Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Su-35

Ile samolotów bojowych produkuje Rosja? [ANALIZA]

W 2022 roku Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej prawdopodobnie otrzymały 27 samolotów bojowych oraz dwa szkolno-bojowe Jaki-130. To niewiele, biorąc pod uwagę straty, które w analogicznym okresie poniosła ta formacja w działaniach bojowych na Ukrainie. Jednak Rosjanie twierdzą, że dopiero przestawiają gospodarkę, w tym przemysł lotniczy, na produkcję wojenną. Kluczowe jest więc dzisiaj pytanie - jak ma się dzisiejsza rosyjska produkcja samolotów bojowych w stosunku do ubiegłego roku?

Reklama

Dokonanie stosownych obliczeń nie jest łatwe, ponieważ już na wczesnym etapie wojny z Ukrainą Rosja zaczęła zatajać liczbę oddawanych do służby samolotów. Informowano o przekazaniu do służby kolejnych transz maszyn, podając ich typ, ale zamazując numery taktyczne oraz seryjne. Mimo to różnymi metodami, w tym porównywania wyglądu kamuflaży poszczególnych egzemplarzy oraz analizie, ile samolotów znajduje się na fotografii, udało się ustalić, że w ubiegłym roku przekazano najprawdopodobniej:

Reklama
  • 6 sztuk Su-57;
  • 7 sztuk Su-35S;
  • 10 sztuk Su-34M;
  • 4 sztuki Su-30SM;
  • 2 sztuki szkolno-bojowych Jaków-130.

Szczegóły podaliśmy w artykule ze stycznia 2023 roku. Tymczasem wiemy, że w bieżącym roku nastąpiły:

  • 2 dostawy Su-57 (we wrześniu i grudniu);
  • 5 dostaw Su-35S (w czerwcu, lipcu, we wrześniu, październiku i listopadzie);
  • 3 dostawy Su-34M (w czerwcu, październiku i listopadzie);
  • 2 dostawy Su-30SM2 (w lipcu i grudniu);
  • 2 dostawy Jaków-130 (w lipcu i grudniu).

Żadna z tych dostaw nie nosiła znamion wielkiej uroczystości, na których przekazywano WKS dużą liczbę maszyn. Nie jest wykluczone, że przy wielu okazjach do służby oddawano pojedyncze samoloty. W bieżącym roku (stan na 27 grudnia 2023 r.), nastąpiło więc 12 dostaw samolotów bojowych plus dwie Jaków-130. W niektórych przypadkach udało się ustalić, że przekazywano po dwie maszyny jednocześnie. Uśredniając zatem (zapewne na korzyść Rosjan), że każda dostawa obejmowała średnio dwa samoloty, wychodzi na to, że Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej uzyskały 24 nowe samoloty bojowe oraz cztery maszyny szkolno-bojowe.

Reklama

Liczba ta może okazać się niedokładna i różnić o kilka egzemplarzy (w jedną bądź drugą stronę). Jednak nie zmienia to faktu, że rosyjska produkcja samolotów bojowych w 2023 r. była na tym samym poziomie co w roku ubiegłym, a być może nawet nieco niższa.

Szacowana produkcja w:

2022 roku

2023 roku

zmiana

Su-30SM2

4

4

0

Su-34M

10

6

-4

Su-35S

7

10

+3

Su-57

6

4

-2

Razem

27

24

-3

Jak-130

2

4

+2

Jednocześnie straty rosyjskiego lotnictwa w 2023 r. były niższe niż w 2022. Jednak wynika to z oszczędzania tej formacji przez większość tego okresu. Rosjanie zaczęli odważniej wykorzystywać WKS dopiero jesienią tego roku, kiedy też wzrosły straty m.in. wśród lotnictwa szturmowego (pod Awdijwką) oraz po prawdopodobnym uruchomieniu systemów przeciwlotniczych wokół przyczółka w Krynkach na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

