Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie kupują 8 okrętów przeciwminowych

Indie chcą kupić 8 okrętów przeciwminowych od Korei Południowej by wymienić trałowce typu Pondicherry – fot. www.bharat-rakshak.com
Indie chcą kupić 8 okrętów przeciwminowych od Korei Południowej by wymienić trałowce typu Pondicherry – fot. www.bharat-rakshak.com

Według „Jane’s Defence Weekly” indyjskie ministerstwo obrony zatwierdziło zakup 8 okrętów przeciwminowych od południowokoreańskiej stoczni Kangnam.

 

Kontrakt na zakup 8 okrętów przeciwminowych MCMV (mine countermeasure vessel) za 1,5 miliarda dolarów ma być podpisany jeszcze w 2013 r. Zakłada się, że dwie pierwsze jednostki będą budowane w Południowej Korei – w stoczni Kangnam Corporation, natomiast pozostałe sześć w indyjskim koncernie stoczniowym Goa Shipyard Limited na bazie przekazanej przez Koreańczyków technologii.

Władze indyjskie zaznaczyły jednak, że w związku z trudną sytuacją finansową i redukcją wydatków na obronność termin wprowadzenia poszczególnych okrętów może ulec zmianie. Jeżeli umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku to jednostki wyprodukowane w Południowej Korei będą gotowe na 2017 r. a indyjskie w 2019 r. W przeciwnym wypadku terminy te się przesuną.

To opóźnienie już istnieje, ponieważ pierwsze postępowanie ze stocznią Kangnam tak naprawdę zostało zakończone już w 2012 r. Jednak ogłoszenie wyniku odłożono z powodu protestu złożonego przez włoską stocznię Intermarine na nieprawidłowości w czasie przetargu.

Indie wybrały okręty opracowane na bazie południowokoreańskiego niszczycieli min typu Yang Yang. Mają one kadłuby wykonane z materiałów niemagnetycznych – specjalnej stali austenitycznej oraz kompozytów. Ich podstawowym sensorem ma być podkadłubowa stacja hydroakustyczna o dużej rozdzielczości.

Nowe okręty mają zastąpić starzejące się okręty przeciwminowe typu Pondicherry wprowadzane w latach 1980 - 1988, które są jedną z wersji rosyjskich trałowców projektu 266M.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama