Reklama

Wiadomości

Ponad 6 tysięcy dział bezodrzutowych dla Wojska Polskiego

Carl Gustaf M3.
Carl Gustaf M3.
Autor. Canadian Army/X

4 marca informowaliśmy o podpisaniu umowy na zakup dział bezodrzutowych (ręcznych granatników przeciwpancernych) Carl Gustaw M4. Dziś, to jest 5 marca, Agencja Uzbrojenia poinformowała o tym, jaką liczbę tego uzbrojenia pozyska Wojsko Polskie.

Jak poinformowała Agencja Uzbrojenia, umowa dotyczy zakupy ponad sześciu tysięcy dział bezodrzutowych (ręcznych granatników przeciwpancernych) Carl Gustaw M4, wraz z zapasem kilkuset tysięcy sztuk amunicji przeciwpancernej, przeciwpancerno-odłamkową, odłamkowo-burzącą, burzącą, wielofunkcyjną, dymną, oświetlającą, szkolną, terningową i ćwiczebną.

Reklama

Do dział bezodrzutowych zakupiono również nowoczesne celowniki z komputerem balistycznym FCD558, które znacząco podnoszą celność, także na dużych dystansach. Całość umowy opiewa na 6,5 mld PLN. Zakup CG M4 pozwoli na całkowite zastąpienie przestarzałych granatników przeciwpancernych RPG-7, które występują w Siłach Zbrojnych RP w liczbie około 2 tysięcy, a także na nasycenie Wojska Polskiego nowoczesną ręczną bronią przeciwpancerną.

Czytaj też

Jest to kolejny tego typu zakup po zakontraktowaniu w 2022 roku lekkich granatników przeciwpancernych M72 EC Mk1 jednorazowego użytku. Oczywiście potrzeby są znacznie większe w perspektywie nadchodzących lat, ale zakupy te pozwalają rozwiązać poważne niedobory Wojska Polskiego w tym zakresie.

Reklama

Kolejnym etapem powinna być produkcja amunicji do granatników CG M4 w Polsce, licencyjna produkcja granatników M72, a docelowo opracowanie i wdrożenie do produkcji, rodzimych ręcznych granatników przeciwpancernych, zarówno jednorazowego jak i wielokrotnego użytku.

Reklama

Komentarze (16)

  1. Wuc Naczelny

    Do tego brakuje jednak ok tysiąca NLAW, bo sytuacja jest taka, że jak w mieście czy lesie jednak mimo wszystko jedzie T-55 i 10 BWP-1, to od frontu nie ma czym go tanka stuknąć bo żaden Spike ani Javelin w lesie nie podoła.

    1. Adamus13

      Do zniszczenia tanka w lesie od przodu to chyba lepszy byłby Panzerfaust 3. Co innego w mieście bo NLAW może wykorzystać top atack.

    2. Davien3

      Wuc nie wiedziałem że w naszych polskich lasach masz drzewa po 150m? Bo na takiej wysokosci do celu leci Spike.

  2. Pt

    Dobry ruch. Od tego powinno się zaczynać wzmacnianie armii, a nie od kontraktów na superbroń 5, 6 czy 7 generacji za kilkanaście lat.

  3. Pankracy

    A gdzie amunicja termobaryczna?? Dlaczego tak unikamy produkcji/zakupu tej bardzo skutecznej amunicji?? Ukraińcy zużywają tysiące granatów do czyszczenia okopów/umocnień a jeden taki grnacik rozwiązuje problem. Nie liczcie na to że reguły walki się zmienią i będzie łatwiej, nie nie będzie.

    1. QVX

      A jest taka w ofercie?

    2. kukurydza

      A dlaczego ruski szpion ma wyczytać w internetach, ile i jakich - z 18 typów amunicji, w tym termobarycznej - kupiliśmy do naszych 5 tysięcy Carl Gustav?

  4. Franek Dolas

    Zakup z półki? Bez offsetu bez polskiego przemysłu? Bez transferu technologii? Może wszyscy krytykanci zakupów dokonywanych przez Błaszczaka zaczną się zastanawiać nim się wezmą do komentowania. Okazuje się że realizacja tych wszystkich oczekiwań nie jest taka prosta. Zakup mimo tych wszystkich "ułomności" potrzebny a sam sprzęt raczej OK.

  5. Granat

    Ćwierć wieku w NATO i $232 miliardy dolarów amerykańskich wydano na uzbrojenie. Wszystkiego brakuje gdzie ta forsa poszła nikt nie wie.

    1. X

      No tak z dwie trzecie, to na wypłaty, emerytury, renty itp.