W tej sytuacji ciekawy będzie kolejny rok i stosunek rosyjskich strat do kolejnych dostaw samolotów. Wydaje się, że w obliczu rozszerzenia przez Ukrainę strefy antydostępowej na obszar frontu na południu kraju, a także pojawienia się kolejnych systemów obrony powietrznej po stronie ukraińskiej (nie wspominając o samolotach F-16), rosyjskie straty będą rosły. Jednak pytanie, czy produkcja pozostanie na względnie niskim poziomie i stagnacji, wciąż pozostaje otwarte.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (17)

  1. user_1047527

    Ale jaja. Rosja była jest i będzie. Psy szczekają karawana na Ukrainie jedzie dalej. Europa już nie ma pieniędzy w usa wybory nikt już nie chce miliardów pakować w trupa i tak 70 % jest rozkradane. Oligarchia i dowództwo nakupiło willi i apartamentów. Łapanki na własnych obywateli, kobiety na froncie. Kontrofensywa 50.000 trupów jedna wieś odbita normalnie kabaret. W Niemczech i Francji Ukraina lata poniżej pasa. Jedynie gieroje znad Wisły jeszcze są gotowi umierać za"przyjaciół ".

    1. PLATON XXI

      rosja to bandycki kraj prymitywnych, zacofanych niewolników. Jest to lud tak tchórzliwy że od czasu najazdu tatarskiego nie odważył się nigdy walczyć o swoje prawa. Tak tchórzliwy i przestraszony że pędzony nachajką cara i jego popleczników godzi się ginąć w największych męczarniach. Taki naród nie ma żadnej przyszłości . Obecna wojna to ostatnia wojna rosji. w ciągu najblizszych kilku lat zniknie ona z mapy świata

  2. papa lebel

    Prawie 30szt. rocznie? Mają rozmach!

  3. Tani2

    Jest news,ruscy po raz pierwszy użyli Płn Koreańskiej rakiety balistycznej w ataku na Charkòw. Zidentyfikowano ją po resztkach. Potwierdziło i USA. Niedługo przyjadą i z Iranu więc 2024 na Ukrainie będzie ciekawy

  4. zdzich

    #User : Rosja była jest i będzie bo tak wynika z historii konfliktów w tym rejonie świata . Faktycznie Ukraina to mentalnie „prawie ruskie” i kradną co się da . Może Zachód zbytnio zawierzył ich transformacji do Europy ale nie ma innego wyjścia . Jeśli Putin stanie na Bugu to kolej na Polskę i Państwa Bałtyckie . W tej chwili to wojna na wyczerpanie , ekonomiczne , materiałowe i polityczne . Zachód desperacko chce uniknąć otwartej wojny , nawet jeśli to krótkowzroczne działanie . Dlatego może nawet poświecić Europę Wschodnią . I dlatego dla „gierojów znad Wisły” tak ważne jest zatrzymanie Putina w Ukrainie . Nawet jeśli Zachód zareaguje wolniej ale mocniej , to i tak mamy przeje… w każdym scenariuszu .

    1. user_1047527

      Jak to? NATO to potęga Putin się nie odważy zapytaj ukromongołów na forum. Skrzypczak mówił że zdmuchniemy ruskich w tydzień.

    2. Pegaz

      Skrzyczpak już się uspokoił z hura optymizmem, widzę że przejrzał na oczy, albo ktoś mądrzejszy mu to wytłumaczył.

    3. Rusmongol

      @user. Towarzyszu masz krótka pamięć. W 1990 roku zsrr miało 24 mln km2. Dziś Rosja ma 17 mln km2. I nawet nikt ich nie napadł i nie okradl 😉. Kraść zawsze kradli i było dzicza. Ale może przyjść chwila że ta dzicz w końcu się przejedzie.

  5. Buczacza

    A kogo to obchodzi. Najważniejsze, że nie są w stanie. Pokryć strat...

