Reklama

Siły zbrojne

W poniedziałek pierwsze wyrzutnie HIMARS będą w Polsce

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w poniedziałek do Polski trafią pierwsze wyrzutnie HIMARS. O tym, że HIMARSY trafią do Polski w tym tygodniu pisał jako pierwszy portal Defence24.pl.

Reklama

Jak informowaliśmy najprawdopodobniej kilka wyrzutni zostanie przemieszczonych do Polski drogą powietrzną. Pozostałe będą przekazane Siłom Zbrojnym do końca bieżącego roku. HIMARS będzie pierwszym w historii Wojska Polskiego systemem artylerii rakietowej zdolnym do precyzyjnego rażenia celów na dystansie do 300 km.

Reklama

Minister Błaszczak powiedział także w przyszłym roku pierwsze wielozadaniowe samoloty F-35 mają zostać formalnie przekazane stronie polskiej.

"W przyszłym roku będą te samoloty na wyposażeniu Wojska Polskiego. Już szkolą się nasi piloci. Rozmawiałem z naszymi pilotami i zobaczyłem błysk w oku. Byli naprawdę bardzo zbudowani tym, że rozpoczynają szkolenie na tych najnowocześniejszych samolotach, bo to są samoloty, które dają sieciocentryczność, które pozwalają na przekazywanie zdobytych informacji z rozpoznania do innych rodzajów sił zbrojnych tak zęby zapewnić bezpieczeństwo" - mówił Błaszczak.

Reklama

W 2019 r. Polska zakupiła 20 wyrzutni HIMARS wraz z systemem kierowania ogniem AFATDS i pojazdami wsparcia Humvee oraz zapasem amunicji: 270 pociskami GMLRS i trzydziestoma taktycznymi ATACMS. Umowę o wartości 414 mln dolarów podpisano w 2019 r., zrealizowano ją bez offsetu. Wcześniej, bo w 2018 r., zakończono niepowodzeniem prowadzone przez kilka lat postępowanie mające na celu zakup 56 wyrzutni i około 1,8 tys. kierowanych pocisków rakietowych od konsorcjum polskich spółek z Lockheed Martin w postaci partnera przemysłowego.

Czytaj też

Jednak po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie MON zdecydował o skokowym zwiększeniu zakupów artylerii rakietowej. W 2022 r. podpisano umowę ramową na pozyskanie od Republiki Korei 288 wyrzutni K239 Chunmoo (218 z nich, oraz kilkanaście tysięcy pocisków, objęła pierwsza umowa wykonawcza, zakładająca dostawę do 2027 r., za 3,55 mld USD). Niedawno natomiast Polska otrzymała zgodę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS i prawie 10 tys. pocisków rakietowych. Zarówno Chunmoo, jak i druga partia HIMARS będą integrowane z polskimi podwoziami Jelcz oraz systemem kierowania ogniem Topaz.

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas wizyty w USA omawiał możliwości współprodukcji elementów systemu HIMARS z drugiej partii w Polsce. Broń tego typu jest używana bojowo na Ukrainie, a jej skuteczność generuje duże zapotrzebowanie na rynku. Jej producent, koncern Lockheed Martin, obecnie zwiększa swoje zdolności, by mu sprostać.

Podstawowym uzbrojeniem HIMARS są pociski GMLRS (po sześć w kontenerze startowym). Dysponują one układem naprowadzania, który łączy nawigację satelitarną (GPS) oraz bezwładnościową (INS). Zastosowanie systemu inercyjnego obok satelitarnego pozwala kontynuować rażenie celów w wypadku zakłócania GPS (co ostatnio Rosjanie robią coraz skuteczniej na Ukrainie), choć wtedy precyzja ostrzału jest zmniejszona.

Czytaj też

Standardowe pociski GMLRS mają donośność do około 85 km. W USA trwają zaawansowane prace nad nową generacją GMLRS-ER o donośności zwiększonej do 150-200 km. Te pociski stanowią część drugiego zamówienia na polskie HIMARS. Modyfikowane są również standardowe GMLRS poprzez zastosowanie małowrażliwych materiałów wybuchowych. Ma to znaczenie np. w wypadku trafienia przez przeciwnika w kontener z amunicją, bo ogranicza ryzyko szkód ubocznych.

