Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy Chunmoo płynie do Polski

Autor. Hanwha Aerospace

Południowokoreański koncern Hanwha Aerospace poinformował o zakończeniu procesu integracji pierwszych 3 samochodów ciężarowych Jelcz z wyrzutniami systemu rakietowego K239 Chunmoo. Teraz wrócą one do Polski, gdzie zostaną zintegrowane z systemem Topaz.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Hanwha Aerospace opublikowanym w serwisie Linkedln: "Pierwsze systemy rakietowe K239 Chunmoo Multiple Launch Rocket Systems (MRLS) dla Wojska Polskiego zostały wprowadzone na rynek w zakładzie produkcyjnym Hanwha Aerospace w Changwon w Korei Południowej 19 czerwca 2023 r. Artyleria rakietowa zintegrowana z polską ciężarówką 8x8 została wysłana dzień później z portu Masan. Dostawa ta wyruszyła zaledwie miesiąc po tym, jak pierwsza partia trzech pojazdów Jelcz dotarła do Korei w celu złożenia i zintegrowania w fabryce Hanwha, podczas gdy wszystkie pozostałe ponad 200 polskich systemów Chunmoo nazwanych Homar-K zostanie wyprodukowanych w Polsce we współpracy z polskimi partnerami sektora obronnego, co ma zmaksymalizować korzyści ekonomiczne dla lokalnego przemysłu."

Czytaj też

Autor. Hanwha Aerospace

Tym samym w komunikacie firmy widzimy wskazanie na produkcję pozostałych K239 w Polsce, nie tylko w postaci integracji pojazdów bazowych z wyrzutnią, ale być może nawet produkcji tej drugiej już u nas w kraju. Łącznie Wojsko Polskie ma pozyskać 218 systemów rakietowych K239PL określonych u nas jako Homar-K, na mocy pierwszej umowy wykonawczej podpisanej w listopadzie 2022 roku. Oprócz samych wyrzutni dostarczone zostaną pociski rakietowe kal. 239 oraz 600 mm o możliwości rażenia celów na dystansie 80 i 290 km. Pierwsze 18 sztuk ma zostać do 18. Dywizji Zmechanizowanej przed końcem 2023 roku.

Reklama

Czytaj też

Autor. Hanwha Aerospace
Autor. Hanwha Aerospace
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (19)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Oryginalną technologią Cheonmu są Stany Zjednoczone, a Stany Zjednoczone zgodziły się pod warunkiem zasięgu poniżej 300 km, a wiadomo, że Korea Południowa zabezpieczyła lub może rozwinąć zasięg większy niż 300 km. I została opracowana w celu zniszczenia Kim Biuro Jong-una w Pjongjangu, które znajduje się ponad 100 metrów pod ziemią. Polska może potajemnie zażądać tej technologii od Korei. Dla porównania, Korea opracowała napędzaną prochem wielostrzałową strzałę w 15 wieku ne, aby przygotować się na agresję chińską i japońską, i była używana w wojnie domowej Korei i wojnie z Japonią.

    1. Wuc Naczelny

      "ą. Polska może potajemnie zażądać tej technologii od Korei. " zażądać. lololooo, ubaw po pachy.

  2. Książę niosący na plecach białego konia

    Pocisk Cheonmu został opracowany w celu zniszczenia biura Kim Dzong Una, znajdującego się 100 metrów pod ziemią. Warszawo, zapytaj Koreę o technologię o zasięgu ponad 300km! W nagłych przypadkach Kancelaria Prezydenta w Mińsku przy granicy z Polską,Na granicy z Ukrainą można zniszczyć biuro Putina w Moskwie.

  3. Rrrrr

    A po to że to jest umowa maksymalna Co oczywiście nie jesteś w stanie zrozumieć a korekta w dół może oczywiście nastąpić. Rakiety prawdopodobnie będziemy współprodukować.. zawsze przy takich kontraktach jest pewne elastyczność, koniec kropka.

    1. Davien3

      @Rrrr mamy dostac licencje na pocisk o zasiegu 80km jak bedzie z pociskiem 290km czyli URE-2 to dowiemy sie w 2032r

  4. Rrrrr

    Patriotyzm to wielka rzecz, to idea ponadczasowa dzięki patriotom żyjemy w wolnej Polsce i cieszymy się wolnością.

  5. HUBERTG44

    Jeszcze trzeba reszte Gradow i RM-70 przerobic na Langusty albo wyjebac na Ukraine i Artylerie Rakietowa mamy odpowiednia.

    1. Key

      @HubertG44. Na defence był wywiad, chyba z prezesem Hanwha, ze są gotowi do przystosowania swoich wyrzutni do wystrzeliwania rakiet 122 mm. Jeśli nasze Jelmoo będą miały Topaza to jest to pewnie kwestia zaprojektowania odpowiedniego kontenera startowego na rakiety Feniks.

    2. Był czas_3 dekady

      Myślę, że GRADÓW powinniśmy się pozbyć, a Langust już wystarczy w związku z dużą liczbą zamawianych HOMARów. Homary-K powinny być też wyposażane w kontenery na pociski 122mm abyśmy mogli wykorzystać nasze zapasy tych pocisków i produkować je bez niczyjej łaski.

