niż okupowanym.

    1. ja!

      ALBERTk -Może tu jednak nie chodzi o wyśmiewanie tylko o obawę o wielkość zaciąganego kredytu i jego spłatę. W Korei 100 mld zł w USA przypuszczam też coś koło tego, Dochodzi UK Francja Włochy i nie wiem czy nie więcej. Wszystko w jednym czasie, a asortyment tych zakupów oraz ich ilość też budzi wiele wątpliwości

    2. Chyżwar

      Jasne, proste i oczywiste. Tylko nie do każdego dociera. L.L. Act to także był kredyt, który pewne państwa spłacały przez bardzo wiele lat. Przed Drugą Wojną Światową mieliśmy we Francji kredyt. Tylko nie mogliśmy z niego skorzystać ponieważ Francja niestety niewiele miała do zaoferowania.

    3. Essex

      Serio? Nie masz kasy to nie kupujesz tak robia rozsadni ludzie. Zadluzac tez trzeba umiec. Porownanie do USA z d....bez sensu. Tak ucza w PIS?

  11. Box123

    Czy te zamownotwane właśnie na naszych wyrzutniach rakiety o zasięgu 290km to te o których różni znawcy z forum piszą że jeszcze nie istnieją i zostaną opracowane dopiero po 2030 i dlatego nie należy kupować więcej tych wyrzutni? Zamiast kolejnych 250 himarsów należy zwiększyć zamówienie na wyrzutnie CHUN-MU do 500 sztuk

    1. fefe

      A powiedz jak myślisz ile Korea w razie W wyśle nam nieodpłatnie w ramach pomocy np tych rakiet?? Hmmm??............. A ile USA do Himmarsów?????

    2. Był czas_3 dekady

      Słusznie prawisz. Na jednym z portali jest zdjęcie podwozia Jelcz, zintegrowanego z dwoma taktycznymi pociskami balistycznymi Ure-II (KTSSM Block-II).T. "Ure-II jest rozwinięciem jednostopniowego, zasilanego paliwem stałym pocisku Ure krótkiego zasięgu (do 180 km) i jest wystrzeliwany z wyrzutni stacjonarnej. W przypadku Ure-II zwiększono zasięg do 290 km,. 15 grudnia 2022, Hanwha Aerospace przeprowadziła demonstracyjne strzelanie dla przedstawicieli ministerstw obrony z Polski, Arabii Saudyjskiej, Norwegii, Szwecji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Testowy pocisk KTSSM Block-II wystrzelony z wyrzutni K239L miał przelecieć 200 km i uderzył precyzyjnie w cel ..."

    3. Essex

      Serio? A dostaliscie juz kolejny kredyt?

  12. Essex

    Bo to slaby system????

  13. kaczkodan

    Nie trzeba 12.7mm przeciwko amunicji krążącej (jak i również typu BONUS), podwójny 7.62mm (najchętniej w układzie Gasta) będzie znacznie skuteczniejszy a lżejszy. W przyszłości będzie to uniwersalna wyrzutnia do przeprowadzania ataków rakietowych, także pociskami manewrującymi oddychającymi powietrzem, powinna też dostać kontenery na rakiety 122 mm!

  14. Paweł P.

    Homar-A, może być zwinniejszy ale ten jak sieknie gonga. Brawo!

  15. Norman

    Do każdej wyrzutni powinien być pojazd 4x4 z systemem antydronowym i osłonowym z zsmu 12,7mm a sam pojazd powinien posiadać zsmu 12,7mm lub sam system antydronowy na pojeździe.Kupowanie nowoczesnego sprzęty bez tej ochrony to pieniądze wyrzucone w błoto.jak widać na wojnie na Ukrainie lancety atakują nawet po 2-3 na czołg.Nie wiem czy systemy asop abramsa i k2 mają funkcje zwalczania z kąta 360 i 180 stopni także nad pojazdem.Zdjęcia samotnych krabów płonących powinny dać do myślenia zamawiającym... koszt sprzętu , załoga,czas zamówienia nowego i nowej załogi jest bezcenny.

    1. Prezes Polski

      Przy monstrualnej liczbie wyrzutni, która MON chce kupić, nawet jak stracimy połowę, reszta zmiecie ruskich na pył. Jest natomiast inny problem. Rakiety o zasiegu 80km a system rozpoznawania i wskazywania celów na tej odległości nie istnieje.

    2. wert

      przerost formy nad treścią i niemądre wiązanie zasobów osobowych w dobie ich braku. Zobacz że Kraby są kasowane najczęściej podczas załadunku amo. 48 sztx+-50kg. Ponad 2 tony. To na grzbiecie załogi musi "przepłynąć"z palety do SAH. Ważniejsze jest przestawienie na K9A1 z wozem amunicyjnym K10 gdzie przeładunek amo trwa CZTERY MINUTY. Również tańsze będzie kasowanie GDR-ów n-pla i rozpoznania z powietrza

    3. Niezorientowany

      Słusznie Prezes. Problemem jest rozpoznanie. Topaz współpracuje z bezzałogowcami WB Electronics ale te nie mają dostatecznego zasięgu w odniesieniu do tych rakiet. Chyba, że zintegrują z tymi nowymi bezzałogowcami, co to je niby maja produkować.

Reklama