Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niedługo premiera rakietowego Homara-K

Autor. Hanwha Aerospace

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Areospace poinformowało, że pierwsze systemy rakietowe Homar-K, czyli spolonizowane wyrzutnie K239 Chunmoo na podwoziach Jelcz, będą gotowe do publicznej prezentacji już w sierpniu. Wezmą one także udział w targach MSPO 2023, które odbędą się w dniach 5-8 września.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

W komunikacie czytamy, że statek, na którego pokładzie znajdują się spolonizowane wyrzutnie K239, wypłynął 20 czerwca z portu Masan (około 270 kilometrów na południowy wschód od Seulu). Po dotarciu do Polski wyrzutnie zostaną doposażone w elementy systemu kierowania ogniem i zarządzania walką Topaz od Grupy WB. Pierwsze 3 Homary-K zostały zmontowane w Korei Południowej, zaś kolejne 15 sztuk zostanie zintegrowanych już w Polsce na terenie zakładów HSW. Dostawa łącznie 18 sztuk nowego systemu rakietowego do Wojska Polskiego ma nastąpić przed końcem grudnia. Montaż kolejnych 200 sztuk w ramach pierwszej umowy wykonawczej z października 2022 roku odbędzie się w Stalowej Woli.

Czytaj też

„Program HOMAR-K odzwierciedla niezachwiane zaangażowanie Hanwha we wspieranie polskiej gospodarki, a także wzmacnianie zdolności odstraszania dla Polski" — powiedział Billy Boo-hwan Lee, szef Hanwha Aerospace Europe w Polsce. "Cała integracja systemów Chunmoo zostanie przeprowadzona przez lokalnych pracowników i kooperantów w zakładzie produkcyjnym HSW, co znacznie przyczyni się do tworzenia miejsc pracy".

Reklama

W drugiej fazie programu Homar-K (jeżeli zostanie podpisana w tym kierunku umowa wykonawcza) przewiduje się przeniesienie produkcji wyrzutni K239 do Polski, a także stworzenie w naszym kraju zdolności produkcyjnych amunicji precyzyjnej kalibru 239 mm o zasięgu 80 km. Możliwe ma być również wspólne opracowywanie rakiet o wyższych parametrach. W tym celu trwają rozmowy na temat powołania spółki joint venture pomiędzy Hanwha Aerospace i PGZ.

Czytaj też

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 na podwoziu Jelcz 8x8 w Korei.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 na podwoziu Jelcz 8x8 w Korei.
Autor. Flickr / Ministerstwo Obrony Narodowej
Reklama

Komentarze (22)

  1. Szop85

    Jak poczytacie wcześniejsze artykuły o tym systemie to doczytaćie że rakiety z Himars są wymienne z Chunmoo . Koreański system strzela z kontenerów startowych tej samej produkcji. Mamy poprostu system lekki 3 osiowy I cięzki 4 osiowy. Zgodnie z planem 30% systemów to rezerwa za systemy w naprawie lub uskodzone. Amunicję będą dokupywać w trakcie wprowadzania systemu. Tak robią wszyscy. Spokojnie poczekajmy.

    1. raf4

      niech kolega czyta dalej bo: K239 nie jest wymienny z pakietami Himars, USA nie zgodziłiy sie na integracje i sie na to nie zgodza....chcesz K239 to kupujesz K239 chcesz Himars to kupijesz Himars proste. dlatego nasze orły kupuja oba systemy....a my za to zaplacimy

    2. Davien3

      @szop K239 nie moze uzywac zadnych rakiet zestawu HIMARS Jedyne co moze to koreańska wersje antycznych M26 bo Korea Płd nie dostała zgody ani na HIMARS ani na GMRLS

    3. Czytelnik D24

      @Davien3 Korea nie dostała. Może Polska dostanie ze względu na skalę zakupów i towarzyszące im okoliczniści.

  2. Stefan1

    Czy to bezpiecznie informować o miejscach i datach transportu tego sprzętu? No, chyba że wróg i tak to wie.

  3. Książę niosący na plecach białego konia

    Cheonmu można wykorzystać, integrując istniejące w Warszawie rakiety bezzałogowe (radzieckie „rakiety katiusza”). A około dwa lata temu Seul opracował pocisk o 50% lepszej penetracji i zasięgu niż istniejące pociski, który jest na poziomie penetracji pojazdu opancerzonego nawet normalnym pociskiem przeciwpancernym! Rejestracja patentu w toku w USA, Europie i Japonia itp. Seul jest w końcowej fazie testów, aby zastosować to do pocisków i pocisków. Warszawa powinna poszczycić się tą umiejętnością.

