Holandia wymienia przeciwpancerną pięść. Jak Polska?

Holenderskie Siły Zbrojne dostaną nowe granatniki Carl-Gustaf M4 wraz z amunicją. Holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wartość kontraktu ma wynosić 60 mln euro, czyli ponad 250 mln złotych, a ostatnie granatniki mają trafić do Holendrów w 2028 roku.
Zamówienie na granatniki Carl-Gustaf zostało złożone przez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO (NSPA). Granatniki w ramach innych umów są dostarczane również do trzech innych państw w tym Polski. Zamówienie zostało złożone 25 marca, mimo to odbiorcy z 4 państw NATO nie zostali wtedy jeszcze ujawnieni.
Görgen Johansson, szef działu dynamiki biznesowej w Saabie w komunikacie prasowym firmy powiedział: „Jesteśmy zaszczyceni, że NSPA po raz kolejny wybrała nasz zaufany, niezawodny i skuteczny system Carl-Gustaf”.
Granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf to gwintowane działa bezodrzutowe kalibru 84 mm ładowane odtylcowo. Nowsza wersja M4 jest lżejsza od poprzednich wersji, jej waga wynosi niecałe 7 kg. Jest też krótsza, jej długość wynosi ok. metra, co pozwala na jej łatwiejsze użytkowanie. Nowa wersja jest kompatybilna z amunicją do starszych wersji, jak również z nowymi technologiami takimi jak urządzenia do kierowania ogniem, czy amunicją programowalną.
Polska zakupiła w marcu 2024 roku również partię ponad 6 tysięcy granatników przeciwpancernych Carl Gustaf M4, by zastąpić stare RPG-7. Dostawy trwają od 2024 roku, gdy umowa weszła w życie i zakończą się w roku 2027. Holenderski zakup jest dość zbliżony do polskiego pod kątem sposobu realizacji, a także terminu dostaw, z tym że Holandia zastępuje granatniki Panzerfaust 3, znacznie nowocześniejsze od RPG-7, przy czym część Panzerfaustów przekazała Ukrainie. Polski zakup był większy pod kątem wartości, bo umowa opiewała na kwotę 6,5 mld PLN, czyli ponad 1,4 mld euro.
Warto dodać, że Holandia już wcześniej (od 1964 roku) użytkowała starszą wersje systemów Carl Gustaf - M2, następnie zastąpiono je Panzerfaustami 3, a teraz znów wraca do szwedzkich granatników. Warto dodać, że koniec dostaw granatników dla Holandii zbiegnie się w czasie z rozpoczęciem dostaw nowych czołgów Leopard 2A8. W Polsce czołgi K2 i Abrams pozyskiwane są znacznie szybciej, ale z kolei wyposażenie w bojowe wozy piechoty Borsuk i transportery opancerzone trwać będzie jeszcze długo po tym, jak zostanie dostarczony ostatni Carl Gustaf z ubiegłorocznego kontraktu.
współpraca Jakub Palowski
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km