    3. RGB

      @Był czas_3 dekady MON zamierza zamówić więcej Langust, pomimo tego że na Homarach-K mają być kontenery z rakietami 122 i jest to dobra decyzja, bo Langusty są są 10 razy tańsze i taka strata mniej boli, zwłaszcza że wyrzutnie z rakietami 122 ze względu na zasięg muszą podjechać dosyć blisko frontu.

  6. wert

    WP nam rośnie i tężeje. Brawo! Brejzolące davienki głosiły ze żadnych rakiet 600 mm nie będzie. A tu zonk

    1. MiP

      A jesteś już w WP patrioto ?

    2. Był czas_3 dekady

      MiP@- A musi być by się tu na forum wypowiadać?

    3. Davien3

      @wercik bo nie bedzie ale do was łgarowow nie dociera ze URE-2 bedzie skończony najwczesniej w 2032r

  7. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Ważniejsze jest pytanie o dostawy amunicji precyzyjnej do K239 - w tym zasięgu 290 km....

    1. Davien3

      dostawy beda po 2032r jak Korea Płd skończy ten pocisk

  8. ACAN

    Ja nie jestem prawicowcem a mocno interesuje się obroną narodową. Kibicuje zakupom zbrojeniowym pod warunkiem że są robione z głową. Jeśli Ukraina ma łącznie kilkadziesiąt systemów rakietowych ,,typu himars" i są problemy z amunicją bo nikt takich ilości na jakie jest zapotrzebowanie nie jest w stanie wyprodukować to co będzie z naszymi wyrzutniami ,,typu himars" jeśli będzie ich około 700 ( w tym 218 podwójnych). Tu nie ma nic do rzeczy prawicowość lewicowość czy środkowość tu najważniejsze jest myślenie. Obecna ekipa rządząca wiele razy udowodniła że z tym u nich słabo ale są również rzecz za które można ich chwalić

    1. szon

      No dobrze a co wymyśliła poprzednia ekipa rządząca PO-PSL?

    2. Hmmm.

      Zdaję się, że w Polsce ma ruszyć produkcja. Na angielskiej wikipedii jest informacja, że "...program obejmuje dostawę amunicji, w tym TBM Ure-II, którą docelowo ma wyprodukować sama Polska.".

    3. Prezes Polski

      szon a co twój komentarz wnosi do odpowiedzi na pytanie? Wypowiadasz się nie na temat, na zasadzie a u was to murzynów biją. A pytanie jest istotne, wiele razy już zadawane. Nikt nie był w stanie sensownie powiedzieć po jaki wuj nam 700 wyrzutni, skoro nawet skromny zapas rakiet do nich, czyli np 10 jednostek ognia, to grube miliardy, w sensie dziesiątki miliardów. Może udzielisz odpowiedzi, bo ja też jestem bardzo ciekawy po co nam aż 700 wyrzutni.

  9. Prezes Polski

    Ktoś może mnie oświecić i napisać co znajduje się pomiędzy kabiną a wyrzutnią? Jakieś dziwne nie wiadomo co, osłonięte z boków płytami. To coś istotnego dla samej wyrzutni, czy w związku z tym, że jelcz jest dłuższy od koreańskiej ciężarówki, postanowili jakoś zagospodarować to puste miejsce?

    1. Redaktor kapusta

      Otwórz sobie zdjęcie w nowym oknie i powiększ je, może to na coś Ciebie naprowadzi.

    2. Czytelnik D24

      To jest panie system filtracji powietrza.

    3. Prezes Polski

      Czytelnik D24 Że co?

  10. Hmmm.

    Pięknie się to prezentuje. Ciekawe kiedy pierwsze strzelania w Polsce?

  11. zibi

    Pierwsze 18 sztuk rakiet ma zostać dostarczone 18. Dywizji Zmechanizowanej przed końcem 2023 roku.... Czyli przykręcili skrzynkę do podwozia ale strzelania żadnego prędko nie będzie, więc nawet nie wiadomo jak ta trochę naprędce powstała hybryda - prowizorka tak naprawdę się sprawuje. No ale grunt że fajnie wygląda.

    1. Vixa

      Spoko, jak już ogarniesz, gdzie w Polsce sobie tym postrzelasz, to wtedy.... na jaki temat będziesz marudził? Strzelania próbne odbyły/wają się w Korei.

    2. X

      Chyba strzelali z Korei.

    3. kukurydza

      Sprawuje się dokładnie tak samo jak oryginał geniuszu, bo Koreańczycy umieścili wyrzutnię na platformie, i do niej zamocowali osprzęt oraz podpory. Podwozie jest tak samo "zintegrowane" jak każda inna ciężarówka z przewożonym kontenerem ISO, ot cała tajemnica.

  12. Wuc Naczelny

    To co się dzieje za kabiną to jakiś koszmar. Wygląda jakby w magazynie nastawiano kartonów i agregatów.