    1. Fargo-12

      Straty pokryją w dwa lata po wojnie, więc słaby argument

  6. OptySceptyk

    Trzeba jeszcze dodać, że taka produkcja nie pokrywa całości strat. W lotnictwie, zwłaszcza ruskim, straty niebojowe są z reguły większe, niż straty bojowe. W ekstremalnych przypadkach, jak np. w drugiej wojnie, straty niebojowe sowieckiego lotnictwa były kilkukrotnie większe.

    1. Fargo-12

      Straty lotnictwa wbrew pozorom nie są duże, jak na skalę wojny, w 2-3 lata odbudują straty. Większy problem jest ze zmęczeniem materiałowym silników i płatowców, oraz stratami pilotów.

  7. Rusmongol

    @user. No była, jest i będzie. Ale może być na przykład mniejsza 🤣

    1. user_1047527

      Jak narazie powiększyła się o cztery obwody i Krym,Abchazję i Osetię. Jak bracia nie dadzą sobie siana to będą mieli granicę na dnieprze a najbliższy port w Gdyni 😂

  8. bezreklam

    Jesli dobrze pamitam zamowienie (raczej niz dostacznie) wsztskiech krajw NATO - w tym roku wynislu 800 sztuk samotow Bojwych. Niech mi jakis ideota powie ze Rosja z 24 zaatakuje blok z 700 samotami. Nienawidze temej i pltniej proagandy. Tak samo jak to ze to USa plwaja kolo Chin u wybzrezy Szangaju a nie Chinczy kolo Kaliforni albo ze Chiny maja wiecej okretow niz USa- ta proaganda podsycajaca do wojny jest tak glupia ze Orwel 1984 polecam tylko

    1. PszemcioPL

      @bezreklam - MY mając taki stosunek sił byśmy nigdy nie zaatakowali. Ale ru to inna cywilizacja i oni kochają ryzyko i stawiać wszystko na 1 kartę. Oni mają nuki i nimi strasząc będą wymuszać ustępstwa i uległość zachodu, który w ich mniemaniu jest słaby i tchórzliwy i BOI się wygrać z ru. Oni żyją w świecie wyobraźni i marzeń propagandowych. A swoją drogą ru już zaatakowały nie raz NATO np: rumuńskie porty czy PL granicę. I jaka była odpowiedź? ŻADNA!!!

    2. bezreklam

      Glupty gadasz. Atak Rosji na Ukraine to nie kfesti "ryzka czy emocji" - to kfestja 400 lat podboju. Juz wiekszym ryzkiem bylo dla USa Kuba i mozliwosc 3 wojny swiatwej albo inwazja w Wietnamie. UKraina to podbrzsze Rosji - moga oddac Polske do NATO, 15 innych krajow, ale zwczajnie nie UKraine. Ci w USa wiedzili ze oni nie moga - dlatego idealna syracja do wojny PROXY. W Przadku KUBy mimo ryzyka 3 swiatwej sie dogadali. TUTAJ wybrali brak rozmow.. Wsztsko obiczne.

    3. user_1053123

      sroty pierdoty

  9. Rusmongol

    Tani2 . Produkujesz tyle wpisów że nie wiem jak to możliwe, a jak chce ci odpowiedzieć to mój ukazuje się jeden. Niestety dyskusja jest mizerna bo większość co tu wklejasz to spam lub brednie.

  10. Tani2

    Dla miłośnikòw koloru Su-35s ze zdjęcia poglądowego gòrny to stary czyli przed 2014 produkcji samolot w malowaniu granatowo szarym i numerem czerwony 02 z tej serii samolotòw najsłynniejszy był czerwone 07 pokazany na salonie lotniczym w Paryżu ostatnio samolot trafił do Biesowca. Te samoloty używane są głòwnie jako treningowe w jednostkach bojowych. Na dolnym trochę młodszy bo w malowaniu po 2014r ale przed2018 czerwona 06 cechą charakterystyczną tego okresu było powtòrzenie numeru burtowego na stateczniku pionowym. Samoloty pochodzą z Centrum doskonalenia Pilotòw latali na nich piloci tego ośrodka ostatni raz widziałem ich na fotkach z pokazu w Nowosybirsku jako Rosyjskie Sokoły. Latali w formacji 6 samolotòw i jednym Su-34 jako zapasowy to był 2019 lotnisko Tołmaczowo.

