Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelska armia łączy sensory i “strzelców”

Fot. Rafael.
Fot. Rafael.

Izraelska armia otrzyma na wyposażenie system Fire Weaver, pozwalający na połączenie dowolnych sensorów i środków ogniowych, a także na obserwację wszystkich rozpoznanych celów dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

Ministerstwo obrony Izraela poinformowało o zakupie na potrzeby wojsk lądowych sieciowego systemu Fire Weaver, łączącego sensory i środki ogniowe. W założeniu system ma umożliwić połączenie wszystkich sensorów i środków zwalczania, co znacząco usprawni prowadzenie działań wojennych.

W ramach Fire Weaver zostanie stworzony jednolity obraz pola walki, obejmujący siły własne i przeciwnika oraz inne ważne lokalizacje. Wszystkie te elementy będą wyświetlane bezpośrednio na celownikach systemów uzbrojenia włączonych w Fire Weaver (w tym z wykorzystaniem modelowania 3D i technik wyświetlania obrazu), dzięki czemu zwiększona zostanie świadomość sytuacyjna żołnierzy na najniższych szczeblach, bezpośrednio uczestniczących w walkach.

Fire Weaver pozwoli tworzyć „pętle” łączące szybko i w sposób bezpieczny poszczególne sensory (np. radary) i środki ogniowe (czołgi, działa, wyrzutnie rakiet). Przedstawiciele Rafael podkreślają, że oprócz tego, z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji system będzie wyliczał, który ze środków ogniowych będzie najskuteczniejszy do zwalczania danego celu (uwzględniając nie tylko położenie, ale też np. zapasy amunicji). 

image
Fot. Rafael.

 

Jednocześnie system obejmuje aplikację terminala zarządzania ogniem, pozwalając dowódcy kontrolować prowadzone działania. Izraelczycy podkreślają, że Fire Weaver może być uzupełnieniem dla dowolnego systemu dowodzenia i kontroli (C4I). To właśnie ten system, w połączeniu z systemem radiostacji programowalnych BNET został wybrany przez Niemcy w ramach demonstracji systemu „szklanego pola walki”, która będzie realizowana przez niemiecki Atos i izraelski Rafael.

Fire Weaver został opracowany przez izraelskie wojska lądowe, służby badawczo-rozwojowe tamtejszego ministerstwa obrony oraz koncern Rafael. Przewiduje się, że wejdzie do bojowej eksploatacji w IDF jeszcze w tym roku.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Marek L.

  Panie Moderatorze, cytuję tutaj wkład kogoś, kto się tu, na tym u Pana blogu, nazwa "22" : "Świetnie im idzie wdrażanie na narodzie palestyńskim metod eksterminacji, które stosowali Niemcy wobec żydów podczas II wojny światowej. W zasadzie brakuje tylko komór gazowych.". ---- Panie Moderatorze, to jest przecież czysto hitlerowsko-nazistowska (i w dodatku kłamliwa!!!) propaganda. Czy tego plugawstwa naprawdę NIE należałoby z łamów Defence24.pl usunąć ????!!!!

  1. 22

   Wielce Szanowny Panie Marek L. Proszę mi odpowiedzieć na proste pytania: 1. Co się wydarzyło 9 kwietnia 1948 roku w palestyńskiej wsi Dair Jasin ? 2. Czy ktoś poniósł odpowiedzialność karną za te przestępstwa? 3. jak to się stało , że prawie 900 000 Palestyńczyków opuściło ziemie, na których żyli ich przodkowie "od zawsze" ? 4. Co takiego wydarzyło się 22 lipca 1946 roku w hotelu King David w Jerozolimie? 5. jak się Pan zapatruje na gospodarkę wodną i stosowanie prawa budowlanego na terenie Palestyny wobec Palestyńczyków przez administrację Izraela ? Tych pytań mógłbym zadać znacznie więcej. A Pana zarzut jakobym prowadził jakąś nazistowską propagandę jest dla mnie niedopuszczalny . Moja rodzina w trakcie II wojny światowej wycierpiała wiele od Niemców, Rosjan i Ukraińców.

  2. Mniej niż 10 sekund

   Stonuj trochę, Marek, to co Żydzi wyprawiają z Palestyńczykami to horror. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy to: jakim cudem naród, który tyle wycierpiał podczas IIWŚ, prześladuje swoich sąsiadów w tak brutalny sposób...

  3. Pawel Chomiuk

   Popieram i pozdrawiam.

 2. Marek L.

  To jeszcze jeden raz ja, Panie Jakubie, czyli, Panie "Moderatorze". Czy jest Pan świadomy tego, iż ten komentarz do Pańskiego artykułu, który napisał (a Pan go opublikował!!), ten blogger z ksywą "22", to podlega ściganiu, z Urzędu, przez Prokuraturę ---- za pogwałcenie przepisów, oraz przede wszystkim, to za pogwałcenie Ustawy, o NIE rozprzestrzenianiu oraz szerzeniu treści o NIENAWIŚCI rasowej ---- czyli AKURAT DOKŁADNIE tego wyjątkowo paskudnego plugawstwa, którego dopuścił się, komentując ten Pański artykuł, ten cały "22"........ //Pozdrawiam Pana, Marek Leśniewski.

 3. Nauka

  Już żaden Żyd nie zostanie zabity bezkarnie - i to realizują od zakończenia 2wojny światowej

  1. Wlodek

   Nie ma narodu palestyńskiego To Arabowie Jest naród kurpiowski , góralski kadzubski

 4. Kot

  Ciekawe czy w ten system mozna wlaczyc F 35. Z pewnoscia tak. No i teraz najwarzniejsze pytanie jesli chodzi o kupno F 35 dla Polski: czy Polskie F 35 beda podlaczone do Jasmina?

  1. Rhotax

   Oczywiście . Już za 11 lat jak wejdą do służby rozpocznie się dialog techniczny w tej sprawie z producentem i po zapłaceniu miliarda za zezwolenie po kilku latach zostanie wpięty czyli około 2040 .

  2. Marek L.

   Oczywiście, że ten system będzie podłączony do maszyn F-35I. Szczególnie, że IAF posiada ich już w tej chwili 20 sztuk, a w niespecjalnie odległej przyszłości będzie ich posiadał 75 .......

 5. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Piękny system marzenie hackera.

  1. Marek L.

   Bądź pewny, Grzesiu, że ten izraelski system jest na 100 % zabezpieczony od włamań typu "hackerskiego". Rafael to są stuprocentowi profesjonaliści, i napewno dużo myśleli o tym problemie, przewidzieli ten problem, i odpowiednio się przed nim zabezpieczyli.

 6. MAZU

  1. Na razie "sztuczna inteligencja" w tym systemie to (prosty) algorytm liczący. 2. Generalnie system ma potencjał (za kilka lat). 3. Jak szybko Rosja będzie miała ten system (uwzględniając miłość Bib-Put)?

 7. masz

  u nas już to jest, nazywa się "alternatywna rzeczywistość"

 8. Ixyll

  A my ..... Opracujemy system połączenia i obserwacji faz analityczno koncepcyjnych. System będzie wyliczał, która z faz analityczno koncepcyjnych trwa zbyt krótko i o ile można ją przedłużyć ...

 9. Ustawiator

  Dajcie to na Klonowa Pomoze w przetargach

Reklama