  4. zegrz69

    Niemce będą robić własne "Homary-K" we współpracy z amerykanami...

    1. RAF

      zegrz@ Zanim zaczną je robić to my już swoje będziemy mieć w komplecie.

    2. Vixa

      Ja nie wiem o vo ten cały raban, Niemcy będą robić dokładnie to co mówisz, kontenery będą z USA, reszta niemiecka. Sami zaś Niemcy mówią, że posiadają technologie głowic i silników rakietowych, więc w tym zakresie są otwarci na współpracę. Nie widzę tu niczego dziwnego, nic co my sami byśmy nie chcieli zrobić.

    3. Czytelnik D24

      Niemcy robią dokładnie to samo co my z tym wyjątkiem że na swoje niemieckie cięzarówki posadzą amerykańskie wyrzutnie. Drugą różnicą jest to że poczekaja trochę dłużej bo Amerykanie najpierw będa musieli obsłużyć nasze zamówienia no ale Niemcom jakoś specjalnie się nie spieszy. Nie byłbym też zaskoczony gdyby udało się dogadać kompatybilność amunicji między koreańskimi i amerykańskimi systemami zwłaszcza w obliczu tak dużych zamówień.

  5. prezes85

    Ile to ma metrów długości?

    1. Vixa

      12

    2. Vixa

      Korekta! 12m ma mieć kołowy homarek, ale niemiecki, sorki. Mógłbym przysiąc, że jesteśmy pod artykułem o niemieckim skorupiaku.... my bad. Jelcz ma do 11,5 m w zależności od wersji.

  6. rwd

    Umowa na produkcję K239 i amunicji już powinna być podpisana. Zwlekanie w tej sprawie jest działaniem na szkodę Polski. Tych wyrzutni potrzebujemy bardziej niż K2 czy FA-50.

  7. Paweł P.

    ❤️🚀🇵🇱

    1. ASW

      Z tym budowaniem kompetencji w zakresie produkcjo to jest tak, że albo budujemy sieć kooperantów w kraju i w Europie (rozśrodkowanie produkcji) albo wracamy do MRU i Osówki.

  8. Z lewej strony

    Trudno będzie stworzyć całkowicie niezależną i wydajną linię produkcji amunicji dla takiej ilości wyrzutni w przypadku konfliktu na duża skalę, a Korea niestety nie jest wiarygodnym dostawcą amunicji w przypadku konfliktu NATO z Rosją. Prace powinny iść w kierunku integracji tych wyrzutni z amunicją MLRS/HIMARS, tak aby korzystać ze wspólnych zapasów, a wyrzutnie po dwóch tygodniach nie stały bezczynnie. czytałem, że niekierowana amunicja MLRS może być z nich wystrzeliwana, ale co z kierowaną, która jest najbardziej efektywna?

    1. Franek Dolas

      Korea nie jest wiarygodnym dostawcą? A kto jest wiarygodny według ciebie pewnie Niemcy?

    2. Wuc Naczelny

      Wiarygodnym dostawcą w przypadku konfliktu z Rosją jest tylko Rosja. Niestety nie będą dostarczać broni akurat nam.

    3. Orthodoks

      Z lewicy. Wszyscy sojusznicy razem wzięcia nie są i nie będą w stanie dostarczyć nam rakiet do tych setek wyrzutni. Nie ma na to fizycznej możliwości. Produkcja krajowa to absolutna konieczność, bez tego te setki wyrzutni to zabawki na pokaz. Koreańczyk na licencję zapewne się zgodzi. Pytanie co z USA? Na produkcję ATCMS nie ma co liczyć. Jeśli z produkcją GMLRS były by jakiekolwiek problemy, setki Himarsów nie mają sensu. Co najwyżej po dywizjonie na dywizję z ATCMS.

  9. Orthodoks

    Powinniśmy nabyć całą pulę Koreańczyków z umowy ramowej i bezwzględnie zapewnić sobie produkcję efektorów w kraju. Chociażby tylko tych na 80 km. Co do Himarsów wystarczającą ilością będzie po dywizjonie na dywizję, z założeniem że głównym orężem będą rakiety największego zasięgu, czyli perspektywicznie 500+.Na produkcję u siebie absolutnie nie ma co liczyć, a i w przypadku tych o mniejszym zasięgu szanse na całkowitą polonizację będą iluzoryczne.