    1. Tani2

      Dopiszę w Rosji samolot pròby fabryczne przechodzi w kolorze farby podładowej ktòra standartowo jest żòłta. Po ich zakończeniu idzie na malarnię gdzie jest malowany zgodnie z wymogami zamawiającego. Malowanie jest ręczne przy użyciu szablonòw dozwolone jest max 5% odchylenia od wzoru. Najszybszy sposòb rozpoznania czy samolot jest stary czyli Su-27,27sm,27sm3 czy nowy Su-30sm,30sm2,Su-35s to malowanie owiewki kabiny. Jeśli jest w kolorze kamuflarzu to jest zawsze stary. Jeśli czarny to nowy typ. Koniec 2018 r to koniec malowania powtòrzenia numeru burtowego na stateczniku pionowym. Czyli wszystkie samoloty bez numeru burtowego na stateczniku pionowym są dostarczone od 2019 w gòrę.

    2. Tani2

      To samo dotyczy kilkunastu Su-30m czy Su-27UB. Dla fanów lotnictwa ciekawostka jest jeden Su-27UB w kolorze czarnym bo zakład remontowy miał nadmiar tej farby w magazynie.Armia długi czas odmawiała przyjęcia tego samolotu i domagała się przemalowania. Jednak w końcu przyjeła go na stan. Gdy gdziekolwiek zobaczycie fotkę tego czarnego to nie jest samolot nocny tylko ten ekonomiczny. Jeśli chodzi o Su-34 to standart czarno szare malowanie do 2014r i od tego roku bieriezok czyli to typowe jasno zielone do 2018 powtòrka numeru na stateczniku od 2019 techniczne z czarną obw lub cieniowaniem cyfry tylko za kabiną od 2021 małej wielkosci cyfry tylko za kabiną białe niebieskie i żòłte z najczęściej białą obramòwką.

    3. Tani2

      Dopisze Bakłażan to kolor tych pierwszych Su-34 i Su-35s i Su-30 sm. Z uwagi na niewielką ilość samolotòw wszystkie były dokładnie znane z numeru fabrycznego i jednostki. Dlatego Armia retuszuje numery burtowe na samolotach bo po ich kształcie kolorze i rozmieszczeniu rozpoznacie jednostkę wojskową do ktòrej należy i z jakich lat jest to płatowiec. Numer seryjny jest namalowany na ścianie bocznej komory podwozia przedniego samolotu. Samoloty są w pułkach. Pułki są dwueskadrowe czyli 24 płatowce pułk eskadra 12 płatowcòw są pułki mieszane czyli jedna eskadra na Mig31 i jedna na Su-35s to Stara Ugłownia koło Władywostoku. Pułki na Su-34 są trzy eskadrowe czyli 36 płatowcòw z tym że z uwagi na straty lub możliwości produkcyjne jedna eskadra może być na wersji rozpoznawczej Su-24.. WKS nie używa już wersji bombowej Su-24. Wszystkie płatowce przeszły do ubogiego krewnego czyli lotnictwa marynarki

  11. OptySceptyk

    Bombardowanie bombami szybującymi znad własnego terytorium jest względnie bezpieczne, więc o ile nie nastąpi jakaś zasadnicza zmiana taktyki rosyjskiej, to wielkość strat bojowych będzie zależna głownie od liczby wylotów i podobna do tegorocznych. Natomiast, uważam, że głównym powodem strat lotnictwa rosyjskiego będzie zużycie. Ruskie współczynniki gotowości samolotów zawsze były słabe, a te egzemplarze, które da się wykorzystać będą intensywnie zajeżdżane.