Do HIMARS dostępne są również pociski taktyczne ATACMS (po 1 w kontenerze startowym). Niebawem dołączą do nich nowocześniejsze PrSM (po 2 w kontenerze), o donośności około 500 km, a w przyszłości więcej. Zarówno GMLRS, jak i PrSM mają być w przyszłości modyfikowane, także z uwzględnieniem nowych głowic bojowych. Identyczny jak w HIMARS zestaw rakiet stosowany jest także w wyrzutniach M270A1/A2 na podwoziu gąsienicowym, które zabierają nie jeden, a dwa kontenery startowe.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (16)

 1. Szop85

  Dobrze wiedzieli co przyleciało w grudniu. Specjalnie sprawę olali . Pozatym przed przybyciem Patriotów i małej Narwii nie mamy nić do obrony przeciwlotniczej.

  1. [email protected]

   @Szop85 Noo ale to i tak zdecydowanie więcej niż to co mieliśmy dotychczas Newy Kuby. 1 zestaw malej Narwi posiada większe możliwości i więcej kanałów celowniczych niż cala nasza OPL razem wzięta która to już prezentowała poziom skansenu w czasie rozpadu UW tak ze 30 lat "dbania" każdej opcji politycznej o nasze wojsko teraz wychodzi i na szybko latamy to wydajać niebotyczne pieniądze. A ludzie którzy wcześnie "dbali" o wojsko teraz wniebogłosy wykrzykują ze będą to nasze wnuki spłacać cóż ........dzięki nim będą .

  2. kukurydza

   Olali i zamietli, bo wbrew retoryce Kremla, nikomu w Warszawie nie zależy na wojnie, a "dowodu", w odróżnieniu od Przewodowa, nie znaleziono... do teraz.

  3. Davien3

   @szop OPL to my mamy co prawda przestarzała ale jakas tam jest bo ciagle mamy Newy i Kuby do tego S-200WE

 2. Ma_XX

  A balony da się tym zestrzelić? :)

  1. Chyżwar

   Balony przebija się szpilką. Chińskim laserem do kupienia na Allegro też można.

  2. Andybuba

   Akurat balony zestrzelić jest bardzo trudno. W US do zestrzelenia potrzebowali najlepszych samolotów (których mieć nigdy nie będziemy, chociaż na prima aprilis już była tu zapowiedz) i specjalnie przeprogramowane rakiety. I im udało się to dopiero za kolejnym razem. Tak więc zdolność zestrzelenia balonu będzie nadal poza naszym zasięgiem.

  3. Anty 50 C-cali

   Andybuba + Ma_xx przeciwlotnik - BiałoRusini "poradzili" sobie z balonem raz ; jak im jeden zboczył w czasie Gordona Benneta. U nas jakby kupiili najlepsze C-cale, których nawet szejkowie nie będa mieć (choć wpłacili zaliczki - nie Żart TO!), to między tymi 50 -cioma 11- tonowcami to by ni Ch-55 nie przemknął. Jak by balansowały w powietrzu szukając celu dla ckm 12,7 albo armatki 20mm. bo nieruchome gondole chcieli nasi,w 2015. Nadmieniam, że Mi-24 , jak i nasz w3pl ma ruchomy ckm, w osi lotu

 3. Chris

  Nikt nie wspomina o doniesieniach z Ukrainy, że Rosjanie nauczyli się zagłuszać sygnał GPS przez co Himmarsy straciły możliwość precyzyjnego uderzenia. Gdyby okazało się to prawdą, broń jest bezużyteczna. Czy ktoś potrafi się do tego odnieść ?

 4. SPQR

  Odnośnie wyrzutni HIMARS: ten zapas 270 pocisków to chyba już każdy rozumie, że to nie wystarczy nawet do przeprowadzenia jakiejkolwiek operacji..... Bez produkcji krajowej i zwielokrotnienia zapasów to tak, jabyśmy tych Himarsów nie posiadali...

  1. kukurydza

   A pamiętasz wogóle, dlaczego tylko tyle? Bo po "wycenieniu" 3 dywizjonów na Jelczu i z integracją oraz "offsetem" w produkcji na 17 miliardów (o 5 więcej niż Caracale... scancelowane bo "za drogie" i "za słaby offset") kupiono sprzęt dla jednego dywizjonu, po to by WOGÓLE ZACZĄĆ szkolić personel w taktyce użycia środków razenia o zasięgu >40km.... a z racji braku takiej opcji, dotąd nasza armia ani się nie szkoliła, ani nie uczestniczyła w szkoleniach sojuszniczych z manewrem ognia powyżej zasięgu lufowej artylerii. I była "pogadanka" że więcej będzie później, a rakiety krajowe... no cóż, dobra, pierwszy krok z tamtych obietnic mamy, zobaczymy co dalej.