    1. tkin ważny

      Orthodoks - Nie możemy zakładać. że na produkcję pocisków i ich modernizacji we własnym zakresie nie możemy liczyć. Właśnie liczymy bo w innym przypadku zmieniamy rząd i dostawcę pocisków. Presja ludu musi być, najlepiej poparta działaniami, inaczej osiągniemy poziom rozwoju Burundi, albo i niżej.

    2. Davien3

      @Orthodoks produkcjia pocisków o zasiegu 80km do K239 bedzie bo jest zawarta w umowie a innych rakiet do tego systemu zwyczajnie nie ma albo sa gorsze od naszych feniksów

    3. Orthodoks

      Davien@ Chodziło mi o wątpliwą możliwość produkcji rakiet amerykańskich.

  10. S0ket

    Rakiety produkować migiem trzeba ,różne zasięgi rakiet. im bardziej samowystarczalni tym zwiększa to nasze bezpieczeństwo. Oczywiście dogadanie się z NATO (patrz USA) że możemy sami bez problemów atak wyprzedzający zainicjować.

  11. Książę niosący na plecach białego konia

    Stany Zjednoczone zezwoliły na zasięg Cheonmu do 300 km. Taki jest cel zniszczenia biura Kim Dzong Una, ukrytego 100 metrów pod ziemią w Pjongjangu. Seul zabezpieczyłby technologię na zasięg ponad 300 km. Warszawa powinna być w stanie w przyszłości potajemnie zabezpieczyć ponad 300 kilometrów technologii, aby zniszczyć biuro Putina w Moskwie.

  12. raf4

    1. Korea nie przekazala zadnego uzbrojenia dla Ukrainy, 2. jak podjedzie do nas gdy bedziemy na miejscu UKR? 3. USA nigdy nie pozwoli na intergracje ich systemu z K239! bo straca przewage handlowa dla swojego HIMARS-a 4. w 2015 mielismy na stole propozycje HOMARA z pelna integracja i transferem technologi HIMARS, Macierewicz wyrzucil ja do kosza! 5. jezeli kupimy 500 Himarsów to beda one produkowane dla na w Niemczechrazem z pociskami /umoea transferu technologi o Niemiec juz podpisana/ wiec teraz zaplacimy i USA i GER za nasze 500 HIMARSów! tak dla wyjaśnienia gdzie jestesmy!

    1. RAF

      raf4@ Niepotrzebne bicie piany i zwykłe bzdury mające na celu skłócić nas z naszymi strategicznymi partnerami: USA i Koreą.

    2. Kong

      Co za nonsens. "w 2015 mielismy na stole propozycje HOMARA z pelna integracja i transferem technologi HIMARS," Skąd masz takie informacje? To nonsens. Amerykanie dadzą nam pełny transfer technologii? Gdzie coś przeczytałeś? To jest głupota.

    3. Wuc Naczelny

      "umoea transferu technologi o Niemiec juz podpisana" To oznacza że nasze Himarsy są zamawiane głównie z powodu ATACMS i nasze zamówienia prawdopodobnie się właśnie zakończyły, reszta będzie z Korei.

  13. szczebelek

    Ile kompletów amunicji powinno przypadać na jedną wyrzutnię? Przypomnę, że dla prawie 300 K239 i 500 HIMARS pełny załadunek amunicji to prawie 6500 sztuk rakiet natomiast w umowach widnieje 23 tysiące pocisków, a 5 pełnych kompletów to 32500 sztuk. Wydaje się, że na czas pokoju to maksimum.

    1. [email protected]

      @szczebelek Przypomnijmy docelowo MLRS ma być około 500 sztuk a Zapytanie na Himarsy posłano jeszcze zanim się spiknięto z Koreańczykami .......

    2. Davien3

      @szczebelek do HIMARS jedynie kupilismy ponad 9000 pocisków z półki Nie kupilismy licencji wiec nie bedzie ich produkcji Do K239 mamy produkowac pocisk o zasiegu 80km.