    1. Aiden

      Dlatego bardzo ważne jest aby nasz przemysł sam opracował taką bombę, albo abyśmy pozyskali licencję na produkcję czy to JADM-ER lub KGGB.. Nawet nasze FA 50 bedą mogły z powodzeniem takie misje wykonywać. Były artykuły nawet tu na DF24 że ruscy musieli przerzucać z Królewca swoje S 400. Po za tym nie można zapomnieć o fakcie że samych chunmoo już mamy zamówione ponad 200 sztuk więc to już wymusza na ruskich oddalenie opl dalej od linii frontu żeby nie być w zasięgu naszych rakiet.

    2. Davien3

      @Aiden po pierwsze nikt ci nie sprzeda licencji na JDAM-ER czy KGGB, zapomnij o tym. Po drugie K239 nie nadaje sie do atakowania celów ruchomych czy baterii OPL z powodu braku odpowiednich pocisków.

    3. Tani2

      Nie ma nie da wszystko się da tylko trzeba chcieć. Można było kupić czołgi haubice i samoloty od ręki? Można tylko trzeba chcieć. Można kupić bomby? Można tylko trzeba chcieć....

  12. Tani2

    Uzupełnienia do moich info zeszłorocznych. Na sylwestra Aviastar producent IŁ-76 przekazał 6ty egz 2023 produkcji czyli za 22-23 przekazał 11 samolotòw nowej budowy wersji -90A. Pisałem o dodatkowym zamòwieniu z 2022 na Su-34m ma być ich 15 szt Kontrakt na Su-35s z 2021r to 24 sztuki z terminem dostawy koniec 2024. Teraz coś z zachodu CNN podało że FR używa w tej wojnie ok300 samolotòw i helikopteròw. Jak obliczyli nie podali. W 2022 r Algieria odebrała co najmniej dwa nowej budowy Su-30m z opcji dodatkowego zamòwienia za ten rok brak potwierdzenia całe zamòwienie to 8 maszyn. Rosjanie podpisali kontrakt z Hindusami na moderke ich 260 sztuk Su-30m moderka będzie w Indiach a ruscy dostarczą pakiety modernizacyjne silnikòw. Tyle plotek z ruskiego i innego neta za 2023

  13. Tani2

    Ja uzupełnię ponad 7000 atakòw dronami i rakietami dalekiego zasięgu z tego ok 4000 Shahido/Gerani. Rola lotnictwa dzisiaj to tylko szybujące bomby. Za wczoraj ukr gen Tarnawski podał 16 atakòw poza jednym wszystkie w obw donieckim. Do tego jeden Tu-160 ,5szt Ił-76-90. Wg mnie teraz skoncentrowano się na dronach.

    1. Rusmongol

      @tani2. No cóż to świadczy jedynie o slabosci rosyjskiego lotnictwa. Nie są w stanie zdobyć panowania w powietrzu, nie są w stanie przełamać opl UA. Bolącą prawda.

    2. GB

      Co robiy te Il-76? Poza tym ty już rok wcześniej twierdziłeś że ruskie lotnictwo zniszczy ukrainska infrastrukturę krytyczną, a poniosło klęskę i przestalo atakować. A w ostatnim ataku skupiło się na terrorystycznych nalotach na miasta, a nie na infrastrukturze krytycznej.

    3. Wania

      W drugim dniu trzydniowej specoperacji rosyjski minister obrony ogłosił z dumą, że rosyjskie lotnictwo bojowe panuje nad całym terytorium Ukrainy. Jak widać mijał się z prawdą. Dla przypomnienia amerykańskie f-117 jako jedyne pojawiły pierwszej nocy pustynnej burzy nad Bagdadem niszcząc 40% wszystkich celów. Przy czym stanowiły tylko 2% sił lotniczych. Dlatego ilość zabitych i rannych to około 800 osób w czasie całej operacji. Rosji oczywiście ludzi nie szkoda. Strata 330 tysięcy żołnierzy jest zwykłym barbarzyństwem. Armia, która napadła na Ukrainę - czyli wybrała cele, czas i siłę użytych wojsk. Mając totalną przewagę we wszystkich rodzajach uzbrojenia walczy jak prymitywna armia z I wojny światowej.