  6. eee

    I nasuneła mi się myśl, że fajnie by posiadać, może to ukłon w strone brakujacych granatnikow podwieszanych typu bezłuskowego, o co była afera na Ukrainie, wiecej granatników podwieszanych, granatów nasadkowych, recznych ppanc , kt można skutecznie porazić cel od góry. Poza tym rodzina spg, grom, rpg wymaga nowej amunicji, termo, i ppanc,z podw. glowicą kumulacyjna ew innych, gdzież ta rewolucja, kiedy wreszcie przekroczymy granice rozwoju i stwożymy to cudo czyli prekursor do głowicy tandemowej, tudzież zwiekszymy srednice amunicji. No i w koncu dopuszczą do siebie, chociaż tyle myśl że można do każdego.pojazdu drużyny, plutonu dołaczyć taniego lekkiego drona ftp, żeby sie chociaż nie dać sie wyeliminować, nie koniecznie być już kilerem, tylko nie być od razu ofiarą, może też jakiś szumotwor na drona i pałaki na siatke i w ogóle po metrze lub dwa metry siatki na osobe, czy celownik na zatrzask

  7. eee

    A ja bym.nie rezygnował z rpg7 bo i skuteczne tylko lepsza amunicje trzeba zrobic badz kupic, bo sa i naboje termobaryczne i podwojne, rezerwa to zna i wrog jakby co i sojusznicy dostatarcza amunicje, jak sie skonczy rura to z nierdzewki zrobic, a chyba to prostsze w obsłudze.

  8. eee

    To powinni te licencje i ofset i licencje na amunicje. A RBS 70 ng ? Licencja czy wł.pirat. Gdyby Gripen, to juz od 2003...5go jest oferta offset. Cv 90 z 30, 40, 47.mm, a nasza s 60, a bofors 57mm, Maja radar i zestaw optyki, flir, sko, przeciez kupilismy licencje "Anders-sen. o potedze....

  9. Zygazyg

    Ilość jest dobra, powinno starczyć na poziomie plutonu w brygadach zmechu i zmot.

  10. szczebelek

    Skoro artykule jest napisane, że kolejnym krokiem powinna być produkcja amunicji dla CG i licencja dla M72 to oznacza tyle, że tego kroku nie zrobiono. Już niedługo będzie zakup kilkuset CBWP w formie CV90, potem kupimy kilkaset boxerów pod ZSSW-30, a skończymy na jakimś pływającym bewupie, którym borsukiem nie będzie i wszystko bez udziału polskiego przemysłu, ale wszystko się wytłumaczy zagrożeniem wojną .

  11. kowalski

    Zakup dobry, reszta nie. Jak piszą w artykule: "kolejnym etapem powinna być produkcja.". I to już nie wygląda optymistycznie, bo licencje powinno się negocjować razem z zakupem, a nie "potem". .Ktoś tam na pewno zna się na negocjacjach ? Potem to będzie pewnie dużo trudniej i drożej, jeśli w ogóle będzie jakieś "potem".

    1. Edmund

      @kowalski niekoniecznie. Polska okazuje się to dobry kupiec dlatego nie warto go denerwować.

  12. ALBERTk

    Cieszy ten zakup. Zazdroszczę zachodniemu przemysłowi projektantów, jak się spojrzy na Carl Gustav to po prostu już po samym wyglądzie widać, że to nowoczesny sprzęt. Szkoda że nasi projektanci od Pioruna czy Pirata zatrzymali się na latach 90.

    1. Edmund

      @ALBERk Sprzęt tej klasy co CARL GUSTAV jest dopracowany w każdym aspekcie. Nie ma czegoś takiego ,,wygląd się nie liczy". Tak się składa, ze sprzęt wojskowy z najwyższej półki jest też dopracowany designersko. To dopracowanie mówi też laikom: ,,to skuteczny i nowoczesny sprzęt wojskowy". W polskich spółkach technicy, nawet ci zdolni w sprawach technicznych uważają, że taki ,,nieważny szczegół" jak design to oni na kolanie w 5 minut przygotują. Otóż nie przygotują. dlatego tak skuteczny system jak PIORUN wygląda całkiem nienowocześnie. Technicy nie chcą się przyznać, że nie posiadają kompetencji w zakresie wzornictwa przemysłowego. O ile w przypadku tak skutecznych systemów jak PIORUN nie odgrywa to roli, to w przypadku sprzętu przcietnego już tak. Turcy na przykład produkują przeciętny sprzęt wojskowy z przyzwoitym designem.

    2. Otas

      Tiaaa ... bo wygląd zabija :P

    3. Dudley

      Bo tam przemysł musi być konkurencyjny, by się utrzymać musi eksportować. A decyzje o zakupie nie podejmują zazwyczaj specjaliści, a politycy. Czyli ludzie z ulicy jak większość z nas. A ludzie z ulicy kupują oczami i wizją jaką roztacza sprzedawca. Stąd dbałość o wzornictwo przemysłowe.

  13. farfozel

    Brawo !

  14. Olender

    Najważniejsze są ostatnie 3 wersy tego artykułu...

  15. Kalrin

    "Kolejnym etapem powinna być produkcja amunicji do granatników CG M4 w Polsce, licencyjna produkcja granatników M72" Amunicja do Carla spoko. Ale czy M72 nie były kupowane jako pilne zapotrzebowanie operacyjne? Generalnie jako szybkie wypełnienie spoko. Ale nie wydaje mi się by były aż tak ekstra by je produkować na licencji. Lepiej zainwestować w coś generacyjnie młodszego jak AT-4, MATADOR czy Alcotan-100. I tylko oczywiście po to by zdobyć know how do opracowania własnej broni tego rodzaju.

    1. Edmund

      Kto ma to produkować, jak zakłady zbrojeniowego od amunicji wkrótce będą produkować 300 % tego co dzisiaj? Nie ma wystarczających zasobów ludzkich i finansowych do kolejnego zwiększenia produkcji powyżej tych 300 % .

  16. Buczacza

    Tylko się cieszyć...

Reklama