  2. Anty 50 C-cali

   Sporo pisano ostatnio ....o przyśpieszaniu produkcji Kraba i tudziesz o dokupywaniu artylerii, z dalekiej Korei. Bo dostępna to Raz, Dwa -sojusznicy "frontowi" od Norwegii via Finlandia do Estonii BIORĄ. Trzeci punkt - hiMars jest DROGI, nabój kaliberku 155 nie jest Tani, ale TAŃSZY - od rakiety jednej hiMarsa. Wystarcza jednak, jak nie pierwszy, do Drugi i do skutku!!! - do ugodzenia russkiej wyrzutni rakietowej. Nawet jak się "maskuje" między budynkami. Nawet jak Fly"oko" jest zakłócane, ale wraca i zrzuca ten zasobnik z filmem. Nawet jak ten dron naszego WB "robi" dla jednej lufy takiego "kryla" Caeasar w sosie francuskim

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Ciekawe, czy minister Błaszczak będzie tę dostawę oficjalnie witał i celebrował politycznie [w tym własnego wizerunku] pod hasłem "silni, zwarci, gotowi itd" przed kamerami? Po ostatniej sprawie - gorąco odradzam takie "pijarowe" podejście [dość charakterystyczne dla tej osoby na zasadzie taniego odrywania kuponów przy okazji np. każdej nowej kompanii Raków czy baterii Krabów itd] - na rzecz suchych, merytorycznych, precyzyjnych komunikatów. Oraz na rzecz merytorycznych, przemyślanych działań długofalowych, decydowanych przez specjalistów. Czego z serca sobie, Panu Ministrowi, MON, WP i Szanownym Czytelnikom życzę.

  1. Rusmongol

   Ale możesz sprecyzować o co ci chodzi? Bez rozpisywania się o fantazjach typu milion dronow plus milion rakiet 1 tys km?

  2. Esteban

   @Rusmongol daj spokój, niech pisze co chce. Po prostu trzeba ignorować.

  3. kukurydza

   Taki mądry analytyk, a nie rozumie, że ziemia jest okrągła, i że "bombelki antydustempowe" rusofilów to warte uśmiechu politowania bzdety? I że to działa w OBIE strony? O poważnym problemie z polską OPL prawdziwi specjaliści piszą i mówią od DEKAD. Nie żebym płaszczaka bronił, ale on chociaż COŚ zrobił - w końcu w ilościach homeopatycznych, ale WRESZCIE zaczęto zastępować Newy i Wegi Patriotami, a Osy i Kuby CAMMem. Wprawdzie kosztem zatrzymania produkcji Soły i zakupu żałosnych "przenośnych" izraelskich "pomostowych" radarów, ale doprowadzono do zamówień i produkcji Bystrej. Czas wymówek i papierobzdur więc się skończył, teraz jest czas rytmicznych dostaw, i tego należy pilnować. A co do "rakiety"... kłania się program kr. BARBARA, aktualnie blokowany przez wojskowe betonido.

 6. szczebelek

  Oczywiście gdyby PO-PSL pozyskało 6 wyrzutni z 36 pociskami opozycyjne hardkory by pisały, że to ogromny sukces jak 24 Kraby w 2015 roku, za to 96 w 2016 było zniszczeniem polskiego przemysłu przez Macierewicza, a 48 kolejnych w 2022 roku propagandą. 🤣🤣🤣

 7. Pucin:)

  A to cła prawda o obecnych dostawach -13 lutego 2019 roku zamówiono 20 wyrzutni M142 HIMARS, 19 wozów transportowo-załadowczych M1084A1P2 Resupply Vehicle (RSV), 18 przyczep M1095 MTV, 3 wozy ewakuacyjne M1089A1P2, 27 wozów dowodzenia i warsztatowych M1151A1 HMMWV oraz 270 pocisków rakietowych GMLRS (54 M30A1 i 216 M31) i 30 pocisków MGM-140 (M57) ATACMS. Więc Panie MB może by tak całą prawdę a nie półprawdę czy częściową prawdę wyborcom się należy - tak jak w przypadku rzeczonej rakiety Ch-55.

  1. gregoz68

   Pełna zgoda. Pamiętam też dyskusję, której sens można sprowadzić do zdania: 'Fikcja, żart, defilada; czemu tak mało' :)

  2. LeonAmator

   " najprawdopodobniej kilka wyrzutni zostanie przemieszczonych do Polski drogą powietrzną. Pozostałe będą przekazane Siłom Zbrojnym do końca bieżącego roku." Cieszę się z każdego pozyskanego przez Polskę uzbrojenia ale więcej w tym wszystkim taniej desperackiej propagandy żeby przykryć wpadki w rodzaju zbłąkanej CH-55 niż jakiegoś realnego wzmocnienia.. Ciekawe czy już po przylocie pierwszego F-35 zostaniemy już ogłoszeni mocarstwem?