  14. Tani2

    Dla prześmiewcòw sowieckiej/rosyjskiej techniki lotniczej ,11 sek filmik nagr przez ukr ,ruska rakieta X-101 wystrzeliwuje pułapki termiczne i dipole przed atakiem na cel. Mnie szczęka opadła. Gdyby to ruscy opublikowali nie uwierzył bym za Chiny Ludowe. Ma takie coś Tomahawk?

    1. uze

      Dlatego te pociski należy niszczyć wcześniej. Ten pocisk jest głupi i tych pułapek nie odpala bo wykrył zagrożenie, odpala je dlatego że jest na miejscu. Wtedy i tak jest zwykle za późno na jego zniszczenie.

    2. GB

      Są też filmiki, nawet z ostatniego ataku jak archaiczna Igła zestrzeliwuje Ch-101, mimo tych wszystkich pułapek termicznych. Po co Tomahawkowi pułapki termiczne jak on jest niewidzialny dla ruskich radarów?

    3. Prezes Polski

      Ukraińcy pokazali już zestrzelony pocisk z zasobnikiem pułapek termicznych. Użyteczność tego rozwiązania jest dyskusyjna. Pocisk nie ma żadnego systemu wykrycia rakiet opl i po prostu strzela pułapkami na oślep przed dotarciem do celu. A lepiej przecież pociski manewrujące zwalczać znacznie wcześniej, bo jak się pozwoli im dotrzeć wgłąb terytorium, to już jest loteria, uda się go trafić, albo nie. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie. Nie sądzę, żeby zamontowanie tego typu kasetki z pułapkami stanowiło jakiś problem w przypadku tomahawka. Pytanie po co?

  15. Realista.

    Nie straty powodują gorączkę w głowach rosyjskich wojskowych , co konieczność złomowania kolejnych samolotów po resursie .. Nie uda się tej niekorzystnej sytuacji zatrzymać przez spory czas . Produkcja samolotów jak i okrętów wojennych to długotrwały proces i nie wiele tu pomoże przestawianie gospodarki , chyba że częściej będą ginąć oblatywacze , co miało miejsce .

  16. Vanquish

    Idioci.? W Europie zachodniej i ameryce, Ukraińcy w "normalnych" a więc, jeśli udałoby im się "wygrać", czasach. Są, będą uważani za "skrajna prawice" - (no, chyba że zaczną machac🌈 flagami, "swoje kobiety" już oddali w cudze ręce, więc kto wie..) Czyli "wróg publiczny numer jeden". Wałcza o o multi, zero emisyjne, wyregulowane, opodatkowane, zakazane coś. Przy tym "samo-eliminuje" element narodowy. Perfect deal dla 🌈

  17. Prezes Polski

    Wg dostępnych źródeł straty wymienionych w artykule typów plus bombowce tu22, to ok. 40 szt. od początku inwazji. Straty su25 nie ma co liczyć, bo w nowoczesnej wojnie są niemal bezużyteczne. Wygląda więc na to, że ruscy są w stanie uzupełnić straty niemal 1:1. Oczywiście należy tu dodać maszyny uszkodzone i zużyte, które wypadły w linii. Nie znamy ich liczby, ale musi być znaczna. Tyle, że biorąc pod uwagę całościowy potencjał ruskiego lotnictwa, nie są to straty, które mogłyby nas satysfakcjonować. Ruska strategia oszczędzania samolotów, kosztem życia piechurów okazuje się skuteczna. Miejmy nadzieję, że pojawienie się f16 i nowych zestawów opl spowoduje zwiększenie ruskich star.

Reklama