    1. X

      Nie !- tam jest mała gorzelnia polowa. Podobno Niewiadów robi.

    2. szon

      No to może by dać w to miejsce jakieś różowe pompony.

    3. Był czas_3 dekady

      Rzeczywiście, to co za kabiną mogłoby być osłonięte tak od góry jak i po bokach (przedłużenie kabiny kierowcy) by chronić znajduje się tam elementy przed warunkami atmosferycznymi i odłamkami.

  13. Paweł P.

    Ten jelcz jest piękny, nic więcej nie trzeba – żadnych funcy okien, itp, skosów, no chyba że balistyczne coś pomoże. Dziękuję! Brawo! 🇵🇱👏🇰🇷👏 #strongertogehter

  14. engram

    Myślę, że ci, którzy są zainteresowani obroną narodową, są prawicowcami. Jelcz Homar-K wygląda naprawdę fajnie Gratulacje dla polskiej prawicy. Nawet Koreańczycy twierdzą, że polska wersja Cheonmu jest lepsza. Hasłem sojuszu ROK-US jest Let's go together. Jedźmy razem do Korei i Polski. Ponadto życzę Polsce powodzenia w samoobronie.

    1. Koro

      Prawicowcem ponoć jest Anton M i.. I raczej o jego działalności powiedzieć dobrego słowa nie można.. I oby prawicowcy do których się odwołujesz.. Rozumieli ze 2+2=4 a nie 8...bo narazie taka matematykę w swoich rządach promują..

    2. X

      No "pacz", ledwo Brudziński został szefem kampanii, a tu już widać "efekty" ;)))

    3. szon

      No to pokaż jaki sprzęt dla wojska kupiła za swoich rządów koalicja PO-PSL.

  15. oko

    Brawo PIS . Super wyrzutnia . Czekamy cierpliwie na kolejne statki z koreanskim uzbrojeniem dla Polski. Dopiero ten rząd , mając pieniądze dzięki właściwemu zarządzaniu państwem i właściwej polityce obronnej i geostrategicznej , doprowadzi do silnej armii I bezpieczeństwa Polski . Musimy tylko dokonać właściwych wyborów przy urnach do głosowania.

  16. Key

    Wiem, że wygląd nie jest najważniejszy lecz muszę to powiedzieć - pięknie się prezentuje nasze Jelmoo.

    1. wojghan

      Wiecie co jest najważniejsze i najtrudniejsze w takim systemie? Efektor a po nim system zarządzania walką. Cała reszta to banał do zrobienia nawet w Albanii.

    2. Był czas_3 dekady

      Muszę cię rozczarować. Wygląd jest istotny, kupuje się też oczami.

    3. Stefan1

      Jelczunmo ))

  17. Ma_XX

    dajcie mu jakąś polską nazwę - ot choćby czółno

    1. Exfederale

      No przecież masz - Homar K.

    2. kmdr

      Zaskroniec .

    3. Stefan1

      Chunmoo, to po koreańsku wiatr. Po naszemu byłoby więc "szumu" ;)

  18. Był czas_3 dekady

    Jaka miła wiadomość. Tylko Mariusz nie może zapomnieć o konieczności zakupu pocisków o zasięgu 150-200km we właściwej ilości, gdy już będą w ofercie Koreańczyków. Najlepiej by było, gdyby u nas były produkowane. Tak też myślę, że od czasu pierwszych wzmianek o chęci zakupu Homarów (ponad 10 lat temu) ,mogliśmy sami opracować tego typu wyrzutnie i pociski, no ale... nie było klimatu dla artylerii o zasięgu większym niż 42km

    1. Chyżwar

      Cóż. Lepiej późno, niż wcale. Poza tym nie chodzi tylko o klimat. Chciałbyś w 10 lat? Przypomnij sobie jaka jazda była przy okazji opracowywania rodzimego paliwa do Feniksów. Niby próbować zrobić można wszystko. Tyle, że trzeba na to czasu, furmanki pieniędzy a i tak wynik może bardzo rozczarować. W chwili obecnej liczy się, że pozyskujemy MLRSy, zdolne do strzelania na dystans 80 i 290 km, oraz to, że spory udział w nich będzie miał krajowy przemysł.

    2. Thorgal

      Jeśli Polacy pójdą śladem np Turcji i będą się uczyć, wyciągać wnioski a nie wiecznie mlaskać i narzekać to w ciągu najbliższej dekady możemy się spodziewać znaczących postępów...Ale są dwie, jedna się nauczy druga nie...

    3. wojghan

      Nawet gdyby był klimat to fazy analityczno-koncepcyjne trwałyby jeszcze z 5 lat a badania państwowe następne kilka lat. Co innego kiedy kupujemy za granicą, Wtedy żadne fazy nie są potrzebne a i badania są ograniczone do absolutnego minimum i polegają na przystawieniu pieczątki.

  19. KrzysiekS

    Tak na spokojnie w tzw. przemyśle zbrojeniowym nie ma niczego za darmo. Koszty polityczne, finansowe czy inne są duże. Myślę że i tak wybraliśmy nie najgorzej.

Reklama