 8. Admirał Gawrona

  Ja bym jeszcze dokupił 1500 wyrzutni i 14 pocisków do nich. Pocisków więcej nie potrzeba bo wyrzutnie za miesiąc cichaczem będą u braci w Donbasie.

  1. pomz

   Jak będzie trzeba to doslemy braciom z Ukrainy. Na pohybel moskalowi...

 9. pomz

  Czy w tv będzie uroczysta transmisja z wyładunku pierwszych HIMARSOW w Polsce?

 10. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Rusmongol - to znaczy konkretnie: 1. Jednoznaczne przejrzyste procedury, domknięte do końca i jednoznaczny łańcuch podejmowania decyzji i dowodzenia podczas pokoju, wojny hybrydowej i wojny. 2. Podejmowanie decyzji nie przez laików-polityków wg ich widzimisię, zwykle pod kątem ich politycznych partykularnych ambicji - tylko przez merytorycznych fachowców, którzy podejmują decyzje PROCEDURALNE [a nie wg ambicjonalnych DEKLARACJI - zwykle bez pokrycia] i są z mianowania merytorycznego - a nie "po uważaniu" i nie wg "układów". Czyli w sumie Maksymalna transparentność, procedury i "check & balance" na każdym kroku.

  1. Rusmongol

   @analityk. Jednoznaczne procedury podczas pokoju? To jest możliwe jedynie w kraju autorytarny typu Rosja. A nawet tam nie działa to do końca dobrze.

 11. Thorgal

  Tylko niech MON nie zapomni kupić specjalnej amunicji do zestrzeliwania balonów bo jak widać jest u nas z tym duży problem ;)

  1. Davien3

   @Thorgal rozróżniasz ty w ogole artylerie rakietowa od OPL czy tylko tak zaśmiecasz forum?

  2. X

   Dobrze gadasz! :)

  3. Rusmongol

   Tylko teraz nam powiedz co himars ma do celów powietrznych. Czekam na wyczerpującą odpowiedź.

 12. SAS

  Nasuwają się delikatne wątpliwości, czy baza z F35 będzie aby bezpieczna przed atakami z powietrza. Ewentualnie można ją zbudować koło Bogatynii, wtedy balony i inne środki napadu powietrznego będą miały problem, żeby trafić nad cel, nie atakując przy okazji krajów sąsiednich.

  1. Czytelnik D24

   To takie wątpliwości ci się nasunęły po przeczytaniu artykułu o dostawie HIMARS?

  2. Davien3

   @SAS a co wspólnego maja HIMARS z OPL to juz ci nie powiedzieli?

 13. norim49

  Zestrzelić balon.....jakie koszty są takiego balonu a jakie nowoczesnego pocisku ....no ludzie...co za bzdury piszecie....no aż tak bogaci nie jesteśmy....

 14. Szwejk85/87

  Serce się raduje !!! Jest jedno pytanie, kto to będzie obsługiwał, gdzie te wyrzutnie będą przechowywane i drobiazg taki, czy są przygotowane odpowiednie magazyny na amunicję, duuużo amunicji do tych wyrzutni ?

 15. KAR

  Żeby się tylko nie okazało, że ten ledwo kupiony sprzęt - po chwili trafi na Ukrainę... Tym bardziej, że z naszego wojska prawie wszystko jest regularnie wyprowadzane na wschód.

 16. S0ket

  Zakup na plus i nareszcie będzie u nas tylko ciekawe czy odpalić będzie można bez wiedzy wujka sama? Jeszcze obrona przeciw lotnicza oraz samolot do tankowania i awacs swój własny by się przydał plus samoloty przewagi powietrznej . Dalej i tak zakup na plus Królewiec już nasz hehe?

  1. Thorgal

   Śmiechy śmiechami, ale na Białorusi sytuacja diametralnie się zmieniła i kto wie czy przypadkiem Kartoflany Król nie kopnie w kalendarz a wtedy może i nie tylko Królewiec trzeba będzie odwiedzić ale i Mińsk...

  2. Davien3

   @SOket wbrew bajkom róznego rodzaju trolli da sie uzyc HIMARS bez zgody USA

  3. Pucin:)

   @Davien3 - ale z jakim skutkiem bo już naprowadzanie GPS nie dział o czym sami USA-nie piszą (raporty USA-na aresztowanego z bazy w necie)!!!!! Dlatego Storm Shadow dla UA, nie wspomnę, jak raporty USA-nów (II połowa 2022) donosiły o 18% nietrafień Javelinów i szybka ich modernizacja --- dlatego Australia dostał FMG-148F gdy zagroziła, że nie zapłaci i nie odbierze innych.

Reklama