    3. Orthodoks

      Davien@ Jakiie 9000? Przeczytaj dokładnie obecnie realizowany kontrakt. Tam jest mowa o dziesiątkach i setkach, w zależności od zasięgu, ale nie o tysiącach. Może w zapytaniu na te następne pincet jest o tym

  14. KrzysiekS

    Już kiedyś pisałem "Tarcza i Miecz". Tarcza NEREW są namiastki ale czekam na kontrakt na NAREW. Miecz (czołgi tak ale przy wsparciu) systemy typu HIMARS na szczęście jest K239 Chunmoo przynajmniej to. Generalnie nie istnieje traktat INF proszę o ponad 500km chociaż 1-2 dywizjony.

    1. Davien3

      @KrzysiekS INF NIGDY nie dotyczył Polski czy jakiegokolwiek innego kraju poza USA i Rosją

  15. pitR

    Założenie a priori w stosunku do Rosjan to argument siły, bo tylko dla takich mają szacunek . Nie mamy broni jądrowej i nas nie szanują. Oni mają i straszą nas kiedy tylko chcą i mogą. Głowice naszych pocisków muszą mieć potencjał dużej detonacji. Nie dla celów militarnych a psychologicznych. Nawet termobarycze to za mało.

  16. pitR

    Założenie a priori w stosunku do Rosjan to argument siły, bo tylko dla takich mają szacunek . Nie mamy broni jądrowej i nas nie szanują. Oni mają i straszą nas kiedy tylko chcą i mogą. Głowice naszych pocisków muszą mieć potencjał dużej detonacji. Nie dla celów militarnych a psychologicznych. Nawet termobarycze to za mało.

  17. ja!

    Jak do telewizji: to setki miliardów

  18. Orthodoks

    Najważniejsze by na 15. sierpnia się wyrobili.

    1. zibi

      Po to właśnie kapitan na statku który je z Korei wiezie co chwila woła cała naprzód....

  19. Szwejk85/87

    Artyleria rakietowa wraca do WP !! Teraz trzeba natychmiast uruchamiać produkcję amunicji, na masową skalę. Tysiące sztuk na każdą wyrzutnię !

    1. rukmavimana

      Miliony!

    2. Adamus13

      Miliardy!!! Kto da więcej?

    3. zibi

      ja myślę że co najmniej bilion powinien być na zapasie

  20. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Negocjacje z Koreą winny zakończyć się nie tylko zakupem licencji na amunicję precyzyjną o zasięgu 80 km, a le przede wszystkim amunicję precyzyjną o zasięgu 290 km i potem więcej. Zaś zakup owych kilkuset HIMARSów - tylko pod warunkiem licencji na rakiety PRSM o zasięgu 800 i więcej km. W obu wypadkach negocjacje z jedną stroną winny być lewarowane prowadzonymi jednocześnie negocjacjami z drugą stroną. I to z PERUNEM w tle jako własną drogą do artylerii rakietowej dalekiego zasięgu.

  21. Box123

    Należy zwiększyć zamówienie na wyrzutnie CHUN-MU o kolejne 250 sztuk zapewniając sobie większe prawa do produkcji, zamiast w absurdalny sposób zwiakszac ilość himarsów, co nie przyniesie nam żadnych realnych korzyści, a tylko pogłębi uzależnienie od USA, których odklejony od rzeczywistości ambasador traktuje nas jak kolonie i to jeszcze stając po stronie niemieckiej targowicy, której celem jest całkowite podporządkowanie Polski Berlinowi, co zresztą samo w sobie jest działaniem na szkodę USA i świadczy o niezbyt dużym rozgarnięciu tego człowieka

  22. Tomasz

    Pytanie laika, czy taką artylerią rakietową dałoby się zaatakować nacierające jednostki morskie? Teoretycznie takie rakiety można naprowadzać precyzyjnie na cel, a zasięg do 70 km praktycznie zamykałby możliwość desantu i stacjonowania w tej odległości od brzegu. Czy to jest wykonalne?

    1. trantitla

      Optyka Bayraktara TB-2 pozwala prowadzić obserwację na około 65-70 km przed nim, więc mógłbyś mieć system obserwacji celu.

    2. Orthodoks

      Naprowadzanie GPS/INS, więc cele o znanych koordynatach. Łódki zaparkowane i owszem, cele ruchome wykluczone.

    3. Thorgal

      Krab z amunicją precyzyjną mógłby próbować zestrzelić jednostki nawodne.. Nie wiem czy jakieś próby się odbywały...

Reklama